Vybíráme postel, část 4. – postel do dětského pokoje

Od jakého věku by mělo dítě spát ve vlastní postýlce a kdy je ideální doba, aby začalo spát samo ve svém vlastním pokoji? A jakou postýlku či postel vlastně pořídit? Trh je velmi pestrý a proto se v tomto článku společně podíváme na všechny možnosti a také na to, jaké parametry jsou u postele do dětského pokoje nejdůležitější.

Dětská postýlka pro miminko

Kdy pořídit dítěti vlastní postýlku?

Dětská postýlka patří k základní miminkovské (a rodičovské) výbavě. Kdy je ale ten správný předěl mezi spaním miminka v posteli s rodiči a spaním „ve vlastním“? Striktně daný samozřejmě není, vše záleží na potřebách vašich i vašeho dítěte. V případě společného spaní ale musí být miminko maximálně chráněno před pádem, nemělo by ležet na příliš měkké, či naopak příliš tvrdé matraci, která musí být zároveň dostatečně prodyšná, aby mohlo miminko bez problémů dýchat i v poloze na bříšku. V dýchání může miminko omezovat také větší množství polštářů či plyšáků, ty tedy dejte v případě společných nocí raději pryč. Děti by měly spát v jedné místnosti spolu s rodiči alespoň do 1 roku. Pokud vám spaní v jedné posteli nevyhovuje, existují dětské postýlky, které lze přirazit rovnou vedle postele. Každý tak spí ve svém, ale zároveň přímo u sebe. Z malé dětské postele se do té velké stěhují děti zpravidla ve věku kolem 3 let.

Postýlka Next2Me Dream
Feedo.cz

Postýlka Next2Me Dream (Chicco)
Díky odnímatelné bočnici můžete tuto postýlku přisunout k posteli a mít tak své spící miminko přímo vedle sebe. Postýlka má 6 výškových poloh, nohy lze nastavovat samostatně či je úplně sklopit. Bočnice je síťovaná, je tak zajištěna maximální cirkulace vzduchu. Součástí je také vak na přenášení. Postýlka je vhodná do 6 měsíců, s rozměry 93 x 69 x 66/81 cm a hmotností 10 kg.

Cena: 5 899 KčJaký materiál pro dětskou postel zvolit?

Dětské postele bývají nejčastěji ze dřeva, kovu, lamina (nebo dřevotřísky) či mohou být čalouněné. U materiálu nábytku do dětského pokoje bývá na prvním místě jeho bezpečnost. Dřevo je 100% zdravotně nezávadné, naopak se mnohdy vyzdvihují jeho pozitivní účinky na naše zdraví. U kovu si dejte pozor na škodlivé nátěry, lamino či dřevotříska mohou zase obsahovat syntetické látky, kterých je třeba se vyvarovat. Nezávadnost materiálu vám ale vždy zaručí normy. Kov je materiál vhodný i pro alergiky, naopak čalounění je pro alergiky zcela nevhodné. Nejdéle vám vydrží postel kovová, u dřevěné je vyšší riziko poškrábání. Lamino, dřevotříska a čalounění jsou sice také poměrně odolné, oprava těchto materiálů je ale poměrně náročná a nákladná. V neposlední řadě nás bude zajímat údržba, z tohoto ohledu vychází nejlépe postele z dřevotřísky, lamina či kovu, které stačí otřít navlhčeným hadříkem. Dřevěná postel bude jednou za čas vyžadovat speciální péči a údržba čalounění, především pak jeho čištění, je velmi náročná.

Jaké matrace a lůžkoviny jsou vhodné?

U dětí, jejichž páteř se teprve vyvíjí, je kvalitní matrace opravdu důležitá. Dítě se do ní nesmí nořit, zároveň ale nesmí spát na příliš tvrdém podkladu. Matrace pro dětské postýlky i postele vybírejte proto se střední tvrdostí. U miminek nevhodnou matrací riskujete nedostatečné prokrvení celého tělíčka či dokonce syndrom ploché hlavičky. Ideální jsou matrace z PUR pěny a raději se vyvarujte přírodním materiálům, které jsou méně hygienické a pro alergiky se vůbec nehodí. Materiál matrace, stejně jako prostěradla či povlečení, by měl být prodyšný. Miminka i menší děti spí často v poloze na břiše, musí se jim proto dobře dýchat. U matrací pro miminka si dejte pozor také na plastové ochrany před protečením, které zvyšují teplotu matrace a miminkům hrozí přehřátí. Ideální jsou povlaky a povlečení z mikrovláken, která jsou velmi prodyšná, zároveň ale zcela nepropustná pro roztoče. Materiál by mělo jít prát na 60 °C, při této teplotě dojde k odstranění všech nečistot a bakterií.

TIP: Větrání u matrací a lůžkovin je v případě dětské postele velmi důležité. Zajistěte tedy dostatečný přísun vzduchu do pokoje a větrejte ještě před ustláním.

Dětská postel Lvíček
Postel s roztomilým dětským motivem pro kluky i holky. Potisk je z ekologických barev fixovaných laminátovým profilem, postel je vyrobena z velmi kvalitní lamino desky. Okraje jsou bez hran, pro zajištění ještě větší bezpečnosti vašeho dítěte je postel vybavena zábranami na bocích. K posteli je také vysunovací šuplík. Nosnost postele je 120 kg, rozměry jsou 140-200 x 70-90 cm.

Cena: 3 779 - 4 479 Kč

Dětská postel Lvíček
Mamitati.cz

Kvalitní rošt je rovněž důležitý

Ideální rošt je pevný, nejlépe dřevěný a může být lamelový či polohovací. Důležité je, aby dítěti poskytoval potřebnou podporu a zároveň umožňoval matraci dostatečně dýchat. Polohovatelný rošt využijete jak u větších dětských postelí, tak u malých postýlek. Ty lze díky němu přizpůsobovat rostoucímu dítěti, vydrží vám tak o něco déle než postýlky s jedním rozměrem. Možnost měnit polohu roštu ocení rodiče v době, kdy je dítě nemocné a je třeba mu mírně zvednout hlavu. Větší děti tuto možnost zase ocení v případě, že si chtějí v posteli číst. Myslete také na to, že spaní není jedinou činností, které se děti v posteli mohou věnovat. Některé po ní také rády skáčou či jinak dovádí a právě zde bude hrát pevný, stabilní a odolný rošt velkou roli. Kvalitní postel vám vydrží opravdu dlouho, proto se nebojte rovnou investovat do postele s „dospělými“ rozměry. Dítě do ní doroste a vy nebudete muset neustále kupovat postel novou.

Ideální rozměry dětské postele

Dětské postele mívají běžně šířku 80 cm, ale v případě, že se dítě v noci hodně převaluje, je lepší dát přednost 90 cm. Ideální délka se vypočte tak, že k výšce dítěte přidáte 30 cm. Je-li postel delší, ničemu to nevadí, proto pokud nechcete kupovat každý rok postel novou, můžete svému dítěti rovnou pořídit postel s rozměry 90 x 200 cm. Pozor si ale dejte na výšku postele, ta by měla být nižší, cca 30 cm, s matrací pak zhruba 45 cm. Z příliš vysoké postele se bude dítěti hůře vstávat či může mít problém se do ní dostávat. I u takto nízké postele je u menších dětí vhodné, aby byla vybavena bočnicemi, které dítě ochrání před pádem. Dětská postýlka pro děti do 3 let mívá rozměry 60-70 x 120-70 cm. Ideální výška je 60 cm od země, ta ale závisí především na vás a na tom, jak snadno se vám miminko z postýlky zvedá.

Dětská postel Laura
Dřevěná masivní postel z borovice s lakovanou úpravou. Její součástí je výsuvný šuplík, z kterého se dá pomocí dodatečné matrace udělat lůžko navíc. Postel i přistýlka mají rozměr 90 x 200 cm, postel je vysoká 37 cm a pro druhé lůžko se doporučuje matrace o tloušťce alespoň 10 cm. V ceně jsou také dva dřevěné laťkové rošty.

Cena: 6 595 Kč

Dětská postel Laura
Idea-nabytek.cz

Zajistěte svému dítěti maximální bezpečnost

Dětská postýlka pro miminka by měla být ideálně z masivního dřeva či jiného pevného a odolného materiálu. Je dobré, lze-li nastavit polohu a rozměr roštů a v případě bočnic se velmi hodí, pokud je lze spouštět. V případě dřevěných příček je důležité si pohlídat, aby mezera mezi nimi nebyla větší než 6 cm a aby byly zajištěny pojistkou mimo dosah dítěte. U dětských postýlek je nesmírně důležitá stabilita, postýlka se nesmí viklat a nesmí hrozit její převržení. Veškeré konstrukční otvory musí být zakryté a veškeré mechanismy, u kterých hrozí skřípnutí prstu, by měly být položeny vysoko, tak, aby na ně dítě nemohlo dosáhnout. Bezpečnost je nutné zajistit i u dětských postelí pro starší děti. Zde si dejte pozor na ostré rohy a hrany, ty by měly být ideálně zaoblené, pokud však nejsou, lze je zakrýt polštáři a plyšáky. Povrch postele musí být dokončený, nikde nesmí vylézat třísky apod.

TIP: Pokud si nejste jistí, jak moc bezpečná vámi vybraná postel je, podívejte se na to, jaké má certifikáty. Ty vám zaručí, že byly dodrženy potřebné bezpečnostní normy.

Jak moc záleží na vzhledu dětské postele?

V případě postýlek pro miminka řeší jejich vzhled spíše rodiče. Při výběru dětských postelí pro starší děti je už ale možné do tohoto procesu zapojit přímo je samotné. Vzhled postele je relativně důležitý, protože jen v pěkné posteli se bude vaše dítě cítit opravdu dobře a jen v takové se mu bude krásně usínat a spát. Na trhu existují postele různých tvarů i barev, můžete narazit na postele, které vypadají jako závodní auta, postele vybavené baldachýnem, postele s oblíbenými dětskými motivy. Existují dokonce patrové postele, které mají místo žebříku skluzavku, vypadají jako obrovský hrad a spoustu dalšího. Zajímavou a krásnou postel ale vytvoříte i z jednoduché bílé konstrukce, kterou stačí doplnit originálním povlečením. I zde musíme připomenout, že vkus dítěte se může velmi rychle změnit a pokud nechcete každý rok investovat do nové postele, je lepší pořídit něco nadčasového. U dětských postýlek i postelí ale nekompromisně platí, že na prvním místě je vždy jejich bezpečnost.

Patrová postel Mobi
Jena-nabytek.cz

Patrová postel Mobi
Dvoupatrová postel ve svěžích barvách, která nadchne mladší děti i studenty, je vyrobena z kvalitního LDTD, snadno se udržuje a dlouho vydrží. Pod spodní postelí se nachází šuplíky nabízející úložný prostor, mezi oběma postelemi je pak regál na nezbytnosti. Nosnost postelí je 90 kg, jejich rozměry jsou 90 x 200 cm, výška matrací 11 cm u horní postele a 15 cm u spodní.

Cena: 10 799 Kč

Co dělat, když v pokojíčku není dost místa?

Šikovným pomocníkem pro rodiče jsou dětské postýlky, jejichž součástí jsou šuplíky či dokonce rovnou přebalovací pult. Nemusíte tak řešit nedostatek prostoru a vše navíc máte po ruce. Málo místa je samozřejmě velký problém i v případě dětského pokoje, který slouží nejen ke spaní, ale také k hraní či jako studovna. S tím vám však může pomoci vhodně zvolená dětská postel, pokud dáte přednost variantě s úložným prostorem. Ten může mít podobu výsuvných šuplíků, které jsou běžně uloženy pod dětskou postelí. Mohou sloužit nejen jako úschovna lůžkovin či hraček, některé lze totiž také vybavit matrací a vytvořit tak náhradní lůžko pro další nocležníky. Úložný prostor může být také vyklápěcí, toto řešení je ale většinou náročnější na manipulaci. Zkontrolujte všechna místa, kde by si dítě mohlo skřípnout prsty apod., ať víte, na co si máte dávat pozor. V případě, že máte dvě a více dětí, může vám prostor výrazně ušetřit pořízení patrové postele.

Patrovou postel můžete pořídit i jedináčkovi

Patrová postel mívá nejčastěji podobu dvou lůžek usazených nad sebou doplněných o žebřík či schůdky pro přístup k horní posteli. V současné době ale existuje variant mnohem více. Můžete narazit na patrové postele, u kterých jsou jednotlivá lůžka mírně předsunutá. Takovým se říká posuvné a nejen, že vypadají zajímavě a netradičně, zároveň mohou v některých provedeních ušetřit ještě více místa. Patrovou postel lze pořídit také ve variantě, kdy horní a spodní postel vytváří písmeno L, tato varianta je skvělým řešením do rohu místnosti. Zajímavá je také patrová postel pouze s jedním horním lůžkem, která nabízí dostatek prostoru pod postelí. Pozor si v případě pořízení patrové postele dejte na to, aby byla dostatečně stabilní, kvalitně upevněna ke zdi, aby byly jednotlivé postele od sebe vzdáleny alespoň 90 cm (u postelí do L stačí 70 cm) a aby byla zajištěna maximální bezpečnost dětí. Horní postel musí mít zábranu proti pádu, stejně jako schůdky či žebřík.

Patrová postel Tunio
Tato patrová postel je ideálním řešením do studentského pokoje. Celý komplet zahrnuje patrovou postel, kvalitně zpracované schody, skříň, regál a PC stůl. Ten je možné umístit nejen do prostoru pod postelí, ale také kamkoliv jinam. Postel má rozměry 90 x 200 cm, celý set pak 112 x 160 x 204 cm. Vše v moderním, krásném a hlavně kvalitním provedení.

Cena: 16 999 Kč

Patrová postel Tunio
Sconto.cz

Přečtěte si i další články z naší série, ve které jsme se věnovali všemu okolo postelí:Categories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..