Tekutina na koberci

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Noční můra: skvrna na koberci!

Ani při tom nejopatrnějším používání se skvrnám na koberci nevyhnete. V tomto článku vám proto poradíme, jak se vypořádat s těmi nejčastějšími, jaké prostředky jsou na odstraňování skvrn z koberce nejlepší a také, jak si poradit se zapáchajícím či zatuchlým kobercem.

Skvrny na koberci řešte hned!

Je důležité, abyste k odstranění skvrn na koberci přistoupili ihned poté, co vzniknou. Některé nečistoty se totiž po velmi krátké době dostanou do vláken, z kterých už je jen tak nedostanete. Mějte vždy po ruce ty správné přípravky, které budete moci v případě, že se na koberci objeví nevzhledná skvrna, použít okamžitě. Zde nabízíme tipy, jak odstranit ty nejběžnější skvrny.

Skvrny od jídla

Na různé skvrny od jídla vám pomůže přípravek určený na čištění skla, který obsahuje speciální látky pomáhající s tímto typem nečistot. Přípravek nastříkejte na skvrnu, nechte pár minut působit a poté setřete suchým hadříkem. Nakonec koberec ještě dočistěte s pomocí vody a mýdla.

Mastné skvrny

Jakmile se na koberec dostane něco mastného, okamžitě na místo přiložte ubrousek, do kterého se mastnota vpije. Abyste měli jistotu, že ubrousek nasákne veškerou mastnotu, položte ho na skvrnu a jemně po něm několikrát přejeďte žehličkou.

TIP: Chcete-li mít koberce, které budou krásně čisté, které si dlouhodobě zachovají svůj vzhled a které budou nádherným doplňkem vašeho interiéru, musíte jim věnovat dostatečnou péči. Jak o koberce nejlépe pečovat se dozvíte v našem článku Pravidelné vysávání nestačí! Jak správně udržovat koberec čistý?

Skvrny od kávy

Na vylitou kávu také použijete savou papírovou utěrku, kterou na místo přikládejte kolmo a pomalu postupně oťukávejte, nikdy netřete. Postup opakujte, dokud nebude utěrka dokonale čistá. Dobré je začínat od kraje skvrny, abyste zabránili jejímu dalšímu šíření.

Skvrny od krve

U krve je nutné mít vždy na paměti, že pro její odstranění odkudkoliv používáme zásadně studenou vodu, nikdy ne vodu teplou, která by způsobila sražení krve. Pro odstranění krve z koberce postižené místo nejdříve navlhčete studenou vodou a nechte asi hodinu tak, poté na místo použijte kuchyňskou sůl a opět nechte alespoň hodinu působit. Sůl jemně setřete hadříkem a pokud je skvrna stále vidět, postup opakujte.

Skvrna od moči na koberci dokáže pěkně potrápit

Skvrny od moči

Moč se z koberce dostává rozdílně podle toho, zda se jedná o čerstvou skvrnu, nebo o skvrnu zaschlou. Na čerstvou skvrnu od moči položte několik bavlněných utěrek a pořádně je ke koberci přitlačte, aby se do nich moč začala vpíjet. Utěrky zde nechte několik minut a celý postup opakujte do té doby, dokud nebudou bavlněné utěrky úplně suché. Pak máte jistotu, že už žádná moč na koberci nezůstala, a nakonec dané místo ještě omyjte studenou vodou.

Zaschlá moč se odstraňuje o něco složitěji, skvrnu namočte a použijte speciální enzymatický čistič, který je na skvrny od moči jediný účinný. Na místo položte několik lehce navlhčených utěrek a nechte je zde až do druhého dne. Místo, na kterém byla moč, doporučujeme v každém případě na konci čištění ještě přejet vysavačem na mokré čištění.

Skvrny od vosku

Také u skvrny od vosku je důležitá rychlost. Ze všeho nejdříve je nutné na skvrnu aplikovat led, působením ledu totiž vosk ztuhne a půjde z koberce snadněji sloupnout. Led pokládejte na koberec zabalený v sáčku, nepotřebujete, aby se koberec příliš namočil. Ztuhlý vosk sloupněte nebo ještě více rozdrolte a malé zbytky vysajte vysavačem. Jestliže na koberci ještě trochu vosku zůstalo, položte na skvrnu kuchyňskou utěrku a několikrát ji přejeďte pouze lehce teplou žehličkou, a pokračujte tak dlouho, dokud se všechen vosk nenasákne do utěrky.

TIP: Váháte, jaký koberec pořídit do ložnice, dětského pokoje či obýváku? Každá místnost má svá specifika, která bychom měli při nákupu koberce zohlednit. S výběrem toho nejlepšího koberce do každé místnosti vám pomůže tento náš článek.

Přilepená žvýkačka

Žvýkačka na koberci nemusí znamenat nijak velkou pohromu, odstranit se dá totiž hned několika způsoby. Podobně jako na vosk ze svíčky můžete i na žvýkačku použít led, který ji zamrazí a žvýkačka půjde rozdrolit. Led, ideálně opět v sáčku, nechte na žvýkačce asi 20 minut, aby byla opravdu zmrzlá. Žvýkačku můžete také zahřát, k čemuž vám nejlépe poslouží fén na vlasy, který zapněte na střední stupeň, aby vzduch z něj byl teplý, ale ne příliš, a zahřátou žvýkačku byste po nějaké chvíli měli být schopni opatrně celou sundat.

Tekutina na koberci

5 tipů, jak odstranit zápach z koberce

Ačkoliv skvrna z koberce zmizí, může se stát, že po ní zůstane nepříjemný zápach. Nebo jste možná vytáhli starý koberec, který je teď cítit po zatuchlině. Většiny zápachů se naštěstí dá zbavit celkem jednoduše, rychle a efektivně.

1.

Nejsnadnější způsob je koberec vyvětrat, takže je-li to možné, pověste koberec na čerstvý vzduch. Pokud zrovna svítí slunce, položte ho rubovou stranou nahoru, aby nevybledly barvy na něm.

2.

S odstraněním zápachu a také cigaretového kouře vám může pomoci i jedlá soda. Posypejte jí koberec, nechte přibližně 15 minut působit a nakonec celý koberec vysajete.

3.

Se silnějšími zápachy si spíše než jedlá soda poradí bílý ocet. Ten nalijte do rozprašovače a postříkejte jím celý koberec, nechte asi 20 minut působit a poté ocet z koberce pomocí suchého hadříku důkladně odsajte. Koberec na závěr lehce navlhčete čistou vodou (můžete také použít rozprašovač) a nechte důkladně vyschnout.

4.

U opravdu silného zápachu je nutné koberec také důkladně vyčistit, a to ideálně mokrou metodou. Ta ovšem může způsobit, že bude po jejím aplikování koberec ještě více zatuchlý. Zde je potřeba nechat koberec pořádně vyvětrat, ale dokonalé odstranění zápachu může trvat i několik týdnů.

5.

Použít můžete také různé přípravky. Existují čisticí prostředky, které koberec dezinfikují a zároveň neutralizují pachy. Nebo si pořiďte speciální prášky, které koberec provoní, osvěží a zbaví všech nepříjemných zápachů.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..