Podlaha obývací pokoj

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Co nesmí chybět v žádném domově? Podlaha!

Podlaha je doslova základ každé domácnosti. Pokud stavíte dům nebo potřebujete vyměnit starou a poškozenou podlahu, nákupu a pokládce nové se nevyhnete. V tomto článku jsou pro vás připraveny nejzákladnější informace, které o podlahách musíte vědět. Podíváme se v něm také na podlahové vytápění a způsoby, jak pomocí renovace udělat ze staré podlahy novou.

Podlaha dlažbaZvládnu to sám?

Položit novou podlahu může být těžké – ale také nemusí. Záleží především na tom, jaký typ podlahy a z jakého materiálu se chystáte pokládat. Existují jednoduché typy pokládek, které hravě zvládnete sami, ale také mnohem náročnější, na které je lepší zavolat zkušené řemeslníky. Než se do něčeho pustíte, zvažte zcela objektivně a rozumně své možnosti a schopnosti. Případná oprava nekvalitně odvedené práce by vás mohla vyjít na více peněz, než kolik jste ušetřili pokládáním svépomocí.

Vybírejte kvalitní řemeslníky

Pokud se rozhodnete pro speciální firmu, udělejte si pečlivý výzkum. Poptejte se ve svém okolí a studujte na internetu. Projděte si několik cenových nabídek, abyste si udělali představu o průměrné ceně. Pečlivě si pak všímejte těch firem, které své práce nabízí výrazně pod touto cenou. V případě podlah se opravdu nevyplatí šetřit. Informace v tomto článku vám také pomohou k tomu, abyste byli lépe obeznámeni se vším, co může pokládka podlahy obnášet. Lépe se pak budete v nabídkách orientovat a můžete také kontrolovat kvalitu odváděné práce.

TIP: Předem si vše promyslete a naplánujte. O výběru vhodného materiálu se více dočtete v našem článku Jaký materiál podlahy zvolit?

Je lepší být připraven než překvapen

I v případě, že jste zarytí optimisté, počítejte pro jistotu s tím, že vše nepůjde podle plánu. Udělejte si časovou rezervu a k plánovanému termínu ukončení všech prací si přidejte alespoň týden nebo dva. Pokud máte dopředu odhad, kolik by vše mělo stát, připravte si raději také rezervu finanční ve výši alespoň 10 % celkového rozpočtu.

Dřevěná podlahaPříprava podkladu

Základem každé podlahy je kvalitní, rovný, pevný a suchý podklad. Jen kvalitně připravený podklad zajistí dlouhou životnost podlahy, v opačném případě se může stát, že budete muset podlahu často opravovat nebo dokonce vyměňovat. Pokud má podklad výrazné nerovnosti, můžete je vyrovnat dvěma způsoby – mokrým nebo suchým. U mokrého způsobu počítejte s delší dobou schnutí a tato cesta není navíc vhodná u všech typů pokladů. Pro zakrytí drobnějších nerovností stačí použít samonivelační stěrku nebo spárovací tmel.

Jak si zvolit správný typ podlahy

U podlah rozlišujeme 2 základní typy lišící se způsobem pokládky – volně položené (plovoucí) a lepené. Někdy se můžeme setkat také s přišroubováním či přibitím, to zejména u podlahových krytin z masivu. Při rozhodování, kterému typu dáte přednost, musíte brát v potaz druh místnosti a s čím je nutné v ní počítat (zvýšená vlhkost, vyšší zátěž apod.).

Volně položená (plovoucí) podlaha

Tento typ podlahy je levnější a jeho pokládka je velmi snadná. Podlahu je navíc možné používat ihned po položení. Jednotlivé lamely takto položené podlahy drží na místě pouze vlastní vahou, nejsou k podkladu nijak přichyceny (podlaha vlastně „plave“, odtud přízvisko plovoucí). Lamely jsou vybaveny buďto mechanickým zámkovým spojem, nebo drážkou a perem. Při pokládce se nijak nenarušuje podklad a v případě nutnosti lze vyměnit pouze poškozenou část podlahy. U tohoto typu podlahy je ale nutné věnovat zvýšenou pozornost izolaci, která zabrání šíření vlhkosti a hluku a unikání tepla.

TIP: Každá místnost má na podlahu jiné nároky. Jak nesáhnout vedle a vybrat to nejlepší vám prozradí náš článek Najděte si ideální podlahu do každé místnosti.

Lepená podlaha

U tohoto typu podlahy se krytina nalepí k podkladu speciálním lepidlem. Vzhledem k tomu, že je podlahová krytina pevně přilepena k podkladu a není mezi nimi žádný prostor, nehrozí zde vznik plísně a dokonce ani kročejového hluku. Nevýhodou lepených podlah je především větší finanční i časová náročnost. Při lepení také dochází k znečištění podkladu, který se proto v případě výměny podlahy musí znovu důkladně očistit. Pokud dojde k poškození části podlahy, je navíc nutné ji vyměnit kompletně celou. Lepená podlaha má ale daleko lepší tepelnou vodivost než volně položený typ a je proto vhodnější pro podlahové topení.

Podlaha obývací pokoj

Podlahová izolace

Izolační podložky chrání podlahu před vlhkostí a prachem a tím zvyšují její životnost. Zároveň fungují jako tepelná nebo hluková izolace. Jsou vyráběny z různých druhů přírodních i umělých materiálů a při výběru izolační podložky záleží zejména na jejím účelu a druhu podlahového materiálu. Podložky pod vinylové plovoucí podlahy musí být zároveň protiskluzové a ty určené k laminátovým nebo dřevěným podlahám musí mít vyšší zátěžovou odolnost. Nedoporučujeme na izolaci šetřit, protože u méně kvalitních podložek se nemusí dostavit požadované výsledky.

Podlahové topení

Podlahové vytápění se těší čím dál větší oblibě. Jeho nevýhodou jsou sice vyšší pořizovací náklady, ty se ale mohou vrátit v podobě nižší spotřeby energie v průběhu užívání. Díky tomu, že se teplo šíří odspodu, je místnost lépe a rychleji vytopená a v důsledku nemusíte topit tolik jako s jiným druhem. Velkou výhodou je samozřejmě také to, že je vytápěna podlaha, což se hodí zejména v koupelně nebo kuchyni, kde jsou běžně používány chladnější materiály podlahových krytin.

Jaký typ podlahového topení zvolit?

U podlahového topení rozlišujeme dva druhy, a to (teplo)vodní a elektrické. Vodní topení pořídíte dráž, jeho provoz vás ale vyjde levněji. Jedná se o trubky, kterými je vedena teplá voda, a je nutné jejich napojení na kotel. Pod podlahou zaberou více místa, s čímž je nutné při pokládce podlahy počítat. Elektrické topení je menší a stačí je pouze zapojit do zásuvky. Jeho výhodou je také snadnější odstraňování případných poruch, navíc je tento druh topení bezúdržbový a má oproti vodnímu vyšší životnost. Elektrické topení může mít podobu topných okruhů s kabely, rohože nebo fólie. Fólie se používají pouze v místnostech s plovoucí podlahou, okruhy i rohože jsou vhodné ke všem podlahám.

Podlahové topení a materiál podlahy

V případě podlahového vytápění záleží na materiálu podlahy opravdu hodně. Jednotlivé materiály mají různé vlastnosti a vlivem některých z nich můžete přijít o drahocenné teplo – ačkoliv zaplatit za něj budete muset i tak. To, aby se teplo v co největší míře a co nejrychleji dostalo od zdroje k povrchu, je tedy jedním z nejdůležitějších parametrů, kterým byste se měli řídit. Tento parametr je určen tepelným odporem. Čím vyšší tento odpor je, tím více tepla je nutné k zahřátí podlahy a tím vyšší je jeho spotřeba. Tepelný odpor se samozřejmě navyšuje s vyšší tloušťkou podlahové krytiny a výrazně zvýšit jej může také koberec. Ne každý materiál je navíc schopen zvýšené teploty vydržet, stejně jako větší vlhkost. Mějte také na paměti, že maximální teplota, které jsou schopné materiály podlah snést, je 27°C. Výjimkou je keramika a kámen, tyto materiály snesou i větší teplo.

Podlaha do kuchyně

Podlahové topení a dřevěná podlaha

Dřevo je materiálem s vysokou hodnotou tepelného odporu (0,05 – 0,1 m2K/W). Teplo je navíc nutné přidávat postupně, takže může chvíli trvat, než si dostatečně zatopíte. Dřevěná podlaha ale teplo nejlépe udržuje, takže je krásně prohřátá i hodiny po vypnutí topení. Parkety by měly mít tloušťku okolo 12 mm, hrubší budou hůř propouštět teplo a tenčí by se rychleji vysušovaly. Jelikož dřevo je velmi háklivé na změnu teploty a vlhkosti, pro podlahu s podlahovým topením se doporučují tvrdé dřeviny s vyšší hustotou. Přednost dále dávejte dřevu ošetřenému olejem spíše než lakem.

Podlahové topení a keramická/kamenná podlaha

Keramika a kámen mají vysokou tepelnou vodivost a jeden z nejnižších tepelných odporů (0,01 m2K/W ). Teplo tedy propouští snadno a rychle. Zvýšit tepelný odpor ale může lepidlo použité při lepené pokládce. Aby byl tento odpor co nejmenší, doporučuje se zvolit velké dlaždice, ideálně alespoň 1 mm na každé straně. Tloušťka dlaždic by měla být 6 mm.

Podlahové topení a korková podlaha

Korek má stejně jako dřevo opravdu vysoký tepelný odpor (0,11 m2K/W), zároveň má velmi nízkou tepelnou vodivost. V případě vyšší tloušťky působí dokonce jako tepelný izolant. Korek je také háklivý na vlhkost, která při podlahovém vytápění vzniká. Pro podlahy s podlahovým topením není tento materiál vůbec vhodný.

Podlahové topení a laminátová podlaha

Hodnota tepelné odolnosti u laminátu je oproti ostatním materiálům průměrná (0,04 – 0,07 m2K/W). Laminát má ale velmi vysokou tepelnou vodivost. Při použití tohoto materiálu na podlahu s podlahovým topením se doporučuje pečlivě zkontrolovat vlhkost a topení před pokládkou podlahy ochránit PE fólií. Nevýhodou může být také izolace proti hluku, která se u laminátových podlah používá. Její tloušťka se pohybuje mezi 3-8 mm a jejím vlivem dochází k narůstání tepelného odporu. Proto je v případě použití podlahového topení dobré zvolit co nejtenčí laminát.

Podlaha dřevo

Podlahové topení a PVC podlaha

Také PVC (vinyl, linoleum) má nízký tepelný odpor (0,02 m2K/W) a dobrou tepelnou vodivost. Ačkoliv se tepelný odpor zvyšuje s navyšováním jeho tloušťky, prostupu tepla výrazně nevadí ani použití několika vrstev. Pro zmenšení odporu se doporučuje zvolit spíše lepenou formu, ale ani u plovoucího typu nedosahuje hodnota tepelného odporu tolik, co u jiných materiálů.

TIP: Nezapomeňte věnovat podlahám řádnou péči! Jak na ni se dozvíte v našem článku Pravidelná a kvalitní údržba podlah se vyplatí!

Jak na renovaci podlahy

Zda se podlahu vyplatí zrenovovat či zda je nutné ji celou vyměnit, záleží především na míře poškození. U dřevěných podlah se malé oděrky a škrábance opravují přebroušením a nalakováním. Čím větší poškození je, tím častěji je nutné poškozená místa přebrušovat a lakovat. V takovém případě je ale jistější renovaci svěřit odborníkovi. U laminátové podlahy je rozdíl, zda je poškozena pouze vrchní vrstva nebo i vrstvy další. U vrchní vrstvy lze drobné odřeniny snadno opravit pomocí speciální opravné tužky, hlubší oděrky můžete vytmelit speciální pryskyřicí. K opravě poškození hlubších vrstev je nutné použít speciální tvrdý vosk nebo retušovací pero. Pokud je poničení výrazné, je nutné vyměnit celou lamelu. U korkové podlahy jsou opravy poměrně obtížné, protože ať už zvolíte broušení, lakování či tmelení, každý zásah bude jasně vidět. Z estetického hlediska je tedy vhodnější nechat opravit celou podlahu.

Bělení – moderní způsob renovace dřevěné podlahy

Pokud si nevíte rady, co se svou starou dřevěnou podlahou, zauvažujte nad bělením. Nejen, že jím vaše podlaha chytne druhý dech, bílá barva v interiéru (a na podlahách obzvlášť) je velice moderní a hodí se ke všemu. Můžete také vybělit pouze některá prkna, díky čemuž vaše podlaha získá zajímavý kontrastní vzhled. Bělení zvládnete hravě sami. Stačí si pořídit 30% peroxid vodíku a hydrogenuhličitan amonný, smíchat je v poměru 10 : 1 a pomocí houby směs rovnoměrně nanášet. Vzhledem k silným chemikáliím buďte při bělení maximálně obezřetní, použijte ochranné pomůcky a místnost, kde budete bělení provádět, důkladně větrejte. Peroxid vodíku také nesmí za žádnou cenu přijít do kontaktu s jakýmkoliv kovem.


Obchody, kde koupíte TOP podlahy

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..