Romantická postel

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Vybíráme postel, část 2. – konstrukce, čelo a doplňky

V tomto článku se podrobně podíváme na další důležité prvky, které postel má, a poradíme vám, na co si dát při jejich výběru pozor, jaké materiály se nabízí a jaké jsou jejich klady či zápory. Budete tak mít dost informací k tomu, abyste si vybrali tu nej postel do své domácnosti.

Bílá a fialová postel

Postel s ideálními rozměry

Standardní délka postele je 200 cm. V posteli byste měli mít dostatek prostoru kolem nohou i hlavy a pro zjištění té ideální délky pro vás byste měli přidat přibližně 20 cm k vaší výšce. Šířka postelí se pohybuje od 90 až 140 cm pro jednoho, případně od 160 až 180 cm pro dvojlůžko. Tyto rozměry označují šířku a délku ložné plochy, jimi se tedy řiďte při výběru matrace nebo povlečení. Zároveň počítejte s tím, že postel o rozměrech 180 x 200 cm vám v ložnici zabere prostoru o něco více. V dnešní době není problém nechat si vyrobit postel i s atypickými, zpravidla většími rozměry. Důležitá je také výška postele, ta by měla být alespoň 35 cm z hygienických důvodů a ideálně alespoň 40 cm, aby se vám z ní pohodlně vstávalo. Konkrétní rozměr je ale nutné upravit výšce toho, kdo v posteli spí, a také jeho možnostem pohybu.

TIP: Aby se vám dobře spalo, jsou dvě věci, na které je u postele nutné dát si pozor. Těm jsme se věnovali v článku Vybíráme postel, část 1. – rošt a matrace.

Čela postele si všimnete jako první

Čelo postele nemusí být vždy nutně ze stejného materiálu jako je celková konstrukce. Samozřejmě, máte-li dřevěnou postel, bude i její čelo ze dřeva. To samé platí v případě kovové konstrukce. Čelo postele i u takových konstrukcí může být ale potažené látkou – případně si je takto upravit můžete sami. Většinou platí, že čelo je jedna z nejvíce viditelných částí postele. Pokud dáte z nějakého důvodu přednost kovové konstrukci, ale čelo byste chtěli mít třeba právě ze dřeva, není příliš náročné si takové čelo vyrobit. Stačí vám trocha fantazie, zručnosti a samozřejmě potřebný materiál. To, jak čelo působí, navíc dotváří také vhodně zvolené polštáře, a to nejen jejich vzhled, ale také jejich uspořádání. Můžete si tedy s postelí značně pohrát a vtisknout jí tak osobitý a zcela ojedinělý design, který vám bude každý závidět. Mírně zakloněné čelo vám zase udělá lepší službu v případě, že si v posteli také rádi čtete.

(Ne)zbytné doplňky

Postel může být v případě potřeby vybavena úložným prostorem. Ten se v zásadě vyskytuje ve dvou variantách – výsuvné a výklopné. Výsuvné šuplíky jsou praktické, musíte u nich ale počítat s dostatečným prostorem kolem postele. Výklopné úložné prostory zase zaberou větší prostor nad postelí, manipulace s nimi je o něco náročnější a v případě ustlané postele nemusí být tento způsob úplně praktický. Téměř každá postel je vybavena nočním stolkem, existují dokonce takové, u kterých je noční stolek přímo jejich součástí. Noční stolek je velmi užitečným pomocníkem sloužícím k odkládání nezbytností, zároveň je ale také dekoračním prvkem, který dodá vaší ložnici osobitý vzhled.

Dřevěné čelo postele

Zaměřte se na kvalitu konstrukce

Tou nejdůležitější částí konstrukce postele, která by vás měla zajímat, jsou spoje a způsob jejich provedení. Čím pevnější a robustnější spoje jsou, tím pevnější bude celková konstrukce postele. Přednost dávejte spojům klíženým před šroubovanými, šrouby jsou totiž méně stabilnější. Všímejte si i drobných detailů, jejichž provedení vám mnoho napoví o tom, jak si dal výrobce s celou konstrukcí záležet. V případě čalouněných konstrukcí si pečlivě prohlédněte jejich prošití. A pohlídejte si, aby měly bočnice alespoň 10 cm, jinak hrozí, že vám bude matrace ujíždět z rámu. Právě matrace, spolu s roštem, je další velmi důležitou částí postele. Věnujte jejich výběru pozornost, protože zejména na nich záleží celková kvalita vašeho spánku.

Z jakého materiálu by měla být konstrukce postele?

Od materiálu se odvíjí spousta vlastností vaší postele – její odolnost, stabilita, vzhled a v neposlední řadě také cena. Při výběru vhodného materiálu konstrukce je dobré zohlednit, jak často a intenzivně budete postel používat a také jak přibližně dlouho. Vybíráte-li postel na chatu nebo do pokoje pro hosty, nemusíte do ní investovat tolik peněz, protože postel bude méně využívána a tudíž nemusí být z nejodolnějších. Stejně tak postel do dětského pokoje pro menší dítě, u které počítáte, že ji budete využívat pouze pár let. To samozřejmě neznamená, že byste měli hned pořídit tu nejlevnější postel, ale je dobré dopředu si rozmyslet, co konkrétně je pro danou postel důležité a z jakých parametrů můžete případně slevit.

Postele ze dřeva

Dřevo je velmi oblíbený materiál zejména pro svou přirozenou a přírodní krásu, pevnost, odolnost a také pro svou zdravotní nezávadnost. Opravdu bytelná postel z masivu vám vydrží mnoho desítek let. Při rozhodování, z jakého dřeva postel mít, se zaměřte především na jeho měkkost či tvrdost. Postele z měkkého dřeva jako je borovice či smrk jsou méně odolné vůči mechanickému poškození, jsou ale mnohem levnější. Postele z dubu nebo buku, tedy tvrdých dřev, jsou opravdu stabilní a pevné, daleko lépe odolávají teplotním rozdílům nebo vlhkosti. Takže i když je investice do nich vyšší, rozhodně se vyplatí.

Romantická postel

Postele z kovu

Můžeme rozlišit postele kované a kovové. Kované postele se vyrábí z masivního železa, jsou velmi odolné, ale také těžké. Nevychází navíc úplně nejlevněji a vždy si dejte pozor na to, jak kvalitní je zpracování takové konstrukce. Postele kovové jsou vyráběny z dutých trubek a profilovaných plechů a oproti kovaným postelím jsou velmi lehké – a také levnější. Stabilita a odolnost konstrukce závisí na tloušťce použitého materiálu, ta by měla být alespoň 1,5 mm.

Postele z kůže

Kožené postele jsou zatím poměrně vzácné, jejich obliba ale v posledních letech stoupá a setkáváme se s nimi čím dál častěji. Působí velice elegantně a moderně, a to jak přírodní kůže, tak její alternativy – koženka či eko kůže. Přírodní kůže (useň) je velmi odolný a trvanlivý materiál, vyžaduje však pravidelnou a možná náročnější údržbu. Koženku není nutné tak moc udržovat a její velkou výhodou je také nízká cena. Bohužel ale není tolik odolná a vydrží daleko kratší dobu. Alternativou je pak ještě eko kůže, která v sobě kombinuje ideální vlastnosti obou těchto materiálů. Při údržbě o jakoukoliv kůži platí dvě jednoduchá pravidla – nevyvíjejte na látku příliš velký tlak a používejte jen prostředky speciálně určené pro údržbu těchto materiálů.

TIP: Spěte jako v bavlnce! Doslova i obrazně. Jak na to se dozvíte v našem článku Vybíráme postel, část 3. – ložní textil.

Postele z lamina

Lamino, tedy dřevotřísková deska zalitá ve fólii, je méně stabilní a odolné než dřevo, oproti němu ale vyjde o mnoho levněji. Lamino se navíc také snadno udržuje a jeho další velkou výhodou je nepřeberné množství designů, ve kterém se vyrábí. Pokud si tedy chcete dopřát krásu dřeva, ale nechce se vám do tohoto materiálu investovat příliš peněz, času nebo energie, sáhněte po laminu. Pro zvýšení odolnosti vybírejte lamino desky silné alespoň 33 cm a zajímejte se také o pevnost rohových spojů. To vše má vliv na celkovou stabilitu konstrukce. Vyvarujte se podezřele levným laminům, může se jednat nikoliv o dřevotřísku s fólií, ale s dezénovým papírem, který je minimálně odolný a velmi snadno se zničí.

Postele s čalouněním

Tyto postele se běžně vyrábějí z lamina, celá konstrukce je ale potažená čalouněním, takže to na první pohled nejde vůbec vidět. Čalounění může být textilní, kožené i koženkové a na výběr tak máte z nepřeberného množství vzhledů a barev. Čalounění je navíc také velmi příjemné na dotek a pro mnohé patří k vůbec nejpříjemnějším a nejpohodlnějším typům konstrukce. Nevýhodou je ale o něco náročnější údržba, čalouněné postele je nutné pravidelně čistit a zbavovat zárodků bakterií a roztočů. Přesto se zde nečistoty usazují snadněji než jinde a tak bychom tyto postele nedoporučovali pro lidi citlivé nebo alergické.

Jednoduchá a moderní postel

Dětská postel má svá specifika

Žádná postel by samozřejmě neměla ohrožovat naše zdraví, u dětských postelí bychom si ale na bezpečnost postele měli dávat obzvlášť pozor. Důraz klaďte na různé bezpečnostní certifikáty, které vám zaručí, že materiál postele je zdravotně nezávadný a při jeho výrobě ani úpravě nebyly použity žádné škodliviny. Máte-li patrovou postel, ujistěte se, že vrchní patro je vybaveno bezpečnostním rámem, který vaše dítě ochrání před nechtěným pádem. Pozor si také dejte na rohy a jiné hrany, které by měly být spíše oblé. Dětská postel by měla být co nejvíce stabilní, její konstrukce by měla být opravdu pevná – a ideálně také odolná. Podle věku a charakteru dítěte se sami rozhodněte, jak pravděpodobné je, že budete muset postel čistit a z ohledu na snadnost jeho údržby vybírejte materiál. A v neposlední řadě počítejte s tím, že vaše dítě rychle roste a dříve nebo později budete možná muset kupovat postel novou.

TIP: Na co všechno si dát při koupi dětské postele pozor? Podrobně jsme toto téma rozebrali v článku Vybíráme postel, část 4. – postel do dětského pokoje.

Krásná postel bude vaše děti lákat ke spaní

Právě u dětských postelí záleží na jejich vzhledu nejvíce. Mohli byste namítnout, že zrovna děti moc neřeší, jak jejich lůžko vypadá, opak je ale často pravdou. Bude-li dětská postel tím správným „hnízdem“, je dost možné, že se do ní budou děti každý večer těšit a jejich ukládání už nebude tím známým bojem. Vyhněte se stereotypním představám a soustřeďte se na to, čím je právě vaše dítě zvláštní. Pokud máte doma malou princeznu, může ji potěšit něžná postýlka s nebesy a naducanými polštáři. Má-li ale vaše holčička raději auta, pak by ji taková romantická postel nadchnout nemusela. Dnešní sortiment dětských postelí je velmi bohatý a tak není vůbec těžké najít takové postele, které jsou ozdobeny motivy z oblíbených dětských filmů či seriálů. Jistě tedy snadno najdete takovou postel, které si vaše dítě naprosto zamiluje.

Postel v dětském pokoji může sloužit i k hraní

Postele, které vypadají jako závodní auta nebo kosmické lodě už jsou dnes běžně k dostání. Jejich nemalou výhodou je také to, že jsou vybaveny různými doplňky, se kterými si vaše ratolesti mohou vyhrát. Dětská postel tak může přes noc sloužit ke spaní, ve dne si v ní vaše děti mohou hrát a blbnout. Pokud vám to váš rozpočet a také rozměr dětského pokoje umožní, můžete si pořídit dětskou postel s klouzačkou, lanovým systémem a spoustou dalších vychytávek. Z praktického hlediska je velmi užitečný úložný prostor, kam si dítě snadno a rychle schová rozházené hračky – tím pro něj úklid už nebude takovou otravou a možná se mu bude i samo rádo věnovat. Samozřejmě vždy přizpůsobte postel věku dítěte, sami víte nejlépe, jak divoké nebo naopak klidné vaše dítě je a co je pro ně nejvhodnější.


Obchody, kde koupíte TOP postele

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..