Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Domácí wellness vám udělá dobře na těle i na duši
Chtěli byste se oddávat relaxaci v sauně či ve vířivce každý den, nebo kdykoliv, kdy se vám zachce? Domácí wellness je ideální řešení, které možná není tak nedostupné, jak si myslíte. V článku najdete tipy na to, jak si vybudovat vlastní relaxační centrum, a na co vše si dát pozor. Pokud jsou pro vás vlastní sauna, vířivka či swim spa přeci jen hůře dostupné, podíváme se také na to, jak si udělat báječný wellness den i bez nich.
Obsah článku
Co přesně si pod pojmem domácí wellness představit?
Slovo wellness souvisí s pohodou, a to jak tělesnou, tak duševní. Do domácího wellness tak může spadat jakákoliv relaxační aktivita, která vám přinese uvolnění, uklidnění a dobrý pocit. Pojem domácí wellness se ale používá především v souvislosti s konkrétními zařízeními, která tvoří běžnou součást velkých komerčních wellness center. Všechny ty blahodárné procedury, které na vás čekají v lázních, si ale můžete vychutnat i v klidu svého domova. Navíc kdykoliv, kdy na to máte chuť, čas či energii. Pořídit si vlastní vířivku, vířivý bazén či saunu už totiž není tak finančně náročné, jako tomu bylo ještě donedávna. Pokud uvažujete, že si vlastní domácí wellness zřídíte, poradíme vám, jaké možnosti máte a na co všechno si dát při výběru jednotlivých zařízení pozor. Pokud o zřízení domácího wellness teprve uvažujete, ukážeme vám, jaké blahodárné účinky může mít na vaše fyzické i psychické zdraví a jak z něho vytěžit maximum.
TIP: Rozmazlujte se pořádně! Přečtěte si náš článek 9 olejů, které vaší pleti svědčí nejvíce.
Jaké výhody domácí wellness má?
Domácí wellness vám přináší stejné výhody jako každé komerční wellness centrum či lázně – a ještě pár navíc. Konkrétní výhody vašeho domácího wellness závisí především na tom, jaké prvky konkrétně obsahuje. Saunování pomáhá detoxikovat organismus a posiluje imunitu, koupel v horké vířivé lázni vás uklidní, zbaví stresu či úzkosti a pomůže vám lépe spát. Jak sauna tak vířivka mají navíc příznivé účinky na naši pokožku, unavené končetiny či ztuhlé kosti, klouby i svaly. Bazén s protiproudem neboli swim spa vám zase pomůže aktivně odpočívat a utužovat své zdraví pravidelným účinným pohybem. Všech těchto výhod si navíc můžete užívat kdykoliv chcete, nemusíte se objednávat ani na nic čekat. Máte své soukromí a kromě pozvaných hostů nebude saunu ani vířivku používat nikdo další. Domácí wellness není nejlevnější záležitostí, zvláště co se pořizovacích nákladů týče. Provozní náklady jsou oproti tomu v mnoha případech minimální. A investovat do kvality se rozhodně vyplatí.
Z čeho všeho se může domácí wellness skládat?
Opravdové domácí wellness lze rozdělit na tři zóny: vodní, tepelnou a odpočinkovou. Ve vodní zóně mohou být vířivka, bazén či swim spa, tedy menší bazén s protiproudem. Případně, pokud vás nijak neomezuje prostor, bazén i vířivka. Do tepelné zóny spadá především sauna, která tvoří její základ. Kromě ní zde ale může být také například parní lázeň, která je vhodnější pro ty, kterým nedělá dobře suchý vzduch při saunování. Velmi důležitá je ale také zóna relaxační, na kterou se bohužel často zapomíná. Ačkoliv je pro někoho pobyt ve vířivce či v sauně relaxace sama o sobě, pro tělo se jedná o náročný proces. Je tedy nutné po absolvování těchto procedur dát tělu alespoň několik minut na regeneraci a vstřebání všech těch příznivých účinků. V relaxační zóně by proto neměla chybět pohodlná, ideálně ergonomicky tvarovaná lehátka. K nim můžete přidat cokoliv, co vám s vaším odpočinkem pomůže, například rádio, televizi, aromalampu apod.
Chci domácí wellness – jak začít?
Pokud jste se rozhodli zřídit si domácí wellness, pravděpodobně už jste si nějaké informace nastudovali. Domácí wellness je velmi prospěšné pro naši psychiku i fyzické zdraví a má celou řadu úžasných výhod. Je tedy pochopitelné, že jakmile se s nimi seznámíte, chtěli byste si novou vířivku či saunu pořídit ideálně hned teď. Pokud si ale pořídíte opravdu kvalitní produkty, jedná se o investici na mnoho let, v nejlepším případě i několik desítek let. Proto je dobré si vše důkladně promyslet a zvážit. Není kam spěchat, nenechte se unést prvními dojmy a prvotním nadšením. Dejte si na zařizování domácího wellness dost času. Podívejte se na různé realizované projekty a naplánujte si, jak by mělo vaše domácí wellness přesně vypadat. Klidně si sepište, co všechno od něj chcete. Bude pro vás pak jednodušší najít takové modely, které by splňovaly všechny vaše požadavky a plně odpovídaly vašim představám.
Nejdříve si vše pečlivě promyslete
Ještě než se pustíte do stavebních úprav potřebných pro vaše domácí wellness, doporučujeme vybrat si nejdříve konkrétní modely zařízení. Jakmile totiž budete mít v zemi vykopanou díru na vířivku či v místnosti udělaný prostor na saunu, zavedenou kabeláž apod., už jen těžko budete cokoliv z toho měnit. A může se vám snadno stát, že vířivka či sauna, které vám dokonale padnou do oka, se do vámi vybudovaného prostoru prostě nevejdou. Budete pak muset slevit z některých svých nároků, což vám může váš zážitek z domácího wellness pěkně znepříjemnit. Poohlédněte se tedy nejdříve po konkrétních modelech. Najděte si prodejce s pozitivními ohlasy, který vám zajistí nejen zařízení, ale také jeho servis a náhradní díly – a to do konce životnosti vašeho zařízení. A také takového, který nabízí možnost si vířivku či saunu v plném provozu vyzkoušet a který vám bude schopný odborně poradit a doporučit vám to nejlepší pro vaše možnosti.
Základní kritéria pro výběr zařízení pro domácí wellness
Ať už si pro své domácí wellness pořizujete vířivku, swim spa či saunu, je důležité dbát na několik obecných pravidel. Každé z těchto zařízení má svá specifika, jsou ale také věci, které mají společné. Ani jedno z těchto zařízení nepatří mezi nejlevnější vybavení domácnosti. Přesto se při jejich koupi nevyplatí šetřit a snažit se najít produkty s co nejlepší slevou. Spíše než na cenu se dívejte na výrobce a prodejce, jejich historii, zkušenosti v oboru a také recenze, a to z celého světa. Raději si na své domácí wellness počkejte a našetřete si více peněz, pokud si opravdu kvalitní produkt teď ještě nemůžete dovolit. U nekvalitních a podezřele levných výrobků totiž riskujete nedostupnost náhradních dílů a servisu, častou poruchovost, špatný způsob fungování a zvyšující se provozní náklady. Všechna zařízení doporučujeme si vyzkoušet, v plném provozu. Jen tak budete mít 100% jistotu, že se v nich budete cítit opravdu dobře.
Jak vybrat saunu pro domácí wellness?
Saun existují více typů, každý pracuje jiným způsobem a má trochu rozdílný vliv na naše tělo. V našem článku vám můžeme, vzhledem k jeho délce, poskytnout pouze základní informace. Před koupí konkrétního modelu vám doporučujeme nastudovat si danou problematiku více a důkladněji. Díky tomu budete vědět, zda vás prodejce netahá za nos a v něčem vás neklame. Opravdu dobrý prodejce vám rád vše vysvětlí tak, abyste měli přehled o všech technických záležitostech, výhodách a nevýhodách a dalších vlastnostech. Ze všeho nejdříve se rozhodněte, zda chcete saunu klasickou (finskou, švédskou), která je vyhřívaná pomocí kamen, či infrasaunu s infrazářiči. Infrasauny se těší stále větší oblibě, infračervené teplo totiž proniká hlouběji do těla a nemusí se tak dlouho čekat, než se infrazářiče zahřejí. Současné sauny jsou ale velmi moderní zařízení, která si můžete nastavit přesně podle svých chutí a potřeb. Mohou být také vytvořeny na míru, aby do vaší místnosti dokonale padly.
TIP: Zajímavou součástí vašeho domácího wellness může být i aromaterapie. Více se o ní dozvíte v článku 6 způsobů, jak provonět domov.
Rozdíly mezi jednotlivými typy saun
Klasická sauna pracuje s kamny a teploty v ní se pohybují okolo 70 až 100 °C. Rozdíl mezi finskou a švédskou saunou je v tom, že v prvním typu se kamna polévají vodou, čímž se vytváří vodní pára. Tento typ sauny má vyšší vlhkost vzduchu, což může vyhovovat těm, kterým suchý vzduch nedělá dobře. Moderní modely klasických saun jsou nastavené tak, že si můžete jednoduše vybrat, zda z ní chcete mít finský, či švédský model. U infrasaun záleží především na materiálů infrazářičů, z čehož nejlépe vychází karbon-keramické. Teplota, kterou infrazářiče produkují, se pohybuje okolo 40 až 60 °C. Pobyt v této sauně tak může být o poznání příjemnější. U infrasaun si dále pohlídejte produkci EMF a ELF záření, která jsou pro lidský organismus škodlivá. U opravdu kvalitních infrasaun jsou však jejich hodnoty pod hranicí změřitelnosti. U infrasaun vám dále odpadá starost o odvětrávání, které je u klasické sauny nutné zajistit.
Jaká je ideální vířivka pro domácí wellness?
Vířivka (nebo také vířivá vana či whirlpool) v sobě kombinuje úžasné účinky horké vody a vzduchu proudícího z trysek. U vířivek se nenechte zmást počtem trysek, mnohem důležitější je průtok vody, která z nich proudí. Ten by neměl být příliš nízký, jinak hydromasáž ve vířivce skoro nepocítíte. Neměl by být ale ani příliš vysoký, aby vás silný tlak vody nebolel. Je opravdu nejlepší si vířivku na vlastní kůži vyzkoušet. Ujistěte se také, že jsou pro vás sedadla či lehátka dostatečně pohodlná. U vířivek nejvíce záleží na kvalitě použitých materiálů a ergonomii. Ve vířivce se musíte cítit dobře, aby vám mohla poskytnout ten správný relaxační zážitek. Doplňky jako aromaterapie, barevná světla, minitrysky a fontánky jsou jen třešničkami navíc. Jsou to ale také věci, na kterých lze případně ušetřit, pokud si chcete pořídit opravdu kvalitní vířivku. Vířivky si můžete pořídit z různých materiálů, venkovní i vnitřní a pro různý počet osob.
Jak na rychlé, snadné a levné domácí wellness?
Sauna i vířivka působí na naše tělo různě. Mají detoxikační účinky, uvolňují napětí svalů a celého těla, ale také vnitřní napětí, uvolňují dýchací cesty, posilují imunitu a kardiovaskulární systém. Vířivka či sauna vám mohou pomoci s usínáním a celkovou kvalitou spánku, zbaví vás úzkosti a stresu, přispějí k dlouhodobému zlepšení vašeho fyzického i psychického zdraví. Sauna vám dokonce může pomoci s hubnutím, saunování totiž přispívá k rychlejšímu spalování kalorií. Teplo navíc zjemňuje pokožku, čistí ji a regeneruje, zpomaluje proces stárnutí a může pomoci i s různými ekzémy. Ne každý si ale může vířivku či saunu, jejichž cena se často pohybuje v řádech desítek až stovek tisíc, dovolit. Všechny výše zmíněné blahodárné účinky vám ale nemusí poskytnout pouze ony. Domácí wellness si totiž můžete snadno udělat i s minimem nákladů, času i energie. Wellness znamená pohodu, a tu můžete svému tělu i mysli dopřát různými způsoby.
Relaxace je velmi důležitá, nezapomínejte na ni
Dnešní doba je poměrně hektická a uspěchaná, všichni lidé moc pracují a na pořádný odpočinek má jen málokdo čas. Dostatek odpočinku je ale stejně jako dostatek tekutin či spánku nesmírně důležitý pro naše zdraví. Zkuste si na relaxaci najít alespoň pár minut denně, případně si jednou za čas (ideálně jednou týdně, nebo alespoň jednou za měsíc) udělejte svůj domácí wellness den. Náhradou za vířivku vám může být koupel s bublinkami a koupelovou solí. Případně si pořiďte masážní podložku do vany, která vám pomůže relaxovat podobně jako masážní trysky ve vířivce. A pokud nemáte vanu, ani to nevadí. Blahodárné účinky vaší pokožce totiž dopřejí i kvalitní pleťové masky, které si navíc můžete sami vyrobit. Zainvestujte do jednoho dražšího oleje na pleť a jednou za čas jej aplikujte. Většinou ho stačí opravdu málo, ale vaše pleť jeho prospěšnost rychle pocítí. Jednoduše sebe a své tělo dostatečně opečovávejte. Oba si to totiž zasloužíte!
Jednoduché domácí wellness masky na obličej a vlasy
Domácí wellness pleťové či vlasové masky jsou nejrychlejší, nejsnadnější a dost možná také nejlepší způsob, jak si dopřát opravdovou relaxaci a péči. Na přípravu většiny z nich vám stačí běžné suroviny, které buď už máte doma, nebo je snadno seženete. Používejte domácí wellness masky alespoň jednou týdně a vaše vlasy i pleť vám za přísun živin a vitamínů poděkují zdravím, vitalitou a krásným vzhledem.
TIP: Při výběru kupovaných masek si pohlídejte jejich složení! Více informací najdete v našem článku Škodlivé látky v kosmetice a drogerii? Na těchto 11 si dejte pozor!
Domácí maska pro problematickou pleť
- suroviny: jedno balení jedlé sody, vlažná voda
- postup: vsypte balení jedlé sody do misky a postupně přilévejte vlažnou vodu, dokud nevznikne tužší pasta, tu naneste na vyčištěnou pleť a nechte působit 10-15 minut
Domácí maska pro mastnou pleť
- suroviny: menší jablko, smetana s obsahem alespoň 36 % tuku, polévková lžíce olivového oleje
- postup: oloupané a nadrobno nastrouhané jablko smíchejte se smetanou a olivovým olejem, směs naneste na vyčištěnou pleť a nechte působit alespoň 20 minut
Domácí maska pro citlivou pleť
- suroviny: avokádo
- postup: vydlabejte jedno celé avokádo a rozmačkejte ho na tužší kaši, tu naneste na obličej a nechte alespoň 10 minut působit
Domácí maska pro normální a smíšenou pleť
- suroviny: dvě lžičky medu, polévková lžíce tvarohu
- postup: suroviny smíchejte, výsledná směs by měla vypadat jako řídká kaše, pokud je směs příliš tuhá, můžete přilít trochu mléka, hotovu směs pak naneste na obličej a nechte působit 20 minut
Domácí maska pro rozjasnění pleti
- suroviny: polovina většího banánu nebo jeden menší banán, polévková lžíce medu, polévková lžíce šťávy z pomeranče
- postup: banán rozmačkejte a smíchejte s ostatními surovinami, pořádně směs promíchejte a naneste na obličej, kde ji nechte působit přibližně 15 minut
Domácí maska pro vyhlazení pleti
- suroviny: polovina většího banánu nebo jeden menší banán, polévková lžíce olivového oleje, polévková lžíce bílého jogurt
- postup: rozmačkaný banán smíchejte s dalšími surovinami, vzniklou směs naneste na obličej a nechte alespoň 15 minut působit
Domácí maska pro suché a lámavé vlasy
- suroviny: kiwi a šťáva z citronu
- postup: kiwi rozmačkejte nebo rozmixujte a smíchejte se šťávou z jednoho citronu, naneste zábal na vlasy, zabalte je a po hodině zábal důkladně vypláchněte
Domácí maska pro mastné vlasy
- suroviny: asi 10 kapek tea tree oleje, 3 polévkové lžíce olivového oleje, šťáva z citronu
- postup: smíchejte ingredience, vzniklou masku vmasírujte krouživými pohyby polštářků prstů (nikoliv nehtů!) do kořínků a na pokožku hlavy, nechte působit alespoň 20 minut a poté důkladně smyjte
Domácí maska proti lupům
- suroviny: 2 kávové lžičky kuchyňské soli, polévková lžíce olivového oleje
- postup: suroviny smíchejte a vzniklý peeling nanášejte na pokožku hlavy pomocí vlasového tamponu, jemně jej do pokožky vmasírujte, nechte působit přibližně 15 minut a poté důkladně vymyjte
Domácí maska na zvýšení lesku vlasů
- suroviny: bílý jogurt, kávová lžička medu
- postup: suroviny smíchejte a vmasírujte po celé délce umytých a ručníkem vysušených vlasů, nechte působit 15 minut a důkladně z vlasů vymyjte
Domácí maska pro zvýšení objemu vlasů
- suroviny: avokádo, 2 kávové lžičky medu, olivový olej
- postup: vydlabané a rozmačkané avokádo smíchejte s medem a pár kapkami olivového oleje, vzniklou masku vmasírujte do vlasů a vlasové pokožky, nechte působit přibližně 30 minut a poté vypláchněte
Domácí maska pro rychlejší růst vlasů
- suroviny: vejce, 3 polévkové lžíce olivového oleje
- postup: před použitím olej trochu prohřejte, uvolní se tak všechny účinné látky, k vejci jej ale přidejte až poté, co vychladne, jinak by se mohly z vejce vytvořit hrudky, důkladně suroviny promíchejte a naneste na vlasy, zakryjte je a nechte masku působit alespoň 30 minut