Jak připravit zahradu na podzim

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



15 tipů, jak připravit zahradu na podzim

Podzim je už opravdu za rohem a zatímco teploty klesají níž a níž, čeká nás na zahradě ještě dost práce. V tomto článku vám poradíme, co udělat, aby byla vaše zahrada dostatečně připravená na podzim. Co sklidit, co naopak vysázet, jak zahradu upravit a jak ji věnovat tu nejlepší péči. Na konci článku také najdete šikovné pomocníky, kteří vám podzimní práci na zahradě ulehčí.

Čas na sklizeň!

Udělejte si místo na sklizenou úrodu, připravte si vhodné nádoby a pusťte se do toho. Pro uskladnění jsou ideální prostory ne teplejší než 7 °C. Úrodu sklízejte nejlépe do bedýnek, případně lísek. A se sklizní raději příliš neotálejte.

1. Ovoce

Na podzim skliďte všechno ovoce a nezapomeňte ani na plody vinné révy. Svou sezónu vrcholí zejména jablka, švestky a hrušky. Jablka, která na podzim schováte do sklepa, se vám v zimě budou hodit pro přípravu štrúdlu či žemlovky. Kvůli delšímu skladování obsahují méně vody a proto se pro odšťavňování moc nehodí.

TIP: Obsypané jsou také stromy s vlašskými či lískovými ořechy. Skliďte je a ze skořápek můžete vyrábět krásné vánoční dekorace. Jak na ně se dozvíte v našem článku 13 tipů na vánoční dekorace, které si můžete sami vyrobit.

2. Zelenina

Na podzim zrušte zejména záhonky kořenové zeleniny (petržel, celer). Zbavte se natí a ponechte pouze vegetační vrchol. Některou zeleninu ještě můžete nechat v zemi (pór, červenou řepu, kadeřávek), nezapomeňte je ale ochránit před nízkými teplotami, např. vrstvou listí.

3. Květiny a bylinky

Ty rostliny, které chladnější počasí hůře snáší, přesaďte do květináče a ponechejte na chladnějším místě. Skliďte listy tymiánu a meduňky, které v září obsahují nejvíce aromatických látek. Aby o ně nepřišly, nesušte je na slunci a skladujte je ve vzduchotěsných nádobách. Vrstvou listí ochraňte kořínky bylinek, které necháváte přezimovat venku (máta, oregano, šalvěj, tymián). Trvalky pak zahrňte zeminou tak, aby neměly odhalené kořenové krčky, jinak by vymrzly. Levanduli do poloviny září sestřihněte.

Úprava zahrady před podzimem

Úprava stromů, květin a trávníku na podzim

Podzim je ideální doba na inspekci vaší zahrady. Pečlivou kontrolou a úpravou předejte nepříjemnostem nejen v zimě, ale především na jaře. Vaše zahrada se vám za vaši péči a ochranu před chladným počasím bohatě odmění.

4. Úklid zahrady

Projděte celou zahradu a zbavte se všech uschlých rostlin a mrtvých větví. Pozornost věnujte také nemocným, nebo napadeným rostlinám, které okamžitě odstraňte, aby se nákaza nešířila dál. Pokud jsou uschlé či nemocné celé stromy nebo keře, vykopejte je i s kořeny. Zbavte se také všech spadaných plodů, zejména shnilé ovoce přitahuje škůdce a podporuje jejich množení, což může vést ke snížené plodnosti zahrady. Některé popadané plody můžete dále využít, například z jablek lze udělat báječný mošt. Zlikvidujte rovněž přebytečné listy a odkvetlé květy u okrasných květin a odstraňte také zvadlé letničky. Vše, co nasbíráte, můžete využít jako kompost.

5. Shrabování listí

Nezapomeňte na spadané listí a pravidelně je shrabujte. Nechat ho přes zimu jen tak ležet by se vám nemuselo vyplatit, protože trávník pod ním může zplesnivět a nemusí na něm vyrůst žádná tráva. Zahrada navíc bude vypadat uklizeněji a lépe. Shrabovat listí můžete pomocí hrábí, případně si práci usnadněte s fukarem či vysavačem listí. Shrabané listí pak můžete vyhodit na kompost.

TIP: Pozor! Na kompost určitě nevyhazujte listí z ořešáku, které obsahuje velké množství škodlivých látek. Nepatří tam ani nahnilé ovoce, z kterého by se mohly šířit houbové nemoci.

6. Péče o trávník

Na podzim je čas na poslední posekání trávníku. Dopřejte mu před zimou vyšší střih a nesekejte jej příliš blízko k zemi. Trávník také provzdušněte, ideálně vertikutátorem. Provzdušnění neboli vertikutace pomáhá odstranit trávní plevel, mech i zbytky posečené trávy, které znemožňují jeho správný růst. Použijte podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který dodá trávníku potřebnou sílu a připraví jej na chladné dny. Máte-li tu možnost, poházejte trávník nakonec kompostem.

7. Příprava zahrady na novou sezónu

Vyhněte se nepříjemným jarním překvapením a ošetřete ovocné keře (angrešt, rybíz) před antraknózou či padlím. Záhony, ze kterých jste sklidili zeleninu, zryjte. A ani v podzimních dnech nezapomeňte zahradu zalévat, ačkoliv to jistě nemusíte provádět tak často jako v létě. Zalévání na podzim je důležité, aby si rostliny a květiny mohly vytvořit zásobu vody na zimu, během které se k nim přes zmrzlou půdu obtížněji dostane. Pokud pěstujete růže, je čas na podzimní střih, který jim usnadní přezimování. Výhony zkraťte přibližně na 40 – 50 cm a kořenový krček ochraňte zeminou, případně kompostem či speciálním mulčem pro růže.

TIP: Narazili jste na bodláky a bojíte se, že vám během pár měsíců zaplevelí celou zahradu? Právě září je ideální období pro jejich definitivní likvidaci. Odstraňte nadzemní část a do stonku, který je dutý, nalijte až po okraj horkou vodu. Bodláky nebudou mít šanci!

Příprava zahrady na podzim

Ochrana zahrady před mrazíky

Na podzim se objevují první chladná rána a je proto důležité zejména choulostivějším rostlinám zajistit patřičnou ochranu. Je také dobré vědět, které rostliny lze ponechat přes zimu venku a které raději na těch pár měsíců přenést dovnitř.

8. Rostliny v nádobách

Pokud jste si právě teď pořídili nové rostliny, je ještě čas je zasadit. Založení nových rostlin do půdy je sice náročnější, ale také účinnější metodou, jak je ochránit před zimou. Mnoha rostlinám se totiž lépe daří v teplé půdě, než v hlíně v nádobě. Je-li to tedy možné, zasaďte všechny nové rostliny těsně vedle sebe. Pokud chcete se sázením počkat až na teplejší dny, umístěte rostliny do chladnější místnosti. Dostatek světla není nutný. Rostliny opět umístěte velmi blízko sebe a to tak, aby byly odolnější typy na krajích a ty méně odolné uprostřed. S odzimováním rostlin příliš nespěchejte, takto zazimované se na jaře probouzí velmi pomalu.

TIP: Nemáte zahradu, ale nechcete se vzdát pěstování rostlin či zeleniny? Přečtěte si náš článek Zahrada v bytě – jak na ni?.

9. Stálezelené rostliny

Rostliny, které necháváte přezimovat na zahradě, nezapomeňte dostatečně zalévat. Právě dostatečný přísun vody je pro jejich přežití zimy velmi důležitý. Stálezelené rostliny je nutné zalévat i v zimě, zejména v případě, že několik dní po sobě byla teplota pod nulou. V takovém případě se voda rychle odpařuje a rostliny mohou snadno seschnout, spíše než umrznout. Můžete jim také pomoci tím, že je zastíníte a ochráníte před větrem. Choulostivější druhy můžete schovat v nádobách uvnitř domu. Dopřejte jim světlo, ale pokud to není možné, nesmíte je na jaře položit přímo na prudké slunce. Rostliny si na světlo musí zvykat pozvolna, jinak by mohly uschnout.

10. Zazimování rostlin v interiéru

Zjistěte si, jaké je ideální prostředí pro vaše rostliny. Tmavé místo je vhodné pro opadavé rostliny, zatímco stálezelené potřebují světlo. Rozdíly jsou také v požadované teplotě. Středomořské rostliny uchovávejte na světlém místě s teplotou okolo 10 – 12 °C, zatímco tropickým rostlinám dopřejte kromě světla také teploty alespoň okolo 20 – 22 °C. Platí pravidlo, že čím více tepla v místnosti je, tím více potřebují rostliny světla. Rostliny před umístěním v interiéru očistěte a očistu provádějte pravidelně. Nezapomeňte je také pravidelně zalévat, pozor si však dejte na to, abyste je nepřelili. V takovém případě hrozí uhynutí kořene a šíření houbových nemocí. Zazimované rostliny chraňte především před výkyvy teploty a s příchodem zimy průběžně kontrolujte, zda se na nich neobjevila nějaká nákaza či škůdci.

TIP: Kdy rostliny zazimovat a kdy je zase odzimovat? Rostlinám (vyjma pokojových) se nejlépe daří venku, takže se zazimováním počkejte co nejdéle, zatímco na jaře příliš dlouho neotálejte.

11. Rostliny, které necháváte venku

Všechny druhy, které necháváte na zahradě přezimovat, je důležité patřičně ochránit. Jakmile se začnou pravidelně objevovat nízké teploty, ochraňte rostliny vrstvou listí, slámy nebo jehličí. Ochráníte tak především jejich kořeny před umrznutím. Důležitou ochrannou pomůckou je také netkaná textilie. S jejím použitím ale počkejte až na období silnějších mrazů, její předčasné použití může být ideálním zimovištěm pro škůdce. Použijte ji ale na květák a brokolici, které si do konce září nevytvořili žádnou listovou růžici.

Co na podzim vysázet?

Podzim je vhodná doba pro sázení některých rostlin. Díky podzimní výsadbě se na jaře budete moci těšit na brzkou a v některých případech také chutnou sklizeň. Jakým druhům rostlin či plodin nejvíce vyhovuje podzimní klima a které byste měli přidat na svou zahradu?

12. Příprava zahrady na novou výsadbu

Úprava půdy se nejlépe provádí v případě, že není dlouhodobě zamokřená, začněte s ní tedy raději začátkem podzimu, kdy ještě tolik neprší. S novou výsadbou příliš neotálejte kvůli nízkým teplotám a mrazíkům. Pozdě vysázené rostliny nemusí v půdě dostatečně zakořenit, kořeny mohou být vlivem mrazů poškozené a do jara by takové rostliny nevydržely. Proveďte tedy výsadbu raději v první polovině podzimu. To platí nejen pro rostliny, ale také v případě nové výsadby trávníku. U nově koupených rostlin si zkontrolujte jejich kvalitu, zejména dbejte na to, aby neměly poraněný kmínek či zaschlé kořeny. V případě, že už teploty často klesají pod nulu, nechte výsadbu raději až na jaro.

13. Ovoce

Přibližně v polovině října je ideální čas pro výsadbu ovocných stromů a keřů, včetně jabloní, hrušní, višní, fíkovníků či borůvkových nebo kiwi keřů. Při výsadbě stromů vykopejte dostatečně hlubokou jámu, ale očko roubu musí být nad zemí. Jámu nejprve prolijte vodou a na dno dejte zeminu a hnojivo (pomalu rozpustné). Po nasazení stromku opět zalijte. Keře s rybízem či angreštem sázejte tak, aby bylo místo rozvětvení alespoň 10 cm nad zemí. Na podzim můžete také zakládat nové jahodníky.

14. Zelenina

Září je ideální pro sázení špenátu a zejména konec tohoto měsíce se skvěle hodí pro sázení kopru, mrkve, listové petržele či ředkviček. Chcete-li si vysadit česnek, počkejte nejlépe na konec října.

TIP: Vyzkoušejte domácí pěstování zeleniny! Více se o něm dozvíte v našem článku Jak pěstovat zeleninu v bytě.

15. Květiny a stromy

Také u květin či okrasných stromů platí, že září je k výsadbě nejvhodnější. Toto ještě dostatečně teplé období můžete využít v případě, že na své zahradě chcete mít krásné trvalky či jehličnany. Sázet lze na podzim také cibuloviny (krokusy, tulipány, hyacinty, narcisy).


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro zahradu na podzim

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..