Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Už jen pár týdnů – připravte se na Vánoce!
Pro někoho zbývá do oblíbených svátků moře času, pro jiného už jsou Vánoce za rohem. Ať tak či tak, přípravu na ně raději nepodceňujte. Pokud si vše dopředu naplánujete a rozvrhnete, vyhnete se zbytečnému stresu. V tomto článku vám ukážeme, co a jak si můžete vánočně nazdobit, aby byl váš domov krásný, útulný a především sváteční.
Obsah článku
Udělejte si trendy Vánoce
Nejvíce in je letos kombinace fialové, modré a šedé barvy. Aby vaše domácnost působila sladěně a příjemně, zvolte si jednu dominantní barvu a ostatní použijte na dekorace a drobné detaily. A pokud váháte, zda letos pojmout Vánoce spíše moderně, nebo tradičně, máme pro vás dobrou zprávu. Vybírat si nemusíte! Dalším z vánočních trendů pro rok 2018 je totiž právě návrat k tradicím. Takže nesáhnete vedle ani s typickými barvami Vánoc – červenou, zelenou, zlatou a stříbrnou. Tento trend se netýká pouze barev použitých na textilie, vánoční strom či dekorace, tradičně bychom měli pojmout celé svátky. Doba je čím dál více uspěchaná, a tak se Vánoce často smrskávají jen na dárky a společnou slavnostní večeři. Zkuste to letos jinak, podívejte se na konec našeho článku, jaké tradice se o Vánocích dodržují, a zkuste si některé z nich i u vás doma.
Buďte světoví
Hledáte-li vánoční inspiraci, poohlédněte se v zahraničí. Současné trendy odráží především dva styly, které jsou reprezentovány Francií a Skandinávií. Francie je symbolem elegance a luxusu. Vánoční stromeček musí zářit, nevyhýbejte se při jeho zdobení zlatým a stříbrným řetězům. Ozdoby nevolte pouze tradiční, ale sáhněte také po originálních tvarech a barvách. Celková výzdoba by měla být pompézní, barevná a nápaditá. Severský styl Vánoc je přesným opakem – jednoduchost, čistota a přírodní materiály. Jako barvy volte bílou, šedou nebo světlé či pastelové odstíny. Šmrnc jim dodáte drobným detailům v kontrastních, tmavších barvách. Vánoce ve Skandinávii jsou opravdu bílé, a tak zvažte nákup bílého vánočního stromečku nebo si pořiďte sníh ve spreji. Ozdoby volte dřevěné nebo slaměné a jako osvětlení zvolte svíčky.
TIP: Líbí se vám skandinávský styl? Přečtěte si o něm více v našem článku Severský styl u vás doma.
Rustikální Vánoce můžete zažít i uprostřed velkoměsta
Dýchají na vás staré časy klidem, pohodou, skromností a blízkým vztahem k přírodě i druhým lidem? Připravte si takové Vánoce u sebe doma. Rustikální styl značí především přírodní materiály a jednoduchost. Na stůl a různě po domově můžete položit či zavěsit větvičky jehličí svázané provázkem nebo stuhou. Do dřevěných misek naskládejte ořechy a sušené ovoce. Přidat můžete také skořici nebo hřebíček, které nejen dobře vypadají, ale především nádherně voní. Osvětlení by rovněž mělo být tradiční, tedy především svíčky či jejich LED alternativy. Na vánoční stromeček zavěste šišky a ozdoby ze slámy či dřeva. Nezapomeňte, že hlavní zásadou je jednoduchost, takže stačí jen pár dekorací a doplňků, a vaše domácnost bude dokonalá.
Lákají vás ekologické Vánoce?
Kdy jindy myslet na přírodu a svět kolem nás než o Vánocích? Pokud chcete mít letos šetrné svátky, máme pro vás několik tipů. Nekupujte si řezaný vánoční stromek, který vydrží jen sotva pár týdnů a poté se válí u popelnic. Velmi trendy jsou vánoční stromky v květináči. Pokud máte vlastní zahradu, jsou opravdu ideální. Vyžadují ale určitou péči, důležitá je hlavně jejich příprava na přechod z venkovního chladného prostředí do vytopeného interiéru a naopak. Se vším vám poradí v zahradnictví, kde takových stromečků seženete spoustu. Nemáte-li zahradu, lze si stromek v květináči také pronajmout. Protože je o ně ale každý rok velký zájem, podívejte se po nich raději co nejdříve.
TIP: Pokud vás ekologie zajímá a chtěli byste žít více ekologicky, máme pro vás článek Ekologická domácnost: poradíme vám, jak začít.
Pojměte Vánoce netradičně
Máte-li chuť trochu experimentovat, můžete si vánoční stromeček také sami vyrobit. Stromky z větví se dají pověsit na stěnu a jsou velmi oblíbené. Jejich výroba je jednoduchá, spočívá ve svázání různě dlouhých větví nebo klacků k sobě tak, aby vytvořily siluetu vánočního stromku. Mezi jednotlivými větvemi se nechává prostor, do kterého se věší ozdoby, vážou mašle nebo provázky. Netradiční můžete zvolit také balicí papír, velmi dobře a originálně vypadají dárky zabalené ve starých novinách. Nebo dárky obalte jednoduchým bílým papírem a na něj sami něco napište nebo nakreslete. Vytvořte si vlastní jmenovky na dárky a nebo ušijte malé pytlíčky a do vložte trochu cukroví.
O Vánocích by měl váš domov zářit
Lesk dodáte svému domovu pomocí vhodně zvoleného osvětlení. Sáhněte po světelných řetězech s drobnými žárovkami, svíčkách či lucernách. Takové osvětlení je velmi decentní a působí příjemně. Jedná se o moderní a zároveň dobře vypadající dekorace, které vašemu domovu dodají nádech útulnosti. Řetězy se světly můžete rozvěsit nejen na vánoční stromeček, ale také na nábytek nebo do oken. Zvolíte-li LED žárovky, uděláte navíc dobrou službu své peněžence a také planetě. Na stůl pak patří svíčky různých velikostí, které budou dobře vypadat v malých lucernách nebo vánočně ozdobených svícnech, ať už tradičních s rameny, nebo ve formě sklenic či průhledných váz.
Jednoduchý návod na originální svícen
Způsobů, jak si vyrobit vlastní svícen, je mnoho, jsou jednoduché a zvládnete je s pomocí jen pár základních nástrojů, které hravě seženete. Základem je očištěná zavařovací sklenice a lepidlo. Pomocí něj můžete na sklenici zvenčí přilepit např. sůl, což vytvoří krásný zasněžený efekt. Pomoci si můžete malířskými páskami, které se ke sklenici přilepí a pod nimi zůstanou nezasněžená místa. Na sklenici lze také přilepit krajku a nebo vlastní šablony vyrobené z tvrdého papíru. Pro finální úpravu použijte matný akrylový lak ve spreji, který veškeré dekorace zafixuje a sklenici dodá lehce matný vzhled. Hrdlo sklenice lze ještě dozdobit provázkem nebo mašlí či jinými drobnostmi.
TIP: Ozdobte si domácnost nejen originálním handmade svícnem. Více tipů najdete v našem článku o vánočních dekoracích, které si můžete sami vyrobit.
Vánoce by měly být i na textilu
Nic se nemá přehánět a tak nemusíte mít všechen bytový textil plný vánočních motivů, vloček, andělíčků, hvězdiček, stromků nebo sobů. Aby vaše domácnost působila vánočním dojmem, stačí jen vše sladit do vámi zvolených barev. A pokud jste si žádný konkrétní styl nezvolili, můžete mít všechny textilie buď v typických odstínech, které evokují Vánoce, tedy v zelené nebo červené, či v chladných a zimních barvách. Moc krásně vypadají například modré polštáře s bílým či stříbrným vyšíváním. Právě kontrast tmavších a světlejších barev dodá vaší domácnosti originalitu a celková výzdoba bude vypadat zajímavěji. Vánočně působí také krajka či kostkované motivy.
Jak na vánočně prostřený stůl
To, jak bude vypadat vaše štědrovečerní tabule, závisí především na vámi vybraném stylu a vašem vkusu. Nezapomeňte na adventní věnec, pokud rádi dodržujete tradice. Ten na stůl patří už 4 týdny před Vánocemi, přesněji 4 neděle před Štědrým dnem. Každou neděli se zapaluje jedna ze 4 svíček, a to v případě kruhového věnce proti směru hodinových ručiček. Se stolem se pojí samozřejmě také příprava vánočních dobrot a pokrmů. Pečení různých druhů cukroví jako třeba perníčků začíná už 3 týdny před Vánoci, a tak si na to nezapomeňte vyhradit dostatek času. Na vánoční stůl můžete také umístit vánoční hvězdu. Ta je spojena s příběhem chudé dívky, která nemohla narozenému Ježíškovi donést žádný velký dar a tak mu na radu anděla natrhala plevel podél cesty. Z něj nakonec vyrašily nádherné květy ve tvaru hvězd a tyto rostliny patří k jedněm z nejkrásnějších symbolů Vánoc.
Znáte vánoční tradice? Tady je 8 nejoblíbenějších:
1. Půst
24. 12. by se jako první pokrm měla jíst až štědrovečerní večeře. Pověra o tom, že kdo to vydrží, tomu se zjeví zlaté prasátko, byla vymyšlena pravděpodobně kvůli dětem. Koho by také nelákalo všechno to cukroví a různé dobroty, které jsou nachystané už od rána.
2. První hvězda
K štědrovečerní tabuli se zasedá teprve tehdy, když vyjde první hvězda. Kdysi ji nebylo těžké spatřit díky menšímu světelnému smogu. V prosinci už zapadá slunce kolem čtvrté hodiny, takže se tradičně k večeři zasedá kolem páté.
3. Sudý počet prostřených talířů
Podle lidové pověry obchází o Štědrém večeru každou domácnost smrt. Tam, kde je prostřeno pro lichý počet lidí, se smrt další rok pro někoho vrátí. Z této tradice se vyvinula další – vždy se prostírá jedno místo navíc pro náhodné kolemjdoucí.
4. Štědrovečerní stůl se nesmí opustit
Kdysi se věřilo, že pokud by během večeře někdo odešel od stolu, příští Vánoce by se rodina nesešla celá. Proto se všechny chody nachystaly najednou na stůl, ale v současném pojetí je z této tradice vyjmuta hospodyňka. Ta jediná smí stůl opustit.
4. Rybí šupina
Šupina z ryby, nejčastěji kapra, je symbolem finančního dostatku. Dává se pod každý talíř a často také do peněženky, aby se v ní celý rok držely peníze. Kdysi se rovněž do jednoho rohu stolu dával bochník chleba, který měl symbolizovat dostatek jídla po celý rok.
5. Rozkrojené jablko
Po večeři si každý ze stolovníků rozkrojí napůl jablko, a to kolmo směrem ke stopce. Z tvaru jadřince se poté věští, co koho příští rok čeká. Pokud má jadřinec tvar hvězdy, bude následující rok plný zdraví a štěstí. Komu se však zjeví kříž, toho čeká nemoc nebo smrt. Chcete-li se této nepříjemnosti vyhnout, nakupte velká a zdravá jablka.
6. Lodičky ze skořápek
Do prázdných rozpůlených skořápek od vlašských ořechů se nakape vosk a do něj se vloží malinká svíčka. Takto vzniklé lodičky se poté pouští po vodě ve vaně, v umyvadle nebo třeba v napuštěném hrnci. Každý z členů domácnosti má jednu lodičku a pokud se nepotopí, čeká jej dlouhý a radostný život. Pokud se lodička nehýbe, znamená to, že dotyčný bude celý příští rok doma. Pokud lodička ovšem plave od kraje, vydá se její majitel do světa.
7. Házení botou
Tato tradice se týká nezadaných slečen, ale vyzkoušet si ji jistě mohou také mládenci. Bota se hází přes hlavu směrem ke dveřím. Pokud bota dopadne patou směřující k nim, zůstane házející doma. Pokud ale ke dveřím směřuje špička boty, házející domov opustí.
8. Lití olova
Pokud se vám nepodaří sehnat malé kousky olova, v obchodech se prodávají speciální snadno tavitelné slitiny. Připravte si nádobu s vodou, ideálně dřevěnou nebo kovovou, ale rozhodně ne plastovou. A také lžíci, která by rovněž měla být z kovu, protože ji budete ale zahřívat, omotejte něčím její rukojeť, abyste se nespálili. Olovo se rozpouští v lžíci nad plamenem a jakmile je tekuté, vylije se obsah do studené vody. Vzniklý odlitek se poté zkoumá a z jeho tvaru se věští budoucnost.