Přikrývka matrace

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Chránič matrace: Proč je vhodné si ho obstarat?

Osobní hygiena je pro nás takovou samozřejmostí, že nad ní často ani nepřemýšlíme. Víte ale, že stejně záleží i na hygieně vaší postele? To, na čem spíme, je opravdu důležité. Vždyť zdravý životní styl se bez kvalitního spánku neobejde! Poradíme vám, jak zajistit, aby vaše postel byla rájem čistoty a zdravotní nezávadnosti.

Bilé polštáře
Zdroj: Freepik.com

Ve zdravé posteli zdravý člověk

Postel je plná nebezpečí, která jsou oku neviditelná. Od miniaturních nečistot až po roztoče a bakterie. Pokud občas v posteli něco sezobnete nebo se napijete, jen stěží se znečištění vyhnete. A i když v posteli nic nekonzumujete, každý člověk se přirozeně potí. V teplejších dnech může jít až o litr potu. To vše přispívá ke zhoršení hygieny postele a zejména u matrace ke snížení její životnosti. Jak tomu zabránit? Přečtěte si následující zásady a zjistěte také, jak skvělým pomocníkem je chránič matrace.

Dbejte na hygienu lůžkovin

Čistota postele nesouvisí ani tak s roštem nebo rámem, jako spíše s textiliemi – povlečením, prostěradlem a matrací. Hygiena lůžkovin se odvíjí zejména od použitého materiálu. Některé jsou více odolné, jiné zase lépe propouští vlhkost. Povlečení by mělo být z materiálu, který udržuje stále stejnou teplotu. Nebo používejte jiné povlečení pro zimní období a jiné pro teplejší dny. Lůžkoviny měňte alespoň jednou za měsíc.

TIP: Ložní textil vybírejte opravdu pečlivě. Pomoci s výběrem vám může i náš článek Vybíráme postel, část 3. – ložní textil.

Dobrá matrace je základ

Pokud spíte na nekvalitní matraci, budou vás v lepším případě bolet záda, v horším celé tělo. A to může být velmi nepříjemné, zejména tehdy, pokud do matrace investujete nemalé peníze. Během špatného spánku se navíc více hýbete a potíte, čímž zvyšujete znečištění matrace a snižujete její životnost. Budete-li se při výběru matrace držet následujících tipů, určitě nesáhnete vedle:

  • matrace musí tělo a zejména páteř udržovat v přirozené poloze
  • matrace musí dostatečně pružit
  • matrace nesmí být příliš měkká, hrozí prověšení páteře
  • matrace nesmí být ani příliš tvrdá, páteř je pak zbytečně zatěžována
Lehká letní přikrývka
Zdroj: Freepik.com

Prodyšnost zlepšuje hygienu matrace

Zatímco praní lůžkovin je automatické, čištění matrace tak jednoduché není. Naštěstí jsou dnes k dostání velmi prodyšné matrace, které se méně znečišťují. Materiál matrace by měl dýchat a být schopen odvádět vlhkost. Latexové matrace, které jsou velmi oblíbené, samy příliš prodyšné nejsou, jsou však vybaveny speciálními kanálky, kterými je vlhkost odváděna. Matrace z latexu mají velmi dlouhou životnost. Pozor si ale dejte na alergii na latex, která je sice velmi vzácná, ale je lepší se před koupí ujistit, že jí netrpíte. Dalším velmi prodyšným typem je matrace z líné neboli paměťové pěny. Ta má také tu výhodu, že se dokonale přizpůsobí vašemu tělu.

Jak dlouho matrace vydrží?

Protože na matraci opravdu záleží, je vhodné jejímu výběru věnovat dostatečnou pozornost i čas. Není proto moc příjemné tento dlouhý a náročný proces opakovat příliš často. Životnost matrací je různá, u méně kvalitních matrací může jít jen o pár roků, ty více kvalitní vydrží i 20 let. To, za jak dlouho budete muset kupovat matraci novou, můžete ovlivnit svou péčí o ni. Hygienu matrace nejvíce ohrožuje prach, roztoči a pot. Jednou za čas matraci vyluxujte, vyčistěte pomocí jedlé sody a nechte ji na pár hodin vyvětrat. Dokonalou ochranu jí ale zajistíte jen používáním speciálních chráničů.

TIP: Více informací o výběru matrace se dozvíte v článku Dobrý a zdravý spánek vám zajistí pouze kvalitní matrace.

Přikrývka matrace
Zdroj: Freepik.com

Prodloužení životnosti matrace

Chrániče matrace se vkládají mezi matraci a prostěradlo. Jedná se o jemný a na dotek příjemný materiál, který ani přes to nejlehčí prostěradlo neucítíte. Chrániče matrací jsou vyrobeny tak, aby matraci chránily, aniž by jakkoliv omezily její funkce a kvality. Životnost matrací se odvíjí od míry jejich znečištění, ale i dalších parametrů. I velmi tvrdé matrace se po čase proleží. Chránič matrace ale ochraňuje její tvar a zajišťuje jeho stálost. Chránič je také velmi odolný a zmírňuje důsledky mechanického poškození matrace. Zároveň propouští vzduch a zajišťuje matraci dostatečnou prodyšnost.

Obrana před roztoči a bakteriemi

I když je matrace velmi prodyšná a pot se z ní vypařuje, přesto po něm zůstávají zbytky soli a jiných látek. Ty vedou ke zvyšování vlhkosti matrace, což je ideální prostředí pro bakterie a roztoče. Chránič matrace s membránou z polyuretanu je ale naprosto nepropustný. Zabraňuje pronikání potu až k matraci, stejně jako jakýchkoliv jiných tekutin. Neprojdou přes něj ani ty nejmenší nečistoty, a to včetně částeček odumřelé kůže, což je velmi oblíbená potrava roztočů. Díky chrániči matrace tak nebudou mít roztoči o vaši postel ani trochu zájem. Chránič je navíc snímatelný a dá se prát na 60 °C, což je teplota, při které dojde ke zničení všech nečistot i škůdců.

Zlepšení kvality spánku

Chrániče matrace jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadného materiálu a neobsahují žádné škodlivé látky. Jsou vhodné i pro alergiky či astmatiky. V nabídce naleznete dokonce speciální chrániče, které přispívají ke zlepšení spánku a celkového zdravotního stavu. Můžete si pořídit chránič matrace obohacený o výtažky z aloe vera, která příznivě působí na klouby a svaly, zmírňuje bolest a uvolňuje tělo. Nebo třeba chránič zachycující statickou elektřinu, která negativně ovlivňuje náš spánek.


Obchody, kde koupíte TOP chrániče matrace

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..