Tepelné čerpadlo

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Tepelné čerpadlo se těší stále větší oblibě! Proč?

Uvažujete nad pořízením tepelného čerpadla, ale stále nemáte dostatek informací? V našem článku vám vysvětlíme, jak tepelné čerpadlo funguje, kdy se vyplatí, kolik stojí jeho pořízení a kolik vám průměrně dokáže ušetřit i jak vybrat to nejlepší tepelné čerpadlo právě pro vás.

Víte, jak tepelné čerpadlo funguje?

Tepelné čerpadlo se skládá ze 4 částí: chladiva, výparníku, kompresoru a výměníku a slouží k ohřátí vzduchu, případně i jeho ochlazení. Tepelné čerpadlo odebírá teplo buď ze vzduchu, z vody, nebo ze země. Odebrané teplo proudí do chladiva a odtud směřuje do výparníku. Ve výparníku se teplo odpaří a ve formě plynu ho nasaje kompresor. V kompresoru se teplo stlačí a ohřeje a putuje dál až do výměníku, ze kterého se rozproudí do topného systému. Chladivo, které se po kontaktu s teplem ohřálo, postupně chladne a mění se z plynného skupenství na kapalné (kondenzuje). V tomto skupenství pak směřuje zpět do výparníku, kde se opět vypaří a celý proces se opakuje. Nezaměňujte tepelné čerpadlo s rekuperací, která na rozdíl od něj umí zajistit i lepší prostupnost vzduchu. Ta je potřebná u novostaveb využívajících nejnovější technologie, které často znemožňují vzduchu přirozeně proudit konstrukcí domu. Jestliže toto potřebujete, přikupte rekuperační jednotku.

Kdy se tepelné čerpadlo ne/vyplatí

Tepelné čerpadlo vám pomáhá s vytápěním, respektive pomáhá vám pokrýt úniky tepla z domu. Ty jsou velmi nízké u novostaveb, které jsou budovány podle nejnovějších norem a s využitím nejnovějších technologií. Energeticky nenáročné bydlení je z celé řady důvodů velmi in a s únikem tepla jsou na tom nejlépe tzv. pasivní domy. U starších domů ale mohou být tepelné ztráty opravdu vysoké a tepelné čerpadlo se u nich málokdy vyplatí. Muselo by být opravdu výkonné a čím vyšší výkon tepelného čerpadla, tím vyšší pořizovací náklady. Aby se i u starších budov pořízení tepelného čerpadla vyplatilo, je dobré dům nejdříve dostatečně zateplit a zajistit, aby teplo příliš neunikalo ven. Pokud nevíte, jak na tom váš dům s tepelným únikem je, nechte si provést tzv. energetický audit. Více informací o něm i o způsobech zateplení domu a zamezení tepelným ztrátám najdete v našem článku Šetrná domácnost: šetříme teplo.

Výhody a nevýhody tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo se velmi snadno ovládá i udržuje, náklady na jeho provoz jsou opravdu nízké a na rozdíl od solárních panelů nezabírá tepelné čerpadlo tolik místa. Jeho hlavním předpokladem je ale samozřejmě využití obnovitelného zdroje energie. Tepelné čerpadlo vám šetří náklady na spotřebu elektřiny a tím také šetří životní prostředí. Jedná se o zajímavý ekonomicky i ekologicky výhodný způsob vytápění, ke kterému sahá čím dál více domácností. Tepelná čerpadla se navíc mohou pyšnit velmi dlouhou životností, která může dosáhnout až několik desítek let. Největší nevýhodou tepelného čerpadla je pak jeho vyšší hlučnost, zejména u typu vzduch/voda. Pokud však tepelné čerpadlo umístíte do neobývané místnosti, případně místnost s ním dostatečně dobře zvukově odizolujete, hlučnější provoz vás nebude nijak obtěžovat. Za nevýhodu mohou být považovány také vysoké pořizovací náklady. Návratnost tepelného čerpadla se různí podle několika faktorů, téměř vždy se však pohybuje do 10 let, průměrně se jedná cca o 6 let.

Tepelné čerpadlo vám pomůže ušetřit na vytápění

Typy tepelných čerpadel

Na výběr máme ze 4 typů tepelných čerpadel: vzduch/voda, země/voda, voda/voda a vzduch/vzduch. Tyto typy se liší především zdrojem, z kterého čerpají teplo. Výběr správného typu záleží na vašich možnostech a požadavcích. Na účinnost zvoleného typu tepelného čerpadla mají vliv i vnější podmínky jako podnebí a teplota. Zatímco v teplejších oblastech najde své uplatnění spíše tepelné čerpadlo vzduch/voda, na chladnějších územích bude účinnější tepelné čerpadlo země/voda. Vzduch/voda je nejčastěji instalovaným typem tepelného čerpadla u nás, za kterým následuje typ země/voda. Typy voda/voda či vzduch/vzduch se v našich podmínkách téměř nepoužívají. Abyste měli jistotu, že zvolíte správný typ tepelného čerpadla, který vám poskytne vše, co od něj potřebujete, podíváme se teď na všechny 4 typy podrobněji:


Doporučujeme

Schlieger.Cz Logo

Nejlepší tepelná čerpadla pořídíte v e-shopu Schlieger.cz. Všechny produkty jsou vlastní výroby a obchod zajišťuje také odbornou montáž a servis po celé České republice.


Tepelné čerpadlo vzduch/voda

Tento typ tepelného čerpadla u nás patří k nejrozšířenějším, a to zejména díky své méně náročné instalaci a tím i nižším prvotním nákladům. Toto tepelné čerpadlo získává teplo z venkovního vzduchu, které následně použije pro ohřátí vody v topném systému. Z toho vyplývá, že se skládá ze dvou jednotek, z nichž jedna bude venkovní. Její instalace není náročná, je však nutné s ní dopředu počítat. Nevýhodou může být také nižší životnost oproti jiným typům, vyšší hlučnost i vyšší náklady na provoz. Čím dražší tepelné čerpadlo vzduch/voda si pořídíte, tím kvalitnější bude. To v praxi znamená, že nenadělá tolik hluku, bude efektivnější a déle vám vydrží – tedy více se vyplatí.

Tepelné čerpadlo země/voda

Tepelné čerpadlo země/voda ohřívá vodu v topném systému s pomocí tepla získaného ze země. Získávání tepla ze země je náročnější než ze vzduchu, proto je tento typ méně oblíbený. K získání tepla se využívá buď plošný kolektor, nebo hlubinný vrt. Plošný kolektor má podobu plastových hadic s nemrznoucí směsí, které se umisťují pod povrch pozemku. Kolektor odebírá teplo z vrchní vrstvy zeminy, která je nejvíce zahřívaná sluncem. Hlubinný vrt se umisťuje zhruba v hloubce 80-250 metrů, kde je zapuštěná plastová sonda s nemrznoucí směsí. Tento způsob je méně oblíbený zejména proto, že pro dostatečné a efektivní vytápění některých domácnost je nutné provádět i více vrtů a v některých podmínkách navíc není možné vrty vůbec využít. I přes vyšší počáteční náklady se může tepelné čerpadlo země/voda pyšnit hned několika výhodami. Oproti typu vzduch/voda jsou jeho provozní náklady až o 30 % nižší, topný faktor je stálý a nevadí mu nízké teploty.

Tepelné čerpadlo voda/voda

Toto tepelné čerpadlo odebírá teplo z vody a je tedy vhodné tam, kde je blízký a snadno dostupný zdroj vody jako například studna či rybník. Ke správnému fungování je ale nutný určitý minimální průtok, který nedokáže každý vodní zdroj zajistit. Instalace tohoto typu tepelného čerpadla je navíc poměrně náročná. Oproti typu země/voda má tepelné čerpadlo voda/voda nižší pořizovací náklady, nároky na údržbu jsou ale mnohem vyšší.

Buďte v teple a šetřete s tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch

Typ tepelného čerpadla vzduch/vzduch odebírá teplo z venkovního vzduchu, uvnitř ale ohřívá pouze vzduch a nikoliv vodu. Jeho velkou výhodou jsou nízké pořizovací i provozní náklady a také to, že si můžete v každé místnosti v domácnosti nastavit individuální teplotu vzduchu. V teplejších dnech se pak toto tepelné čerpadlo dá použít i k ochlazení vzduchu. Nedostatkem ovšem je nemožnost ohřát s jeho pomocí vodu, což je u tepelného čerpadla velký nedostatek. Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch je navíc oproti ostatním typů opravdu málo účinné a o tom, zda se vůbec vyplatí ho pořídit, lze spekulovat.

TIP: Je tepelné čerpadlo to pravé pro vás, nebo existuje lepší způsob, jak ušetřit? Přečtěte si náš článek Energeticky nenáročné bydlení aneb Jak šetřit peníze i přírodu!

Kolik tepelné čerpadlo stojí a kolik s ním uspoříte?

Cena tepelného čerpadla se liší podle typu s tím, že nejlevnější je typ vzduch/vzduch, jehož průměrná cena se pohybuje okolo 30 000 Kč. Za ním následuje typ vzduch/voda s průměrnou cenou přibližně 150 000 Kč. Typy země/voda a voda/voda vycházejí podobně, jejich cena je v průměru asi 250 000 Kč. Jednotlivé typy čerpadel se ale liší především náklady na svou montáž a ta se zase liší podle konkrétního objektu, kde je tepelné čerpadlo instalováno. Čím kvalitnější firmu navíc zvolíte, tím kvalitnějších služeb se vám dostane, byť dražších. U tepelných čerpadel se ale určitě vyplatí investovat do vyšší kvality. I levné typy znamenají nezanedbatelné výdaje, u kterých by vás mrzelo, pokud by se vám nevrátily. Právě s kvalitou firmy souvisí i návratnost, neboť správná instalace zajistí nejlepší výkon. Konkrétní návratnost či úspora nákladů závisí na mnoha faktorech, průměrně se ale uvádí úspora 60 % a návratnost nákladů do 6 let.

Bod bivalence určuje účinnost čerpadla v různých teplotách

Při výběru tepelného čerpadla můžete narazit na několik neznámých slovíček, která jsou však velmi důležitá. Prvním z nich je bod bivalence. Ten vám pomůže se orientovat v účinnosti tepelných čerpadel. Bod bivalence určuje, za jakých teplot je tepelné čerpadlo ještě účinné. Některé typy čerpadel totiž při nízkých teplotách přestávají na vytápění objektu stačit. V takovém případě je pak nutné začít vytápět i s pomocí elektrické energie, tím roste její spotřeba a účinnost i návratnost tepelného čerpadla klesá. Čím levnější zařízení, tím horší bod bivalence. Pokud víte, že se ve vašem okolí teplota i za nejchladnějších dnů pohybuje v jednotkách mínus, může se zdát zbytečné pořizovat tepelné čerpadlo s bodem bivalence -20 °C. Tepelné čerpadlo by vám ale mělo vydržet i 20 let a vzhledem ke změnám klimatu lze jen těžko předpokládat, co bude.

Při výběru se zaměřte také na topný faktor

Topný faktor (anglicky Coefficient of Performance, uváděný často pod zkratkou COP) je údaj, který vypovídá o poměru mezi spotřebovanou energií a vyprodukovaným teplem. Závisí na teplotě u vstupu i výstupu a také dalších faktorech jako je typ kompresoru apod. Hodnota topného faktoru se uvádí v číslech a můžeme narazit na několik zápisů. Jedním z nich je uvedení konkrétní teploty na vstupu a konkrétní teploty na výstupu. Druhým typem zápisu je poměr výsledné teploty a spotřebované energie. Tepelné čerpadlo s topným faktorem 5 dokáže vyprodukovat 5× více tepla než kolik je na jeho tvorbu potřeba energie. Čím vyšší topný faktor tepelné čerpadlo má, tím účinnější je. Obecně mají lepší topný faktor čerpadla typu země/voda a je důležité mít na paměti, že topný faktor se měří za průměrných podmínek a jeho skutečná hodnota bývá většinou o něco nižší. Někteří výrobci uvádí SCOP, tedy sezónní topný faktor měřený v různých ročních obdobích.

Tepelné čerpadlo pro energeticky nenáročné bydlení

Jaké dotace můžete na tepelné čerpadlo dostat?

Pořizovací náklady tepelného čerpadla nejsou nízké, a proto se každá pomoc jistě hodí. Naštěstí existuje hned několik dotačních programů, které můžete při přechodu na tepelné čerpadlo využít. Pokud budete vyměňovat svůj starý kotel na tuhá paliva právě za tepelné čerpadlo, je pro vás určená tzv. „kotlíková dotace“. Tuto dotaci vypisují jednotlivé kraje, takže konkrétní požadavky a podmínky se budou lišit podle toho, kde bydlíte. Město Praha nabízí svým obyvatelům vlastní dotační program s názvem Čistá energie. Zažádat hned o několik dotací můžete také v rámci programu Nová zelená úsporám. V nabídce jsou dotace na výměnu neekologického kotle za tepelné čerpadlo nebo na nový systém ohřevu vody s pomocí právě tepelného čerpadla. Tento program je výhodný také proto, že lze kombinovat více dotací a v takovém případě navíc můžete získat speciální bonus. Dotace na tepelné čerpadlo vám mohou pomoci snížit náklady na jeho pořízení až o 150 000 Kč i více.

Využijte speciální distribuční sazbu elektřiny

Ti, kteří používají tepelné čerpadlo, mají ještě další výhodu, díky které na spotřebě energie ušetří, a tou je levnější distribuční sazba elektřiny D57d. Ta vám pomůže ušetřit až tisíce korun za rok. Sazba D57d je určená domácnostem, které vytápí elektřinou a s pomocí tepelného čerpadla, ale také například přímotopu či hybridního vytápění. V této sazbě čerpáte elektřinu ve dvou tarifech. Možná už jste slyšeli o tzv. nočním režimu elektřiny, kdy je čerpání energie levnější. Název noční vychází z toho, že tento nízký tarif elektřiny bylo možné využívat jen po dobu několika hodin přes noc. U sazby D57d ale nízký tarif trvá až 20 hodin. To, kdy je spuštěn nízký a kdy vysoký tarif, se mění podle distributora. Vše byste ale měli být schopní snadno dohledat na jejich webech. Tam najdete také konkrétní podmínky a požadavky i způsob, jak si o výhodnou sazbu elektřiny zažádat.

Podívejte se na nejnovější technologie tepelných čerpadel

Technologie se neustále vyvíjí a tento vývoj zasáhl také oblast tepelných čerpadel. O chytré domácnosti jste již nejspíše slyšeli (pokud ne, doporučujeme vám článek Smart domácnost – co to je a jak na ni?). Také moderní tepelná čerpadla jsou „chytrá“ a je možné je proto ovládat s pomocí hlasu či hlasového asistenta. K jiným modelům jsou k dispozici šikovné aplikace, které vám pomohou nejen s ovládáním, ale také s nastavením požadovaných parametrů, nastavením přizpůsobení topení podle aktuálního počasí či dokonce s diagnostikou případných problémů. Trendem je také ještě větší úspornost a efektivita, a tak můžete narazit na tepelné čerpadlo, které odpadní teplo ukládá do speciálního zásobníku a ohřívá s jeho pomocí vodu. Odpadní teplo vzniká při ochlazování a u většiny tepelných čerpadel se bez využití uvolňuje. Nejnovější tepelná čerpadla se také pyšní zajímavým designem, díky kterému jsou originálním doplňkem vašeho bydlení. Prim u nových modelů hrají vysoká efektivita a nízká hlučnost.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..