Solární kolektor pro ohřev vody

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Pořiďte si solární kolektor pro levný a efektivní ohřev vody

Solární kolektory jsou zařízení, která přeměňují energii ze slunce na tepelnou energii. Tu můžete využít pro ohřev vody nebo přitápění v domácnosti, a ušetřit tak náklady na energii od dodavatele. Jaké typy solárních kolektorů existují, kdy se ne/vyplatí je pořídit a jaké dotace na jejich pořízení můžete získat?

Jak solární kolektor funguje?

Solární kolektor je součást solárního (termického) systému, který se využívá pro solární ohřev vody. Solární kolektor absorbuje sluneční záření a přemění ho na teplo (tepelnou energii). Další částí solárního systému jsou teplonosné látky, které spolu s oběhovým čerpadlem vedou ohřátou vodu do zásobníku.

Solární kolektor vs solární panel

Solární kolektor je někdy nazýván i jako solární panel, od tohoto pojmenování se ale postupně ustupuje, aby nedocházelo k záměně s fotovoltaickým panelem. Fotovoltaický panel také využívá solární energii a také se používá pro ohřev vody či vytápění domácnosti. Zásadní rozdíl je ovšem v tom, že fotovoltaický panel přeměňuje solární energii na elektřinu, kdežto solární kolektor ji přeměňuje na teplo.

TIP: Zvažujete pořízení solární elektrárny? Pomoci s rozhodováním vám může i náš článek věnující se tomuto tématu: Solární elektrárna: vyplatí se i vaší domácnosti?

Co jsou teplonosné látky?

Teplonosné látky se používají v různých vytápěcích systémech pro přenos tepla ze zdroje do místnosti. Solární kolektor nejčastěji využívá kapalinu, existují ale také modely, které pro přenos tepla využívají vzduch. Ty se u nás ale využívají u systémů pro větrání spíše než u těch určených pro ohřev vody či přitápění.

K čemu solární kolektor slouží?

Solární kolektor slouží především k ohřevu vody v domácnosti, často se ale využívá i pro ohřev vody v bazénu. Existují drahé i levné varianty, ty dražší jsou kvalitnější a mají delší životnost, ale prvotní investice do nich je značně vyšší. Solární kolektor lze využít také k přitápění v domácnosti, abyste díky němu snížili náklady za energii na vytápění. Pro kompletní vytápění domácnosti jsou ale solární kolektory nedostačující.


Doporučujeme

Schlieger.Cz Logo

Česká firma Schlieger.cz vám dodá solární systémy pro ohřev vody či samotné solární kolektory. Ve svém sortimentu má vakuové solární kolektory využívající technologii heat-pipe. Schlieger.cz vám navíc také pomůže s vyřízením dotace, kterou můžete získat na pořízení solárních kolektorů pro rodinný dům.


Kdy se vyplatí využívat solární kolektor pro přitápění?

Solární ohřev vody se používá pro přitápění v pasivních a nízkoenergetických domech, v nemovitostech využívající podlahové topení (které je nízkoteplotní) a také tam, kde se k vytápění používá například solární elektrárna a solární kolektor slouží pouze jako doplňkový zdroj tepla. Majitelům nemovitostí s vysokými tepelnými ztrátami či nemovitostí využívajících k vytápění radiátory a otopná tělesa se pořízení solárního kolektoru nevyplatí.

Jak připravit dům na instalaci solárního kolektoru

Solární kolektor se instaluje na střechu a největší roli tedy hraje její celková plocha. Doporučená minimální nepřerušovaná plocha – tzn. bez střešních oken, vikýřů, komínů apod. – by měla být alespoň 10 m2. Střecha by také měla být orientovaná na jižní stranu, aby na ni co nejvíce svítilo slunce. Je-li střecha domu plochá, je možné solární kolektory naklonit tak, aby měly co nejideálnější úhel.

Solární kolektoer vám pomůže s ohřevem vody

Typy solárních kolektorů

Nejzákladnějším rozdělením solárních kolektorů je rozdělení na dva typy: vakuové a ploché. Každý z nich je vhodný pro jiný způsob využití a každý z nich má své klady i zápory. Pro ještě lepší pochopení toho, jaký solární kolektor je pro vaše potřeby nejlepší, podíváme se i na podrobnější rozdělení kolektorů na typy, které můžete pořídit.

Vakuový solární kolektor

Vakuový kolektor využívá tzv. vakuové trubky, mezi které je rozdělena plocha absorbující sluneční světlo. Trubky jsou samostatné a každá samostatně přeměňuje sluneční energii na teplo a předává ji do zásobníku. V zimě má tento typ solárního kolektoru vyšší výkon než plochý typ, celková plocha, která je schopná přeměnit sluneční energii na teplo, je ale nižší. Vakuový sluneční kolektor je také méně odolný a je u něj větší riziko poškození vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek.

Plochý solární kolektor

Ploché solární kolektory jsou na první pohled velmi podobné fotovoltaickým panelům, jedná se o kovovou desku, která absorbuje sluneční energii a přeměňuje ji na teplo. Na plochém kolektoru se také méně drží námraza, díky čemuž může na rozdíl od vakuového typu pracovat v zimě bez větších problémů. Plochý solární kolektor je díky jednolité ploše mnohem výkonnější a jedná se navíc o levnější variantu.

Plochý selektivní kolektor

Zasklený solární kolektor s absorbérem z kovu (nejčastěji hliníku), opatřený tepelnou izolací na stranách kolektorové skříně a spektrálně selektivní vrstvou. Tento spektrálně selektivní povlak je schopný zachytit i sluneční záření odražené v atmosféře (tzv. difúzní záření). Kvalitní tepelná izolace zase snižuje tepelné ztráty a plochý selektivní solární kolektor je díky tomu možné využívat celoročně, i proto jde o nejoblíbenější a nejprodávanější typ solárního kolektoru u nás.

TIP: Solární kolektor vám pomůže uspořit výdaje na energii, což je zejména v dnešní době velmi potřebné. Více tipů na to, jak ušetřit, najdete v našem článku Energetická krize: pomůžeme vám se na ni připravit!

Plochý neselektivní kolektor

I tento typ solárního kolektoru je zasklený a vybavený kovovým absorbérem, na rozdíl od selektivního typu je ale opatřený neselektivním povlakem, nejčastěji v podobě černého nátěru. Kvůli vyšším tepelným ztrátám – zejména v zimních měsících – se tento typ příliš nepoužívá.

Trubkový jednostěnný vakuový kolektor

Tento solární kolektor má ve vakuových trubicích umístěný spektrálně selektivní absorbér. Trubkový jednostěnný vakuový solární kolektor má díky vakuové izolaci a absorbéru s nízkou mírou sálání tepla zpět do prostředí minimální tepelné ztráty. Jedná se ovšem o velmi drahou variantu, jejíž pořízení pro rodinné domy se ne vždy vyplatí.

Trubkový dvojstěnný vakuový kolektor

Trubkový dvojstěnný vakuový solární kolektor funguje na stejném principu jako jednostěnný model, k přenosu tepla z vakuové trubice do teplonosné kapaliny a dále do zásobníku ale využívá hliníkové lamely, u kterých je přenos problematičtější. I toto řešení je proto vhodné spíše pro průmyslové objekty či do domů, které využívají kombinaci různých systémů pro vytápění domácnosti.

TIP: Stále větší oblibě se v oblasti vytápění domácnosti těší tepelné čerpadlo. Co to je, jak funguje a kdy se vyplatí si je pořídit se dozvíte v našem článku o tepelných čerpadlech.

Plochý vakuový kolektor

Zasklený solární kolektor vybavený kovovým absorbérem a opatřený spektrálně selektivní vrstvou, který využívá to nejlepší z plochého a vakuového typu solárního kolektoru. Uvnitř kolektoru je díky vakuu nižší atmosférický tlak než v okolním prostředí, což vede ke snížení tepelných ztrát. Tento typ solárního kolektoru se využívá celoročně a protože skvěle fungují v provozních teplotách okolo 100 °C, jsou velmi oblíbené zejména v průmyslových budovách. V rodinném domě se plochý vakuový solární kolektor používá jak pro ohřev vody, tak pro přitápění.

Koncentrační kolektor

Tento typ solárního kolektoru je méně obvyklý, v některých oblastech se ale jeho pořízení vyplatí. Jedná se o kolektor, který používá různé optické prvky, s jejichž pomocí usměrňuje sluneční záření do absorbéru. Těmito prvky mohou být například čočky či zrcadla. Některé modely plochých či vakuových kolektorů jsou také vybaveny optickými prvky a v takovém případě je lze označit jako koncentrační. Nejúčinnější je koncentrační solární kolektor tehdy, pokud na něj po delší dobu přímo svítí slunce, v zimních měsících je jeho výkon minimální.

Jak ohřát vodu s pomocí solárního kolektoru

Jak vést teplo z kolektoru do zásobníku?

Důležitou součástí solárního systému pro ohřev vody je také solární potrubí, kterým se dostává teplonosná látka do zásobníku. V případě, že teprve plánujete stavbu domu, je důležité si předem promyslet, kudy toto topení povede. Jeho instalace je ale samozřejmě možná i u již stojících domů, kdy může potrubí vést jak interiérem, tak také z vnější části domu.

Nevýhody solárních kolektorů

Upravit nemovitost na použití solárních kolektorů není jednoduché. Je proto ideální, pokud se s využitím solárního systému pro ohřev vody počítá již při stavbě. Solární kolektory navíc nefungují, pokud přímo na ně nedopadá sluneční světlo, a nejsou tedy příliš použitelné v zatažených dnech a chladnějších měsících v roce.

Svěřte se do rukou odborníků!

Solární systém pro ohřev vody není nejlevnější a je tedy jasné, že chcete mít jistotu, že odvede svou práci a vydrží vám opravdu dlouho. Není také vždy jednoduché najít to nejlepší řešení pro jeho instalaci. Proto vždy dejte přednost kvalitním firmám, které mají v oboru dlouhou zkušenost a které mají dobré reference. Jen ty vám nejlépe poradí, jaký typ solárního kolektoru pořídit, kde jej instalovat a dohodnou s vámi vše potřebné.

Mohu na solární kolektor čerpat nějaké dotace?

Nová zelená úsporám je program spravovaný Ministerstvem životního prostředí a Státním fondem životního prostředí ČR. Jeho cílem je pomoci domácnostem s pořízením úsporných řešení, s kterými ušetří nejen náklady na energii, ale také životní prostředí. V rámci tohoto programu lze získat dotace týkající se zateplení, tepelných zdrojů, dešťové a odpadní vody, stínicí techniky, elektromobility, fotovoltaických systémů či právě přípravy teplé vody a solárního ohřevu.

TIP: Slyšeli jste už o Kotlíkové dotaci? Pokud zvažujete výměnu starého kotle za nový, určitě se s ní seznamte! Více se o ní dozvíte i v našem článku Kotlíkové dotace 2022: co byste měli vědět.

Kdo může o dotaci Nová zelená úsporám žádat?

O dotaci mohou požádat jak majitelé již postavených nemovitostí, tak ti, kteří se stavět teprve chystají. Dotační program Nová zelená úsporám podporuje výstavbu nízkoenergetických domů a domů využívající více úsporných opatření. Díky tomu nabízí možnost získání speciálního bonusu za využití několika dotací. Veškeré informace naleznete zde, žadatelům jsou také k dispozici specialisté, kteří jim s vyřízením dotací poradí.

4.5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..