Klasické žárovky

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak vybrat správnou žárovku

Vůbec první žárovka byla vyrobena už v roce 1802, jejím vynálezcem je Heinrich Göbel. Přesto je objev žárovky častěji přisuzován Thomasi Alva Edisonovi. Důvod je jednoduchý – Göbel žárovku sice vyrobil, ale nerozsvítil. První funkční žárovku tedy na svět opravdu přivedl až Edison, a to v roce 1879. Žárovka od té doby prošla mnoha vývojovými stadii a dnes jich máme k dispozici hned několik druhů. Jak se v nich vyznat a které jsou ty nejlepší?

Klasické žárovky

Klasickou žárovku nahradila LED žárovka

Žárovky se liší v mnoha parametrech, mezi jinými svou velikostí, barvou, svítivostí a samozřejmě také spotřebou energie. Zejména poslední zmíněná vlastnost hraje při výběru žárovky důležitou roli. Dnes už se téměř nesetkáme s „obyčejnou“ žárovkou, v obchodech je nejčastěji na výběr z LED nebo halogenových žárovek. Jejich výhod je mnoho a na všechny se podrobně podíváme.

Neustálé vypínání a zapínání žárovku unavuje

První, co musíte před koupí žárovky vědět, je její umístění. V různých pokojích svítíme různě dlouho a různě často. Některé žárovky jsou vyrobené tak, aby zvládly desítky rozsvícení za den bez větších problémů. Žárovky, které častému rozsvěcování nejsou přizpůsobeny, vydrží jen krátce. Vyplatí se proto do žárovek investovat a levným se raději úplně vyhnout, investované peníze se vám brzy vrátí.

TIP: Na co dalšího si dát při svícení pozor vám prozradí náš článek Nesvítíte zbytečně? Úspora světla snadno a rychle!

Víte, co znamená E14, E27 nebo GU10?

S těmito označeními se setkáte u všech žárovek a také svítidel. Jedná se o velikost žárovky, což je vůbec nejdůležitější údaj, který musíte znát. Mluvíme-li u žárovky o velikosti, mluvíme především o závitu (nebo také patici), tedy její spodní části. Velikost svítivé části žárovky je samozřejmě také důležitá, zejména pokud chcete žárovku zakrýt stínidlem. Ale v případě, že zvolíte špatný rozměr závitu, žárovku nebudete moci v daném osvětlení vůbec použít. Před nákupem si tedy tuto informaci zjistěte.

Rozdíly mezi jednotlivými druhy závitů

Nejběžnější typy závitů jsou dva – E14 a E27. Číslovky označují průměr žárovky, takže závit E14 má průměr 14 mm a je tedy menší než závit E27. Žárovka se závitem E27 se nejčastěji používá do lustrů a stropních osvětlení, závit E14 je vhodnější pro noční lampičky či bodová světla. Dále se můžete setkat také se závitem GU10, který má podobu dvou drobných kolíčků a používá se do podhledových světel. I tento závit má své menší verze, nejčastější jsou s označením G9, GU5.3 a G4.

Halogenové žárovky

Halogenovou nebo LED žárovku?

Halogenové žárovky byly v době svého uvedení na trh velkým hitem, zejména pro svou úspornost. V té je ale nyní předčí LED žárovky a ty halogenové jsou na ústupu a jejich výroba se postupně snižuje. LED žárovky jsou výhodné v mnoha ohledech. Mají velmi vysokou životnost, vydrží svítit až 40 000 hodin – a to za minimální spotřebu energie. Jsou uzpůsobeny častému rozsvěcování a rozsvítí se ihned v plné intenzitě. Nemusíte tedy čekat, až se „rozjedou“, jako je tomu u úsporných žárovek.

Teplá unavuje, chladná povzbuzuje

Při výběru žárovky narazíte na několik technologických údajů, které lajkovi mohou připadat naprosto nesrozumitelné. Jedním z nich je teplota chromatičnosti neboli barva žárovky. Její hodnota se udává v kelvinech (zkratka K) a zjednodušeně můžeme říct, že čím větší tato hodnota je, tím chladnější a bělejší je světlo žárovky. Žárovky s nejnižší hodnotou jsou nažloutlé, ty s hodnotou nejvyšší mohou vyzařovat namodralé světlo. Teplá bílá žárovka se hodí do místností určených k odpočinku, chladnější odstíny v nás zase probouzí aktivitu.

TIP: Smart osvětlení dokáže mnohem více než jen měnit barvu. Více se o něm dozvíte v tomto článku.

Větší místnosti potřebují více světla

Dalším údajem, se kterým se setkáte při výběru žárovky, je světelný tok. Ten se označuje zkratkou lm (lumen) a čím vyšší tato hodnota je, tím více bude žárovka svítit. Vyšší intenzita světla nemusí ale nutně znamenat vyšší spotřebu. LED technologie je totiž schopná z přijaté energie vydat více světla než jiné druhy žárovek. Tato vlastnost se nazývá účinnost a čím účinnější žárovka je, tím je také úspornější. Při testování různých druhů žárovek vyšlo najevo, že LED žárovky jsou až 7x účinnější než klasické žárovky. Posvítí vám tedy více a jejich používání vás přitom vyjde na méně peněz.

LED žárovky

Hliník je výhodnější než sklo

Žárovky jsou vyráběny z několika různých materiálů, které mají vliv zejména na jejich životnost. Skleněné či plastové žárovky jsou většinou nejlevnější, jejich životnost je ale nejnižší. Tyto žárovky jsou vhodné do místností, kde se rozsvěcí méně často a jen na krátkou dobu. Do těch pokojů, ve kterých potřebujete svítit i několik hodin, volte žárovky s hliníkovou konstrukcí nebo keramickou. Jsou sice dražší, ale méně se zahřívají a i při náročnějším používání vydrží opravdu dlouho.

I žárovka může být originální

Při výběru tvaru žárovky se v první řadě řiďte tvarem svítidla, pro které je určena. Zejména si všímejte krytu a jaký prostor pro žárovku nabízí. Poté záleží už jen a pouze na vašem vkusu. Zvolit můžete klasicky tvarovanou žárovku, kulatou, bodovou či žárovku ve tvaru svíčky. Jednotlivé tvary se liší pouze vzhledem, tvar nemá žádný vliv na účinnost, svítivost ani úsporu energie.

Šetřete svou kapsu i přírodu

Všechny spotřebiče musí mít energetický štítek s energetickou třídou. Energetické třídy jsou znázorněny pomocí písmen a také barev, takže už na první pohled víte, jak je daný výrobek šetrný. Ty nejvíce úsporné spotřebiče mají energetickou třídu kategorie A a jejich štítek je tmavě zelený. Naopak, spotřebiče nejméně úsporné spadají do energetické třídy E a jsou označeny červeně. Tyto údaje naleznete i u žárovek. Z nich jsou nejšetrnější LED žárovky, které vám mohou ušetřit i několik tisíc Kč za rok.


Obchody, kde koupíte TOP žárovku

4.5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..