Šetrná domácnost: šetříme teplo

Na našem webu můžete najít několik článků věnujících se úsporné domácnosti. V tomto se zaměříme na způsoby, jak ušetřit na teplu. Právě to nám totiž často uniká a výdaje za ně jsou zbytečně velké. Existuje pár triků, které můžete vyzkoušet, a sami zjistit, jak u vás doma fungují. Úspora tepla má pozitivní vliv i na životní prostředí, a tak v konečném důsledku ulevíte nejen své peněžence, ale také přírodě.

Ušetřené peníze za topení

Zavolejte si na pomoc odborníka

Máte-li pocit, že vám z domu uniká příliš tepla, nejlepším řešením je tzv. energetický audit. Odborník provede pomocí termokamery termovizní snímkování budovy, při kterém odhalí místa, odkud uniká nejvíce tepla. Rovněž vám také poradí, jak těmto únikům zabránit. Toto řešení je ale vhodné především pro majitele rodinných domů, u vlastníků bytů by mohlo být trochu komplikovanější. Cena za energetický audit se pohybuje v rozmezí několika tisíc Kč, záleží na tom, jak moc podrobný jej chcete mít. Některé společnosti nabízí také měření vlhkosti a další možnosti, jak zajistit, že je váš dům zcela v pořádku. Nechce-li se vám zatím do tohoto způsobu investovat, nebo ve vašem případě energetický audit není možný, představíme vám v tomto článku ta nejčastější místa a způsoby, jak z domu či bytu uniká teplo. Zároveň vám poradíme několik účinných možností, jak tyto úniky omezit či úplně odstranit.

Ideální teplota

Ideální teplota je u každého člověka jiná. Někdy ale sedíme ve zbytečně přetopených místnostech a přitom 1 °C stojí od několika stovek korun až přes jeden tisíc. Nemusíte hned topení vypínat a pohybovat se doma v zimním oblečení, zkuste ale, jak nízká teplota je pro vás ještě příjemná. Možná budete sami překvapeni, že vám stačí i o několik stupňů Celsia méně, než na kolik jste doteď topili. Doporučuje se také před spaním vyvětrat v ložnici, aby se vzduch nejen ochladil, ale hlavně pročistil. Otevřete okna dokořán, tak se vzduch v pokoji vymění opravdu rychle a na pořádné vyvětrání vám bude stačit jen pár minut. Tepla vám v takovém případě příliš neuteče. Pokud potřebujete uspořit na teple, větrejte tímto způsobem ve všech místnostech, zejména v chladnějším období. Ačkoliv každému z nás vyhovuje jiná teplota, podle různých měření se odhaduje, že pro většinu lidí jsou ideální teploty tyto:

Ložnice

16–18 °C


Reklama
Reklama
ReklamaDětský pokoj

18–21 °C

Obývací pokoj

20–21 °C

Koupelna

20–24 °C

Kuchyně

18 °C

Chodba

10–17 °C

Větrejte správně – intenzivně a krátce

Teplo ven uniká také otevřeným oknem či balkónovými dveřmi. Ideální tedy je, pokud okna či dveře vůbec neotevíráte, což je samozřejmě nemožné. A to zejména v ložnici, která by se měla větrat každé ráno ještě před tím, než se pustíte do stlaní. Potřebujete-li omezit únik tepla, určitě vám nebudeme radit, abyste větrat přestali. Přívod čerstvého vzduchu je velmi důležitý z hygienických i zdravotních důvodů. Díky větrání vám lůžkoviny i jiný textil vydrží mnohem déle a v lepším stavu. Větrejte tedy pořád, ale místo dlouhého větrání dejte přednost intenzivnímu. Je lepší otevřít okna dokořán, protože tak se vzduch v místnosti vymění rychleji. S úplně otevřenými okny vám na to, aby se vydýchaný vzduch dostal ven a ten čerstvý zase dovnitř, bude stačit jen pár minut. Větrání pomocí pootevřených oknech může trvat hodinu, a stejně nemusí být výsledek dokonalý. Nemluvě o teple, které vám takto zbytečně uniká.

TIP: Vypínáte topení před dovolenou? Při opětovném vytápění zcela vychladlé místnosti můžete spotřebovat daleko více tepla, než kolik byste jej spotřebovali, kdybyste topení nechali zapnuté.

Topení

Využijte přirozeného tepla

Možná jste si někdy všimli, že i v pořádné zimě bývá na přímém slunci výrazně tepleji. Slunce je vynikajícím tepelným zdrojem, kterého můžete využít v případě, že potřebujete ušetřit na výdajích za teplo. Je totiž zcela zadarmo a svítí poměrně často. V zimním období, kdy topíme nejvíce, samozřejmě nemůžeme sluneční teplo dostat dovnitř místností pomocí otevřených oken či dveří, protože by teplo ihned unikalo zase ven. Ale i přes okenní tabuli je slunce schopné místnost výrazně prohřát. Proto pokud je to možné, nechte okna, na která přes den svítí slunce, zcela odkrytá. Roztáhněte záclony či závěsy a vysuňte rolety, ty totiž sluneční paprsky odráží zpátky. V případě, že máte v pokojích dvojitá okna, otevřete dokořán vnitřní křídla. Sami pak vyzkoušejte postupné snižování teploty na topení, abyste viděli, o kolik stupňů vám může sluneční svit pomoci. Budete pak vědět, na kolik stupňů můžete nechat místnost vyhřátou v zimních slunečných dnech.

TIP: Je-li to možné, pořiďte si do oken venkovní žaluzie. Ty dokáží zachytit mnohem více tepla než žaluzie vnitřní.

Pozor na zakryté topení

Jedním z častých důvodů, proč zbytečně topíme, je to, že máme topení zastavené nábytkem či jinak zakryté. Teplo se musí z topení šířit volně, aby se místnost dostatečně a v co nejkratší době vytopila. Jakákoliv překážka ale šíření tepla zabraňuje a my tak musíme topit o to více a déle. Je-li to možné, přemístěte nábytek stojící před topením jinam. Pokud to nejde, nechte mezi ním a topením co největší možnou mezeru. Myslete také na to, že některému nábytku může blízký zdroj tepla snižovat životnost. Například u kožených pohovek či křesel se doporučuje vzdálenost od přímého zdroje tepla alespoň 50 cm. Dalším častým způsobem nežádoucího zakrytí topení jsou záclony a závěsy. Kvůli nim se může spotřeba tepla zvýšit až o desítky %. Záclony tedy zkraťte tak, aby dosahovaly lehce nad topení, a závěsy roztahujte zcela mimo dosah topení.

Netěsnící okna vás mohou stát tisíce korun

Mnoho tepla uniká skrze stará či levná a nekvalitní okna, která špatně těsní. Pomocí jednoduchého triku můžete snadno zjistit, zda a případně kde má vaše okno nedokonalé těsnění. Za klidnějšího počasí zapalte svíčku a pomalu jí pohybujte přes celé okno. V místech, kde se bude plamen výrazně třepotat, dochází k úniku tepla. Zjistíte-li, že vzduch silněji proudí mezi křídlem a sklem, na vině je špatné zasklení, které je nutné opravit odborně. Pokud najdete netěsnosti mezi křídlem a rámem okna, může jít o vadu v kovovém těsnění či zastaralé nebo poškozené kování. Řešením může být silikonové těsnění nebo speciální těsnící profily. Jejich pořízení ani montáž vás nevyjdou tak draho, jako teplo, které vám zbytečně uniká. Pokud jste zjistili netěsnosti mezi oknem a zdí, pomoci vám může akrylátový tmel. Jeho aplikace není náročná a pokud jste trochu zručnější, zvládnete ji hravě sami. Ani pomoc odborníka vás ale v tomto případě nevyjde příliš draho.

TIP: S netěsnícími starými okny vám mohou pomoci také okenní tepelné fólie. Ty se jednoduše přilepí na sklo, kde pomáhají udržovat teplo uvnitř v místnosti.

Termostat

Šikovní pomocníci

Existuje několik pomůcek, které vám mohou s šetřením tepla pomoci. Jednou z nich je ventilátor pod radiátor, který ovlivňuje proudění vzduchu kolem topení. Díky tomuto zařízení se vzduch v místnosti oteplí několikrát rychleji. Ventilátory je možné umístit na litinové i plechové topení, případně na přímotopy. Na trhu můžete narazit také na různé „boostery“, přídavná zařízení, která zvýší účinnost topení. Vy tak díky nim můžete topit o pár stupňů méně, ale na pocitové teplotě nic nepoznáte. Další možností je pořízení radiátorové fólie. Ta se umisťuje za topení, odkud odráží teplo zpět do místnosti. Vydrží i více než 10 let a úspory za teplo vám prvotní investici vrátí už po první topné sezóně. A nezapomeňte na to, že teplo uniká také skrze podlahy, stěny či strop. S tím vám mohou pomoci termoizolační nátěry podlah či přísady do barev na stěny a stropy. Ty vytvoří speciální izolační vrstvu, která může tepelné ztráty snížit i o desítky %.

Způsoby vytápění a jaký je nejlepší

Dům je možné vytápět z různých zdrojů tepelné energie a pomocí různých topných systémů. Ty můžeme rozdělit na lokální, kdy je topení umístěno v každé místnosti, a ústřední, kdy je teplo přenášeno z jednoho kotle do radiátorů pomocí vody. Ústřední topení může být také nízkoteplotní, v takovém případě mluvíme o způsobu podlahového vytápění. Zdrojem tepelné energie může být elektřina, plyn nebo pevná paliva (dřevěné brikety či pelety, uhlí, biomasa a další). Nejdříve musíte vědět, k jakému zdroji se můžete připojit. Přístup k zemnímu plynu totiž není zajištěn všude. Při rozhodování, který zdroj tepla využít, berte v potaz více parametrů, nesoustřeďte se jen na výši pořizovací ceny. Mnohem důležitější jsou celkové provozní náklady, náročnost údržby a obsluhy, úspora energie, životnost a v neposlední řadě je nutné myslet také na ekologičnost vytápění. To, čemu dáte přednost, záleží především na vašich finančních a časových možnostech a také na vašich preferencích.

Nejúspornější je podlahové vytápění

Podlahové vytápění vychází ze všech možností topení nejlépe. Je nejméně energeticky náročné, provozní náklady jsou velmi nízké, nepotřebuje téměř žádnou údržbu a velmi snadno se ovládá. Podlahové topení může brát tepelnou energii z různých energetických zdrojů. V případě, že stavíte nový dům, je nutné na podlahové topení myslet už při plánování stavby. Rekonstrukce, která je potřebná pro instalaci podlahového topení do již zařízených místností, není nijak nákladná a náročná. Jako nejlepší zdroj pro topení se jeví plyn. Pokud se nemůžete připojit ke zdroji zemního plynu, můžete si pořídit doplňovací zásobník a mít tak vlastní zdroj propanu. Elektřina jako zdroj tepelné energie má tu výhodu, že je dostupná všude a zejména u menších domů je vytápění s ní nejekonomičtější. Úplně nejlevněji vás vyjde topení dřevem, tento způsob vytápění má však několik nevýhod. Vytopení místnosti na požadovanou teplotu může trvat, krby vyžadují značnou údržbu a jsou náročnější na obsluhu. Hodí se proto spíše jako doplňkový způsob vytápění.


Zajímá vás, jak ušetřit ještě více? Podívejte se i na naše další články, které se věnují úsporné domácnosti:Categories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..