Nové energetické štítky

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Nové energetické štítky – jaké změny s sebou přináší?

Energetické štítky jsou důležitým vodítkem a pomocníkem při nákupu elektrospotřebičů a elektro zařízení. Vyčteme z nich informace o účinnosti či energetické spotřebě, což nám může pomoci se rozhodnout při výběru. Jaké změny nás teď čekají, jak budou nové energetické štítky vypadat a jaké informace ponesou?

Nové energetické štítky

​Energetické štítky – co to vlastně je?

Energetickým štítkem musí být vybaven téměř každý elektrospotřebič prodávaný v EU. Energetický štítek má pevně danou podobu, která je stejná po celé Evropské unii. Díky tomu má zákazník stejné informace o produktu bez ohledu na to, v jaké zemi jej kupuje. Výrobce má uloženu povinnost své výrobky energetickým štítkem vybavovat. Prodejce je zase povinný zboží vystavit vždy tak, aby byl energetický štítek dobře viditelný a informace na něm čitelné. Informace na energetickém štítku musí být vždy pravdivé a každý stát má své kontrolní orgány, které na jejich pravdivost dohlíží. U nás se jedná o Českou obchodní inspekci a Státní energetickou inspekci. Tyto orgány provádí pravidelné kontroly údajů. V roce 2017 byla navíc vytvořena on-line databáze EPREL. Každý výrobce má povinnost do ní své produkty zaregistrovat a uvést u nich i podrobné informace, technickou kontrolu apod. Díky tomu je kontrola údajů a dodržování předpisů EU výrazně jednodušší.

TIP: Kdo by nechtěl ušetřit? V článku Úspora energie – jak na ni? pro vás máme spoustu zajímavých informací a tipů.

​Jaké informace se na energetickém štítku nachází?

Podoba energetických štítků – starých i nových – je pevně stanovena. Na štítku je vždy zobrazena informace o modelu, ke kterému patří, a jeho výrobci. Díky tomu máte jistotu, že si čtete energetický štítek s hodnotami toho konkrétního modelu, který vás zajímá. Dále se na štítku nachází barevná škála všech energetických tříd. Energetická třída, do které spadá daný spotřebič, je speciálně vyznačena. Energetické štítky informují také o spotřebě energie v kWh a další informace, které jsou u daného typu elektrospotřebiče potřebné. Televize mají na energetickém štítku uvedený příkon, pračky zase účinnost praní a myčky nádobí spotřebu vody. Jsou to ale právě energetické třídy, které spotřebitele zajímaly nejvíce. A právě jejich změna vede k tomu, že jsou postupně zaváděny i nové energetické štítky.

​Čeho se týkají hlavní změny?

Energetické štítky byly zavedeny v roce 1995. V roce 2010 došlo k jejich aktualizaci, která reagovala na vývoj technologií zejména v oblasti úspory energie. Zavedly se proto nové energetické třídy A+, A++ a A+++. Technologie se ale stále vyvíjí a výrobci se snaží přicházet s co nejúspornějšími produkty. A zavedené energetické třídy proto začaly být postupně opět nedostačující. Většina elektrospotřebičů neměla nižší energetickou třídu než A+. Energetické třídy B a nižší už byly natolik neúsporné, že se výrobcům nevyplatilo takové produkty vyrábět, případně je ani vyrábět nemohli kvůli jiným přísným nárokům na výrobu. Energetická třída A+ tedy u elektrospotřebičů patřila k těm nejméně úsporným, ačkoliv se na první pohled mohlo zdát, že je naopak jednou z více úspornějších. V poslední době to navíc vypadalo, že se bude muset přijít s novou energetickou třídou: A++++. Nové energetické štítky ale systém energetických tříd opět zjednodušují.

Změna v energetických štítcích

​Nové energetické třídy

Právě energetické třídy jsou asi nejvýraznější novinkou, kterou s sebou nové energetické štítky přináší. Zatímco doteď se třídy pohybovaly na stupnici od A+++ až po D, nové energetické štítky budou obsahovat energetické třídy A až G – s tím, že A je energetická třída s nejvyšší úsporou energie. To, jak přesně se energetické třídy změnily, záleží na konkrétních typech produktů. Produkty, které spadaly do třídy A+++, budou ve většině případů nově spadat do energetické třídy B. Tím je vytvořen prostor pro další inovace a vývoj nových technologií. Třídy se navíc budou pravidelně revidovat a podle potřeby aktualizovat, aby se nemusely vytvářet další zcela nové energetické štítky. Spotřebitelé tak mají jistotu, že produkty, které si kupují a které spadají do energetické třídy A, jsou ty nejúspornější, které lze pořídit. Bez ohledu na konkrétní parametry. Značení energetických tříd motivuje také výrobce, kteří se snaží přicházet se stále více a více úspornými modely.

​Od kdy nové energetické štítky platí?

V listopadu roku 2020 začala první fáze změn, kdy výrobci k novým produktům přidávali jak staré, tak už i nové energetické štítky. Elektrospotřebiče vyrobené od března roku 2021 již ale musí mít pouze nové energetické štítky. Zároveň dochází také k výměně všech starých energetických štítků na nové a přibližně od poloviny března 2021 by měl nový energetický štítek mít již každý elektrospotřebič, kterého se změna týká. Štítky u ostatních produktů se budou měnit někdy v průběhu roku 2022. Nové energetické štítky musí mít také světelné zdroje, u nich však změna proběhne až v září roku 2021. Některé elektrospotřebiče a displeje jsou momentálně považovány za natolik neúsporné, že budou do konce roku 2021 staženy z prodeje. Do té doby mohou zůstat označené starým energetickým štítkem.

​Které produkty budou nové energetické štítky mít?

Nové energetické štítky budou zatím muset mít pouze televize, elektronické displeje, chladničky, mrazničky, vinotéky, myčky nádobí, pračky a pračky se sušičkami. Nové energetické štítky musí mít také komerční chladničky, které se používají v prodejnách či v prodejních automatech. Tyto produkty nebyly doteď vůbec značené energetickými štítky. Nové energetické štítky zatím nemusí mít například sušičky, domácí kuchyňské spotřebiče, chladicí zařízení, topidla, ohřívače či kotle. Energetické štítky se ale budou postupně měnit u většiny elektrospotřebičů a dalších elektro zařízení. Vzhledem ke složitosti těchto změn se ale momentálně nové energetické štítky týkají jen některých produktů, u ostatních se zatím pracuje na úpravě norem a předpisů.

Nové energetické štítky pro lepší úsporu energie

​Nové energetické štítky více odpovídají skutečnosti

Nové energetické štítky uvádějí ve většině případech stále stejné informace. Došlo ovšem ke změně metodiky měření tak, aby uváděné údaje odpovídaly skutečnosti, což se doteď bohužel často nedělo. Nové štítky stále uvádějí spotřebu energie v kilowatthodinách (kWh), změnilo se však měřené období. 1 rok pořád platí například u chladniček, mrazáků či vinoték, tedy spotřebičů, které jsou v provozu po celý rok. U jiných produktů jako jsou pračky, pračky se sušičkou či myčky nádobí se ovšem spotřeba nově uvádí za 100 cyklů a u světelných zdrojů za 1 000 hodin. U vinoték se bude objem místo litrů nově uvádět v počtu láhví s objemem 0,75 litru. Piktogramy, kterými jsou nové energetické štítky označeny, jsou teď čitelnější a přehlednější. U televizí přibyla informace o účinnosti v HDR módu. Nové energetické štítky mají navíc QR kód, který vás po naskenování připojí k evropské databázi EPREL, kde najdete podrobnější informace o daném produktu.

Ekodesign aneb jak uspořit co nejvíce energie

Nová pravidla a nové energetické štítky spolu přináší ještě jeden zcela nový pojem: ekodesign. Jedná se o parametry, které výrobce či dovozce musí dodržet při uvedení produktu na evropský trh. Právě energetická účinnost patří k nejdůležitějšímu z těchto parametrů. Jde především o podporu nových úsporných technologií a snahu přimět výrobce, aby přicházeli s úspornými produkty, které nebudou výrazně negativně ovlivňovat životní prostředí ani bezpečí uživatelů. Uplatnění ekodesignu by rozhodně nemělo negativně ovlivnit ani funkčnost produktů. Tato snaha vychází ze studií, které odhalily možnosti, jak se dá spotřeba u výrobků snížit. Nejprodávanější produkty nabízí těchto možností stále mnoho a díky ekodesignu budou výrobci motivováni tyto možnosti využívat. Do roku 2030 by mohl ekodesign a nové energetické štítky pomoci ušetřit více než 30 % energie.

​ECO režim

Jistě jste si všimli, že každý nový spotřebič vyrobený v posledních několika letech má alespoň jeden ECO program či režim. U praček, praček se sušičkami či myček nádobí jsou veškeré údaje, které nové energetické štítky zobrazují, měřené právě v tomto režimu. Nové energetické štítky u myček nádobí tedy nově spotřebitele informují o tom, jak dlouho trvá mycí režim ECO, jak hlučný při něm spotřebič je či kolik se v ECO režimu spotřebuje vody. Co se hlučnosti týče, na energetickém štítku najdete také zvýrazněnou třídu hluku A (nejnižší) až D (nejvyšší). U praček se sušičkou budou nové štítky uvádět také energetickou třídu odstřeďování a sušení a veškeré informace najdete na štítku zvlášť pro pračku a zvlášť pro sušičku.

5/5 - (3 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..