Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Vybíráme postel, část 1. – rošt a matrace
Nedostatek kvalitního spánku má za následek únavu, která vede ke snížení naší výkonnosti, otupuje naše smysly a kazí nám náladu. Pokud nejsme dobře vyspalí, můžeme se také potýkat s bolestí hlavy, svalů či končetin, s nevolností a dlouhodobé nevyspání může vést dokonce k vážnějším, fyzickým i psychickým problémům. Základem kvalitního spánku je kvalitní postel. A při jejím výběru se jako první zaměříme na její základní pilíře – rošt a matrace.
Investice, která se vyplatí
Je zřejmé, že čím kvalitnější rošt a matraci budete pořizovat, tím vyšší bude jejich cena. Opravdu kvalitní výrobky vám ale vydrží dlouho, zatímco ty méně kvalitní budete muset často obměňovat. A to vás nakonec vyjde dráž. Dalším důvodem, proč se vyplatí připlatit za kvalitu, jsou zdravotní benefity. V úvodu jsme zmiňovali, co vše může způsobit nekvalitní spánek. Během spánku naše tělo regeneruje a my mu k tomu musíme dopřát dostatečně adekvátní prostředí. Nekvalitní rošt nebo matrace mají ale také negativní vliv na naši páteř a mohou způsobovat vážné komplikace a bolesti zad. Myslete na to zejména u dětí, jejichž páteř se teprve vyvíjí.
Rošt je velmi důležitý
Rošt tvoří důležitou oporu matrace a jeho hlavním úkolem je zajistit její rovnoměrné rozložení. Zároveň poskytuje matraci možnost dýchat a je pevným základem i pro naše tělo. Pokud je matrace slabší, musí být rošt opravdu bytelný, aby její nedostatky vynahradil. V obchodech se můžete setkat i s rošty, které v sobě mají matraci zabudovanou, ty ale nejsou nejvhodnější. V této kombinaci nejde s matrací nijak manipulovat a nemůžete ji jednoduše vyndat a vyčistit, případně ji vyměnit. Při výběru roštu pro manželskou postel volte raději dva menší rošty než jeden velký. Pokud na jednom roštu (či jedné matraci) spí více osob, dochází k takzvanému trampolínovému efektu. To znamená, že vaše část není dostatečně pevná a vy cítíte každý pohyb toho druhého. To je nejen nepohodlné, ale neprospívá to ani vašemu zdraví.
TIP: Jaký materiál je nejlepší pro konstrukci postele se dozvíte se v článku Vybíráme postel, část 2. – konstrukce, čelo a doplňky.
Typy roštů podle použitých lamel
V základě rozlišujeme tři druhy roštů – laťkový, křidélkový a lamelový. Laťkové rošty mají laťky vyrobeny z masivního dřeva, které jsou proto velmi pevné a odolné. Takový rošt dlouho vydrží, jeho nevýhodou však je, že téměř vůbec nepruží. Rošty lamelové umožňují dostatečné rozložení váhy po celé ploše roštu, tato schopnost se ale liší podle počtu lamel. Lamelové rošty jsou o něco pružnější než rošty laťkové. Nejvíce pak pruží křidélkové rošty, které jsou někdy také označovány jako talířové nebo segmentové. Jsou vybaveny velkým množstvím křidélek, která se dokonale přizpůsobují tvaru těla. Tyto rošty jsou velmi pohodlné a pro naše zdraví nejideálnější. Patří ale k těm dražším.
Jaký je ideální počet lamel?
Základním kritériem pro výběr počtu lamel je především hmotnost toho, kdo bude rošt užívat. Pro děti a osoby do 60 kg je postačující rošt s 12 až 15 lamelami. 16 až 18 lamel by měli volit osoby do 90 kg, u tohoto počtu lamel se dá také vybírat mezi různými tuhostmi ve střední části roštu. Rošty s 19 až 28 lamelami mají také běžně možnost nastavení tuhosti ve střední části a lamely v oblasti beder jsou často naopak změkčené. U tohoto typu roštu už se také setkáme s možností polohovatelných roštů. Takovéto rošty jsou vhodné pro osoby do 120 kg. Rošty s vyšším počtem lamel jsou už vysoce pružné, jednotlivé části jsou různě tvrdé a měkké a lépe se přizpůsobují tělu.
Proč záleží na pružnosti roštů?
Čím pružnější rošt je, tím více se přizpůsobí vašemu tělu. To se projevuje především tím, že různým částem těla poskytuje přesně to, co potřebují – změkčení nebo naopak zpevnění. Příliš tvrdá postel vyvíjí na páteř zbytečně velký tlak, u měkkých postelí zase jejich vlivem dochází ke stlačení páteře a k jejímu nepřirozenému prohnutí. Pružné rošty jsou ale tvrdé nebo měkké jen tam, kde je to potřeba. Tím je zajištěna přirozená poloha páteře, a to v jakékoliv poloze. Pružné rošty také netlačí na klouby nebo svaly a nedochází ani ke stlačení vnitřních orgánů. Nízká pružnost roštu má navíc často za následek vyšší opotřebovávání matrace, což snižuje její životnost.
Typy roštů podle možnosti jeho nastavení
Nejběžnějším typem roštu, se kterým se setkáte, je pevný rošt. Ten neumožňuje žádné nastavování nebo polohování a jeho cena je ze všech typů nejnižší. U polohovatelných roštů si můžete nastavit výšku spodní a horní části. Polohovatelné rošty existují dva – mechanický a motorový. Ten první si musíte polohovat sami, druhý je plně elektrizovaný, ale za to si samozřejmě musíte připlatit. Motorové rošty jsou vybaveny dálkovým ovládáním, pomocí kterého se části roštu nastavují, a jsou ideální pro lidi s omezenou schopností pohybu. Za možnost rošt polohovat si sice připlatíte, ale různé výšky jednotlivých částí přispívají k lepšímu pohodlí, spánku a také zdraví. Motorové rošty můžete zvolit také v případě, že máte postel s úložným prostorem. Musíte si však pečlivě změřit, zda nebudou motory roštu zasahovat do úložného prostoru. Jednak se tím sníží jeho kapacita a jednak mohou motory omezovat jeho otevírání, případně vysunování. Ideálním řešením je motorový rošt, jehož motory jsou uloženy v rámu a do prostoru nijak nezasahují.
TIP: Samostatnou kapitolu tvoří dětská postýlka, která vyžaduje opravdu pečlivý výběr. Jak koupit tu nejlepší vám poradí náš článek Vybíráme postel, část 4. – postel do dětského pokoje.
Polohovatelný rošt nabízí mnoho výhod
Ideální poloha, ve které bychom měli spát, je s mírně zvednutými nohami a také hrudníkem. Tak, aby naše srdce bylo ve stejné rovině jako naše paty. V této poloze jsou nejméně zatížena naše záda a bedra, snadněji se nám dýchá a krev lépe koluje. Příznivé účinky pocítí především lidé, které trápí spánková apnoe, dýchací problémy, křečové žíly či migrény. Možnost nastavit si výšku části pod hlavou navíc oceníte nejen při spánku, ale také v případě, že chcete v posteli sedět či polosedět. V případě polohovatelného roštu s motorem se zbavíte otravného vstávání z postele pokaždé, když budete chtít výšku částí roštu změnit. Polohování je navíc u motorového roštu daleko plynulejší a nabízí se u něj také více možností nastavení.
Jaká matrace a jaký rošt se k sobě hodí?
Ne každý typ roštu a matrace se k sobě hodí. Zvolíte-li nevhodnou matraci, může se stát, že pozitivní účinky vámi vybraného roštu vůbec nepocítíte. K pružnému roštu musíte pořídit matraci, která je schopná se jeho vlastnostem přizpůsobit a nebude jeho pružnost tlumit. Ideální jsou matrace pěnové nebo latexové. K pevnému roštu se naopak nejvíce hodí pružinová matrace, která vynahradí jeho nedostatečnou pružnost. Ta se ale vůbec nehodí k polohovatelným roštům.
Na čem záleží při výběru matrace?
Jedním z důležitých kritérií matrace je její tuhost. Platí pravidlo, že čím vyšší nosnost je požadována, tím vyšší tuhost by matrace měla mít. Myslete na to, že by matrace neměla být ani příliš měkká, ani příliš tvrdá. O tuhosti rozhoduje také způsob spaní. Pokud spíte především na boku, je pro vás vhodnější měkká matrace, pro ty, kteří dávají přednost poloze na břiše nebo zádech, je ideální matrace tvrdší. Na trhu narazíte také na matrace, které mají z každé strany jinou tvrdost. Můžete tak různé tvrdosti sami střídat podle toho, co vám zrovna nejvíce vyhovuje, případně matraci přizpůsobit tomu, kdo na ní zrovna spí. Jednotlivé matrace se pak liší také svou výplní.
TIP: Kromě matrace byste měli pozornost věnovat i výběru dalšího textilu do ložnice. Více o tomto tématu najdete v článku Vybíráme postel, část 3. – ložní textil.
Různé typy výplně matrace
Nejčastějšími výplněmi matrací jsou pěny, pružiny a latex. PUR (teplá) pěna, známá také jako molitan, je pružná, tvarově stálá a levná. HR (studená) pěna má vynikající pružnost a oproti PUR pěně má také dobrou prodyšnost. Směsice PUR a HR pěny se označuje jako líná pěna a kombinuje vlastnosti obou. U pružin můžete narazit na bonellové, které jsou velmi odolné a pevné, a nebo vlnovcové, které jsou o něco měkčí. Kvalitní spaní zajišťují taštičkové pružiny, které se nejlépe přizpůsobují tvarům těla a rovnoměrně rozkládají jeho váhu po celé ploše matrace. Latexové matrace se nejčastěji vyrábí z umělého a přírodního latexu, jsou velmi měkké a pružné, snadno se udržují a jsou vhodné i pro alergiky. Pořídit můžete také tzv. sendvičové matrace, které mají několik vrstev tvořených různými materiály.
Rošt i matrace potřebují péči a údržbu
Správná péče slouží především k prodloužení životnosti. Pokud jste se rozhodli investovat do opravdu kvalitního roštu i matrace, jistě budete raději, pokud vám vydrží co nejdéle. Péče a údržba roštu není nijak náročná. Stačí jej jednou za pár měsíců otřít vlhkým hadříkem, aby se na něm neusazovalo příliš prachu a jiných nečistot. Máte-li rošt polohovatelný, je dobré alespoň jednou ročně namazat pohyblivé části k tomu určenými oleji. U matrace je důležité především její větrání, nechte ji dostatečně dýchat. Nestelte postel ihned poté, co vstanete, a pořádně v místnosti vyvětrejte. Jednou za čas matraci vyklepejte a vysajte. V případě jejího čištění dodržujte pokyny výrobce. Abyste omezili proležení matrace, jednou za čas jí také otočte. A nejlepší ochranou vaší matrace je bezesporu chránič matrace. Pokud nevíte, o co jde, podívejte se na náš článek Chránič matrace: Proč je vhodné si ho obstarat?, kde se dozvíte vše potřebné.
Slyšeli jste už o boxspring postelích?
Boxspring neboli kontinentální postele se těší stále větší oblibě. Jedná se o typ lůžka, které tvoří hned několik matrací. Tyto postele se vyznačují značnou výškou, díky tomu se z nich ale velmi pohodlně vstává a ideální jsou tak zejména pro starší osoby. Několik různých matrací navíc zajišťuje daleko lepší oporu pro tělo. Boxspring postele nemají rošt, jeho funkci totiž přebírá spodní matrace s pružinami, která je dostatečně pevná a stabilní. Tato matrace je zasazena v rámu, nejčastěji z masivního dřeva, který zajišťuje celkovou vzdušnost, pružnost a také dlouhou životnost. Na spodní matraci leží tzv. nosná matrace, běžně jde o taštičkový pružinový typ, který má za úkol zajistit rozložení váhy po celé ploše a díky ní je tělo neustále ve správné poloze. Vrchní matraci se říká topper, nejčastěji bývá sendvičová a zajišťuje především vzdušnost a prodyšnost. Mezi matrace se někdy vkládají protiskluzové podložky nebo se jednotlivé matrace spojují pomocí suchého zipu.
Výhody boxspring postelí
Vzhledem k absenci roštu odpadá u boxspring postelí rozhodování, jaký typ zvolit. Příliš rozhodování nestojí ani výběr matrací, neboť zde máte několik typů najednou. Konstrukce postele a jednotlivé druhy matrací zajišťují maximální pohodlnost a tvoří dokonalou kombinaci prospívající našemu zdraví. Boxspring postele jsou navíc velmi moderní a trendy. Díky bytelné konstrukci mají zajímavý a neotřelý design, který zaujme na první pohled. Vybírat můžete z různých nejen barevných provedení, ale také typů čel, potahových materiálů a dalších doplňků. Boxspring postele je možné také vybavit úložným prostorem. Tento typ lůžek je velmi oblíbený zejména v Americe a často se s ním setkáte také v luxusních hotelích – a teď už víte, proč.