Obývák v severském stylu

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Severský styl u vás doma

Říká vám něco severský styl života nazvaný hygge? Je spojen se Skandinávií, konkrétně s Dány, kteří patří mezi nejšťastnější národy. V roce 2016 bylo Dánsko vyhlášeno tou vůbec nejšťastnější zemí na světě. Inspirujte se a přeneste kousek dánského štěstí i do svého domova. Přinášíme vám několik rad, jak si zařídit domácnost v severském stylu. Je to jednoduché a uvidíte, že se budete cítit skvěle.

Obývák v severském stylu
Zdroj: Freepik.com

Hygge – radosti každodenního života

Souznění s přírodou, klid, bytí v přítomném okamžiku a radost z každé chvíle – to jsou základní principy životního stylu hygge. Ten se promítá i do bydlení. Domácnost v severském stylu je velmi útulná a navozuje příjemnou atmosféru. Člověk se v ní cítí opravdu dobře. Severský styl bydlení vychází ze skandinávského prostředí a využívá to, co má k dispozici. Nemusíte se ale bát, protože tento styl můžete bez problémů napodobit i v našich končinách.

TIP: Jak nabít domácnost pozitivní energií vám poradí také náš článek o feng-šuej.

Severský styl znamená především jednoduchost

Bydlení zařízené v severském stylu se vyznačuje jednoduchostí, nadčasovostí a elegancí. Ta ale neznamená strohost nebo nedostatek osobitosti. Jde o to vytvořit uklidňující a ničím nerušené prostředí. Nábytek v severském stylu má čisté a nevýrazné linie. A je také praktický. Severský styl kombinuje estetickou a praktickou funkci. Vše, co v takto zařízené domácnosti najdete, by mělo mít jasný účel. Věcí, které jsou pouze krásné na pohled, v ní najdete opravdu málo. Seversky zařízený pokoj je také velmi prostorný a otevřený, vzdušný.

Materiálům dominuje dřevo

Skandinávie se pyšní hustými a nádhernými lesy a právě dřevo patří u severského stylu k nejpoužívanějšímu materiálu. A nemusí se jednat pouze o dřevěný nábytek. Velmi oblíbené jsou také dřevěné podlahy. Tento materiál nejen krásně vypadá, ale má také dobré izolační schopnosti a nestudí. Majitelé obydlí s trámy a jinými dřevěnými stavebními prvky už se je nemusí snažit zakrývat – naopak, dejte je na odiv. Ideální jsou čistě dřevěné nebo zděné stěny. A kdo si ho nemůže dovolit „přirozeně“, může jej nahradit tapetou. Propojení obydlí s přírodou zajistí také materiály jako kámen, mramor, kov či sklo. Z textilií jsou to pak kůže (může být i umělá), bavlna či len.

Ložnice v severském stylu
Zdroj: Freepik.com

Seveřané milují světlo

Jedním z typických znaků Skandinávie jsou krátké dny a dlouhé noci. Není tedy divu, že si Seveřané chtějí slunečního svitu pořádně užít. Okna proto zůstávají nezakrytá, aby světlo do pokoje proudilo v co největší míře. Pokud ale máte rádi soukromí a bez závěsů se neobejdete, volte přírodní a vzdušné materiály. Typické osvětlení v severském stylu má stínidlo nejčastěji kovové, skleněné, papírové a nebo látkové. Můžete ho ale také nechat „holé“, tedy jen odkrytou žárovku, což působí elegantně a nadčasově zároveň. Světel najdete v severské domácnosti mnoho, snad v každém pokoji je jedno stropní světlo, stojací lampa a rovnou několik nástěnných lamp.

Barevný minimalismus a kontrast

Co se týče barev, vévodí severskému stylu světlé odstíny evokující čistotu. Nejčastěji se používá bílá, krémová či světle šedá, modrá nebo hnědá. I zde je kladen důraz na přirozenost, vybírejte tedy takové odstíny, které se vyskytují v přírodě. Působí to na vás příliš chladně? Severský styl má také rád kontrast. Tyto světlé odstíny je proto ideální doplnit jednou či dvěma výraznými barvami. Pořiďte si pestré přehozy nebo polštářky. V kontrastních barvách můžete zvolit také některé části nábytku či další doplňky. Velmi zajímavá je kombinace světlé barvy s elegantní černou.

Krásné a zároveň praktické dekorace

Nedílnou součástí severského stylu jsou také dekorace. Nenajdete jich však mnoho a často mají i praktický účel. Dominují opět přírodní materiály. Typickou dekorací pokoje v severském stylu jsou kovové nebo dřevěné svícny. Jako dekorace mohou posloužit také skleněné dózy naplněné sušeným kvítím či kameny a s vloženou čajovou svíčkou. Máte-li rádi vystavené fotky, zvolte spíše čisté dřevěné rámečky. Oblíbeným dekoračním prvkem severského stylu jsou také zrcadla – ta místnost zároveň prosvětlí.

TIP: Další tipy na zkrášlení domácnosti najdete v článku Dekorace, pomocí kterých bude vaše domácnost neodolatelná.

Kuchyně v severském stylu
Zdroj: Freepik.com

Nebojte se experimentovat

Severský styl opravdu rád kombinuje. Najdete v něm kombinaci světlých a výrazných barev. Nebo estetičnosti a praktičnosti. A častá je také kombinace klasického a moderního stylu. Jednoduchou sedací soupravu doplňte originálním, například paletovým konferenčním stolkem. Moderní kovový jídelní stůl starožitnými židlemi. Nebo umístěte do klasicky zařízené ložnice stojací lampu s měnící barvou. Fantazii se meze nekladou. Právě tyto experimenty dodají vaší domácnosti osobitý styl, kterým se bude lišit od jiných.

Malá domácí džungle

To, že má severský styl velmi blízko k přírodě, se projevuje především na použitých materiálech. Přírodu si však domů můžete přenést i doslova. Seversky zařízená domácnost je plná zeleně. Květiny jí dodají útulnou, domácí atmosféru a vzduch je díky nim svěží a velmi příjemný. A i zde se můžete trochu odvázat. Vložte květiny do originálního květináče, který zaujme každého návštěvníka. Mějte je položené na zemi nebo je nechte viset ve vzduchu. Pokud z nějakého důvodu rostliny v domácnosti nemůžete mít, podívejte se po umělých.

Udělejte si to po svém

Vzhledem k tomu, že se v severském stylu propojuje několik stylů najednou, může být těžké přesně určit, co ještě severské je a co ne. Základem je jednoduchost a čistota, elegance a nadčasovost, praktičnost, hodně světla a přírodní materiály. Nedržte se ale pevně žádných pravidel, smyslem severské domácnosti je především to, abyste se v ní cítili opravdu dobře. Zařiďte si ji podle svých představ a pokud v ní budete šťastní, pak je to ta pravá severská domácnost.


Obchody, kde koupíte TOP produkty v severském stylu

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..