Jak nejlépe vyčistit dřez

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Jak vyčistit dřez s pomocí jedlé sody a octa?

Toužíte po krásně čistém, lesklém dřezu bez nečistot? Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, který vás krok za krokem provede celým procesem. A jediné, co budete potřebovat, je jedlá sůl, bílý ocet, houbička na nádobí, hadřík a teplá voda.

Odstranění nečistot a zbytků jídla z dřezu

 1. Nejdříve ze dřezu vyndejte všechno nádobí a opláchněte dřez studenou vodou. Zkontrolujte také odpad, zda v něm nezůstaly zbytky jídla. Před čištěním s pomocí jedlé sody nesmí ve dřezu zůstat žádné velké nečistoty, zbavte ho proto všech drobků apod.
 2. Nasypte tenkou vrstvu jedlé sody na celý dřez. Jedlou sodou nešetřete a naneste ji i na boky dřezu a celé dno. Nanášení jedlé sody si usnadníte tím, že ji nasypete na velkou lžíci a z ní ji budete sypat do dřezu. Tak ji nanesete rovnoměrně a dostatečně všude tam, kam potřebujete.

TIP: Nebaví vás uklízení? Nejste v tom sami! Náš článek 16 tipů, jak na rychlý a snadný úklid vám ale tuto nepříjemnou povinnost usnadní.

 1. Vezměte si houbičku na nádobí, lehce ji navlhčete a krouživými pohyby vydrhněte dřez. Jedlá sůl je abrazivní, to znamená, že lehce brousí povrch, nemusíte se ale bát, že by dřez poškrábala. Drhněte pečlivě a nevynechejte žádné místo, jinak na něm zůstanou nevzhledné šmouhy. Na hůře dostupná místa použijte zubní kartáček.
 2. Nyní celé umyvadlo polijte octem. Ten začne spolu s jedlou sodou reagovat a vytvoří se pěna. Ocet pomáhá rozpustit jedlou sodu a spolu sní také veškeré nečistoty i tuk. Nalijte octu dostatečné množství, aby se rozpustila všechna jedlá soda. U této směsi se navíc nemusíte bát ucpání odtoku.
Čištění dřezu s pomocí jedlé sody
 1. Poté opláchněte dřez teplou vodou. Vyšší teplota vody rozpustí zbytky jedlé sody, které nerozpustil před tím použitý ocet. Dřez vypláchněte důkladně, aby nikde nezůstal zbytek jedlé sody či octa. Pokud se nemůžete dostat všude, nalijte si teplou vodu do hrnku a opláchněte tak i hůře dostupná místa. Zaschlá jedlá soda i ocet zanechávají šmouhy, buďte tedy opravdu důslední.
 2. Nakonec celý dřez osušte hadříkem. Zkontrolujte, zda nikde nezůstala zašpiněná místa nebo se nevytvořily šmouhy. Pokud ano, použijte opět trochu jedlé sody, dokud nebude dřez dokonale čistý. Takto důkladně vyčištěný dřez vám bude čistotou zářit až po dobu 14 dnů. Máte-li dřez z nerezu, můžete jej ještě na závěr potřít plátkem citronu, který ho dokonale vyleští.
 3. Nezapomeňte ještě na kryt odtoku, pokud jej máte. Tohoto pomocníka zbavíte nečistot také velmi snadno. Vezměte si misku a smíchejte v ní 1 hrnek (asi 250 ml) octa s 1 polévkovou lžící (asi 15 g) jedlé sody. Kryt odtoku do směsi ponořte a nechte působit alespoň 15 minut. Poté kryt vyjměte, opláchněte teplou vodou a usušte hadříkem. Na krytu odtoku se často usazují okem neviditelné zbytky jídel a další nečistoty a jeho vyčištění je proto stejně důležité.

Čištění ucpaného odtoku

Jedlá soda a ocet vám pomohou také s ucpaným odtokem. Většinou je máte doma po ruce a pokud ne, jsou mnohem levnější než různé chemické prostředky určené k uvolnění odtoku. Jedlá soda a ocet odtok nijak nepoškodí a nemusíte se bát žádných škodlivin, které by se při jejich použití uvolňovaly.

 1. Nejdříve z dřezu vyjměte krytku odtoku a poté do odtoku nalijte větší množství vařící vody. Ta pomůže odstranit větší zbytky jídel a další nečistoty a usnadní tak práci jedlé sodě a octu.
 2. Do odpadu vsypte asi půl hrnku (cca 120 g) jedlé sody. Jedlá soda má abrazivní účinek, pomůže tedy odstranit nečistoty v odtoku, které způsobují jeho ucpávání. Snažte se, aby se do odpadu dostalo co největší množství jedlé sody, aby byl její účinek co nejvyšší. Zpočátku může jedlá soda v odtoku stát, postupně ale začne klesat.
Jak nejlépe vyčistit dřez
 1. Následně do odtoku nalijte 1 hrnek (přibližně 250 ml) octa. Dojde k reakci s jedlou sodou a hotová směs by měla mírně pobublávat. Ocet pomáhá rozpustit jedlou sodu a spolu s ní i nečistoty a mastnotu v odpadu. Doporučujeme použít bílý ocet, který má vyšší kyselost a odpad proto lépe vyčistí. Použít ale můžete i ocet klasický.
 2. Nyní do odtoku nalijte 1 hrnek (asi 250 ml) horké vody. Ta rozpustí zbytky jedlé sody a pomůže odstranit veškeré zbylé nečistoty.

TIP: Udržovat pořádek v kuchyni je velmi důležité a kromě pravidelného úklidu vám s tím pomůže i dezinfekce. Připravili jsme pro vás tento článek, díky kterému si vyrobíte svou vlastní. A poradíme vám také, kde všude ji používat.

 1. Nakonec odtok vypláchněte další várkou vařící vody. Tento závěrečný krok pomůže z odtoku definitivně odstranit veškeré nečistoty a také kal. Zbavíte se jím i zbytků octa či jedlé sody a odtok tak bude dokonale vyčištěný.
 2. Mějte na paměti, že ačkoliv je směs jedlé sody a bílého octa poměrně silná, s některými problémy vám pomoci nedokáže. Pokud je váš odtok stále ucpaný, zkuste postup ještě jednou opakovat. Jestliže ani to nepomůže, nezbývá vám nic jiného, než pořídit silnější chemický přípravek. Čištění odtoku s pomocí jedlé sody a octa ale můžete provádět pravidelně, alespoň 1-2× za měsíc. Tím předejdete výraznějšímu ucpání odtoku a trápení s jeho uvolňováním.
5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..