Ekonomická krize a jak se na ni připravit

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Energetická krize: pomůžeme vám se na ni připravit!

Rostoucí ceny energií nechávají asi jen málokoho klidným. Naštěstí žijeme v době, která nabízí mnoho alternativ a řešení, jak snížit spotřebu energií a jak na nich ušetřit. Tomuto tématu jsme se na našem webu již několikrát věnovali a v tomto článku najdete seznam všech potřebných zdrojů a informací, díky kterým pro vás nebude případná energetická krize tolik náročná.

Jak co nejúčinněji snížit spotřebu elektřiny, tepla či vody?

Elektrická energie patří k největším položkám domácího rozpočtu. Hned za ní následují teplo a voda. Mnoho lidí si snížení spotřeby spojuje s výrazným omezováním a mají pocit, že se kvůli tomu, aby ušetřili pár korun, musí vzdávat velké části svého pohodlí. Ukážeme vám, že to tak není. Způsobů, jak snížit svou spotřebu a šetřit výdaje na ni, existuje totiž hned několik, a vy si tak můžete vybrat takový, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Energetická krize nepřeje nešetrným spotřebičům

Elektřinu v domácnosti nejvíce využívají spotřebiče a elektronika. V dnešní době je trh plný ekonomických a ekologických modelů, které mají nízkou spotřebu energie a zároveň jsou velmi účinné. Je tedy z čeho vybírat a ačkoliv jsou výrobky s nejnižší spotřebou energie často také ty nejdražší, prvotní investice se vám brzy vrátí právě v podobě snížených nákladů na spotřebovanou energii. Nejlepším indikátorem spotřeby energie jsou u spotřebičů energetické štítky.


Doporučujeme

Sunextra.Cz Logo Big

Nejlepší fotovoltaické systémy na klíč najdete na SunExtra.cz. Nezávazná konzultace zdarma, pomoc s vyřízením dotací, montáž, pravidelná údržba a servis – vše podle vašich individuálních požadavků a představ.


Využívejte spotřebiče naplno

Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete používat spotřebiče jako je myčka na nádobí, lednička, pračka či sušička pouze tehdy, jsou-li plné. V takovém případě je jejich práce úměrná energii, kterou na ni potřebují; je častým omylem myslet si, že méně naplněný spotřebič potřebuje méně energie. Jak nejlépe využívat vybavení své domácnosti, abyste opravdu ušetřili na energii, vám poradíme v článku Úspora energie – jak na ni?. Dozvíte se zde také, co je noční proud a jak přesně vám pomůže snížit spotřebu elektřiny.

V chytré domácnosti nebude energetická krize tolik bolet

Jsou to právě různé smart technologie, které nám nejen usnadňují život, ale které nám také pomáhají snížit naši spotřebu. Smart domácnost a chytrá zařízení v ní nám pomáhají mít dokonalý přehled o spotřebě energie či tepla, takže víme, kde můžeme svou spotřebu snížit a tím ušetřit. Různé automatické programy nastaví smart zařízení podle aktuálních podmínek a nedovolí, aby se například topilo více než je v danou chvíli potřeba.

Připravte se a ekonomická krize vás nezaskočí

Sviťte chytře a ušetříte!

Velkým pomocníkem při snižování spotřeby energie je smart osvětlení. Tato moderní vymoženost se v posledních letech těší velké oblibě, protože u smart osvětlení si můžete nastavit různé parametry jako je barva či intenzita světla. Můžete ale také nastavit konkrétní dobu, kdy mají být světla rozsvícená. Tím zajistíte úsporu energie a pomůžete také zvýšit bezpečnost své domácnosti, můžete si totiž světla dálkově přes mobilní telefon rozsvěcet i v době své nepřítomnosti, aby si případní zloději nevšimli, že je váš domov prázdný.

Dejte přednost přírodnímu světlu před umělým

Svícení je další z činností, při které doma spotřebováváme nejvíce elektřiny. Možná by vás ale ani nenapadlo, jak často svítíte zcela zbytečně – a zcela zbytečně tak utrácíte. O úspoře světla se více dočtete v tomto článku, kde vám pomůžeme vybrat to nejvhodnější osvětlení do každé místnosti, poradíme vám, jak co nejefektivněji využívat přirozené denní světlo, a ukážeme, jaké žárovky si můžete pořídit a které z nich vám nejvíce pomohou ušetřit.

Je úspornější sprcha, nebo koupel?

Asi víte, že i spotřeba vody souvisí se spotřebou energie, která se využívá na ohřívání studené vody na teplou. Jestli se vám tedy podaří snížit svou spotřebu vody, dokážete tak zároveň ušetřit i na elektřině, pokud je to právě ona, se kterou vodu ohříváte. Stejně jako světlem tak také vodou často plýtváme a opět zcela zbytečně. Přečtěte si náš článek Šetřit vodu nemusí znamenat vzdát se svého pohodlí!, kde se dozvíte, jak jednoduché je používat vody méně, aniž byste se se museli vzdávat svého pohodlí. V článku najdete také tipy pomocníky pro úsporu vody jako jsou šetřiče, perlátory a další.

Energetická krize se projeví zejména na cenách za topení

Spotřebiče, elektronika, světlo či voda – nic z toho nevyužívá energii tolik, jako vytápění. Způsobů, jak ušetřit právě na něm, je ale spousta. Můžete si totiž vybrat hned několik zdrojů energie, které vám s vytápěním pomohou, a některé z nich jsou opravdu úsporné. Druhou možností je snížit svou spotřebu tepla a možná budete překvapení, kde všude vám doma teplo uniká. Jak těmto únikům zabránit, jak více využívat přirozené teplo, jak správně topit a jakým chybám se vyvarovat, to vše se dočtete v tomto článku.

Pomůžeme vám vyhnout se ekonomické krizi

Alternativní zdroje energie pro větší úsporu

Slyšeli už jste o tzv. energeticky nenáročném bydlení? To je takové, které je ekonomické a také ekologické, má totiž minimální spotřebu energie, a to právě zejména na vytápění. Energeticky nenáročné bydlení je částečně soběstačné, to znamená, že není tolik závislé na energii od dodavatelů – a to je zejména v době energetické krize velmi užitečné. Toto bydlení nejčastěji využívá dva alternativní zdroje energie: solární elektrárnu a tepelné čerpadlo.

Energetická energie dává šanci jiným zdrojům energie

Solární elektrárna a tepelné čerpadlo nejsou nejlevnější záležitosti a při rozhodování, zda si je pořídit, musíte vzít v úvahu celou řadu faktorů. Abychom vám toto rozhodnutí co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás k oběma zařízením samostatné články. V článku o solárních elektrárnách se dozvíte, kdy se vyplatí pořídit a jaké možnosti se vám nabízejí. V článku věnovaném tepelným čerpadlům probíráme jednotlivé typy čerpadel a jejich výhody a nevýhody.

Ekologická domácnost nešetří pouze životní prostředí

Energetická krize je pro mnoho domácností velmi závažnou situací a je pochopitelné, že jen málokdo má v těchto náročných chvílích čas, energii či dokonce chuť řešit ochranu životního prostředí. Pravdou ovšem je, že snížit svůj dopad na přírodu často znamená snížit své výdaje – a to je právě to, co v současné době potřebujeme. Náš článek Ekologická domácnost: poradíme vám, jak začít rozebírá 8 oblastí našeho každodenního života, ve kterých můžeme pomocí malých a bezbolestných krůčků ušetřit naší peněženku i planetu.

Energetická krize bolí, ale vy to zvládnete!

Energetická krize je velmi aktuální téma, kterého se budeme držet i na našem webu. Připravujeme několik dalších článků, které vám poradí, jaké jsou další možnosti úspory a jak nadále snížit svou spotřebu energií, aniž byste to výrazně pocítili a vaše životní úroveň poklesla. Některé změny jsou větší a jiné menší, některé vyžadují vyšší prvotní investici, zatímco jiné dokážete provést bez jakéhokoliv finančního vkladu. Každý si tak může vybrat takové řešení, které nejvíce vyhovuje jeho požadavkům, potřebám a také možnostem.

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..