15 tipů, jak připravit zahradu na podzim

Podzim je už opravdu za rohem a zatímco teploty klesají níž a níž, čeká nás na zahradě ještě dost práce. V tomto článku vám poradíme, co udělat, aby byla vaše zahrada dostatečně připravená na podzim. Co sklidit, co naopak vysázet, jak zahradu upravit a jak ji věnovat tu nejlepší péči. Na konci článku také najdete šikovné pomocníky, kteří vám podzimní práci na zahradě ulehčí.

Jak připravit zahradu na podzim

Obsah článku

TOP 9 zahradního nářadí a pomůcek (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Ochranné rukaviceOchranné rukavice
Organizér na pomůckyOrganizér na pomůcky
Zahradní odpadní pytel 280 lZahradní odpadní pytel 280 l
Sada zahradního nářadí AsistSada zahradního nářadí Asist
Zahradní nůžky Fieldmann FZN 4000-AZahradní nůžky Fieldmann FZN 4000-A
Zahradní hadiceZahradní hadice
Vertikutátor Fieldmann FZV 4010-EVertikutátor Fieldmann FZV 4010-E
Vysavač listí Black & Decker GW3050Vysavač listí Black & Decker GW3050
Sekačka Makita DLM380ZSekačka Makita DLM380Z

Čas na sklizeň!

Udělejte si místo na sklizenou úrodu, připravte si vhodné nádoby a pusťte se do toho. Pro uskladnění jsou ideální prostory ne teplejší než 7 °C. Úrodu sklízejte nejlépe do bedýnek, případně lísek. A se sklizní raději příliš neotálejte.

1. Ovoce

Na podzim skliďte všechno ovoce a nezapomeňte ani na plody vinné révy. Svou sezónu vrcholí zejména jablka, švestky a hrušky. Jablka, která na podzim schováte do sklepa, se vám v zimě budou hodit pro přípravu štrúdlu či žemlovky. Kvůli delšímu skladování obsahují méně vody a proto se pro odšťavňování moc nehodí.

TIP: Obsypané jsou také stromy s vlašskými či lískovými ořechy. Skliďte je a budete dokonale připraveni na vánoční pečení.

2. Zelenina

Na podzim zrušte zejména záhonky kořenové zeleniny (petržel, celer). Zbavte se natí a ponechte pouze vegetační vrchol. Některou zeleninu ještě můžete nechat v zemi (pór, červenou řepu, kadeřávek), nezapomeňte je ale ochránit před nízkými teplotami, např. vrstvou listí.


Reklama
Reklama
Reklama3. Květiny a bylinky

Ty rostliny, které chladnější počasí hůře snáší, přesaďte do květináče a ponechejte na chladnějším místě. Skliďte listy tymiánu a meduňky, které v září obsahují nejvíce aromatických látek. Aby o ně nepřišly, nesušte je na slunci a skladujte je ve vzduchotěsných nádobách. Vrstvou listí ochraňte kořínky bylinek, které necháváte přezimovat venku (máta, oregano, šalvěj, tymián). Trvalky pak zahrňte zeminou tak, aby neměly odhalené kořenové krčky, jinak by vymrzly. Levanduli do poloviny září sestřihněte.

Úprava zahrady před podzimem

Úprava stromů, květin a trávníku

Podzim je ideální doba na inspekci vaší zahrady. Pečlivou kontrolou a úpravou předejte nepříjemnostem nejen v zimě, ale především na jaře. Vaše zahrada se vám za vaši péči a ochranu před chladným počasím bohatě odmění.

4. Úklid zahrady

Projděte celou zahradu a zbavte se všech uschlých rostlin a mrtvých větví. Pozornost věnujte také nemocným, nebo napadeným rostlinám, které okamžitě odstraňte, aby se nákaza nešířila dál. Pokud jsou uschlé či nemocné celé stromy nebo keře, vykopejte je i s kořeny. Zbavte se také všech spadaných plodů, zejména shnilé ovoce přitahuje škůdce a podporuje jejich množení, což může vést ke snížené plodnosti zahrady. Některé popadané plody můžete dále využít, například z jablek lze udělat báječný mošt. Zlikvidujte rovněž přebytečné listy a odkvetlé květy u okrasných květin a odstraňte také zvadlé letničky. Vše, co nasbíráte, můžete využít jako kompost.

5. Shrabování listí

Nezapomeňte na spadané listí a pravidelně je shrabujte. Nechat ho přes zimu jen tak ležet by se vám nemuselo vyplatit, protože trávník pod ním může zplesnivět a nemusí na něm vyrůst žádná tráva. Zahrada navíc bude vypadat uklizeněji a lépe. Shrabovat listí můžete pomocí hrábí, případně si práci usnadněte s fukarem či vysavačem listí. Shrabané listí pak můžete vyhodit na kompost.

TIP: Pozor! Na kompost určitě nevyhazujte listí z ořešáku, které obsahuje velké množství škodlivých látek. Nepatří tam ani nahnilé ovoce, z kterého by se mohly šířit houbové nemoci.

6. Péče o trávník

Na podzim je čas na poslední posekání trávníku. Dopřejte mu před zimou vyšší střih a nesekejte jej příliš blízko k zemi. Trávník také provzdušněte, ideálně vertikutátorem. Provzdušnění neboli vertikutace pomáhá odstranit trávní plevel, mech i zbytky posečené trávy, které znemožňují jeho správný růst. Použijte podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který dodá trávníku potřebnou sílu a připraví jej na chladné dny. Máte-li tu možnost, poházejte trávník nakonec kompostem.

7. Příprava zahrady na novou sezónu

Vyhněte se nepříjemným jarním překvapením a ošetřete ovocné keře (angrešt, rybíz) před antraknózou či padlím. Záhony, ze kterých jste sklidili zeleninu, zryjte. A ani v podzimních dnech nezapomeňte zahradu zalévat, ačkoliv to jistě nemusíte provádět tak často jako v létě. Zalévání na podzim je důležité, aby si rostliny a květiny mohly vytvořit zásobu vody na zimu, během které se k nim přes zmrzlou půdu obtížněji dostane. Pokud pěstujete růže, je čas na podzimní střih, který jim usnadní přezimování. Výhony zkraťte přibližně na 40 – 50 cm a kořenový krček ochraňte zeminou, případně kompostem či speciálním mulčem pro růže.

TIP: Narazili jste na bodláky a bojíte se, že vám během pár měsíců zaplevelí celou zahradu? Právě září je ideální období pro jejich definitivní likvidaci. Odstraňte nadzemní část a do stonku, který je dutý, nalijte až po okraj horkou vodu. Bodláky nebudou mít šanci!

Příprava zahrady na podzim

Ochrana zahrady před mrazíky

Na podzim se objevují první chladná rána a je proto důležité zejména choulostivějším rostlinám zajistit patřičnou ochranu. Je také dobré vědět, které rostliny lze ponechat přes zimu venku a které raději na těch pár měsíců přenést dovnitř.

8. Rostliny v nádobách

Pokud jste si právě teď pořídili nové rostliny, je ještě čas je zasadit. Založení nových rostlin do půdy je sice náročnější, ale také účinnější metodou, jak je ochránit před zimou. Mnoha rostlinám se totiž lépe daří v teplé půdě, než v hlíně v nádobě. Je-li to tedy možné, zasaďte všechny nové rostliny těsně vedle sebe. Pokud chcete se sázením počkat až na teplejší dny, umístěte rostliny do chladnější místnosti. Dostatek světla není nutný. Rostliny opět umístěte velmi blízko sebe a to tak, aby byly odolnější typy na krajích a ty méně odolné uprostřed. S odzimováním rostlin příliš nespěchejte, takto zazimované se na jaře probouzí velmi pomalu.

9. Stálezelené rostliny

Rostliny, které necháváte přezimovat na zahradě, nezapomeňte dostatečně zalévat. Právě dostatečný přísun vody je pro jejich přežití zimy velmi důležitý. Stálezelené rostliny je nutné zalévat i v zimě, zejména v případě, že několik dní po sobě byla teplota pod nulou. V takovém případě se voda rychle odpařuje a rostliny mohou snadno seschnout, spíše než umrznout. Můžete jim také pomoci tím, že je zastíníte a ochráníte před větrem. Choulostivější druhy můžete schovat v nádobách uvnitř domu. Dopřejte jim světlo, ale pokud to není možné, nesmíte je na jaře položit přímo na prudké slunce. Rostliny si na světlo musí zvykat pozvolna, jinak by mohly uschnout.

10. Zazimování rostlin v interiéru

Zjistěte si, jaké je ideální prostředí pro vaše rostliny. Tmavé místo je vhodné pro opadavé rostliny, zatímco stálezelené potřebují světlo. Rozdíly jsou také v požadované teplotě. Středomořské rostliny uchovávejte na světlém místě s teplotou okolo 10 – 12 °C, zatímco tropickým rostlinám dopřejte kromě světla také teploty alespoň okolo 20 – 22 °C. Platí pravidlo, že čím více tepla v místnosti je, tím více potřebují rostliny světla. Rostliny před umístěním v interiéru očistěte a očistu provádějte pravidelně. Nezapomeňte je také pravidelně zalévat, pozor si však dejte na to, abyste je nepřelili. V takovém případě hrozí uhynutí kořene a šíření houbových nemocí. Zazimované rostliny chraňte především před výkyvy teploty a s příchodem zimy průběžně kontrolujte, zda se na nich neobjevila nějaká nákaza či škůdci.

TIP: Kdy rostliny zazimovat a kdy je zase odzimovat? Rostlinám (vyjma pokojových) se nejlépe daří venku, takže se zazimováním počkejte co nejdéle, zatímco na jaře příliš dlouho neotálejte.

11. Rostliny, které necháváte venku

Všechny druhy, které necháváte na zahradě přezimovat, je důležité patřičně ochránit. Jakmile se začnou pravidelně objevovat nízké teploty, ochraňte rostliny vrstvou listí, slámy nebo jehličí. Ochráníte tak především jejich kořeny před umrznutím. Důležitou ochrannou pomůckou je také netkaná textilie. S jejím použitím ale počkejte až na období silnějších mrazů, její předčasné použití může být ideálním zimovištěm pro škůdce. Použijte ji ale na květák a brokolici, které si do konce září nevytvořili žádnou listovou růžici.

Co vysázet?

Podzim je vhodná doba pro sázení některých rostlin. Díky podzimní výsadbě se na jaře budete moci těšit na brzkou a v některých případech také chutnou sklizeň. Jakým druhům rostlin či plodin nejvíce vyhovuje podzimní klima a které byste měli přidat na svou zahradu?

12. Příprava zahrady na novou výsadbu

Úprava půdy se nejlépe provádí v případě, že není dlouhodobě zamokřená, začněte s ní tedy raději začátkem podzimu, kdy ještě tolik neprší. S novou výsadbou příliš neotálejte kvůli nízkým teplotám a mrazíkům. Pozdě vysázené rostliny nemusí v půdě dostatečně zakořenit, kořeny mohou být vlivem mrazů poškozené a do jara by takové rostliny nevydržely. Proveďte tedy výsadbu raději v první polovině podzimu. To platí nejen pro rostliny, ale také v případě nové výsadby trávníku. U nově koupených rostlin si zkontrolujte jejich kvalitu, zejména dbejte na to, aby neměly poraněný kmínek či zaschlé kořeny. V případě, že už teploty často klesají pod nulu, nechte výsadbu raději až na jaro.

13. Ovoce

Přibližně v polovině října je ideální čas pro výsadbu ovocných stromů a keřů, včetně jabloní, hrušní, višní, fíkovníků či borůvkových nebo kiwi keřů. Při výsadbě stromů vykopejte dostatečně hlubokou jámu, ale očko roubu musí být nad zemí. Jámu nejprve prolijte vodou a na dno dejte zeminu a hnojivo (pomalu rozpustné). Po nasazení stromku opět zalijte. Keře s rybízem či angreštem sázejte tak, aby bylo místo rozvětvení alespoň 10 cm nad zemí. Na podzim můžete také zakládat nové jahodníky.

14. Zelenina

Září je ideální pro sázení špenátu a zejména konec tohoto měsíce se skvěle hodí pro sázení kopru, mrkve, listové petržele či ředkviček. Chcete-li si vysadit česnek, počkejte nejlépe na konec října.

TIP: Nezapomeňte na vhodné pracovní nástroje a během práce nezapomeňte ani na zahradní rukavice, abyste předešli poranění.

15. Květiny a stromy

Také u květin či okrasných stromů platí, že září je k výsadbě nejvhodnější. Toto ještě dostatečně teplé období můžete využít v případě, že na své zahradě chcete mít krásné trvalky či jehličnany. Sázet lze na podzim také cibuloviny (krokusy, tulipány, hyacinty, narcisy).

TOP 9 zahradního nářadí a pomůcek (2019)

S těmito produkty budou veškeré zahradní práce o dost snadnější! Navíc také zajistí, že se během nich nezraníte. Podívejte se, jak vám mohou práci na vaší zahradě usnadnit a s čím konkrétně vám mohou pomoci. Zahradní práce nebyly nikdy tak zábavné!

Ochranné rukavice

 • květinový vzor
 • praktický i estetický pomocník
 • nopková vnitřní strana
 • jednotná velikost – padnou každému
 • materiál je složen ze 70 % z polyesteru a z 30 % z bavlny
 • délka: 21,5 cm

Obchody, kde koupíte produkt Ochranné rukavice

ObchodCena
Magnet-3pagen logo139 Kč

Organizér na pomůcky

 • velký koš s 6 postranními kapsami
 • ideální na zahradní pomůcky a nářadí (zahradnické nůžky, lopatky, malé hrábě apod.)
 • koš je také možné použít pro nashromážděný odpad
 • rukojeť je z hliníku
 • rozměry (v, průměr): 28 x 26,5 cm

Obchody, kde koupíte produkt Organizér na pomůcky

ObchodCena
Velkykosik.cz logo249 Kč

Zahradní odpadní pytel 280 l

Zahradní odpadní pytel 280 l
Zdroj: Goleto.cz
 • skvělý na sběr zahradního odpadu (listy, stonky, uschlé větvičky, plevel apod.)
 • vyroben z kvalitního vodoodpudivého polyethylenu odolného proti roztržení
 • s 3 pevnými úchyty pro snadné přenášení i vysypávání
 • vysokou stabilitu zaručuje horní okraj s obručí
 • pytel je z pevně křížově prošívané tkaniny, která je vysoce pevná a odolná
 • lze jej snadno složit a při uskladnění nezabere příliš místa
 • sada obsahuje 2 kusy
 • objem: 280 litrů
 • nosnost: 50 kg
 • rozměry: 77 x 67 cm
 • barva: zelená

Obchody, kde koupíte produkt Zahradní odpadní pytel 280 l

ObchodCena
Goleto logo249 Kč

Sada zahradního nářadí Asist

Sada zahradního nářadí Asist
Zdroj: Mall.cz
 • pro snadné udržování zahrady a odstraňování plevele
 • nářadí má dřevěné držadlo s pěnovou gumovou vložkou pro pohodlné používání
 • sada obsahuje 3 díly (lopatku a dvoje hrabičky)
 • rozměry (d): 35 cm

Obchody, kde koupíte produkt Sada zahradního nářadí Asist

ObchodCena
Mall.cz299 Kč

Zahradní nůžky Fieldmann FZN 4000-A

Vysoce výkonné zahradní nůžky Fieldmann FZN 4000-A pro snadnou úpravu okrasných dřevin či okrajů trávníků. Pomocí lišty k úpravě okrasných dřevin můžete zastřihávat větve silné až 1 cm. Lišta sloužící k úpravě okrasných trávníků nabízí šířku až 7 cm. Díky těmto nůžkám se dostanete i do hůře přístupných míst a zbavíte se pouze toho, čeho potřebujete. Zahradní nůžky jsou poháněny Li-Ion bateriemi, které vydrží v provozu 30 minut, poté je lze znovu dobít. Dobíjení trvá přibližně 4 hodiny. Zahradní nůžky Fieldmann FZN 4000-A jsou vybaveny také několika bezpečnostními spínači, které vás chrání před případným úrazem.

Technické parametry produktu Zahradní nůžky Fieldmann FZN 4000-A

VlastnostSpecifikace

Typ pohonu

akumulátorový

Typ akumulátoru

Li-Ion

Napětí akumulátoru

3,6 V

Kapacita akumulátoru

1,3 Ah

Lišta na okrasné dřeviny

1 cm

Lišta na trávu

7 cm

Doba provozu

30 min

Doba nabíjení

4 h

Hmotnost

0,6 kg

Klady a zápory produktu Zahradní nůžky Fieldmann FZN 4000-A

Klady (+)Zápory (-)

+ indikace nabití

– pro provoz je nutné stále držet bezpečnostní spínač

+ rychlé a přesné stříhání

– náročnější výměna lišt

+ nízká hmotnost

+ snadná manipulace

Obchody, kde koupíte produkt Zahradní nůžky Fieldmann FZN 4000-A

ObchodCena
Datart logo599 Kč
Mall.cz599 Kč
Alza.cz599 Kč
Kasa.cz599 Kč
Euronics.cz599 Kč
Patro.cz logo599 Kč
Pepi.cz logo599 Kč
2jakost.cz logo390 Kč (poškozený obal)

Zahradní hadice

 • usnadněte si zalévání vaší zahrady s touto multifunkční hadicí
 • v sadě najdete 5 přípojek a 1 trysku na hadici
 • vše je vyrobeno z vysoce kvalitního a odolného ABS plastu
 • hadice je dostatečně dlouhá a i pro větší zahrady
 • hadici je navíc možné připevnit i na stěnu, takže vám nezabere příliš místa
 • rozměry (d, průměr): 15 x 1,3 cm

Obchody, kde koupíte produkt Zahradní hadice

ObchodCena
I-domacipotreby.cz logo689 Kč

Vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E

Vertikutátor Fieldmann FZV 4010-EZdroj: Datart.cz
Zdroj: Datart.cz

Vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E je ideálním pomocníkem pro odstranění zbytků posekané trávy či mechu z trávníku, ale také pro jeho provzdušnění. Zlepšuje přívod světla a cirkulaci vzduchu, ke kořenům trávníku rychleji prosakuje voda a potřebné živiny. Budete-li trávník vertikutovat vždy na jaře a na podzim, uvidíte, jak se vám za vaši péči odmění. Vertikutaci provádějte nanejvýš do hloubky 3 mm, abyste trávník nepoškodili. Před použitím vertikutátoru je důležité trávník posekat. Vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E s elektrickým pohonem o příkonu 1 800 W nabízí dlouhou výdrž, šířka jeho záběru je až 40 cm a sběrný koš pojme až 55 litrů zahradního odpadu. Rukojeť je výškově nastavitelná a vybrat si můžete mezi dvěma válci – vertikutačním a provzdušňovacím.

Technické parametry produktu Vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E

VlastnostSpecifikace

Typ pohonu

elektrický

Příkon

1800 W

Šířka záběru

40 cm

Objem sběrného koše

55 l

Pracovní hloubka

-15 až +3 mm

 Hlučnost

105 dB

Hmotnost

5,5 kg

Klady a zápory produktu Vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E

Klady (+)Zápory (-)

+ výškově nastavitelná rukojeť

– nedostatečné plnění sběrného koše

+ možnost nastavení hloubky

+ nízká hmotnost

+ snadná manipulace

+ 2 výměnné válce

Obchody, kde koupíte produkt Vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E

ObchodCena
Datart logo2 999 Kč
Mall.cz2 999 Kč
Kasa.cz2 999 Kč
Euronics.cz3 012 Kč
Patro.cz logo2 990 Kč
Pepi.cz logo2 999 Kč
2jakost.cz logo2 794 Kč (poškozený obal)

Vysavač listí Black & Decker GW3050

Vysavač listí Black & Decker GW3050
Zdroj: Alza.cz

Vysavač listí Black & Decker GW3050 má díky odolnému ventilátoru zvýšený průtok vzduchu a celkově je méně hlučný než předchozí modely. Lze jej použít nejen jako vysavač, ale také jako fukar. Vysoký sací výkon rychle odstraní i ty nejodolnější zahradní nečistoty. Rychlost proudícího vzduchu dosahuje až 418 km/hod a usnadní vám tak i ty nejnáročnější úklidové práce na zahradě. Díky systému pro sběr listí už nemusíte vyprazdňovat vak sami, stačí vysavač listí připojit přímo k odpadní nádobě. Vysavač listí Black & Decker GW3050 má plynulou regulaci otáček a umožňuje vám přizpůsobit si výkon podle momentální potřeby. Je vybaven výkonným drtičem, který zmenšuje množství zahradního odpadu, urychluje kompostování a usnadňuje odstraňování odpadu. Vysavač listí je dodáván včetně shrabovacího příslušenství, dostatečně objemného vaku a polstrovaného pásu pro snadné přenášení. Díky nastavitelné rukojeti a lehké konstrukci je manipulace s ním velmi jednoduchá.

Technické parametry produktu Vysavač listí Black & Decker GW3050

VlastnostSpecifikace

Typ pohonu

elektrický

Výkon

3000 W

Objem sběrného koše

50 l

Sací výkon

14 m3

Rychlost proudícího vzduchu

230 - 418 km/hod

Hlučnost

106 dB

Hmotnost

6 kg

Klady a zápory produktu Vysavač listí Black & Decker GW3050

Klady (+)Zápory (-)

+ vysoký výkon

– vyšší hmotnost

+ snadná manipulace

– zapínání pomocí regulace

+ kovový drtič

– vyšší hlučnost

+ přídavný adaptér

– sběrný koš méně stabilní

+ sběrný koš lze umístit dvěma způsoby

Obchody, kde koupíte produkt Vysavač listí Black & Decker GW3050

ObchodCena
Mall.cz2 738 Kč
Alza.cz2 490 Kč
Patro.cz logo3 071 Kč

Sekačka Makita DLM380Z

Sekačka Makita DLM380Z
Zdroj: Kasa.cz

Sekačka Makita DLM380Z je poháněna 2 Li-Ion akumulátory, které zajišťují dostatečný výkon, ale zároveň jsou velmi tiché. Díky technologii XPT je možné sekačku používat také v náročnějším prostředí se zvýšenou prašností či vlhkostí. Sekačka na trávu zvládne záběr široký až 38 cm a výšku sečení je možné si nastavit (max. hodnota je 75 mm). Sekačka Makita DLM380Z se snadno ovládá, rukojeť má nastavitelnou výšku v 6 polohách a je speciálně tvarovaná tak, aby pohodlně padla do ruky. Sekačka je dodávána se sběrným košem o objemu 40 litrů, nožem a montážním klíčem. Akumulátory ani jejich nabíječka součástí balení nejsou.

Technické parametry produktu Sekačka Makita DLM380Z

VlastnostSpecifikace

Typ pohonu

akumulátorový

Typ akumulátoru

Li-Ion

Typ sečení

rotační

Šířka záběru

38 cm

Objem sběrného koše

40 l

Hlučnost

93 dB

Hmotnost

14,5 kg

Klady a zápory produktu Sekačka Makita DLM380Z

Klady (+)Zápory (-)

+ na jedno nabití zvládne posekat až 500 m2

– bez pojezdu

+ tichý chod

– akumulátory ani nabíječka nejsou součástí balení

+ nastavení výšky sečení

– plastová, méně odolná konstrukce

Obchody, kde koupíte produkt Sekačka Makita DLM380Z

ObchodCena
Datart logo5 462 Kč
Kasa.cz5 462 Kč
Euronics.cz5 462 Kč
Patro.cz logo6 040 Kč


Categories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..