Solární elektrárny se vyplatí

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Solární elektrárna: vyplatí se i vaší domácnosti?

Stále více domácností touží po energetické soběstačnosti. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak na energeticky nenáročné bydlení, a jedním z nich je právě solární elektrárna. Vyznáte se v nich? Pokud ne, je tento článek právě pro vás. Podíváme se jim pěkně na zoubek a řekneme si, komu a kdy se jejich pořízení vyplatí.

Fotovoltaická, nebo solární elektrárna?

Na začátku bychom si měli ujasnit pojmy. Solární elektrárny se někdy označují také jako fotovoltaické, jedná se tedy o to samé. Fotovoltaika je metoda, při které dochází k přímé přeměně slunečního záření na elektřinu. K tomu se využívají diody (fotovoltaické články), které se spojují do větších celků (fotovoltaických panelů). Pokud je panelů více, mluvíme o fotovoltaické neboli solární elektrárně. Solární panely přeměňují sluneční energii na elektrickou. Existují ještě podobná zařízení, která by se nám mohla plést. Solární nebo sluneční kolektor, který sbírá sluneční teplo a následně je využívá k vytápění a ohřevu vody a který se používá například do bazénů. Dalším typem je pak teplovzdušný panel, který sluneční energii používá k ohřevu nasátého vzduchu zvenčí nebo i z vnitřku budovy a ohřátý vzduch pak vypouští zpět do domu. Tento článek ale souvisí s energeticky nenáročným bydlením, pro které je důležitá energetická soběstačnost, a budeme se proto věnovat solárním elektrárnám.

TIP: Jaké další způsoby energetické soběstačnosti se vám nabízí? Rozebrali jsme je v článku Energeticky nenáročné bydlení aneb Jak šetřit peníze i přírodu!

Proč si solární elektrárnu pořídit?

Energeticky nenáročné bydlení je snem mnoha moderních lidí. Důvodů je mnoho: nestálé ceny za energie, touha po soběstačnosti a nezávislosti na vnějších dodavatelích elektřiny, touha ušetřit peníze a v neposlední řadě také touha přispět menší měrou ke znečišťování životního prostředí. Výroba elektřiny v elektrárnách má na přírodu velký vliv, domácí výroba elektřiny ji však zatěžuje výrazně méně. Čím oblíbenější různé technologie pro výrobu elektrické energie jsou, tím nižší jsou také jejich pořizovací náklady. Mnoho států, včetně České republiky, navíc tyto moderní technologie podporuje, a to také v podobě různých finančních příspěvků a dotací. Asi každého majitele rodinného domu už napadlo, proč by si na střechu nepoložil pár solárních panelů a nezásobil domácnost „vlastní“ elektřinou. Tak jednoduché to ale bohužel není. Pořízení solárních panelů byste měli podřídit především svým možnostem a také požadavkům. Prvotní náklady nejsou malé, a tak se vyplatí vše si předem důkladně promyslet.


Doporučujeme

Sunextra.Cz Logo Big

Nejlepší fotovoltaické systémy na klíč najdete na SunExtra.cz. Nezávazná konzultace zdarma, pomoc s vyřízením dotací, montáž, pravidelná údržba a servis – vše podle vašich individuálních požadavků a představ.


Podle čeho solární elektrárnu vybírat?

Nejste si jistí, jestli chcete do solární elektrárny jít? Ze všeho nejdříve zvažte své možnosti. Kromě těch finančních se zamyslete i nad tím, zda máte kam umístit solární panely a zda máte dostatek místa i pro potřebné příslušenství. Bude na solární panely svítit po většinu dne slunce, nebo jim něco stíní? Solární panely se umisťují na střechu, kde potřebují mít dostatek místa. Předem s tím proto počítejte a nezapomínejte na komíny, střešní okna apod., které by panelům mohly místo ubírat. Počítáte s tím, že jedna místnost v domě bude technická? Jestliže dům teprve stavíte, máte vše jednodušší, protože můžete konstrukci stavby pro solární elektrárnu připravit. Pokud už bydlíte, nezoufejte, i stávající stavby se dají předělat. Nyní si promyslete, co vlastně od solární elektrárny požadujete. Solární panely slouží jako významný zdroj elektrické energie. Jestli máte pocit, že byste ji v takové míře nevyužili, možná se poohlédněte po levnějším řešení.

Solární elektrárny pro energeticky nenáročné bydlení

Jak solární elektrárna funguje?

Přeměna sluneční energie na elektrickou není nic nového. Tzv. fotoelektrický jev poprvé popsal Heinrich Rudolf Hertz, a to v roce 1887. Popsané chování si tehdy vědci nedokázali vysvětlit, vysvětlení podal až o mnoho let později Albert Einstein, který za tento svůj přínos získal v roce 1921 Nobelovu cenu. Velmi zjednodušeně se fungování solární elektrárny dá popsat tak, že na látku dopadá elektromagnetické záření, přičemž dochází k uvolňování záporných elektronů z látky. Látkou se u solární elektrárny myslí solární články. Ty tvoří běžně křemíkové destičky s několika vrstvami, mezi kterými vzniká tzv. elektrický potenciál. Jeden solární článek produkuje přibližně 0,5 V. To je pro potřeby běžné domácnosti zcela nedostatečné, takže se solární články spojují do větších celků, které jsou známy jako solární panely. Solární panel je schopen produkovat 12 V, 24 V nebo 48 V. Většinou se instaluje hned několik takových panelů, v tom případě již mluvíme o solární elektrárně.


Doporučujeme

Schlieger.Cz Logo

Nejlepší fotovoltaické elektrárny pořídíte v e-shopu Schlieger.cz. Všechny produkty jsou vlastní výroby a obchod zajišťuje také odbornou montáž a servis po celé České republice.


Z čeho se solární elektrárna skládá?

Samotné solární panely jsou z obou stran chráněny speciálními materiály, které zajišťují jejich odolnost a chrání je před mechanickým poškozením i před povětrnostními podmínkami. Rám panelů je většinou z duralu, nebo hliníku, vrchní stranu chrání speciální temperované sklo a spodní část je běžně plastová. Solární panel má spodní a horní krycí vrstvu a mezi nimi se nachází ještě výplňový materiál, například plastová fólie. Energie z panelů vede skrze kabelové rozvody, které musí být rovněž velmi odolné, neboť i ony jsou vystavené venkovním podmínkám. Velmi důležitý je střídač, který mění stejnosměrný proud ze solárních panelů na střídavý, který pak mohou bez problémů využít koncová zařízení. Proud ze střídače je dále veden buď do elektrické stanice, nebo do rozvaděče. Součástí solární elektrárny mohou být také akumulátory, které slouží ke sbírání a uchovávání vyprodukované elektřiny. Těch existuje několik druhů a záleží především na tom, jakým způsobem chcete uchovanou energii doručit k cílovému zařízení.

Střídač je u solárních elektráren opravdu důležitý

Právě střídač totiž ovlivňuje důležitou vlastnost solární elektrárny, kterou je její návratnost. Střídač převádí elektřinu ze solární elektrárny a upravuje ji tak, aby ji bez problémů mohly využívat spotřebiče v domácnosti. Střídače jsou nabízené ve dvou typech: symetrický a asymetrický. Symetrický střídač je levnější a jednodušší a elektřinu z elektrárny rozkládá rovnoměrně, kdežto asymetrický střídač rozděluje elektřinu do fází podle spotřeby, je však dražší a o něco složitější. Typ střídače je velmi důležitý zejména u nás. V Česku se totiž od roku 2011 měří po fázích. Při využití symetrického střídače dochází k situaci, kdy i s použitím solární elektrárny musíme využít energii ze sítě (a zaplatit za ni). Této situaci se dá vyhnout přesným naplánováním využívání energie ze všech tří fází tak, aby energie vyrobená solární elektrárnou tyto potřeby pokryla. Případně se nabízí pořídit jednofázovou solární elektrárnu, která ale nemusí být dostačující a na její pořízení se nevztahují státní dotace.

Proč jsou solární elektrárny tak oblíbené

Různé možnosti solárních elektráren pro různé potřeby

Solární panel můžete pořídit již od 1 500 Kč a za přibližně 30 000 Kč si vybudujete minimální solární elektrárnu s 5 solárními panely, které pokryjí základní energetické potřeby. Stále odebíráte energii i ze sítě a nejste zcela odkázání na fungování solární elektrárny, ušetřené náklady na energie jsou ale minimální. Zlatou střední cestou je tzv. hybridní solární elektrárna. Spolu se solárními panely pořizujete také baterii, které dokáží pokrýt většinu vaší spotřeby energie. Toto řešení sestává z asi 10 solárních panelů a vyjde vás přibližně na 50 000 Kč. Pokud chcete být zcela nezávislí na elektřině ze sítě, nabízí se tzv. ostrovní elektrárna, která vyjde na 100 000 Kč. S využitím této varianty odebíráte veškerou elektrickou energii pro vaši domácnost pouze ze solární elektrárny. Je ale nutné vše naplánovat tak, aby ostrovní elektrárna dodávala dostatek energie i za nepříznivého počasí a výrazně náročnější je také její připojení, ovládání i údržba.

Zjistěte, zda se vám solární elektrárna opravdu vyplatí

Dobrou zprávou je, že solární elektrárny se stávají čím dál častějším řešením, a proto také klesají jejich pořizovací náklady. Příznivě nakloněný je tomuto řešení také stát, který majitelům solárních elektráren poskytuje štědré dotace. Díky tomu je pořízení solární elektrárny čím dál výhodnější. Jak je ale patrné z informací uvedených v předchozích odstavcích, aby se solární elektrárna opravdu vyplatila, je potřeba vše dostatečně dobře promyslet a naplánovat. Doporučujeme si přizvat odbornou zkušenou firmu, která vám se vším poradí a společně vymyslíte řešení, které se vám dlouhodobě vyplatí. Je nutné vědět, k čemu budete energii používat, jak je stavěný váš dům, zejména pak na kterou světovou stranu je orientována střecha, a měli byste také znát celkovou spotřebu vaší domácnosti. Aby se solární elektrárna vyplatila, měli byste být schopní využít alespoň 70 % vyrobené elektřiny. Díky elektrárně jste ale méně závislí na nestabilním energetickém trhu a měnící se ceny energií vás tolik neohrozí.

Je dobré připojit solární elektrárnu k distribuční soustavě?

Solární elektrárny fungují na dvou odlišných systémech distribuce. Solární elektrárna může být buď připojená k distribuční soustavě (tzv. on-grid systém), nebo může jít o uzavřený okruh nepřipojený k síti (tzv. off-grid systém). U systému on-grid můžete přebytečnou energii prodávat zpět do sítě. Tento způsob se ještě do roku 2010 vyplatil a mnoho lidí si solární elektrárnu pořizovalo jen proto, aby elektřinu prodávali a měli z ní zisk. Výkupní ceny ale v roce 2011 klesly a dnes se prodej vyrobené elektřiny nevyplatí. Off-grid systém je vhodný pouze pro ostrovní elektrárny, které se vyplatí spíše pro větší odběratele jako jsou továrny a velké budovy. Existuje ještě třetí možnost, která kombinuje oba systémy. Vyrobená energie se akumuluje do úložiště, odkud pokrývá energetickou spotřebu domácnosti. Je-li úložiště zaplněné, využije energii například na ohřev vody či vytápění, případně ji pošle do distribuční soustavy. Takto připojené solární elektrárny jsou nejběžnější a získáte na ně státní dotaci.

Solární elektrárny jsou velmi oblíbeným řešením

Jak vybrat nejlepšího dodavatele solární elektrárny?

Vzhledem k rostoucí oblibě solárních elektráren je jasné, že z jejich prodeje se stal výnosný obchod. Firem, z kterých si můžete vybírat, je nepřeberné množství a může být těžké vybrat takovou, která vám za vaše peníze poskytne vše, co potřebujete. Zeptejte se na zkušenosti lidí ve vašem okolí a pročtěte si internetová diskuzní fóra, na kterých sdílejí majitelé solárních elektráren své zkušenosti. Dobrá dodavatelská firma vám dokáže vše podrobně vysvětlit a odpovědět na vaše dotazy. Získá od vás co nejvíce informací, aby vám vytvořila nabídku na míru, ukáže vám pro i proti různých řešení a společně s vámi vybere to, které je pro vaši domácnost nejvýhodnější. Všímejte si také dodací lhůty, ta by neměla překročit 3 měsíce. O tom, zda firma dodržuje uváděnou dodací lhůtu, se můžete opět přesvědčit ze zkušeností jejích klientů. Dobrá firma nabízí také záruční i pozáruční servis a čím delší záruku vám nabídne, tím lépe.

Příprava domu před pořízením solární elektrárny

Pokud dům teprve stavíte, vyberte si dobrou dodavatelskou firmu a vše s ní konzultujte již od začátku. Před stavbou domu s vámi dobrá firma projde stavební záležitosti, které mohou účinnost solární elektrárny zvýšit jako je orientace a jednoduchost střechy (absence vikýřů, komínů apod.), nosnost střechy vzhledem k požadovanému počtu panelů a další důležité informace. Bude nutné vybudovat také technickou místnost, najít vhodné umístění střídače a zvážit, kolik kabelů bude nutné k propojení. Vaše potřeby se mohou za několik let změnit, proto doporučujeme nainstalovat husí krky a myslet na místo navíc v rozvaděči pro případné další přípojky (ideálně alespoň 25 pozic). Pracovníci firmy vám sami řeknou, co vše je nutné vyřídit, případně vám s těmito záležitostmi sami pomohou. Neobejdete se bez projektové dokumentace, revize a potřebovat budete také souhlas distribuční sítě. Některé firmy dokonce nabízejí vyřízení žádosti o dotaci na solární elektrárnu.

Nezapomeňte na povinnou úpravu elektroměrových sloupků

Distribuční společnosti mají nastavená poměrně přísná pravidla pro připojení solární elektrárny. Kontrola dodržování těchto pravidel není výjimečná a tresty za jejich porušování nejsou malé. Pokud byste neměli elektroměrový sloupek připojen v souladu s pravidly, distribuční společnost jej může odmítnout připojit. Tento problém nastává zejména u starších domů, ke kterým byla solární elektrárna připojena později. Dům s vlastním zdrojem elektřiny musí totiž splňovat jiné normy než ten bez vlastního zdroje. Problém ovšem je, že tyto normy se v čase mění, a navíc má každá distribuční společnost svá vlastní a rozdílná pravidla. Všechny potřebné informace vám ale distribuční společnost musí sdělit, případně je najdete na jejich webových stránkách. Doporučujeme se se všemi požadavky a normami pečlivě seznámit. Jestliže si zvolíte opravdu kvalitní firmu, ta by měla všechna tato pravidla znát a poradí vám, co je potřeba udělat. Případné změny naštěstí nejsou příliš nákladné a většinou se vejdou do několika tisíc korun.

Instalace solárních panelů

Jaká je životnost solární elektrárny?

Životnost solární elektrárny sama o sobě záleží na životnosti jejích jednotlivých částí. Odhadovaná minimální životnost solárního panelu je 35 let, střídače 12 let a baterie 15 let. Opravdu dobrá firma dodávající solární elektrárnu vám nabídne také záruky v této výši. Po skončení životnosti je nutné vyměnit pouze střídač, který může vykazovat vady nebo dokonce zcela přestat fungovat. Solární panely ani baterie fungovat nepřestanou, budou ovšem méně výkonné v případě panelů a budou mít menší kapacitu v případě baterie. Tím se může snižovat účinnost a návratnost solární elektrárny. Čím dražší solární elektrárna a její komponenty jsou, tím jsou také kvalitnější a tím déle vám vydrží v perfektním stavu. Životnost souvisí také s nastavením systému či správně provedenou instalací, vliv na ni mají ale také způsob, jak solární elektrárnu používáte a zatěžujete či míra vystavení povětrnostním podmínkám. Životnost své solární elektrárny tedy prodloužíte výběrem kvalitní firmy a také pravidelnou údržbou a kontrolou.

Snadné ovládání i údržba

Je běžné, že můžete svou solární elektrárnu ovládat nebo sledovat přes internet. Díky tomu máte přehled o aktuální spotřebě a jak se tato spotřeba proměňuje v čase, vidíte informace o množství vyrobené elektrické energie, kolik z této energie se spotřebuje a kolik se ukládá do baterie, případně kolik energie čerpáte z distribuční sítě. Některé firmy mají k údajům o vaší solární elektrárně také přístup a mohou zavčasu zjistit závadu nebo jí dokonce předejít. Ani údržba solární elektrárny není nijak náročná. Je-li elektrárna správně nainstalována a používána, není vzhledem k absenci pohyblivých částí nutné provádět údržbu často. Revize elektrozařízení by měla být prováděna odborníkem pravidelně jednou za 4 roky. Některá období zatěžují solární panely více než jiné, zejména když často prší, sněží nebo je ve vzduchu nadměrné množství prachu či pylu. V těchto případech se doporučuje solární panely pravidelně čistit s pomocí smetáku a vody.

Solární elektrárna přinese změny do vašeho života

Abyste ze svého nového zařízení vytěžili maximum, je dobré k němu zapojit vhodné spotřebiče a využívat je tehdy, kdy je nejvýkonnější. Nejvíce energie produkuje solární elektrárna během poledne. Právě tehdy se proto nejvíce hodí používat spotřebiče, které energii čerpají. Moderní technologie naštěstí u mnoha elektrozařízení umožňují naplánovat start i na dobu, kdy nejste doma. Mytí nádobí, praní či sušení apod. proto nechte vždy na tuto hodinu. I když máte solární elektrárnu, rozhodně se vám vyplatí investovat do spotřebičů s co nejvyšší energetickou třídou. Čím víc ušetříte na energii, tím lépe – pro vaši peněženku i životní prostředí. Jestliže se chcete dozvědět o úsporách více, máme pro vás připraveno hned několik zajímavých článků:

Solární panely se vyznačují i snadnou údržbou

Kupujete dům se solární elektrárnou? Na tohle pozor!

Doposud jsme řešili pořízení solární elektrárny na vlastní dům. Pokud ovšem pořizujete již postavený dům, který má na střeše solární panely, musíte si dát pozor na několik věcí. Je běžné, že majitel domu je zároveň i majitelem solární elektrárny, jsou ale případy, kdy tomu tak není. Tuto informaci by vám měl majitel domu sdělit, případně ji najdete v katastru nemovitostí. V takovém případě je pak při koupi domu nutné převést také práva k solární elektrárně. Solární elektrárna je složité zařízení a proto si od původního majitele vyžádejte veškerou dokumentaci jako je licence prodávajícího, smlouva o připojení elektrárny k distribuční síti, projektová dokumentace výstavby elektrárny, povolení pro výstavbu a provoz elektrárny, revizní zprávy, záruční listy apod. Je také nutné, aby prodávající zrušil svou licenci na výrobu elektřiny ze solární elektrárny, abyste vy mohli požádat o její udělení. Je dobré, pokud budete s prodávajícím spolupracovat součinně, abyste předešli potížím.

Dotace na solární elektrárnu vám sníží pořizovací náklady

S poměrně vysokými pořizovacími náklady vám pomohou různé dotační programy. K těm nejzajímavějším patří Nová zelená úsporám, kde můžete zažádat o dotaci na solární elektrárnu nebo o dotaci na nový systém ohřevu vody s pomocí solární elektrárny. Při zkombinování více dotací můžete navíc získat speciální bonus. Výše poskytnutých dotací se liší jednak druhem pořízené solární elektrárny a také vaší spotřebou energie. Dotace na solární elektrárnu mohou dosáhnout až 150 000 Kč. Dotace lze navíc získat také tehdy, pokud budete využívat tepelné čerpadlo. I toto zařízení má celou řadu výhod a podrobněji jsme se mu věnovali v článku Tepelné čerpadlo se těší stále větší oblibě! Proč?. V něm se dozvíte, zda se vám pořízení tepelného čerpadla vyplatí, jak se zorientovat v různých typech tepelných čerpadel a které je to nejlepší právě pro vás.

Shrnutí aneb Na co si dát u solární elektrárny pozor?

Výběr solární elektrárny není jednoduchá záležitost. Jedná se o složitější elektrozařízení a neexistuje navíc pouze jeden druh solární elektrárny. Před jejím pořízením musíte tedy zvážit mnoho faktorů, abyste měli jistotu, že se vám to opravdu vyplatí. Ani tento článek nedokáže všechny problémy dostatečně podrobně probrat. Doporučujeme vám, abyste v tom nebyli sami. Výběr špatné solární elektrárny vám totiž nejenže neušetří peníze, ale může vás naopak stát spoustu financí navíc. Rozhodně se tedy vyplatí investovat do kvalitní dodavatelské firmy, která vám poradí a na základě informací od vás vám doporučí nejlepší vhodné řešení. Kvalitní služby nejsou zadarmo, ale spolupráce s kvalitní firmou vám zajistí, že budete mít v pořádku veškerou dokumentaci, že bude vše správně nainstalováno, že vám bude dostatečně vysvětleno vše o ovládání a údržbě, získáte také kvalitní odborný záruční i pozáruční servis a samozřejmostí budou co nejdelší záruky, ideálně na celou dobu provozu jednotlivých komponentů solární elektrárny.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..