Fialový ložní textil

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Vybíráme postel, část 3. – ložní textil

Zahřeje, ochladí, navodí příjemné pocity, uklidní, uspí… Přesně k tomu slouží ložní textil, ať už si pod tímto pojmem představíme prostěradla, ložní povlečení, polštáře, peřiny či deky. Dobře vybrat každý z těchto prvků je velmi důležité, protože právě jejich kvalita výrazně ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Podíváme se tedy na to, jaké volit barvy či materiály a na co dalšího se zaměřit u polštářů a peřin. Vše pro to, aby se vám dobře spalo!

Barevné polštáře

Barevná ložnice

Ložní textil nám nabízí mnoho možností, jak probarvit ložnici. Vždy bychom si ale měli dát pozor, abychom výběr nepřekombinovali a nevznikl nám nepěkný chaos. Dobrým řešením je zvolit základ v neutrálních barvách, tedy v bílé nebo ve smetanových a jemných odstínech. Ten pak můžeme doplňovat podle svého vkusu více či méně výraznými barvami. S bílým prostěradlem a povlečením doplněným o barevné polštářky a přehoz uděláte mnohdy větší parádu, než když budete mít každý kousek ložního textilu ve výrazné barvě. Aby ložnice vypadala příjemně a sladěně, je dobré volit jednu barvu a ložní textil mít v jejich různých odstínech. Existují samozřejmě různé kombinace barev, které vypadají hezky a elegantně a pokud víte, že na to máte oko, určitě se jim nemusíte vyhýbat.

Ložní textil a módní trendy

Jednou z nejvíce módních barev je již dlouhodobě bílá, která je tolik oblíbená zejména pro svou nadčasovost a velké množství kombinací s jinými barvami. S bílou barvou nikdy nesáhnete vedle. Navíc je možné pořídit bílé ložní povlečení s krásnými výšivkami či jinými detaily, které jsou velmi decentní, ale originální. V barvách vedou v roce 2019 výraznější a tmavší tóny hnědé, červené, modré i fialové a také šedá. Jedním z hlavních trendů v bytovém odvětví je ale sladěnost. Takže ať už zvolíte jakoukoliv barvu, váš pokoj bude velmi moderní a šik, pokud jej v této barvě dokážete dokonale sladit. V motivech u barevného povlečení vedou geometrické a výrazné vzory, které jsou často vyvedeny v sytých barvách v kombinaci se světlými odstíny. Mezi zákazníky se také čím dál větší oblibě těší 3D vzory, které jsou ale většinou poměrně výrazné, takže je vhodné doplnit je neutrálním ložním textilem.

TIP: Na co se zaměřit při výběru matrace či roštu? Poradí vám náš článek Vybíráme postel, část 1. – rošt a matrace.

Nejen alergici by si měli dávat pozor

Každý z nás by měl dbát na to, aby byl ložní textil antibakteriální a nepodporoval množení bakterií či plísní. To nehrozí u umělých vláken, nejvíce bezpečný je v tomto ohledu textil z mikrovláken (mikroflanel, mikroplyš). Z přírodních materiálů je pro alergiky vhodná bavlna a bambus. U ložního textilu také platí, že čím více materiál dýchá (je prodyšný), tím lépe. Zaměřte se také na to, jaké termoregulační schopnosti jednotlivé materiály mají. Některé jsou více hřejivé, jiné zase spíše ochladí a jejich správná volba zajistí, že se nebudete zbytečně přehřívat nebo vám v noci nebude zima. Materiály s vysokou absorpční schopností jsou ideální na léto, lépe totiž odvádí pot a vy tak neriskujete, že budete ležet celou dobu v promočené posteli.

Fialový ložní textil

Snadná údržba je také důležitá

Pokud postel po ustlání neskrýváte pod přehozem, bude vám asi záležet na tom, aby ložní povlečení a prostěradlo nevypadaly moc ošklivě. Ideální je proto sáhnout po nemačkavých materiálech, tedy těch, které jsou poměrně elastické. V tomto ohledu je na tom nejlépe jersey, materiál, který má dokonce superelastické vlastnosti. U prostěradel můžete zmačkání předejít pořízením varianty s gumou, pomocí které se prostěradlo patřičně natáhne. Případně zvolte krepový ložní textil, který zmačkaně vypadá naschvál a vy si tak nebudete muset dělat starosti navíc. Pokud neholdujete žehlení, jistě vás potěší, že existují materiály, které se žehlit nemusí: jersey a froté. Mikrovlákno je zase nejsavějším materiálem, ložní textil z něj bude suchý téměř ihned poté, co jej vyndáte z pračky. V neposlední řadě nezapomínejte na to, abyste v ložnici každé ráno ještě před ustláním pořádně vyvětrali. Jen tak zajistíte svému ložnímu textilu tu nejlepší péči, naprostou zdravotní nezávadnost a déletrvající životnost.

Z jakých materiálů by měl ložní textil být?

Podíváme-li se na módní trendy, vedou jednoznačně přírodní materiály. Ideální je tedy bavlněný ložní textil, a to ve všech formách, tedy froté, jersey nebo krep. Tyto typy se liší pouze strukturou a česáním vláken, vždy se ale jedná o 100% bavlnu. Narazit můžete také na bambusový ložní textil, který je velmi oblíbený zejména pro svou odolnost vůči bakteriím, odvádění vlhkosti a také pro svou ekologičnost. Kromě bavlny se u ložního textilu často používá polyester, který sice nemá přírodní původ, za to má mnoho skvělých vlastností. Mikroplyš je velmi hřejivý a příjemný na dotek, mikroflanel má zase vynikající termoregulační schopnosti, takže v zimě dokonale zahřeje a v létě zase ochladí. Mikrovlákno je až 5x více savé než jiné materiály a ložní textil z něj vám velmi rychle uschne. Detailněji jsme se materiálům věnovali v článku Malý průvodce materiály prostěradel.

U prostěradel si dejte pozor zejména na rozměr

Při pořizování prostěradla je dobré znát přesný rozměr vaší postele, respektive matrace, na kterou se prostěradlo dává. U matrací i prostěradel existují základní rozměry, kterými jsou 90 x 200 cm pro jednolůžko a 180 x 200 cm pro dvoulůžko. Velmi často se ale také setkáváme s atypickými rozměry, které využijete zejména v případě, že i vaše lůžko je svými rozměry netypické. Zvolíte-li příliš malé prostěradlo, matraci jím jednoduše nepovlečete. Zvolit prostěradlo o něco málo větší než je matrace nevadí, snažte se ale co nejvíce přiblížit rozměrům matrace. Dobrým řešením je také napínací prostěradlo, které drží tam, kde má. U nenapínacího prostěradla riskujete, že se bude shrnovat a pohybovat se po matraci. A pokud si nejste rozměry matrace jistí, poohlédněte se po prostěradlech z elastického materiálu, která můžete případně roztáhnout podle potřeby. Jersey prostěradlo můžete natáhnout až o 25 % jeho původní velikosti.

Barevný ložní textil

Na co dbát při výběru ložního povlečení?

U povlečení záleží na správných rozměrech snad ještě více než u prostěradla. Problematické jsou pak zejména polštáře, které jsou nabízeny v mnoha rozličných rozměrech. Na rozdíl od prostěradel není u polštáře tak lehké poradit si s pořízením většího povlaku. Můžete se pokusit vměstnat polštář do jednoho rohu a zbytek povlaku šikovně složit tak, aby jednak nešlo poznat, že je povlak větší, a aby vám jednak látka navíc nijak nepřekážela při spaní. S větším povlečením pro peřinu už je ale téměř nemožné si poradit, peřina vám v takovém bude jednoduše plavat a ne každému to může být příjemné. Výrobci povlečení ale sledují trendy jak u polštářů, tak u peřin, takže by pro vás neměl být problém najít ty správné rozměry. Pokud se nechcete při výběru moc omezovat, podívejte se dopředu na nabídku různých obchodů s povlečením a podle nejběžnějšího rozměru si teprve pořiďte peřinu a polštář.

TIP: Jaké další možnosti u postlí máte? Přečtěte si náš článek Vybíráme postel, část 2. – konstrukce, čelo a doplňky.

Nabídka materiálů je u povlečení opravdu široká

Materiály u prostěradel a povlečení jsou stejné, materiálů vhodných na ložní povlečení je ale ještě o něco více. Jedním z velmi oblíbených je krep. Ten se vyrábí z bavlny, jedná se tedy o čistě přírodní materiál, který má všechny výhody bavlny a ještě jednu velkou navíc: nemusí se žehlit. Povlečení můžeme pořídit také z velmi luxusních materiálů jakými jsou damašek či atlas. Tyto materiály jsou poměrně drahé, jsou však vyráběny z těch nejkvalitnějších přízí, jsou velmi odolné a dlouho vám vydrží. Narazit můžete také na ložní textil z polybavlny, což je materiál složený z bavlny a o něco většího množství polyesteru (v poměru 35 % : 65 %). Jedná se o poměrně levný materiál, který je jemný na dotek, nemačkavý a rychle schnoucí. Žhavou novinkou je také nano povlečení, které se rovněž označuje jako protiroztočové povlečení a jedná se o nejideálnější materiál pro alergiky.

TIP: Jak často by se mělo měnit prostěradlo a povlečení? Ideálně jednou za týden! U alergiků či nemocných lidí se doporučuje dokonce 2x týdně.

Jsou péřové peřiny pasé?

Péřové peřiny jsou klasika, která je však čím dál více na ústupu moderním umělým materiálům. Péřová peřina je velice kvalitní a vydrží vám dlouhá léta. Má skvělé termoregulační vlastnosti, takže v létě krásně ochladí a v zimě dokonale zahřeje. Peří navíc skvěle absorbuje vlhkost. Její nevýhodou může být vyšší cena a vyšší výskyt roztočů. Podobné vlastnosti má také další výplň přírodního charakteru: ovčí vlna. Zvažujete-li koupi péřové peřiny či polštáře ujistěte se také, že vy ani nikdo jiný v domácnosti netrpí alergií na peří. Umělé materiály jsou levnější, ačkoliv ty nejkvalitnější pořídíte v obdobné cenové relaci jako péřové peřiny. Nejčastěji je výplň tvořena kuličkami nebo vlákny z polyesteru. Ty mají také termoregulační vlastnosti a ty kvalitnější zabraňují vzniku a rozmnožování roztočů. U kvalitnějších výplní také neriskujete, že se vám při praní srazí nebo jinak poškodí. Tak jako tak je tedy vhodné do peřiny (i polštáře) raději trochu investovat.

Ložní textil pro krásné spaní

Kvalita spánku závisí i na polštáři

Ideální polštář je takový, který je jak pružný, tak schopný udržet si svůj tvar. Hlavním účelem polštáře je udržet naši hlavu v ideální poloze vůči páteři. To se liší polohou, ve které spíme. Pro spaní na zádech je ideální vyšší polštář, který podepírá ramena i krk, a měl by být anatomicky tvarovaný. Nižší plochý a měkčí polštář volte pro spaní na břiše a spíte-li na boku, sáhněte spíše po pevném a vysokém polštáři, který zajistí, že vám hlava nebude viset ve vzduchu – i zde je vhodnější zvolit anatomicky tvarovaný polštář. Pokud nespíte celou noc v jedné poloze, vyberte si polštář se střední výškou i měkkostí a s pružnou výplní, která se vám přizpůsobí. U polštářů je velmi oblíbená výplň z paměťové pěny. Alergici a citlivější lidé by si měli dát pozor na materiál z ohledu na jeho antibakteriálnost a zdravotní nezávadnost.

TIP: Postýlka pro malé děti má svá vlastní specifika. Jak vybrat tu nejlepší vám poradí náš článek Vybíráme postel, část 4. – postel do dětského pokoje.

Šikovní textilní pomocníci do ložnice

Velkou parádu v ložnici udělá přehoz na postel. Může fungovat nejen jako šikovná pomůcka pro ukrytí ustlané postele, ale také jako krásný dekorační prvek. Právě přehozem můžete dodat ložnici šmrnc či ji barevně sladit. Přehoz můžete využít také jako lehkou přikrývku nebo deku, do které se lze v chladnějším počasí zachumlat. Jako dekorace mohou sloužit také pestré a zajímavé dekorační polštářky. Ty nemusí být jen pro parádu, z postele vám udělají krásné a útulné hnízdo. A asi se shodneme na tom, že není nic příjemného vstát a bosou nohou šlápnout na studenou podlahu. V případě, že nemáte v ložnici koberec, může se vám hodit malý kusový kobereček. Vypadá velice moderně a může fungovat jako zajímavá dekorace, zároveň vás po ránu příjemně zahřeje.


Obchody, kde koupíte TOP ložní textil

5/5 - (3 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..