Jak se rychle a snadno zbavit žmolků

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Trápí vás žmolky na oblečení? Díky těmto 7 tipům už nebudou!

Žmolky na oblečení jsou nejen nevzhledné, ale především otravné. Naštěstí se jich můžete jednoduše a rychle zbavit i s pomocí věcí, které běžně najdete u sebe doma. Představíme vám také šikovné pomůcky, s kterými už vám žmolky nebudou dělat těžkou hlavu, a poradíme, jak o oblečení pečovat, aby k tvorbě žmolků vůbec nedocházelo.

Využijte na odstranění žmolků pomocníky v domácnosti

Představte si, že se chystáte ven, potřebujete už odejít, ale najednou jste si všimli, že váš oblíbený svetr je plný nevzhledných žmolků. Jak je co nejrychleji odstranit s tím, co máte běžně po ruce?

1. Žmolky ustřihněte

K odstranění žmolků vám pomohou nůžky, které má doma snad každý. Ještě lepší než velké nůžky jsou menší nůžtičky na manikúru, které jsou bezpečnější a s kterými snadněji odstraníte i malé žmolky. Položte oblečení na rovný povrch, jednou rukou žmolky povytahujte a druhou je opatrně odstřihněte co nejblíže k textilu. A raději příliš nespěchejte, abyste oblečení nepoškodili.

2. Žmolky můžete také „oholit“

Klasické holítko má doma také většina z nás a divili byste se, kolik lidí ho používá právě na odstranění žmolků z oblečení. Použijte ideálně nové, které má ostré břity, a vyvarujte se použití typů s gelovými proužky, které by oblečení poškodily. Oblečení položte na rovný povrch a trochu ho natáhněte, tím zabráníte poškození tkaniny. Žmolky holte směrem odspodu nahoru, v krátkých tazích. Začněte jemně a zlehka, v případě potřeby více přitlačte. K odstranění oholených žmolků použijte lepicí pásku.

TIP: Vybíráte nový holicí strojek? S výběrem toho nejlepšího vám pomůže náš článek Epilátor vás zbaví otravných chloupků snadno a rychle!

3. Vyzkoušejte suchý zip

Suchý zip odstraní žmolky velmi snadno a rychle. Ne každému se sice doma povaluje proužek suchého zipu, službu vám ale udělá i suchý zip, který je na oblečení, peněžence apod. Přiložte suchý zip na část se žmolky, trochu přitlačte a pak jej jemně odtahujte. Suchý zip se samozřejmě nehodí na všechny typy oblečení, u věcí z vlny by mohl naopak způsobit ještě více škody.

4. Pomůže vám i smirkový papír

Také smirkový papír si se žmolky umí šikovně poradit. Jen buďte při jeho používání opatrní, abyste oblečení nepoškodili, a na některé jemnější či vlněné kousky ho rozhodně nepoužívejte. Praktickým pomocníkem je i brusná houba, která se používá k odstraňování starých laků či nátěrů nebo rzi z kovu. Lépe se drží a odžmolkování s ní půjde snadněji.

Žmolky na oblečení nevypadají dobře

Odstraňte žmolky jako profíci

Se žmolky se někdy potýkal snad každý z nás. Není proto divu, že existuje několik praktických pomůcek, které jsou speciálně vyrobené na odstranění žmolků. Čím se liší a který je pro vás ten nejlepší?

5. Kartáč na textil odstraní i žmolky

Kartáče určené na čištění textilu existují ve více variantách. Se žmolky vám pomohou především takové, které mají menší štětiny ve větším množství a s minimálními rozestupy. Pořídit si můžete i oboustranné kartáče na textil, které žmolky odstraňují rychleji, nebo takové, které mají ergonomicky tvarovanou rukojeť a které se pohodlně drží.

6. Investujte do elektrického odžmolkovače

Přístrojů, které vám pomohou se žmolky, je opravdu mnoho. Nejčastěji je najdete pod pojmy odžmolkovač či žmolkovač. Zajímavou variantou jsou pak elektrické typy, které pořídíte už za pár stovek a které zbaví vaše oblečení žmolků během pár vteřin. Elektrické odžmolkovače patří k těm dražším pomocníkům, jsou ale také nejúčinnější a nejrychlejší.

7. Lepicí válečky na chlupy i žmolky

Klasika, kterou znají především majitelé chlupatých mazlíčků. Lepicí válečky se používají hlavně na odstranění zvířecích chlupů, pomohou vám ale i se žmolky. Prodávají se v různých velikostech a k dostání jsou i cestovní, velmi malé verze. Jejich výhodou je, že mají vyměnitelné role s lepicím papírem, které lze dokoupit, takže vám vydrží téměř napořád.

Jak se rychle a snadno zbavit žmolků

Proč se žmolky vlastně tvoří?

Některé typy látek jsou k tvorbě žmolků náchylnější než jiné. Větší pravděpodobnost žmolkování je u oblečení, které je vyrobené z více vláken. Zvláště pak u směsí vláken umělých a přírodních, které se o sebe více třou a právě během tohoto tření vznikají žmolky. Pletené oblečení obecně více žmolkovatí, určitě se ho ale nemusíte úplně zbavovat. Jen dejte přednost takovému, které je z pevné příze a je „v kuse“, nemá tedy žádná velká oka.

Zbavujte oblečení žmolků pravidelně

Čím častěji budete oblečení čistit a zbavovat žmolků, tím méně se budou tvořit. U žmolků je totiž problém především tehdy, když je jich mnoho. Pravidelné čištění oblečení tak zabrání jejich hromadění a odstraňování žmolků nebude tolik zdlouhavé a náročné. Žmolky vždy odstraňujte s ohledem na látku, z kterého je oblečení vyrobené, abyste ho nepoškodily. Místo nevzhledných žmolků můžete mít na látce velmi snadno a rychle díry po neopatrném zacházení, a ty už se odstraňují obtížněji.

Jak na to, aby se žmolky vůbec netvořily?

Žmolky se na oblečení často tvoří nešetrným praním či sušením. Doporučuje se textilie, u kterých je žmolkovatění obvyklé, před vypráním obrátit naruby. Žmolky se tak případně vytvoří uvnitř a nebudou tolik viditelné. Žmolky se tvoří třením a čím tvrdší zacházení během praní, tím je vyšší pravděpodobnost jejich výskytu. Perte proto rizikové oblečení na jemný program a některé kousky raději rovnou vyperte v ruce. Prádlo sušte spíše ručně než v sušičce, která může textilii poškodit. A pokud se použití sušičky nevyhnete, použijte program s co nejnižší teplotou. Na tvorbu žmolků mají v neposlední řadě vliv také použité prací prostředky a opět platí, že čím jemnější, tím lepší. Dejte přednost tekutým prostředkům před pracím práškem, který se více tře o látku.

TIP: Sušička prádla je ideální pro každého, koho nebaví věšení prádla nebo žehlení. Jak vybrat tu nejlepší vám poradíme v tomto článku.

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..