Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
7 jednoduchých kroků, jak prodloužit životnost spotřebiče
Chcete, aby vám domácí spotřebiče vydržely co nejdéle? Prodloužit životnost jim můžete i vy sami, a to správnou péčí a údržbou. Většina majitelů si totiž neuvědomuje, že je to právě nesprávné zacházení a údržba, které vedou k dřívějšímu selhání.
Obsah článku
Pravidelná údržba je opravdu důležitá
I ty nejmenší spotřebiče využívají složité technologie, které se mohou kdykoliv porouchat. Nezáleží ani tak na ceně koupeného spotřebiče, poruchovost hrozí jak těm levným, tak těm nejdražším. Asi jste už četli o různých mini přístrojcích, které zajišťují, aby se spotřebič brzy porouchal, ideálně hned po uplynutí záruční lhůty. Tyto teorie jsou ale spíše mýty, než že by se zakládaly na pravdě. Žádný výrobce nechce, aby měly jeho produkty špatnou pověst. Za to, že nám spotřebiče brzy odejdou, si často můžeme sami. Každý návod k použití totiž obsahuje i poznámky o pravidelné údržbě, která je pro životnost spotřebiče nezbytná. Jen málokdo z nás se ale těmito pokyny řídí. Nejde přitom o nic těžkého ani časově náročného a následující stručné shrnutí vám s tím pomůže.
1. Návod k obsluze není zbytečný!
Uživatelskou příručku většina lidí ihned po rozbalení krabice se spotřebičem někam uklidí a nebo ji rovnou vyhodí. Připadá nám zbytečná, ale kdo jiný, než sami výrobci, by vám měl nejlépe poradit, jak s jejich přístrojem zacházet? Jestli se chcete o údržbě svého nového pomocníka dozvědět co nejvíce, rozhodně si přečtěte návod k jeho obsluze. Obsahuje také důležité informace ke správnému používání, které můžete nevědomě porušovat – a tím zkracovat životnost spotřebiče.
2. Proti vodě není žádný spotřebič chráněný!
Zvýšená vlhkost ohrožuje především spotřebiče v kuchyni, kde snadno přijdou do styku s vodou. A ta se s elektronikou příliš dobře nesnáší. Ochránit byste měli především elektronické obvody všech spotřebičů, aby s vodou či vlhkostí nepřišly vůbec do styku. A nespoléhejte na kvalitní izolaci spotřebičů, které s vodou přímo pracují (rychlovarná konvice, mixér apod.). I u nich je riziko, že se kapka vody zatoulá někam, kde může napáchat škodu.
TIP: I u tak malého a jednoduchého přístroje jakým je rychlovarná konvice se vyplatí zvážit všechna pro a proti. Pořiďte si tu správnou pro vaše potřeby díky radám v článku Rychlovarná konvice a jejích 11 nejdůležitějších parametrů.
3. Prach je malý, ale nebezpečný!
Asi si umíte představit, jakou škodu dokáže způsobit drobný prach v elektrospotřebiči. Je proto velmi důležité zamezit jeho usazovaní a případný již nahromaděný prach ze spotřebiče odstranit. To se netýká jen počítačů a notebooků, ale také ledničky, mikrovlnné trouby, sendvičovače a dalších. A rozhodně nezapomínejte na prodlužovačky či rozbočovače, ve kterých se prach hromadí opravdu snadno a jejichž poruchy mohou mít velmi vážné důsledky.
4. Buďte jemní a opatrní, žádné tvrdé zacházení!
Viděli jste někdy vnitřek nějakého spotřebiče nebo elektroniky? Je tam spousta malých součástek, které jsou samozřejmě pevně připojené, ale rozhodně nejsou 100% odolné vůči velkým otřesům. Zacházejte proto se svými spotřebiči a elektronikou co nejopatrněji. Mnohdy si své chování ani neuvědomujeme, ale je to nejčastěji právě nešetrné zacházení, které výrazně zkracuje životnost našich přístrojů.
5. Pozor na neustálé zapínání a vypínání!
Zapnutí je u každého přístroje jedním z nejnáročnějších procesů. Právě při zapínání jsou přístroj a všechny jeho součástky nejvíce namáhány. Je tedy dobré tento proces opakovat co nejméně. Nejste si jistí, jak dlouho nechat přístroj pracovat? Nastavte časovač raději na delší dobu a pravidelně ho kontrolujte. Je to určitě šetrnější způsob, než přístroj zapnout na krátký čas, po jehož uplynutí se vypne, a případně ho zase zapnout. To platí pro trouby včetně mikrovlnných, varné desky, elektrické hrnce i spoustu dalších přístrojů.
TIP: Jaké existují typy varných desek a jak vybrat tu nejlepší? Vše se dozvíte v našem článku Těchto 8 věcí by měla mít každá indukční varná deska!
6. Pozor na přílišné zatížení elektrických zásuvek!
Myslete na to, že elektrický obvod má svá omezení a že není dobré jej příliš zatěžovat. Pečlivě si rozmyslete, kam které spotřebiče umístíte. Rozhodně není ideálním řešením píchnout do každé zásuvky v kuchyni prodlužovačku a do ní napojit hned několik náročnějších spotřebičů. Pak se může snadno stát, že i zapnutí rychlovarné konvice vyhodí pojistky v celém bytě. A přetížení v elektrickém obvodě může nevratně poškodit všechny připojené spotřebiče.
7. Spotřebič během provozu pečlivě sledujte!
Posledním velmi důležitým bodem je, abyste měli přehled o tom, jak se spotřebiče chovají „normálně“ a všímali si každé změny. Neobvyklé zvuky či zvýšená teplota často indikují problémy, které je potřeba co nejdříve vyřešit. Pokud je necháte být, nemůžete se divit, že spotřebič v brzké době odejde. Je rozhodně levnější vyřešit v počátku malý problém, než opravovat celý spotřebič či dokonce pořizovat nový. A na mýty o tom, že pořízení nového zařízení je levnější než jeho oprava rovnou zapomeňte. Ano, v některých případech tomu tak je, ty jsou ale výjimečné a rozhodně byste se o možnostech opravy měli nejdříve dozvědět více, než přístroj vyhodíte.