Kancelářský stůl

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Na co si dát pozor při vybírání psacího stolu?

Ačkoliv investice do psacího stolu nemusí být nijak výrazná, každá zbytečně utracená koruna jistě zamrzí. Pokud si tedy pořizujete psací stůl, u kterého budete vy nebo vaše děti trávit hodně času, vyplatí se vybírat pečlivě. Naštěstí je nabídka na českém trhu opravdu široká. Budete-li se držet následujících rad, nový pracovní stůl vám vydrží i několik desítek let.

Dětský stůl
Zdroj: Freepik.com

Jaké jsou ideální rozměry psacího stolu?

Výška, šířka a hloubka psacího stolu se budou odvíjet zejména od toho, jak velký prostor máte k dispozici. Psací stůl by měl být v takové výšce, abyste u něj mohli sedět s chodidly položenými celou plochou na zemi, ohnutými v kolenou v pravém úhlu. Volně visící paže by také měly svírat pravý úhel s předloktími, ta by měla viset mírně nad pracovní deskou stolu. Pracovní plocha by měla být dostatečně velká pro vaši práci. Neměli byste se nad ní krčit nebo se ohýbat v nepřirozených úhlech. Pokud potřebujete k práci mnoho věcí, ale nemůžete si dovolit nic rozměrného, zvolte psací stůl s nástavcem. Ten vám vynahradí menší pracovní plochu a díky blízko umístěným poličkám a skříňkám budete mít vše po ruce.

Na práci či na zábavu? A s počítačem nebo bez?

Při výběru psacího stolu hraje velkou roli zamýšlený způsob jeho používání. Největší rozdíl je zejména mezi tím, zda u něj budete používat počítač či notebook nebo ne. S nimi se totiž pojí několik pravidel, která je nutná dodržovat, pokud nechceme škodit svému zdraví. Než začnete stůl vybírat, udělejte si jasnou představu, jak jej budete využívat. Co všechno budete muset mít po ruce, jak často budete muset tyto věci používat apod. Budete pak mít jasno v rozložení pracovní plochy nebo v tom, kolik, jakých, případně kde umístěných zásuvek budete potřebovat. Pokud toho nepotřebujete moc, bude vám stačit úplně jednoduchý psací stůl.

TIP: Víte, jak u stolu správně sedět? Poradí vám náš článek Jak na správné sezení u počítače.

Mají vaše děti na čem psát?

Děti jsou zvláštními uživateli psacího stolu, a to zejména proto, že rostou. Jelikož jsou ještě ve vývinu, je potřeba opravdu dbát na to, aby jim stůl po všech stránkách vyhovoval. Zejména u dětí dodržujte pravidla správného sezení u stolu, jinak jim mohou hrozit vážné zdravotní problémy. Není vhodné používat jako pracovní plochu dětí jiné stoly, například jídelní nebo konferenční. Každý z těchto stolů je vyroben pro úplně jiné účely. Problém u psacího stolu pro děti může být především s výškou. Volte tedy raději vyšší stůl a chybějící výšku kompenzujte polohovatelnou židlí.

Kancelářský stůl
Zdroj: Freepik.com

Do rohu nebo doprostřed místnosti?

Kam psací stůl umístíte? Psacích stolů je mnoho a to, jaký druh zvolíte, se odvíjí od několika faktorů a jedním z nich je i místo, kde bude psací stůl stát. Rohy místnosti jsou často nevyužitým prostorem. Ten skvěle zaplní rohové psací stoly. Jejich velkou výhodou je téměř dvojnásobná pracovní plocha. Můžete na ně umístit monitor a zároveň mít dostatek prostoru pro psaní rukou. K dostání jsou také stoly s polohovatelnými částmi, které si můžete nastavit tak, jak potřebujete.

Doplňky k psacímu stolu

Psací stoly mohou mít podobu jednoduché pracovní desky a dvou noh. Pokud však potřebujete více úložného prostoru, zvolte psací stůl se zásuvkami. Šuplíků můžete mít libovolné množství a mohou být také libovolně vysoké, otevřené či zavírací. Pro práci s počítačem se často využívají psací stoly s vysouvací deskou na klávesnici. Ty vybírejte dostatečně široké tak, aby se vám vedle klávesnice vešla i myš. Na stole může být také zabudovaný podstavec pro monitor. Myslete na to, že horní okraj monitoru byste měli mít v úrovni očí a vzdálenost od něj by měla být alespoň 50 cm. Nedostatek úložného prostoru můžete vyřešit také samostatnými skříňkami na kolečkách.

PC stůl
Zdroj: Freepik.com

Dřevěný nebo kovový stůl?

Volba materiálu psacího stolu záleží jen a pouze na vašem vkusu a preferencích. Seženete stoly z masivu, MDF desek (dřevovláknité desky), lamina, kovu, s tvrzeným sklem a nebo v kombinaci více materiálů. Masivní dřevo je nejodolnější, vyžaduje však zvýšenou péči a těžko se s ním manipuluje. Ostatní materiály se snadno udržují a jsou lehké a zároveň stabilní. Při výběru barev myslete na způsob využití stolu. Některé barvy mohou totiž odpoutávat vaši pozornost, což se vám při práci opravdu nemusí hodit. Dbejte na to pak zejména u dětí. A pokud máte rádi netradiční věci, dívejte se po originálních psacích stolech s atraktivním designem.

Osvětlení psacího stolu

Světlo by nemělo na pracovní ploše vytvářet žádné stíny. Pokud hodně pracujete ve tmě a budete tedy používat umělé osvětlení, rozhodně na něm nešetřete. Kvalitní a šetrné osvětlení zmírňuje únavu očí a snižuje tak riziko poškození zraku. Budete-li na stole mít monitor, měl by být umístěn tak, aby okno nestálo ani před ním, ani za ním. Pozornost očí také odvádí viditelný světelný bod, takže pokud používáte monitor, využijte místo stolní lampy raději stojací lampu umístěnou bokem.

Práce vestoje? Výškově stavitelný stůl!

Sezení, zvláště dlouhodobé, má na naše tělo nepříznivé účinky. Proto se také lidem se sedavým zaměstnáním doporučuje se každou hodinu aspoň trochu projít a protáhnout. Zajímavým řešením, které se v poslední době těší větší a větší oblibě, je práce vestoje. Má mnoho výhod – tělo se vestoje lépe prokrvuje, svaly jinak pracují a může to být také velmi osvěžující. Stát na nohou se ale samozřejmě také nedá 8 hodin v kuse. Ideální je proto sezení a stání kombinovat. K tomu vám výborně poslouží polohovatelné psací stoly, které si uzpůsobíte své výšce v sedě i vestoje. Tyto stoly také oceníte u dětí, protože mohou růst spolu s nimi. A velmi užitečné jsou také v případě, že psací stůl používá více lidí – každý si jej může nastavit podle sebe.

TIP: Více jsme se výškově nastavitelným stolům věnovali v samostatném článku.


Obchody, kde koupíte TOP psací stůl

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..