Levnejsi Energie

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Topná sezóna: Jak ušetřit na energiích a zároveň udržet domov teplý

 Pomalu se blíží zima a s ní i topná sezóna, se kterou prudce rostou výdaje na energie. Pokud přemítáte, jak minimalizovat náklady na topení, aniž byste doma klepali kosu, jste na správném místě. Máme pro vás praktické tipy, jak ušetřit na energiích a zároveň udržet doma příjemné teplo.

Ceny za energie neklesají

Přestože je nejhorší energetická krize a inflace snad za námi, vyhlídky ve světě energetiky stále příliš příznivě nevypadají. Cena energií proti loňskému maximu sice stále klesá, ale jak konstatují odborníci, žádné velké zlevnění energií nás letos v zimě nečeká. Pokud se bavíme o elektřině, jakékoliv zlevnění v důsledku poklesu neregulované složky ceny vyrovná navrácení poplatků za obnovitelné zdroje. Krize není zažehnána ani v případě zemního plynu, kdy se může situace s dodávkami kdykoliv změnit, a ovlivnit tak cenu pro odběratele. 

Jak můžete ušetřit na energiích?

Pokud vám dělají vrásky částky, které zaplatíte letos za vytápění vašeho domova, máme pro vás dobrou zprávu. Rozhodně nemusíte topení vypínat úplně a navlékat se do tří svetrů. Stačí do každodenního života zakomponovat našich několik jednoduchých tipů. 

1. Odvzdušněte topení

V prvé řadě nezapomeňte před začátkem topné sezóny odvzdušnit topení. Zavzdušněné topení poznáte snadno – přestože je puštěné na maximum, zůstává na dotek pouze vlažné. Samotné odvzdušňování topení je relativně jednoduchý proces, který hravě zvládnete i vy sami.

V prvé řadě si připravte odvzdušňovací klíč, který je nezbytný pro uvolnění odvzdušňovacího ventilu na radiátoru. Než začnete s odvzdušňováním, zkontrolujte, zda je ústřední topení nastaveno na nejvyšší stupeň. Následně počkejte asi půl hodiny, než se topný systém dostatečně ohřeje. Pod radiátorem si připravte hadr nebo nádobu, která zachytí unikající vodu a zabrání znečištění koberce nebo podlahy.

A pak už přichází na řadu samotné odvzdušňování. Klíčem uvolněte odvzdušňovací ventil na radiátoru. Jakmile otevřete ventil, začne se syčením unikat vzduch a následně unikat voda. Nechte ventil otevřený, dokud nepřestane unikat vzduch. Jakmile  začne z ventilu pouze vytékat voda, ventil zavřete. A máte hotovo!

Topeni
Zdroj: Pixabay.com / geralt

2. Pořiďte si časový termostat

Dalším způsobem, jak ušetřit, je pořízení časového termostatu. Důvod je prostý –⁠ je zbytečné vytápět byt po celý den, i když jste právě v práci. Pomocí termostatu snadno nastavíte automatické zapnutí kotle, třeba hodinu před vaším příchodem z práce. Bude tak na vás čekat příjemně vytopený domov, aniž byste vyhazovali peníze za vytápění prázdného bytu.

3. Zkraťte závěsy

Máte-li doma dlouhé závěsy, vezměte do ruky nůžky! Samozřejmě ne doslova. Zkrátka a dobře, před radiátory by neměla být žádná překážka, která by bránila v proudění teplého vzduchu. Ujistěte se proto, že před topením nestojí žádný nábytek a nevisí přes něj dlouhé závěsy. Jednoduše v zimě vyměňte závěsy a záclony za kratší, které končí těsně nad radiátory. 

4. Utěsněte okna

Když už přišla řeč na závěsy, pominout nesmíme ani dalšího žrouta tepla –⁠ netěsnící okna, která vás mohou připravit až o dva stupně tepla. Utěsnění oken pomocí okenního těsnění je přitom relativně jednoduché a levné opatření, které pocítíte jak z hlediska komfortu, tak úspor. 

5. Pozor na správné větrání

Asi se shodneme na tom, že větrání je i v zimě důležité pro udržení kvality vzduchu uvnitř domu a zajištění zdravého prostředí. V zimním období je však třeba větrat moudře, aby se minimalizoval únik tepla. Zapomeňte na otevřenou větračku –⁠ větrání by mělo být krátké a intenzivní, aby se vyměnil vzduch, ale nedošlo k ochlazení stěn. 

Přidat hodnocení


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..