Jak na výběr matrace

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Dobrý a zdravý spánek vám zajistí pouze kvalitní matrace

Chcete-li žít zdravě, stačí dodržovat několik základních pravidel. Zdravý životní styl spočívá především v pestré a vyvážené stravě, každodenních pohybových aktivitách a dostatku tekutin, odpočinku i spánku. Zejména u toho posledního záleží nejen na dostatečném množství, ale také na jeho kvalitě. A právě s kvalitou spánku vám pomůže vhodně zvolená matrace.

Jak na výběr matrace

Obsah článku

TOP 5 pěnových matrací (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Pěnová matrace Wanda HRWanda HR
Pěnová matrace HanaHana
Pěnová matrace Arian ViscoArian Visco
Pěnová matrace MonacoMonaco
Pěnová matrace MemorabileMemorabile

TOP 5 pružinových matrací (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
PrimaveraPrimavera
AnnyAnny
ArseneArsene
Tropico AustinTropico Austin
DenverDenver

TOP 5 latexových matrací (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
EnzioEnzio
Tropico Spirit SuperiorTropico Spirit Superior
LucieLucie
GlamaGlama
AlibertAlibert

Základní parametry pro výběr

Špatně zvolená matrace má vliv nejen na kvalitu našeho spánku, ale také na zdraví a stav našeho těla. Po spánku na takové matraci mohou bolet záda, krční svaly a také hlava. Jejímu výběru je proto obzvlášť důležité věnovat velkou pozornost. Určitě se vyplatí investovat do kvalitní matrace, která vyhovuje našim potřebám a dlouho vydrží. Kvalitnější ale často znamená dražší. Proto si při výběru matrace nejdříve ujasněte, jak často bude využívaná. Do pokojů pro hosty, případně jiná lůžka, která se budou užívat jen zřídka, můžete pořídit méně odolnější matraci s nižší životností. Naopak do ložnice, dětského pokoje a dalších míst, kde se bude matrace využívat hojněji, volte matraci vysoce odolnou a s dlouhou životností. Tak budete mít jistotu, že se vám vaše investice vyplatí. Dále se při výběru zaměřte na konkrétní osobu, která bude matraci využívat, a její konkrétní požadavky. Nikdy nekupujte jeden typ matrace pro všechny členy domácnosti.

Matrace se vždy musí přizpůsobit tomu, kdo ji používá

Matrace se liší svými rozměry, použitým materiálem, výplní, nosností a dalšími parametry. Každý z nich je přitom důležitý a ovlivňuje kvalitu spánku. Matrace musí vždy odpovídat jednotlivým potřebám toho člověka, který ji bude nejčastěji používat. Ideální rozměry jsou alespoň o 20 cm větší než je výška těla. Více centimetrů není na škodu, ale výrazně méně ano. Podobně je to také s nosností, i zde je nutné přizpůsobit se hmotnosti dané osoby a počítat s pár kilogramy navíc jako s rezervou. K základním vlastnostem matrací patří jejich tvrdost a materiál, z kterého jsou vyrobeny. Tvrdost (tuhost) se odvíjí od hmotnosti a věku osoby, ale také preferované polohy spaní. Při výběru vhodného materiálu je nutné brát v potaz rošt postele a její prostředí a rovněž preference osoby, která ji bude používat. Je proto lepší pro dvojlůžko pořídit dvě matrace a vzniklou mezeru mezi nimi zakrýt potahem či speciálním chráničem.

Způsob uložení matrace

Další věcí, kterou je nutné před koupí matrace zohlednit, je rošt postele, do které ji umístíte. Ten souvisí samozřejmě také s rozměry, matrace by neměla nijak přečuhovat, protože v takovém případě nemá dostatečnou oporu po celé své ploše, a neměla by být ani výrazně kratší či užší, protože pak by na roštu nemusela být dostatečně pevně usazena. V případě zvolení nevhodné velikosti může dojít také k potlačení některých vlastností vašeho roštu. Např. na polohovatelné rošty nepatří pružinové matrace, ty se hodí spíše na pevné rošty, u kterých tlumí jejich tvrdost a vynahradí jejich neelastičnost. Matrace uložená na polohovatelném roštu by měla být vysoká nanejvýš 26 cm, vyšší matrace totiž nejsou tak dobře schopné kopírovat tvary roštu a jeho polohovatelnost se tak zcela vytratí. Na tento typ roštu se více hodí latexové či pěnové matrace.

TIP: Rošt je důležitou součástí postele a také ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Jak vybrat ten nejlepší? To se dozvíte v tomto článku.

Ideální matrace pro zdravý spánek

Jak tvrdou matraci zvolit?

Každému člověku vyhovuje spaní na jinak tvrdém podkladu. Při výběru tvrdosti matrace je ale také důležité brát v potaz polohu, ve které nejčastěji spíte. Většina výrobců matrací uvádí 4 stupně tvrdosti (někdy se můžete setkat také s termínem tuhost). V případě použití pěti stupňů je první variantou nejčastěji extra měkká matrace, která se však doporučuje pouze v případě osob s velmi nízkou hmotností a pro přechodné spaní.

Tvrdost 1

Velmi měkká matrace, která je pružná a snadno se přizpůsobí tvarům těla, páteř udržuje v rovině a zároveň nevytváří vůči tělu protitlak, je proto vhodnější pro lidi s nízkou hmotností, starší lidi, případně osoby s omezenou pohyblivostí nebo trpící bolestmi kloubů.

Tvrdost 2

Měkká matrace poskytující lepší oporu pro páteř, je také velmi elastická a přizpůsobuje se křivkám těla, je vhodná pro mladší osoby a osoby s hmotností do 100 kg a také pro ty, kteří dávají přednost měkkému spaní.

Tvrdost 3

Matrace s touto tvrdostí se vyznačují vyšším odporem proti stlačení a poskytují výrazně lepší oporu pro páteř, jsou ideální pro osoby, které rády spí na tvrdém podkladu, a pro osoby ve vyšší váhové kategorii.

Tvrdost 4

Nejtvrdší typ matrace, který je vhodný pro osoby s vysokou hmotností a také vyznavače tvrdého spaní, páteř je na matracích s touto tvrdostí držena v rovině a pokožka se lépe prokrvuje.

TIP: Tvrdost matrace má vliv také na zdravý růst dětí, jejichž páteř se teprve vyvíjí. Jakou matraci pořídit do dětské postýlky se dočtete zde.

Dvojí tvrdost a matrace se čtyřmi tvrdostmi

Na trhu můžete narazit také na speciální matrace, které disponují i více než jednou tvrdostí. Modely s dvojí tvrdostí jsou na každé straně jinak tvrdé. Hodí se zejména do pokoje pro hosty, kde si každý návštěvník může matraci nastavit podle svých potřeb. Případně můžete zakoupit dvě takové matrace pro manželskou postel a každý z partnerů si ji může uzpůsobit podle sebe. Zajímavým řešením jsou matrace, které mají různé tvrdosti nejen po obou stranách, ale také na různých koncích.

Tvrdost matrace podle preferované polohy spaní

Tím, že přizpůsobíte tvrdost matrace své oblíbené poloze, zajistíte, že bude zátěž, kterou podklad na tělo vyvíjí, rozložena rovnoměrně. Páteř bude v ideální stabilní pozici a vy tak nebudete riskovat její bolesti, které mohou skončit i u bolestí hlavy až migrén.

 • spaní na zádech – tvrdší matrace zajistí rovnoměrné rozložení hmotnosti a také dostatečnou oporu páteře, která se nebude propadat, což hrozí zejména v bederní části
 • spaní na břiše – tělo ve vodorovné poloze zajistí při spaní na břiše středně tvrdá matrace, která se dokonale přizpůsobí křivkám vašeho těla
 • spaní na boku – v této poloze je matrace jinak zatěžována na různých místech, ideální je tedy středně tvrdá matrace, která tělo dostatečně podepře a zároveň se mu přizpůsobí
 • střídání poloh – pokud se v noci převalujete a stihnete vystřídat všechny polohy, dejte přednost spíše středně tvrdé matraci, která se přizpůsobí vašemu tělu, ať už leží jakkoliv
Kvalitní matrace je základ

Co u matrací znamená „zónování“?

Čím vyšší tvrdost matrace má, tím lepší oporu poskytuje našemu tělu. Každá část těla ale potřebuje jinak silnou oporu – záda musí být podepřena mnohem pevněji než lýtka. Jinak se naše tělo v některých místech prohýbá, což může vést k bolestivým problémům a zhoršovat kvalitu spánku. Tyto rozdílné nároky skvěle řeší zónové matrace. Jsou vyrobeny z více kusů materiálu, které v matraci vytvoří 3-7 zón s různým stupněm tvrdosti. Matrace se zónováním se tak skvěle přizpůsobí tělu a tlaku, které na ni vyvíjí. Narazit můžete na matrace se třemi, pěti, nebo sedmi zónami. Čím více zón, tím lepší kopírování křivek těla a jeho podpora. Matrace se 3 zónami jsou pevnější uprostřed, pod těžištěm těla, ostatní části jsou měkčí. 5zónové matrace mají speciální místa pro kolena a ramena a matrace 7zónové disponují také skvěle odstupňovanými přechody mezi zónami.

Volte vhodné rozměry odpovídající vaší postavě

Pořídit si můžete matraci se standardními i atypickými rozměry, pro jednolůžko i dvojlůžko. Standardní délka matrací se pohybuje od 180 do 220 cm, široké pak mohou být 70-200 cm. Ideální šířka je alespoň 90 cm, i v případě dvojlůžka by mohlo být 80 cm vycházejících na jedno lůžko nedostačujících a nezajišťujících úplné pohodlí. Důležitá je ale především délka. Ta ideální se vypočítá tak, že ke své výšce přidáte alespoň 20 cm, ideálně 25. Neméně důležité je přizpůsobit rozměry vaší posteli, matrace by měla být stejně dlouhá i široká. Co se týče výšky (tloušťky) matrace, ta by měla být minimálně 15 cm. U tenčí matrace hrozí, že se rychle proleží a nezajistí vám dostatečnou podporu. V případě starších či méně pohyblivých lidí volte výšku alespoň 20 cm, z které se pohodlněji vstává. Výšku matrace ale volte také s ohledem na celkovou výšku postele.

Důležitá je u matrace také její nosnost

Výrobci i prodejci matrací často v popisku uvádějí také jejich nosnost, tedy maximální hmotnost, kterou matrace snese, aniž by ztratila cokoliv ze svých vlastností. Z toho důvodu je dobré se touto informací řídit a ke své váze opět přidat nějakou rezervu, ideálně alespoň 10 kg. V případě, že zvolíte matraci s příliš nízkou nosností vůči své hmotnosti, riskujete nejen ztrátu její elasticity, ale také odolnosti a výrazně tím můžete zkrátit její životnost. Navíc se v takovém případě mění i naše vnímání tvrdosti, takže se matrace s tvrdostí 3 může jevit jako mnohem měkčí. U partnerů s výrazně odlišnou váhou je v případě manželské postele lepší volit dvě matrace. Vysoký váhový rozdíl může mít vliv na chování matrace, které nebude pohodlné ani pro jednoho z partnerů. Pořízení matrace s výrazně vyšší nosností než je vaše hmotnost není problém, taková matrace neztrácí nic ze svých vlastností.

Nejlepší matrace

Materiál matrace (výplně)

Mluvíme-li o materiálu matrace, máme nejčastěji na mysli materiál její výplně. Na výběr je z pružiny, pěny, latexu, či kombinace více materiálů. U pružinových a pěnových matrací pak rozlišujeme ještě několik dalších typů podle použitých pružin či pěn. Každý z nich se liší svými vlastnostmi a každý z nich je vhodný pro někoho jiného. Materiál matrace ovlivňuje její pružnost, prodyšnost, tvrdost, odolnost, tvarovou stálost či životnost. Zatímco některé materiály vydrží i každodenní používání, jiné se hodí spíše na výjimečné spaní. Existují navíc také speciální typy matrací vhodné pro osoby s různými typy zdravotních problémů.

Pružinové matrace

Jak už název napovídá, pružinová matrace má výplň z pružin. Díky tomu je velmi pružná a také prodyšná. Kvůli vyšší elasticitě se nedoporučuje kombinovat s polohovatelným či lamelovým roštem. Pružinová matrace potřebuje pevný podklad, aby se neponičila a vydržela opravdu dlouho. U novodobých pružinových matrací narazíte na tři typy: klasické, taštičkové a mikrotaštičkové. Klasické pružinové matrace jsou vybaveny pružinami spojenými pérky, které zajistí, že pružina nevyskočí „ven“. K tomu může dopomoci také silná vrchní vrstva matrace. Taštičkové matrace jsou modernější a také kvalitnější. Každá pružina je uvnitř textilního pouzdra, které ji nejen chrání před vyskočením ven z matrace, ale také zajišťuje lepší rozložení hmotnosti na matraci. Mikrotaštičková matrace obsahuje také taštičky s pružinami, ale v daleko větším množství. Je obzvláště jemná, hmotnost se na ní ještě lépe rozloží a tím je také zajištěno lepší přizpůsobení tvarům těla. Na pružinových matracích se rozhodně nevyplatí šetřit, nekvalitu levných matrací pocítíte velmi rychle.

Pěnové matrace

Tento typ matrací se těší čím dál větší oblibě. Matrace z pěny se totiž hodí ke všem roštům, protože jim ohýbání a polohování nevadí a celkově se lépe tvarují.

PUR pěna

PUR (polyuretanová) pěna je velmi oblíbená pro svou vysokou elasticitu, tvarovatelnost a odolnost a také pro svou dlouhou životnost. Matrace z PUR pěny pořídíte ve všech stupních tvrdosti. Jejich jádro bývá vyrobeno z vysoce odolné pěny, díky které jsou tyto matrace vhodné i pro osoby s vyšší hmotností.

HR pěna

Matrace z HR pěny (neboli také studené pěny) je díky větším pórům tvarově stálejší a pružnější než matrace s PUR pěnou. Je také prodyšnější, odolnější vůči roztočům a dobře odvádí teplo. Často se používá v různých tvrdostech do zónových matrací, případně se kombinuje s jinými materiály. Nejčastěji s línou pěnou, jejich kombinace se totiž vyznačuje vyšší tuhostí a taková matrace se lépe přizpůsobí křivkám těla a je určena pro osoby všech váhových kategorií.

Líná pěna

Na línou pěnu můžete narazit také pod pojmy visco (visko), visco(visko)-elastická či paměťová pěna. Tvrdost matrace z líné pěny se mění podle teploty, lépe tak reaguje na tlak těla a rovnoměrněji rozkládá jeho hmotnost po celé ploše. Líná pěna má také výraznou elasticitu, lépe kopíruje křivky těla a zabraňuje proleženinám. Je vhodná zejména pro starší osoby či osoby se sníženou pohyblivostí, trpícími bolestmi kloubů, krčních svalů či zad.

Bio pěna

Matrace z bio pěny jsou poměrně novinkou. Vyrábí se z přírodních olejů, nejčastěji z ricinového či z extraktu sóji. Jsou zvláště odolné vůči roztočům, plísním, mikrobům i houbám a skvěle se tak hodí zejména pro alergiky. Oblíbené jsou také pro svou ekologičnost, odolnost a vyznačují se rovněž vynikajícími ortopedickými vlastnostmi. Matrace z bio pěny se hodí ke všem typům roštů.

Jak se vybírá matrace

Latexové matrace

Tento typ matrací patří k nejměkčím, nabízí se většinou s prvním či druhým stupněm tvrdosti. Jsou velmi flexibilní, elastické a skvěle se přizpůsobí křivkám těla, zároveň jsou tvarově stálé a velmi rychle se vrátí do původního tvaru. Vyrábí se z přírodního i umělého latexu, případně jejich kombinace, a dalších přírodních látek. Zejména u latexových matrací je důležité pohlídat si kvalitu. Použité látky a jejich poměr mají totiž výrazný vliv na antibakteriálnost matrace a její odolnost vůči roztočům. Kvalitní latexové matrace jim odolávají, kdežto ty nekvalitní jsou pro ně naopak skvělým prostředím. Tyto matrace nejsou příliš prodyšné, nehodí se proto do místnosti s vyšší vlhkostí, pro malé děti či osoby, které se výrazněji potí. Je také lepší je nepokládat na pevné rošty, které jejich neprodyšnost ještě posilní. Dáváte-li přednost pevnějším matracím, poohlédněte se po latexových doplněných o desku z PUR či HR pěny, případně z kokosových vláken.

Speciální typy matrací

Výrobci často nabízí „sendvičové matrace“. Jedná se o matrace složené ze dvou či více materiálů, které tak v sobě kombinují všechny jejich vlastnosti. Jsou celkově odolnější a kvalitnější. Dalším speciálním typem jsou ortopedické matrace. Pozor, nezaměňovat se zdravotními! Ortopedické matrace jsou tvrdé a zajišťují potřebnou oporu kosternímu systému těla a co nejlepší rozložení váhy. Měkčí variantou jsou pak anatomické matrace. Oproti tomu zdravotní matrace musí mít certifikáty dokládající, že jsou uzpůsobeny pro osoby upoutané na lůžko. Omezují vznik proleženin a jsou často antibakteriální a hypoalergenní. Dále se můžete setkat s matracemi z kokosového vlákna, které je velmi elastické a vzdušné. Právě pro svou výraznou pružnost jsou tyto matrace tak oblíbené. V poslední době se čím dál častěji objevují ještě gelové matrace, které obsahují gelové segmenty. Ty vytváří akupresurní body, které uvolňují svaly.

Po jak dlouhé době matraci vyměnit?

Moderní kvalitní matrace jsou vyráběné z vysoce odolných materiálů a mohou se tak pyšnit dlouhou životností. Ztráta kvality a vlastností se projevuje nejčastěji změkčením, v případě pružinových matrací může docházet k protlačení pružin na povrch. Tyto nedokonalosti se nejdříve projevují v namáhanějších částech, což je zejména oblast beder. Jakmile začne matrace ztrácet svou kvalitu, s její výměnou nijak neotálejte. Nejen v případě vyčuhujících pružin totiž riskujete poškození svého zdraví. Opravdu kvalitní matrace vám vydrží 15 až 20 let. To je jistě dobrá zpráva, problém ale je, že z hygienického hlediska se doporučuje matraci vyměnit po sedmi, nanejvýše osmi letech. Ani pravidelná a dostatečná údržba nedokáže po tak dlouhou dobu zcela odstranit veškeré nečistoty, bakterie, roztoče či mikroby.

Co všechno by měla mít ideální matrace

Jak se o matraci starat?

I přesto, že by se měla matrace vyměnit po zhruba osmi letech, dostatečná údržba zajistí, že vám vydrží alespoň tak dlouho. Její životnost prodloužíte tím, že ji jednou za měsíc otočíte a necháte trochu provětrat. Tím také omezíte její deformaci a vznik nepohodlných prohlubenin. Neotáčejte ji hned ráno, nejdříve ji nechte oschnout od případného potu. Schnutí urychlí také větrání, to se ostatně v místnosti s matrací doporučuje pravidelně každé ráno, ještě před ustláním postele. Co se čištění matrace týče, rozdíl je u matrací se snímatelným potahem a bez něj. Čištění matrace bez snímatelného potahu je nejen náročnější, ale také méně účinné. Nebezpečné je také nedokonalé usušení po mokrém čistění, které může mít vliv na vznik plísní a hub. Matraci proto čistěte opravdu opatrně a jen s mírně navlhčeným hadříkem. V případě potřeby požívejte jen vhodné čisticí prostředky bez žíravin či lepivých emulzí. A u syntetických materiálů pozor na teplo!

Pořiďte matraci potah a ušetřete si práci

Některé matrace můžete pořídit už s potahem, pokud jím však vaše matrace nedisponuje, nezoufejte – hravě jej dokoupíte. Díky snímatelnému potahu je čištění matrace velmi snadné, stačí jej svléknout a vyprat v pračce podle pokynů na štítku. Lepší je volit potahy, které lze vyprat alespoň na 60 °C, při této teplotě již dochází k likvidaci organických nečistot i roztočů. Kromě usnadnění údržby a čištění má ale potah na matrace také několik dalších funkcí. Absorbuje vlhkost a poté ji postupně vypouští, čímž zajišťuje dokonalou hygienu a čistotu prostředí. Zároveň zajišťuje větší prodyšnost matrace tím, že tvoří další přepážku mezi jejím jádrem naším tělem. Pořídit si můžete potahy ve velmi elegantních a krásných designech, takže mohou mít i estetickou funkci. Existují také chrániče matrací, o které lze potahy doplnit a omezit tak jejich znečištění a prodloužit jejich životnost. Chrániče matrací jsou navíc často nepropustné a brání tak proniknutí tekutiny do matrace.

TIP: Zaujaly vás chrániče matrací? Více informací se o nich můžete dočíst v tomto článku, který jsme jim celý věnovali.

Jak správně čistit potah matrace

I v případě, že jste matraci pořídili snímatelný potah, je nutné dodržovat základní pravidla údržby. Matraci i s potahem pravidelně otáčejte a větrejte. Potah perte vždy podle pokynů výrobce uvedených na štítku, jen tak zajistíte jeho dlouhou životnost a také správnou funkčnost. Některé potahy se nabízí v tzv. dělené variantě, u které se potah rozepne pomocí zipu a rozdělí se na dvě části: spodní a vrchní. Jednu část tak můžete dát prát a druhou používat místo ní. To ocení zejména domácnosti vybavené pračkou s nižším objemem. Potah perte alespoň jednou za 6 měsíců. Důležité také je, abyste jej před tím, než jej znovu navlečete na matraci, nechali důkladně oschnout. Různé typy potahu schnou různě dlouhou dobu. Ty s vyšším podílem polyesteru schnou rychleji, zatímco typy obsahující vyšší podíl bavlny mohou schnout až 24 hodin. Nikdy na matraci nenavlékejte ještě vlhké potahy, riskovali byste tím vznik hub a plísní.


TOP 5 pěnových matrací (2020)

Pěnové matrace jsou pružné, tvarovatelné a odolné. Existuje více typů pěn se specifickými vlastnostmi a velmi často narazíte na sendvičové matrace z více druhů pěn. Pěnové matrace jsou také velmi ohebné a lze je proto většinou použít na všechny typy roštů.

Wanda HR

 • s dvojitou střední tuhostí
 • tři vrstvy studené pěny Flexifoam® (pružný a houževnatý materiál)
 • každá strana s jinou tvrdostí
 • měkká růžová strana je vybavena 7 zónami s anatomickou masážní profilací
 • tvrdá modrá strana je rovná, bez profilace
 • měkká strana je ideální pro ty, kteří rádi spí na boku a dávají přednost měkkému podkladu
 • tvrdou stranu ocení zejména lidé spící na zádech či na břiše a také menší děti
 • prostřední část tvoří zvlněné a vzdušné jádro
 • prodyšná, také díky ekologickému lepení na vodní bázi
 • je možné ji uložit na pevný (laťkový) i polohovatelný (lamelový) rošt
 • potah je snímatelný a dělitelný, lze jej zipem rozdělit na 2 samostatné části
 • každý díl potahu má klimatizační vrstvu s dutým vláknem
 • potah zajišťuje vzdušnost a tepelnou izolaci
 • potah je možné prát v pračce až na 95 °C
 • výška: 14, 16, nebo 18 cm
 • šířka: 80-220 cm
 • délka: 190-220 cm
 • k dispozici jsou také vlastní, atypické rozměry
 • max. nosnost: 135 kg

Obchody, kde koupíte produkt Wanda HR


Hana

 • ze dvou vrstev PUR pěny a jádrem z pojeného polyuretanu
 • PUR pěna je tvarovaná do masážních nopů
 • profilovaná vrstva polyuretanu zajišťuje dostatečné provzdušnění
 • lze vybírat ze dvou stupňů tvrdosti (2 a 3)
 • výška jádra: 13 cm
 • výška: 14 cm
 • šířka: 80-180 cm
 • délka: 195-200 cm
 • max. nosnost: 110 kg

Obchody, kde koupíte produkt Hana


Arian Visco

 • s vyšší tvrdostí
 • s paměťovou pěnou, která se dokonale přizpůsobí křivkám tělu
 • paměťová pěna působením tělesného tepla měkne a rovnoměrně rozkládá váhu těla
 • další část je tvořena PUR pěnou, která matraci vyztužuje
 • je vhodná pro osoby trpící bolestmi krční páteře či kloubů
 • potah je snímatelný a dělitelný, jednotlivé části se oddělují pomocí 4 zipů na každé straně
 • potah je vhodný pro alergiky, lze jej prát v pračce na 60 ° C
 • potah je omyvatelný a s prošívanou spodní i horní stranou
 • výška jádra: 13 cm
 • výška: 15 cm
 • šířka: 80-90 cm
 • délka: 200 cm
 • max. nosnost: 120 kg

Obchody, kde koupíte produkt Arian Visco


Monaco

Pěnová matrace Monaco
Zdroj: Mall.cz
 • sendvičová, z paměťové a PUR pěny
 • paměťová pěna reaguje na tlak a tělesné teplo a rovnoměrně rozkládá váhu těla po celé ploše
 • je rozdělena na zóny se zpevněním v oblasti boků a ramen
 • jádro je tvořeno PUR pěnou
 • pěny jsou slepeny lepidlem na bázi vody či zdravotně nezávadným tavným lepidlem
 • povrch s antidekubitní profilací zajišťuje cirkulaci vzduchu
 • díky speciálnímu potahu Medicot Silver je vhodná i pro alergiky
 • složení potahu aktivně zabraňuje tvorbě plísní a roztočů
 • potah je antibakteriální, snímatelný a lze jej prát na 60 °C
 • je ideální pro lamelové rošty (pevné, polohovatelné i motorové)
 • nabízí 2 stupně tvrdosti: střední a středně tvrdý
 • výška: 22 cm
 • šířka: 80-180 cm
 • délka: 190-200 cm
 • max. nosnost: 120 kg

Obchody, kde koupíte produkt Monaco


Memorabile

 • s vysokou a středně vysokou tvrdostí
 • tvoří ji studené pěny s různými stupni tvrdosti
 • v potahu je zapracovaná paměťová pěna poskytující ortopedickou oporu páteře
 • použitá paměťová pěna Memoform je patentovaná
 • potah je vyroben z viskózy, která urychluje schnutí
 • potah lze sejmout a vyprat v pračce
 • lze ji položit na laťkové i lamelové rošty a také na perforovanou desku
 • výška: 30 cm
 • šířka: 80-200 cm
 • délka: 200-220 cm
 • max. nosnost: 150 kg

Obchody, kde koupíte produkt Memorabile


TOP 5 pružinových matrací (2020)

Matrace s pružinovou náplní jsou velmi elastické a prodyšné. Je možné je kombinovat s lamelovým, ale také polohovatelným roštem. Podklad pod matrací musí být však pevný, aby nedošlo k jejímu rychlému opotřebení a poničení. Pružinové matrace se liší typem pružin, respektive způsobem jejich uložení. Moderní matrace jsou bezpečné a pružiny jsou zajištěné před vyskočením. Taštičkové matrace, které mají jednotlivé pružiny uloženy ve speciálních látkových pouzdrech, navíc rovnoměrně rozkládají hmotnost po celé matraci a jsou tak mnohem pohodlnější.

Primavera

 • sedmizónové taštičkové jádro
 • vysoce elastická a měkká matrace
 • výborný ventilační systém, díky kterému je matrace zvláště prodyšná
 • 527 pružin o velikosti 16,5 cm zajišťuje vysokou opěru v oblasti beder a ramen
 • dvojitý potah prošitý po obou stranách klimatickými vlákny a zušlechtěný Aloe Vera
 • s odnímatelným potahem na zip, který je možné prát na 60 °C
 • matrace je po stranách vybavena poutky pro její snadné otáčení
 • neobsahuje škodlivé látky a je vhodná i pro alergiky
 • vhodná na polohovatelné rošty
 • výška: 19 cm
 • šířka: 80-180 cm
 • délka: 200 cm
 • max. nosnost: 110 kg

Obchody, kde koupíte produkt Primavera


Anny

 • oboustranná taštičková matrace
 • z latexu a kokosového vlákna
 • ochranný pěnový blok X-Frame pro zamezení ohýbání okrajů
 • snímatelný potah, který lze rozdělit na dvě části a prát na 60 °C
 • střední až tvrdší tuhost
 • vhodná na rovné lamelové rošty
 • výška (s potahem): 21 cm
 • výška (bez potahu): 20 cm
 • šířka: 80-200 cm
 • délka: 200 cm
 • max. nosnost: 120 kg

Obchody, kde koupíte produkt Anny


Arsene

 • určená na lamelové, laťové i deskové rošty
 • pružinové jádro zkombinované s PUR pěnou
 • s oboustranným antibakteriálním potahem
 • potah je také pratelný (na 40 °C)
 • výška: 15 cm
 • šířka: 180 cm
 • délka: 200 cm

Obchody, kde koupíte produkt Arsene


Tropico Austin

 • vzdušné a elastické 7zónové jádro MultiPocket
 • jádro tvoří přibližně 555 aktivních taškových pružin
 • jádro je po stranách vyztužené zpevňovacími partiemi z pěny Flexifoam®
 • vrchní vrstva je z perforovaného 3 cm vysokého latexu
 • spodní vrstva je vyztužená přírodními kokosovými vlákny
 • potah matrace TENCEL s CNC prošitím je snímatelný a pratelný na 60 °C
 • výška: 26 cm
 • šířka: 90 cm
 • délka: 200 cm
 • nosnost: 145 kg
 • tuhost: střední tuhost

Obchody, kde koupíte produkt Tropico Austin


Denver

 • jádro Enzio Denver tvoří kvalitní ocelové pružiny uložené v taštičkových pouzdrech
 • několik izolačních vrstev
 • pěnová boční stěna
 • zpevněné okraje
 • vhodná pro klasické i boxspring postele
 • výška: 15 cm
 • šířka: 90-180 cm
 • délka: 200 cm

Obchody, kde koupíte produkt Denver


TOP 5 latexových matrací (2020)

Latexové matrace patří k oblíbeným zejména díky své měkkosti – řadí se mezi nejměkčí typy matrací. Jsou velmi flexibilní a elastické, dokonale se přizpůsobují tělu a zároveň jsou tvarově stálé. Latex, ze kterého se vyrábí, může být jak přírodního, tak umělého původu či jejich kombinace s přidáním dalších materiálů. Kvalitní latexové matrace z přírodního latexu jsou antibakteriální a odolné vůči roztočům. Nejsou však příliš prodyšné a nejsou proto vhodné pro pevné rošty.

Enzio

 • speciálně navržená konstrukce pomáhá v zónách rozložit tlak
 • matrace se dvěma stranami
 • měkčí strana LATEX má střední tuhost
 • latexová vrstva má skvělou termoregulaci, je velmi pružná a pohodlná
 • tvrdší strana FLEX má vyšší tuhost
 • tato vrstva je z pěny Flexifoam®, která je vzdušná a odolná
 • bez profilace
 • potah má také dvě strany – s klimatizačním dutým vláknem a s paměťovou pěnou)
 • potah je snímatelný a pratelný potah (část s vláknem na 60 °C, pěnová část na 40 °C)
 • potah je opatřený ventilační 3D mřížkou zajišťující vynikající odvod vlhkosti
 • zdravotně nezávadné materiály (certifikace Öko-Tex Standard 100)
 • pro lamelový či polohovatelný rošt
 • také lepení na vodní bázi je ekologicky a zdravotně nezávadné
 • výška: 20 cm
 • šířka: 90 cm
 • délka: 200 cm
 • nosnost: do 130 kg

Obchody, kde koupíte produkt Enzio


Tropico Spirit Superior

 • matrace s vysokoobjemovými houževnatými pěnami
 • 3cm vrstva z perforovaného latexu mírně pruží a změkčuje ložnou plochu
 • 4cm vrstva z VISCO pěny se střední tuhostí zajišťuje lehkost
 • 5cm vrstva ze studené pěny HR-XF má vyšší tuhost, je pevná, pružná a nabízí dostatečnou podporu těla
 • základna je vyrobena z pěny Flexifoam® SuperiorVolume
 • anatomický systém SpineProtector s ramenními a pánevními zónami
 • spodní strana matrace má ramenní sekce a CubeCare profilaci s výkyvnými flexi kostkami (ochrana proti otlakům)
 • matraci lze používat oboustranně
 • luxusní pratelný potah s 3D ventilací
 • potah má klimatizační vrstvy z dutého vlákna pro ještě lepší termoregulaci
 • potah je dvoudílný, lze prát jednu polovinu a druhou používat
 • díky konstrukci Hypo+ a technologii 3D-Clima Control je matrace vhodná pro alergiky
 • šířka: 90 cm
 • délka: 200 cm
 • nosnost: nad 150 kg

Obchody, kde koupíte produkt Tropico Spirit Superior


Lucie

 • jádro ze 2 třízónových latexových desek
 • desky mají tloušťku 5 cm
 • mezi deskami je 5cm jádro z PUR pěny pro zpevnění
 • matrace snese vyšší zatížení
 • matrace je elastická a tvarově stálá
 • výška: 15 cm
 • nosnost: do 120 kg

Obchody, kde koupíte produkt Lucie


Glama

 • oboustranná pružinovo-latexová matrace
 • s letní a zimní stranou
 • letní strana je vyrobena ze 100% přírodní bavlny
 • zimní strana je vyrobena z ovčí vlny
 • ovčí vlna udržuje tělesnou teplotu na konstantní úrovni a dokonale absorbuje pot
 • s taštičkovými pružinami, které se lépe přizpůsobují tvarů, těla
 • každá pružina je umístěna v samostatné kapse
 • pružiny jsou různě tvrdé a rozmístěné tak, aby tvořily 7 zón
 • pružiny jsou z jedné strany pokryté kokosovou deskou o tloušťce 1 cm
 • z druhé strany jsou pokryté latexovou pěnou o tloušťce 3 cm
 • kokosová deska má skvělé tepelné vlastnosti
 • kokosová deska zajišťuje správnou cirkulaci vzduchu uvnitř matrace
 • deska z kokosových vláken je vzdušná, lehká, flexibilní, absorbuje pot a vlhkost a má antialergické vlastnosti
 • matrace je hypoalergenní
 • potah je možné prát na 40 °C
 • tvrdost: středně tvrdá/tvrdá
 • výška: 20 cm
 • šířka: 80 cm
 • délka: 200 cm
 • nosnost: 130 kg

Obchody, kde koupíte produkt Glama


Alibert

 • ortopedická
 • antibakteriální a odolná proti roztočům
 • taštičkové jádro MICROPOCKET obsahuje přibližně 2 000 pružin
 • pružiny tvoří 7 anatomických zón s různou tvrdostí
 • jádro dokonale kopíruje tvar těla
 • potah z vlny a viskózy, příjemný na dotek a vhodný pro osoby s citlivou pokožkou
 • potah je prošitý a s klimatizační výplní
 • potah je pratelný (60 °C)
 • materiály jsou zdravotně nezávadné (certifikace Öko-Tex Standard)
 • vhodné pro pevný rošt
 • výška: 27 cm
 • šířka: 70-180 cm
 • délka: 200 cm
 • tvrdost: středně tvrdá/tvrdá
 • nosnost: 140 kg

Obchody, kde koupíte produkt Alibert

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..