Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Postavte si doma vlastní posilovnu za pár kaček
Během nedávné pandemie se mnoho z nás naučilo cvičit doma. Je to rozhodně levnější než pořizovat si drahou permanentku na posilovnu. A také pohodlnější. Vlastní domácí posilovna má celou řadu výhod a její zařízení není tak složité, jak se může zpočátku zdát.
Obsah článku
Stanovte si priority a posilovnu pečlivě plánujte
- Nejdříve si ujasněte, jaké jsou vaše fitness cíle. Pak pro vás bude jednodušší stanovit, jaký typ vybavení budete pro svou posilovnu potřebovat. Chcete zlepšit svou vytrvalost a sílu, nebo spíše kondici či rovnováhu? Běžecký pás je skvělý pro lepší vytrvalost, ale s nabíráním svalové hmoty už vám tolik nepomůže. Dobře si vše předem rozmyslete, abyste zbytečně neutráceli.
- Jakmile budete vědět, o jakou posilovnu vám jde, změřte si rozměry prostoru, který máte k dispozici. To vám pomůže si lépe ujasnit, jaké možnosti uskladnění pro nové vybavení máte. Rozměry si zapište a mějte je při nákupu po ruce. Máte-li k dispozici pouze malý prostor, budete si muset vystačit s méně rozměrným vybavením.
- Všímejte si také zásuvek, abyste věděli, kam které přístroje umístit, pokud ke svému provozu potřebují elektřinu. Budete-li pořizovat více takových strojů, ale v místnosti nemáte dostatek zásuvek, zvažte pořízení prodlužovačky a opět si promyslete, kam a jak ji umístíte, aby vám při cvičení nepřekážela.
TIP, JAK UŠETŘIT: Pro většinu cvičení nepotřebujete nákladné cvičební stroje. Často vám postačí odporové gumy, závaží a činky, cvičební míče či protahovací tyč pro procvičování zádových svalů. Jestliže už si musíte pořídit nějaký cvičební stroj, zkuste najít takový, který je co nejuniverzálnější a který využijete pro více typů cvičení.
Nákup vybavení pro kardio a fitness posilovnu
Kardio cvičení je skvělou volbou především proto, že k němu není potřeba tolik pomůcek a strojů. Některé kardio tréninky se dokonce obejdou zcela bez vybavení. Mezi skvělé typy kardio cvičení patří pilates a jóga. Jaké je nejlepší vybavení pro kardio a fitness posilovnu?
- Pěnový válec: Tento pomocník je velmi všestranný a pořídíte jej poměrně levně. Pěnový válec si ale můžete vytvořit i sami doma. Pořiďte si v železářství PVC trubku požadované délky a zabalte ji do plážové osušky. Poslouží vám k cvičení stejně dobře.
- Posilovací kolečko: Využijete je pro procvičování břišních svalů, pro provádění kliků či planků.
- Stabilizační míč: Jeden z nejuniverzálnějších předmětů, který je skvělý pro cvičení břišních partií a posílení páteře. Vyplatí se připlatit si za míč, který je odolný proti roztržení.
- Stacionární kolo či běžecký pás: Velmi účinné kardio stroje, které mají své výhody, ale i nevýhody. Patří k nejdražšímu vybavení a je velmi důležité si promyslet, jak a jak často je budete využívat. Stacionární kola jsou levnější než běžecké pásy a jízda na kole tělo a zejména klouby zatěžuje mnohem méně, než běh na pásu. Vybírejte nastavitelné přístroje, které se dají přizpůsobit vašemu tělu.
TIP, JAK UŠETŘIT: Zaniklé posilovny a tělocvičny často nabízí své vybavení za nižší cenu. Sledujte tato zařízení v okolí a nepropásněte šanci, jak si pořídit opravdu kvalitní fitness pomocníky mnohem levněji.
Vybavení pro posilovnu zaměřenou na sílu
Silová cvičení se bez kvalitního vybavení neobejdou. Jestli máte omezený rozpočet, doporučujeme investovat do nastavitelné posilovací lavice. Tu můžete využít jako šikmou, plochou i spádovou posilovací lavici a její pořízení vás vyjde mnohem levněji, než pořízení všech tří typů lavic zvlášť. Nastavitelnou posilovací lavici využijete pro mnoho silových cvičení a právem si nedokážeme žádnou domácí posilovnu představit právě bez ní. Jaká další vybavení si můžete pořídit:
- Sada činek: Činky a různé typy závaží patří k dalšímu typu vybavení, které by ve vaší posilovně nemělo chybět, pokud se zaměřujete na sílu. Jestli si nemůžete dovolit posilovací lavici, činky pořídíte velmi levně a zvládnou toho také dost. Jsou malé a snadno skladné, takže jsou skvělým řešením i pro případ, že nemáte dostatek úložného prostoru.
- Boxovací pytel: Zvýší vaši sílu a pomůže vám upustit páru. Navíc si ho můžete udělat i sami doma. Stačí vám k tomu starý pytel nebo sáček na cvičení, který naplníte pískem. Ten můžete zkusit sehnat za mírný poplatek u různých stavenišť, kde je tento stavební materiál často navíc. Boxovací pytel je skvělý pro cviky zvyšující odolnost proti váze.
- Posilovací nebo odporové gumy: Tento typ pomůcek patří k nejlevnějším a cvičení s nimi je také nejjednodušší. Jestliže se silovými cviky teprve začínáte, doporučujeme pořídit právě odporové neboli posilovací gumy. Můžete je také připevnit ke stěně a s jejich pomocí napodobit jakýkoliv posilovací stroj, který vám chybí.
Na co ještě nezapomenout?
Je dobré, pokud je vaše domácí posilovna někde v ústraní, kde budete mít na cvičení dostatek klidu. Vše si promyslete a neutrácejte za zbytečnosti, které nebudete využívat. Prostor v posilovně bude zbytečně zaplněný a neuspořádaný, což vám může vzít chuť na cvičení. Jestliže nemá podlaha v místnosti koberec, pořiďte si cvičební podložku, která sníží opotřebení kolen a kloubů a zvýší komfort během cvičení. Vybavte si posilovnu televizí nebo alespoň hudebním přehrávačem, které vás během cvičení mohou rozptýlit a dodat potřebnou energii a motivaci. Nástěnná zrcadla vám pomohou zajistit, že cviky provádíte správně pro případ, že budete cvičit bez partnera, který by vám s technikou pomohl. Rozhodně se nenechte zrcadly příliš rozptylovat, pokud v nich neuvidíte brzy výsledky. Myslete na to, že cvičením cílíte na víc než jen na svaly, které můžete ukazovat.