Jak na údržbu klimatizace

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Jak na údržbu klimatizace?

Klimatizace je velmi důležité zařízení, na které nedá stále více lidí dopustit. Velmi teplá léta poslední doby se bez ní dají jen stěží snést. S klimatizací ale nepřichází pouze vytoužená úleva a ochlazení, ale také zodpovědnost spojená s její pravidelnou údržbou. Jak na ni, abyste své klimatizaci prodloužili životnost a užívali si chladného příjemného vzduchu co nejdéle?

Proč je pravidelná údržba klimatizace důležitá?

Stejně jako u každého elektronického zařízení také u klimatizace je nesmírně důležité, abychom s ní správně zacházeli a také ji správně čistili. Nánosy nečistot snižují její funkčnost, zvyšují její energetickou náročnost a co hůř, výrazně zkracují její životnost. Chcete-li mít jistotu, že vám bude klimatizace dobře a dlouho sloužit, musíte jí věnovat patřičnou péči.

Základem je čištění filtru

Filtry jsou nejdůležitější součástí každé klimatizace. Zachytávají prachové částice a pomáhají udržet vzduch v místnosti čistý a chrání také samotnou klimatizaci. Z toho ale jasně vyplývá, že je nutné je pravidelně od těchto nečistot očišťovat. Základem je filtr vyndat a vyčistit alespoň jednou ročně, pokud ovšem klimatizaci používáte po většinu dne a po dlouhou dobu, vyplatí se filtry kontrolovat i častěji. Jejich údržba je naštěstí jednoduchá, často stačí nanesený prach otřít hadříkem a nebo filtr propláchnout pod tekoucí vodou. Vždy postupujte podle návodu, který jste obdrželi spolu s klimatizací.

Filtr nezapomeňte také pravidelně měnit

I při pravidelném a důkladném čištění je nutné filtr jednou za čas, přibližně za půl roku, úplně vyměnit. Existují univerzální filtry, ale vždy je lepší koupit nový filtr určený přesně pro značku a model naší klimatizace. I podle možností filtrů byste si měli klimatizaci pořizovat, pokud ji ještě nemáte. Podívejte se, jaké filtry k ní lze dokoupit a jak snadno pořídíte nové na výměnu. Některé klimatizace disponují filtry, které ze vzduchu zachytávají nejen prach, ale také alergeny či bakterie.

TIP: Nejste si jistí, jakou klimatizaci pořídit? Všechny potřebné informace, rady a tipy najdete v našem článku Klimatizace vám pomůže zvládnout i velmi teplé léto. S ním si pořídíte tu nejlepší klimatizaci, která vám bude dělat radost velmi dlouho.

Jak správně udržovat klimatizaci

Nezapomínejte ani na výparník

Výparník se nejčastěji zanáší při nedůsledném čištění filtrů, proto je opravdu důležité tuto údržbu nezanedbávat. I tak je ale dobré jednou za čas vyčistit samotný výparník s pomocí speciálních čistících sprejů, se kterými se k němu snadno dostanete. Výparník se nachází za filtry a s pomocí čisticího roztoku na klimatizace ho udržíte dostatečně v čistotě, zabráníte vnikání nečistot dále dovnitř klimatizace a tím ji udržíte déle provozuschopnou.

Klimatizaci byste měli také pravidelně dezinfikovat

Je-li to možné, jednou za čas klimatizací prožeňte dezinfekční přípravek. Vzduch uvnitř místnosti je plný bakterií, alergenů a dalších nebezpečných částic a pravidelná dezinfekce klimatizace vede k jeho důslednému vyčištění. Řiďte se pokyny uvedenými v návodu, běžně ale stačí s pomocí hadičky vstříknout dezinfekční prostředek do trysek a také nasávacích otvorů klimatizace. Nechte dezinfekci působit a přibližně po 30 minutách ji můžete bez obav opět zapnout.

TIP: Dezinfekční přípravek nemusíte kupovat, můžete si ho sami vyrobit u sebe doma. Je to snadné a dezinfekce na doma má celou řadu využití, díky kterým se její výroba opravdu vyplatí. Jak na výrobu vlastní dezinfekce a co vše s ní čistit vám poradí tento náš článek.

Kdy přenechat údržbu klimatizace odborníkům?

Ideální je nechat klimatizaci jednou až dvakrát za rok odborně prohlédnout a provést její servis. Odborný servis zahrnuje nejen vyčištění filtrů, venkovní i vnitřní jednotky, odtokového potrubí či dalších drobných součástí, ale také kompletní kontrolu funkčnosti, případnou diagnostiku a opravu vad, kontrolu elektroinstalace, těsnění, sání i chladiva a jeho stavu, případně také jeho doplnění. Tyto činnosti neprovádějte sami a přenechte je odborníkům, za jejichž služby sice zaplatíte, pořád ale méně než za pořízení nové klimatizace.

Jak provádět údržbu klimatizace v autě

A co údržba klimatizace v autě?

Ano, také klimatizaci v autě je důležité pravidelně udržovat a čistit, aby co nejdéle vydržela. Kdo z nás si umí představit nefunkční klimatizaci zejména v létě, kdy je pobyt bez v ní autě téměř k nevydržení. Ideálně jednou ročně před začátkem sezóny klimatizaci vyčistěte od prachu a drobných nečistot, zkontrolujte těsnění a doplňte chladivo. Nezapomínejte také klimatizaci pravidelně zapínat, i když ji zrovna nepotřebujete. Předejdete tím jejímu zadrhávání a dalším poškozením.

TIP: Lidí, kteří by si úklid užívali a věnovali se mu rádi, je jen pomálu. Pokud patříte k těm, kteří úklid co nejvíce odkládají, možná by se vám hodilo několik tipů, jak si tuto nepříjemnou činnost usnadnit a urychlit. Najdete je v našem článku, díky kterému už pro vás úklid nebude tolik otravný a hrozný.

Údržba klimatizace doma, nebo v servisu?

Klimatizace v autě by se měla nejen čistit, ale také dezinfikovat, to je ovšem u tohoto přístroje z důvodu nesnadného přístupu velmi obtížné. Nechte si proto klimatizaci v autě zkontrolovat a vyčistit v autoservisu. Cena takovéto služby není nijak vysoká, poskytne vám ovšem záruku profesionálního přístupu, který prodlouží životnost klimatizace a který vám především zajistí, že vzduch z ní vypouštěný bude čistý, zdravý a bezpečný.

Zdraví je vždy nejdůležitější

Údržbu a čištění klimatizace, jak té domácí, tak té v autě, máme často tendenci podceňovat. Čistota vzduchu, který z klimatizace jde, by nám ale jedno být neměla. A zejména v autě, tedy v malém uzavřeném prostoru, který v případě zapnuté klimatizace ani nevětráme. Znečištěný vzduch způsobuje méně i více závažné zdravotní komplikace a může vést až k chronickým zánětům cest dýchacích. Pravidelná údržba včetně té profesionální nás sice něco stojí, rozhodně se ale vyplatí více než poplatky za lékaře, léky a další nepříjemnosti spojené s léčbou.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..