Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Domácí posilovna snadno a rychle! Co v ní rozhodně nesmí chybět?
Domácí posilovna je skvělým způsobem, jak si vylepšit fyzickou kondici, zpevnit a vytvarovat postavu, být fit a zdravý a hlavně se věnovat pohybu a fyzické aktivitě kdykoliv, kdy potřebuji. Vybudovat ji není vůbec těžké, stačí znát základní parametry a také vybavení, kterým by měla disponovat. Podívejte se, jak si u sebe doma vybudovat vlastní posilovnu, která bude odpovídat přesně vašim představám.
Obsah článku
V čem je domácí posilovna lepší než ta komerční?
Domácí posilovnu máte na dosah. Ne každý má totiž komerční posilovnu „za rohem“ a někteří milovníci cvičení musí dojíždět i hodinu a více. Díky tomu, že máte svou vlastní posilovnu, můžete si jít zacvičit kdykoliv. Nemusíte čekat, až se komerční posilovna otevře, nemusíte také platit za vstup a už vůbec se nemusíte o prostor dělit s jinými lidmi. Nemusíte se dělit ani o náčiní a čekat, než se uvolní stroj, který jste zrovna chtěli použít. Nemusíte mít strach z nedostatečné hygieny, ať už používaných strojů či společných prostor. Domácí posilovna je skvělý způsob, jak si zacvičit kdykoliv vás přepadne chuť, přesně podle sebe a momentální nálady, aniž byste museli řešit, co si o vás myslí ostatní spolucvičící. Cvičení v domácím a důvěrně známém prostředí je také mnohem příjemnější. Prostředí, které vás obklopuje, můžete přizpůsobit svému vkusu a životnímu stylu. Ve své vlastní posilovně nemusíte brát na nikoho ohledy.
Kolik místa domácí posilovna zabere?
Prostor, který bude domácí posilovna zabírat, se odvíjí především od jejího vybavení – a naopak. Ideální je, pokud máte k dispozici samostatnou místnost, kde může domácí posilovna být. Taková místnost by měla být především dobře větraná. Jestliže nemáte k dispozici celou místnost a svou domácí posilovnu chcete zřídit např. v ložnici nebo obýváku, musíte počítat s mnoha omezeními. Je dobré si předem důkladně promyslet, jaké pomůcky a stroje chcete v posilovně mít. V případě, že je domácí posilovna zároveň místností sloužící i k jinému účelu, vybírejte příslušenství kompaktní a opravdu skladné. Takové, které snadno složíte a přemístíte jinam. Samostatná domácí posilovna vám nabízí mnohem více možností, jak ji zařídit. Omezený prostor ale nemusí hned znamenat, že se svého snu o domácí posilovně musíte vzdát – chce to jen více plánovat.
TIP: Co všechno se dá doma s vhodnými fitness doplňky dělat? Přečtěte si náš článek Domácí cvičení je zdravé i zábavné! plný inspirace, tipů a triků.
Jak by měla domácí posilovna vypadat?
V případě, že si můžete svou domácí posilovnu naplánovat od základů, máte vyhráno. Podlahu by měla mít domácí posilovna z co nejodolnějšího materiálu, který se nepoškodí případnými nárazy. Ty je potřeba tlumit, zejména v případě, že pod vámi někdo bydlí. Poohlédněte se po kobercích či podložkách, které umí nárazy tlumit, a položte je buď po celé místnosti, či pouze pod konkrétní přístroje. Správná domácí posilovna by kromě konkrétního vybavení měla mít i zrcadlo. V něm si můžete průběžně kontrolovat správné držení těla, které je při provádění cviků zásadní. Je dobré si dopředu promyslet, jakému účelu bude vaše domácí posilovna sloužit, lépe řečeno, jakému cvičení se zde chcete věnovat. Od toho se pak odvíjí výběr strojů a od toho se odvíjí organizace prostoru. Nebojte se k tomu sednout a nakreslit si podrobný plánek. Pomůže vám to rozmístit koupené vybavení tak, aby nikde nic nepřekáželo a vaše domácí posilovna splňovala vaše očekávání.
Jaké vybavení by měla domácí posilovna mít?
Při výběru vybavení se musíte řídit především tím, jakému stylu cvičení se chcete věnovat. Zkuste plánování věnovat trochu času, abyste si zbytečně nekoupili pomůcky, které pak nebudete využívat. Může se samozřejmě stát, že budete na začátku plní nadšení a elánu do cvičení, které postupem času vyprchá. Jelikož není domácí posilovna levnou záležitostí, vyplatí se na její zřizování příliš nespěchat. Domácí posilovna je ideální pro ty, kteří již s cvičením mají nějaké zkušenosti a kteří ví, co je baví a co jim vyhovuje. Podle toho nejlépe určíte, jaké vybavení by vaše domácí posilovna měla mít. Máme pro vás seznam základního vybavení s informacemi, k jakému typu posilování slouží a na co si dát pozor při jejich výběru. U každého najdete také konkrétní TOP model s pořizovací cenou a obchody, ve kterých je můžete pořídit. Tyto informace vám snad pomohou se snadněji rozhodnout, bez čeho se vaše vlastní domácí posilovna prostě neobejde.
Balanční podložka pro lepší držení těla
Balanční podložka je univerzální tzv. aerobní pomůckou. Využívá se převážně pro balanční cvičení, skvěle rozvíjí koordinaci pohybu a schopnost udržet rovnováhu. Zlepšuje také kondici, správné držení těla a posiluje jádro (core) těla. Na balanční podložce je možné provádět i různé cviky a posílit tím více svalových skupin, včetně břišních. Balančních podložek je na trhu mnoho typů, které se liší svým tvarem, způsobem využití i množstvím vzduchu uvnitř. Pro začátečníky je vhodné pořídit model s regulovatelným množstvím vzduchu, které se tak dá přizpůsobit vašim možnostem. Domácí posilovna by rozhodně měla mít aerobní zónu, ve které se procvičí kondice a koordinace, a balanční podložka je jejím ideálním základem.
Domácí posilovna bez běžeckého pásu?
Velmi oblíbený přístroj, bez kterého není domácí posilovna to pravé. Běhat doma má mnoho výhod. Nemusíte se ohlížet na počasí, takže můžete běhat za jakýchkoliv podmínek. Na běžeckém pásu si můžete nastavit spoustu parametrů. Některé modely mají navíc zabudované senzory, které měří vaše tělesné funkce a mnoho dalšího. Na trhu narazíte na bezmotorové varianty, u kterých je možné nastavit si konkrétní zátěže. Motorové modely jsou sice dražší, zato jsou schopné přizpůsobit rychlost a zátěž pásu i v průběhu používání, a to podle nastavených parametrů.
TIP: Nezapomeňte, že k cvičení patří také relaxace. Tipy, jak ulevit unavenému tělu i mysli najdete v našem článku Domácí wellness vám udělá dobře na těle i na duši.
Boxovací pytel, když se potřebujete zbavit napětí
Tato cvičební pomůcka je nedílnou součástí většiny posiloven, a neobejde se bez ní ani domácí posilovna. Boxovací pytel nevyužijete jenom při trénování boxu či jiných bojových sportů. Jeho používáním posílíte paže a ramena a stejně tak dolní končetiny. Boxovací pytel je příjemným zpestřením kardio tréninku, dá se u něj pořádně vypotit a v případě potřeby také vybít zlost. Jednotlivé dostupné typy se liší svou velikostí, hmotností a také materiálem. Parametry boxovacího pytle, kterým bude vybavena vaše domácí posilovna, vybírejte podle své vlastní výšky a hmotnosti a také výkonnostní úrovně. Nezapomeňte k pytli také zakoupit boxovací rukavice, které ochrání vaše ruce před zraněním.
Bradla pro posílení svalů
Domácí posilovna, ve které se chcete věnovat pořádnému posílení svalů, se bez bradel neobejde. Jejich velkou výhodou je jejich univerzálnost, dají se použít k mnoha typům tréninku. Bradla jsou určená převážně pro silový trénink tricepsu a prsních svalů, dají se ale využít i pro jiná fitness cvičení. Pořídit si můžete různé typy bradel, které se liší také způsobem uchycení. Některé se uchycují do dveří, jiné patří na žebřiny a narazit můžete také na volně stojící modely. Vždy se ujistěte, že jsou bradla dostatečně stabilní a nehrozí při jejich používání žádný úraz. Velkou výhodou jsou madla opatřená protiskluzovou úpravou, která zajistí, že nebudete klouzat, ať už budete mít dlaně sebevíce zpocené.
Žádná domácí posilovna se neobejde bez činek
Tyto cvičební pomůcky najdeme úplně ve všech posilovnách, takže ani domácí posilovna nemůže být výjimkou. Činek existuje celá řada, základní rozdělení je na jednoruční a obouruční. Pořídit si můžete činky o různých hmotnostech, případně jsou k zakoupení různé sety činek. V nich většinou najdete jak jednoruční, tak obouruční činky, a několik závaží, které na ně můžete podle potřeby přidávat. Tím si můžete nastavit hmotnost činek přesně podle svých možností. Činky neslouží pouze k posílení svalů horních končetin a horní části trupu. Můžete je použít také při provádění jiných cviků a tím zvýšit jejich náročnost a také účinnost. Činky vybírejte nejen podle hmotnosti, která by neměla být ani příliš nízká (neefektivní cvičení), ani příliš vysoká (riziko úrazu), ale také podle použitých materiálů a tvarů. Činka vám musí perfektně padnout do ruky, musí být dostatečně pohodlná a neměla by vám rozhodně vyklouzávat ze zpocených dlaní.
Expandér procvičí všechny svaly
Tato cvičební pomůcka má podobu nejčastěji gumového nebo pružinového posilovače, který je na obou koncích vybaven rukojetí. Expandér je ideální pro protažení a zahřívání, díky němu ale můžete také zvýšit náročnost běžně prováděných cviků a zlepšit tak jejich účinnost. Expandér vám pomůže procvičit celý svalový aparát. Jeho velkou výhodou jsou malé rozměry a skladnost, můžete jej brát také s sebou na cesty. Jednotlivé modely se liší silou odporu a materiálem. Vybírejte takové, které budou odpovídat vaší úrovni, abyste se zbytečně nezatěžovali a aby měli alespoň nějaký účinek.
Foam roller pro ještě lepší flexibilitu
Foam Roller sice není pomůckou určenou přímo k posílení svalů, přesto se jedná o vybavení, kterým by měla disponovat každá domácí posilovna. Jeho použitím při provádění různých cviků totiž lépe prohřejete a prokrvíte tělo a zlepšíte také svou flexibilitu. Foam Roller je ideální pomocník, který zabrání tomu, aby vás při cvičení bolela záda, pomáhá také stabilizovat páteř a příjemně promasíruje celé tělo. Tato pomůcka je vhodná především proto, abyste si cvičení užili naplno a nemuseli se bát žádné bolesti ani zranění.
Gymnastický míč – domácí posilovna a pracovna v jednom
Všestranná pomůcka, kterou se dá vybavit nejen domácí posilovna, ale také například kancelář. Gymnastický míč je totiž ideální nejen pro cvičení, ale také pro správné sezení se správným držením těla. Jedná se o pomůcku vhodnou pro rozehřátí před tréninkem, využijete ji navíc i při rehabilitačních a relaxačních cvičeních. Slouží také k protažení svalů a lepšímu prokrvení těla. Jeho používání je nenáročné a výsledky jsou přitom poznatelné velmi brzy. Konkrétní model volte především s ohledem na svou výšku, dále si můžete vybrat především z různých barevných provedení.
Hrazda je pro posilování s vlastní vahou
Domácí posilovna bez hrazdy jakoby nebyla. Jednoduchá a praktická pomůcka, kterou lze využít k více typům cvičení, je totiž opravdový základ. Posilování s vlastní vahou je tím nejpřirozenějším způsobem cvičení, a právě toho se využívá na hrazdě. Existují modely, které jednoduše zavěsíte do dveří, takže můžete cvičit téměř kdekoliv. Narazit ale můžete také na nástěnné, stropní, samovzpěrné a víceúčelové hrazdy. Záleží především na tom, jaké možnosti vám vaše domácí posilovna nabízí a jakým cvikům se na hrazdě chcete věnovat. Důkladně si ověřte stabilitu a pevnost uchycení hrazdy, abyste předešli pádům a velmi nepříjemným zraněním.
TIP: Cvičení je součástí zdravého životního stylu stejně neodmyslitelně jako pestrá a zdravá strava. Zařaďte do svého jídelníčku zeleninu vypěstovanou u vás doma. Jak na to vám poradí náš článek Jak pěstovat zeleninu v bytě.
Kettlebell si určitě zamilujete
Kettlebell se těší stále větší oblibě, takže by o něj neměla přijít ani vaše domácí posilovna. Jedná se o nejčastěji litinovou kouli s madlem. Kettlebell se využívá při dvou typech tréninku: silovém a balistickém. Zjednodušeně řečeno se při silovém tréninku kettlebell zvedá, při balistickém se s ním houpe. Cvičení s kettlebellem pomáhá k lepšímu stavu kardiovaskulárního systému a posilují se při něm zejména ramena, bedra, břicho a nohy. Jeho použití je opravdu jednoduché a nejedná se ani o příliš velkou pomůcku, která by zabírala mnoho místa. Při výběru volte hmotnost s ohledem na své zkušenosti a úroveň. Dejte přednost takovým modelům, jejichž madla jsou opatřena protiskluzovou úpravou a ideálně s ergonomickým tvarováním. Kettlebell vám pak bude lépe sedět v ruce a cvičení s ním bude o poznání pohodlnější a také bezpečnější.
Odporová guma – malá a šikovná
Podobně jako expandér je i odporová guma pomůckou, která zlepšuje provádění různých cviků, zvyšuje jejich náročnost a tedy i jejich účinnost. Odporová guma má všestranné použití a dá se použít na mnoha přístrojích, kterými je vybavena vaše domácí posilovna. Využít ji můžete také pro zahřátí a pořádné protažení těla. Při cvičení na hrazdě můžete odporovou gumu použít také jako pomůcku, která vás nadlehčí a usnadní vám provádění shybů. Odporová guma je lehká, malá a skladná pomůcka, kterou můžete vzít kamkoliv s sebou. Jednotlivé modely se liší zejména rozměry a odporem. V mnoha obchodech vám navíc doporučí vhodnou odporovou gumu určenou přesně k tomu účelu, pro který si ji pořizujete.
Domácí posilovna a podložka na cvičení
Ať už vám domácí posilovna bude sloužit na jógu, aerobik či jako posilovací ráj, podložka na cvičení by v ní rozhodně chybět neměla. Před každým cvičením je dobré tělo pořádně protáhnout a podložku využijete také při jiných cvicích, při kterých je tělo v kontaktu s podlahou. Cvičební podložka vás nejen hrání od chladu, ale také tvrdosti podkladu. Je lepší zainvestovat a pořídit si podložku, která je opravdu určená na cvičení. Využít můžete samozřejmě také karimatku, ta však nemusí být dostatečně měkká a pohodlná. Podložky na cvičení jsou navíc uzpůsobené tomu, aby neklouzaly, a to jak po podlaze, tak pod zpocenými končetinami. Kvalitní podložka na cvičení vám vydrží opravdu dlouho a zajistí, že vás cvičení na zemi nebude ani trochu bolet.
Podpěry na kliky pro zkušenější sportovce
Podpěry vám pomohou držet lokty při provádění kliku v menším úhlu, hrudník se tak dostane níž k podlaze a klik je proveden ve větším rozsahu. Tato pomůcka je ale určena nejen na provádění kliků, využijete ji i při mnoha dalších cviků jako je stojka či L-sit. Podpěry pomáhají posílit tricepsy a prsní svaly, díky nim ale zlepšíte také svůj úchop, stabilitu a pohyblivost. Podpěry na kliky jsou určené pro ty, kteří již mají s prováděním těchto cviků zkušenosti a chtějí své dovednosti posunout na vyšší úroveň. Nejedná se o drahé pomůcky, takže jimi může být vaše domácí posilovna klidně vybavena už od začátku. Aspoň budete mít na očích motivaci a cíl, kam se ještě můžete posunout.
Posilovací kolečko pro zábavnější cvičení
Tato cvičební pomůcka známá také jako AB roller slouží především k posílení svalů břicha, horních končetin, prsou, ramenou a středu těla. Můžete si pořídit jedno posilovací kolečko a držet je oběma rukama, nebo vyzkoušejte cvičení se dvěma posilovacími kolečky do každé ruky. Existují také modely, které disponují již dvěma kolečky umístěnými na jednom madlu. Ty zajišťují větší stabilitu a jsou vhodné pro úplné začátečníky.
TIP: Osvěžte se po tréninku vlastním smoothie koktejlem! Máme pro vás článek plný zdravých a lahodných receptů: Smoothie mixér vám pomůže s vaší denní dávkou vitamínů.
Milovníci bojových sportů nedají dopustit na posilovací lano
Posilovací lano nepatří k nejběžnějším pomůckám, pokud jste ale milovníkem bojových sportů a velké síly, měla by jej vaše domácí posilovna rozhodně mít. Posilovací lano zlepšuje celkovou kondici a posiluje především horní část těla, horní končetiny a střed těla. Posilovací lano lze použít buď střídavě v jedné ruce, oběma rukama najednou či v každé ruce jedno. Lana jsou většinou velmi odolná a je možné je použít jak uvnitř, tak venku. Jsou vhodné pro kardio tréninky, posílení vytrvalosti a podobně jako boxovací pytel mohou fungovat jako účinný ventil nashromážděného stresu a zlosti. Posilovací lana pořídíte v různých délkách i průměrech. Ty volte s ohledem na rozměry, jaké vaše domácí posilovna má, a velikost svých dlaní. Posilovací lano vám musí v ruce dobře sedět, koncovky by vás neměly nijak tlačit a omezovat vás. Zaměřte se také na hmotnost lana, která čím je vyšší, tím náročnější a také efektivnější je cvičení. Hmotnost lana tedy volte především s ohledem na svou výkonnostní úroveň a zkušenosti.
Posilovací lavice, která toho hodně zvládne
Posilovacích lavic existuje více typů a každý slouží k trochu jinému účelu. Je tedy důležité si ujasnit, jaký účel má vaše domácí posilovna a co přesně v ní chcete procvičovat. Lavici lze používat zcela samostatně na cviky pro posílení břišního svalstva či svalstva dolních končetin. Jsou však také velmi dobrou pomůckou při cvičení s činkami, a to jak jednoručními, tak obouručními. Pořídit si navíc můžete také kombinovanou posilovací lavici, která sice patří k dražšímu vybavení, ale zvládne toho mnohem více. Je vhodné poohlédnout se po modelu s nastavitelnou zádovou opěrkou, kterou si můžete přizpůsobit přesně svým potřebám. Některé posilovací lavice jsou navíc vybaveny stojanem na činky, osu i kotouče.
Posilovací vak, skladná cvičební pomůcka
Posilovací vak je mezi cvičebními pomůckami, kterými může vaše domácí posilovna disponovat, poměrně novinkou. Přesto se již těší velké oblibě. Jedná se o speciální vak, který je naplněn buď pískem, vodou či odřezky, a který je vybaven různými úchopy pro provádění různých typů cvičení. Můžete jej použít při kondičním, silovém i vytrvalostním tréninku, kdy pomáhá zvýšit náročnost a účinnost prováděných cviků, podobně jako činky. Je malý a skladný a lze jej použít jak uvnitř, tak venku.
Každá domácí posilovna má svou posilovací věž
Posilovací věž je poměrně velký přístroj, který tvoří základ většiny komerčních posiloven. Pokud vám to vaše domácí posilovna dovolí a pokud jste milovník komplexního procvičení svalů celého těla, určitě si jednu také pořiďte. Nejedná se sice o nejlevnější zařízení, díky víceúčelovému využití se vám ale prvotní investice opravdu vyplatí. Jestliže není vaše domácí posilovna příliš velká a vy se tak musíte pečlivě rozhodovat, co do ní pořídit a co si odpustit, je právě posilovací věž to pravé. Je to totiž hned několik posilovacích přístrojů v jednom. Posilovací věže většinou sestávají ze systému kladek a zátěží, které lze dle libosti nastavovat. Existuje mnoho typů, které se liší velikostí a hmotností a především tím, co vše na nich lze procvičovat. Je dobré, pokud už máte s tímto typem posilování zkušenosti. Jinak byste si mohli pořídit posilovací věž, kterou nebudete schopni plně využít, případně si při jejím používání ublížíte. Mějte také na paměti, že pouhé cvičení na posilovací věži nestačí a je nutné je doplnit i o další typy cviků, zejména aerobní, ke kterým slouží běžecký pás, rotoped, balanční podložka a pod.
Rotoped, když to venku na kolo není
Snad každá domácí posilovna má buď běžecký pás, nebo rotoped – a nebo obojí. Rotoped patří k velmi oblíbeným alternativám pro jízdu na kole. Tu si totiž můžete užít kdykoliv, bez ohledu na to, jaké je venku počasí. Jezdit na kole doma je navíc o dost bezpečnější. Nemusíte se ani soustředit primárně na řízení a používat rotoped lze při poslechu hudby, rádia, podcastu, audioknihy či při sledování televize. Jízda na kole je skvělá pro dolní končetiny, zejména kolena. Vede ale také ke zlepšení celkové kondice a zdravotního stavu, zpevní celou postavu a pomůže se spalováním kalorií. Jednotlivé rotopedy se liší nejen svou velikostí a zpracováním, ale také vybavením. Dražší a kvalitnější modely jsou stabilní a bezpečné a často vybavené senzory a počítačem. Ten snímá a hlídá vaše tělesné funkce a počítá vám ujeté kilometry, čas i spálené kalorie.
Schody můžete vyjít i u vás v obýváku
Posílení svalů dolních končetin a celkové zlepšení fyzické kondice je s chozením či dokonce běháním do schodů opravdu snadné. Jestli nemáte žádnou jinou možnost, kde si schody pořádně užít, řešením může být právě vaše domácí posilovna. Pořídit si sem můžete elektronické pohybující se schody. Jedná se o poměrně drahý přístroj, který je složený z pásu se schody, který jezdí. Jeho použití je tak velmi jednoduché a velice účinné. Pokud se vám do něj ale nechce tolik investovat, pořídit si můžete i jen jeden fitness schod, neboli stepper. Ten slouží nejen k procvičení chůze či běhu do schodů, dají se na něm provádět různorodé cviky pro posílení různých svalových skupin. Pohyb po schodech vám krásně vytvaruje dolní končetiny, zároveň má pozitivní vliv na krevní tlak, srdce i cholesterol.
Švihadlo, s kterým můžete cvičit kdekoliv
Copak by mohla domácí posilovna být bez švihadla? Tato báječná pomůcka vám pomůže rozehřát tělo, rozproudit krev a pořádně se připravit na další cviky. Způsobů, jak přes švihadlo skákat, je celá řada, takže si cvičení s ním můžete přizpůsobit své úrovni a potřebám. Pozor si dejte především na jeho délku. Domácí posilovna, ve které chcete švihadlo používat, by měla mít dostatečně vysoké stropy. Švihadlo by vám mělo dobře sedět v rukách, ideální jsou proto koncovky s příjemným protiskluzovým materiálem a ergonomickým tvarováním. Vždy se také ujistěte, že při jeho používání není ve vaší těsné blízkosti nic, co byste mohli rozbít nebo zranit. Švihadlo se snadno používá, je malé a skladné a můžete ho využít kdykoliv a téměř kdekoliv.
TIP: Zapomínat byste neměli ani na pořádný spánek. A ten se neobejde bez opravdu kvalitní matrace. Jak vybrat tu nej vám poradíme v tomto článku.
Závěsný posilovací systém, s kterým si dáte pořádně do těla
Závěsné posilovací systémy, které jsou často označovány zkratkou TRX (Total Body Resistance Exercise) jsou ideální pomůckou pro cvičení s využitím váhy a odporu vlastního těla. Závěsný posilovací systém je jednou z důležitých součástí vybavení, které by měla vaše domácí posilovna mít. Skládá se z různého počtu a typů popruhů, které jsou na konci vybaveny úchopy. Je možné je používat jak na ruce, tak na nohy a posilovat tak více svalových skupin. S pomocí závěsného posilovacího systému se dá provádět celá řada cviků, méně i více náročných. Popruhy mívají většinou nastavitelnou délku, takže je můžete přizpůsobit své výšce i svým potřebám. Ujistěte se, že jsou dostatečně kvalitní, tedy především pevné a odolné a nehrozí při jejich používání prasknutí a nepříjemný úraz. Díky cvičení se závěsným posilovacím těla posílíte různé svaly a vybudujete si také silný a pevný střed těla.