Jak vybrat nej osvětlení do každé místnosti

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Jak vybrat nejlepší osvětlení do každé místnosti?

Osvětlení bychom měli vybírat nejen podle svého vkusu, ale především podle účelu, k jakému bude sloužit. Jiné světlo potřebujeme při práci u pracovního stolu, jiné u sledování televize a zcela odlišně pak potřebujeme osvítit například kuchyňskou linku. Podle jakých kritérií byste měli vybírat osvětlení do každé místnosti? Na co si dát pozor a na co nezapomenout?

Jak vybrat nej osvětlení do každé místnosti

Jaké osvětlení do chodby?

V chodbě myslete především na bezpečnost. Je to velmi často místnost, ve které se – zejména na zemi – nachází spousta předmětů, o které můžeme zakopnout a ublížit si. Je tedy dobré, aby byl vypínač umístěn hned u vchodu, aby se minimalizoval pohyb po tmě. To, jaké konkrétně osvětlení do chodby zvolit, záleží především na její velikosti a také dispozici. Myslete na to, že je důležité důkladně osvítit každou část. Můžete zvolit jedno či několik stropních světel a tmavší kouty prosvětlit s pomocí bodových či nástěnných lamp. Barva světla v této části domácnosti nehraje příliš roli. Je tedy na vás, jaké světlo byste si přáli, aby vás přivítalo doma. Většina lidí dává přednost teplému bílému světlu, které je pro naše oči příjemnější. Pokud budete mít po chodbě rozmístěný dostatečný počet světel, můžete si dovolit sáhnout po světelném zdroji, který poskytuje spíše tlumené než výrazné a příliš silné světlo.

TIP: Vybrat správné venkovní osvětlení není jednoduché a proto jsme tomuto tématu věnovali samostatný článek: Jaké venkovní osvětlení zvolit?

Myslete na dostatečné osvětlení schodů

Bezpečnost je zvláště důležitá zejména tehdy, pokud je součástí chodby také schodiště. To musí být dostatečně osvětlené vhodně umístěnými lampami na stěně či na stropě nad schodištěm. Velmi užitečné jsou v tomto případě také LED pásky, kterými můžete osvětlit jednotlivé schody. To je nejen praktické a pomůžete tím zvýšit bezpečnost schodiště, ale zároveň se jedná o zajímavý estetický prvek. U LED pásků si často můžete zvolit také barvu osvětlení a ozářit tak schodiště podle nálady či aktuálních svátků. K osvětlení schodů můžete sáhnout také po bodových svítidel, pořídit lze i podsvícení speciálně pro schodiště. U schodiště zapřemýšlejte nad pořízením osvětlení s pohybovým čidlem. Tak budete mít jistotu, že všichni členové domácnosti budou používat schodiště za světla a snížíte tak riziko pádu. Při osvětlení schodiště si dejte také pozor na stíny, které světlo na schodech tvoří. Špatné osvětlení schodů může riziko pádu ještě zvýšit.

Světlo v kuchyni má hned několik funkcí

Je to právě kuchyň, kde je osvětlení velmi důležité a při jeho výběru je nutné brát v potaz účel té části místnosti, pro kterou světlo pořizujeme. Jinak bude osvětlena kuchyň, kde je pracovní prostor umístěný pod kuchyňskými skříňkami, a jinak ta, která má kuchyňský ostrůvek. Je součástí kuchyně také jídelna? Pak myslete na to, že každý z těchto dvou prostorů by se měl osvětlit zvlášť. Pokud plánujete osvětlení do nové kuchyně, zkuste si představit, kde a jak se budete pohybovat. Které části potřebujete mít maximálně osvětlené a kde naopak nebude nutné přivádět tolik světla. Jak jste na tom v kuchyni s přirozeným světlem? Vždy se snažte jakoukoliv místnost osvětlit co nejvíce to jde denním světlem. Pokoji to dodá vzdušnější a příjemnější atmosféru. Denní světlo navíc ukazuje předměty v jejich nejpřirozenější podobě, což může být právě v kuchyni, kde se zpracovávají potraviny, zásadní. Pracujte s dispozicí a možnostmi, které prostor nabízí.

Jaké světlo do kuchyně a jídelny

Jak osvětlit pracovní plochu v kuchyni?

Při práci v kuchyni je nutné správným osvětlením zajistit zejména dostatečnou viditelnost a s ní spojenou také bezpečnost. Určitě si nevystačíte pouze s centrálním osvětlením kuchyně. Zvláště, pokud byste takové světlo měli při vaření za zády. Tím byste si na přípravu jídla stínili a vaření by nebylo ani bezpečné, ani tak příjemné. Máte-li pracovní plochu umístěnou pod kuchyňskými skříněmi, zvolte osvětlení umístěné pod nimi. Využít můžete drobná bodová světla či LED pásky. Velmi šikovným a praktickým pomocníkem je vnitřní osvětlení do šuplíků a skříní, díky kterému máte v kuchyni dokonalý přehled i v noci, kdy se vám nechce rozsvěcet větší světla. Pokud používáte kuchyňský ostrůvek, zavěste nad něj lustr či stropní svítidlo se stínidlem. Díky stínidlu se vyzařované světlo nerozptýlí do stran, ale bude se soustředit přímo na ostrůvek. Nad pracovní plochu volte světelný zdroj, který bude mít vysoký Index podání barev, takže bude podávat co nejvěrnější barvy.

TIP: Vybíráte kuchyňskou linku? Zajímavé tipy a rady na vás čekají v článku Děsí vás výběr kuchyňské linky? Nemusí!

Osvětlení jídelního stolu je i estetickou záležitostí

Nezáleží ani tolik na tom, zda je jídelní stůl umístěný v kuchyni či v samostatné jídelně. Je to místo pro společné jídlo, místo odpočinku, příjemné konverzace a hlavně setkávání. Základem je stropní závěsné svítidlo umístěné nad jídelním stolem. Při jeho výběru se můžete nechat unést vlastní fantazií a vybrat si zajímavý a zcela jedinečný kousek. Nabídka lustrů i stínidel je v současnosti velmi bohatá a opravdu je z čeho vybírat. Vyzkoušejte něco neotřelého a zaujměte své hosty nejen vynikajícím jídlem, ale také originálním lustrem. A pokud se bojíte experimentovat, zvolte jednoduché svítidlo se stínidlem v neutrálních barvách či takové, které dokonale ladí s ostatním vybavením jídelny. Je-li potřeba osvětlit i nějaké další části místnosti, pomohou vám nejlépe nástěnná svítidla, bodovky, případně do rohu umístěná stojací lampa. A i ona může být chloubou a dekorativním prvkem pokoje.

U osvětlení do koupelny záleží zejména na stupni krytí

Koupelna je místností s nejvyšší vlhkostí z celé domácnosti a zde je opět nutné myslet především na bezpečnost osvětlení. Do míst, která jsou v bezprostředním kontaktu s vodou jako je sprchový kout či vana a jejich blízké okolí, volte speciální světla určená pro kontakt s vodou. Při umístění dalších světel je nutné zhodnotit, jak velké je riziko jejich kontaktu s vodou. Pokud hrozí, že ke světlu voda dostříkne, pořiďte si svítidlo se stupněm krytí alespoň IP44. Světla, která umisťujete dále od zdrojů vody by měla mít alespoň IP21, což je dostatečná ochrana do prostředí s vyšší vlhkostí. Výběr pořádného osvětlení do koupelny rozhodně nepodceňujte. Světlo s nedostatečnou ochranou se může vlivem přímého kontaktu s vodou či vyšší vlhkosti nejen poškodit, může ale způsobit vážnější poranění každému, kdo se bude nacházet v jeho blízkosti. Ve většině prodejen osvětlení jsou světla pro koupelnu ve zvláštní kategorii, abyste měli jistotu, že kupujete to správné.

Pozor na vhodné světlo do koupelny

I koupelna musí být osvětlená dostatečně

Vzhledem k vyšší vlhkosti a mokrosti zejména podlahových krytin je koupelna rozhodně místem s vyšším rizikem uklouznutí a pádu. I z toho důvodu je důležité zvolit takové osvětlení, které bude dostatečné a zajistí zde bezpečný pohyb všem členům domácnosti. Opět je nutné řídit se tím, jak je koupelna velká a jak je řešená. Zda se jedná o jednu čtvercovou či obdélníkovou místnost, či zda je nutné řešit osvětlení různých výklenků, nik apod. Ideální je zvolit centrální stropní či podhledové bodové osvětlení, které poskytne dostatek světla pro celou místnost. Tmavší zákoutí pak můžete osvětlit buď nástěnnou lampičkou, či bodovkami. Také v koupelně skvěle vypadá LED osvětlení v podobě pásků, které této místnosti dodají moderní šmrnc a eleganci. A pro případ nočních návštěv koupelny (či spíše toalety) zauvažujte nad pořízením nočního osvětlení. Jeho hlavní výhoda spočívá v dostatečném, ale ne příliš silném světle, které vás neprobudí, ale posvítí tam, kam je potřeba.

TIP: Na co dalšího si dát při zařizování koupelny pozor? To vám prozradí článek Dokonalá koupelna je především ergonomická!

Dokonalé světlo pro dokonalou kosmetickou rutinu

Jestliže využíváte zrcadlo v koupelně pro své zkrášlování, pak se bez dostatečného a hlavně správného osvětlení rozhodně neobejdete. Zrcadlo nikdy nenasvětlujte přímo, protože pak by se od něj světlo odráželo. U osvětlení zrcadla je problém s dopadajícím přímým světlem, které za snížené viditelnosti deformuje odraz světla a tedy i náš obraz v zrcadle. Nejideálnější je proto umístění bodových světel či pásku s diodami po okrajích zrcadla. Volte také spíše jemné světlo, které nebude na obličeji vytvářet odlesky a stíny. Světelné zdroje s vysokým Indexem podání barev zajistí co nejpřirozenější podání barev a odrazu v zrcadle. Pro líčení je nejideálnější LED osvětlení, které se hodí jak pro denní, tak noční líčení. Jestliže nemáte možnost osvětlit přímo zrcadlo a musíte si vystačit pouze se stropním svítidlem, nemusíte ještě zoufat. Existují světla s opálovým sklem, které dokáže světlo rozptylovat rovnoměrně, takže nedochází k jeho deformaci při odrazu od plochy zrcadla.

Jaké světlo zvolit do obývacího pokoje?

Ze všeho nejdříve si musíte místnost rozdělit na části podle toho, jakým činnostem se v nich věnujete. V obývacím pokoji se často setkává domácnost ke sledování televize, může zde ale být koutek pro čtenáře. Obývák může také fungovat částečně jako pracovna nebo dokonce dětský pokoj. V takovém případě zde zvolte osvětlení potřebné pro tyto místnosti – viz níže. Pokud se v obývacím pokoji věnujete spíše klidovým činnostem a odpočinku, volte teplou barvu bílého světla (s barvou chromatičnosti okolo 3 000 K), která uklidňuje. Základem osvětlení v obýváku by mělo být centrální stropní svítidlo, jehož světlo by se však nemělo příliš rozptylovat. Sáhněte proto buď po stropním osvětlení se stínidlem, nebo ještě lépe po zapuštěných či přisazených svítidlech. Vzhledem k tomu, že je to většinou právě obývací pokoj, kde usazujeme návštěvy, dejte si při výběru centrálního osvětlení zvláště záležet.

Moderní stojací lampa do obývacího pokoje

Dostatek světla na čtení i hraní

Doplňková světla k centrálnímu stropnímu osvětlení volte s ohledem na jejich účel. Světlo, které budete potřebovat při čtení, by mělo být soustředěné a dostatečně silné, ale nemělo by oslňovat. Ideální je tedy nástěnná či stojací lampa se stínidlem, které se dá nasměrovat tam, kam potřebujete. Pro osvětlení temnějších koutů můžete zvolit stojací lampy, jejichž světlo míří směrem vzhůru ke stropu. Takové světlo se příjemně rozptýlí a změkčí a obývacímu pokoji dodá také útulnější atmosféru. Jestliže v obýváku rádi trávíte večer u televize při zhasnutém či mírném světle, zvolte osvětlení, u kterého lze nastavovat intenzitu světla. Osvětlení v obývacím pokoji nemusí být pouze funkční, ale může sloužit také jako dekorace. Nebojte se proto sáhnout i po barevných LED páscích či smart osvětlení, u kterého lze měnit barvu světla i další vlastnosti. Obývací pokoj je multifunkční místnost a to by se mělo odrážet také při volbě osvětlení.

Jak osvětlit dětský pokoj?

Stejně jako pokoj obývací má i ten dětský většinou hned několik funkcí najednou. Postupujte tedy při výběru správného osvětlení podobně. Opět rozdělte pokoj na části podle činnosti, kterým se v nich dítě věnuje. Tu část dětského pokoje, kde si dítě hraje či kde studuje, je nutné dostatečně osvětlit tak, aby dítě na vše vidělo a aby si nekazilo oči. Na psací stůl patří kvalitní stolní lampa, která má stínidlo, aby dítě neoslňovala a aby dostatečně osvětlovala pracovní plochu. Nad postel se hodí nástěnná lampa, kterou lze využít při čtení. Pro menší děti nezapomeňte nainstalovat noční osvětlení, které zajistí dostatek světla i v noci. Základem je centrální osvětlení, které doplňte dalšími světly podle toho, kde je potřeba. V dětském pokoji by neměly být žádné výrazně tmavé kouty. To je důležité nejen s ohledem na bezpečnost dítěte, ale také vám to výrazně usnadní úklid.

TIP: Více se tomuto tématu věnuje náš článek 9 rad, jak na správné osvětlení dětského pokoje.

Světlo v ložnici navodí intimní atmosféru

Osvětlení ložnice by mělo být uklidňující, rozhodně se vyhněte ostrému a nepříjemnému světlu, které by vás příliš oslňovalo. Podle velikosti a dispozice místnosti se rozhodněte, zda v ložnici potřebujete také centrální stropní osvětlení, nebo si vystačíte jen s nástěnnými či stolními lampami. Jaké části místnosti potřebujete osvětlit? A kde se bez světla naopak obejdete? Čtete si rádi v posteli? Pokud ano, volte takové svítidlo, jehož světlo budete moci směrovat a které se nebude příliš rozptylovat a rušit případné další uživatele. Výběr noční lampičky může být také zábavný, pokud se rozhodnete pořídit si krásný designový kousek, který vám bude každý závidět. Ani na čtení nevolte příliš silné světlo, tlumené osvětlení vám bude stačit a zároveň zajistí, že se tělo bude pomalu uspávat. Pozor si v ložnici dejte především na modré chladné světlo, které má tendenci probouzet a aktivovat. Jeho použitím riskujete, že nebudete moci usnout nebo že se vám bude spát špatně.

Nejlepší osvětlení do obývacího pokoje

Jak osvětlit šatnu či toaletní stolek?

Při výběru osvětlení šatny či šatní skříně v ložnici je nutné postupovat trochu jinak. V tomto prostoru budete potřebovat dostatečné osvětlení, které by tedy mělo být – na rozdíl od zbytku místnosti – silné a nikoliv tlumené. Volte světelný zdroj s vysokým Indexem podání barev, pod kterým uvidíte své oblečení co nejblíže tomu, jak by vypadalo na přirozeném světle. Pokud potřebujete šatní skříň použít ještě za tmy, kdy v ložnici někdo další spí, je ideální zvolit bodové či diodové osvětlení dovnitř skříně tak, aby se příliš nerozptylovalo po celé místnosti. A jak na osvětlení toaletního stolku? Jestliže máte v ložnici svůj zkrášlovací koutek se zrcadlem, postupujte při výběru vhodného osvětlení stejně jako u osvětlení zrcadla do koupelny. Většina toaletních stolků se již s osvětleným zrcadlem prodává. Osvětlení umístěte nad zrcadlo či po jeho stranách tak, aby nebyla přímo osvětlená plocha zrcadla. A volte spíše tlumené světlo, které na obličeji nevytváří odlesky a stíny.

Smart osvětlení do ložnice pro ještě lepší spánek

Smart osvětlení je velice šikovná pomůcka, která nám pomáhá s více aspekty bydlení. A jedním z nich je právě i spánek. U smart osvětlení si můžete nastavit barvu i intenzitu osvětlení. U většiny z nich si můžete také nastavit časovač pro stmívání. Smart světlo tak pomůže vaší mysli i tělu postupně se připravit na následný spánek. S tímto typem osvětlení se můžete navíc i probouzet, pokud si k budíku nastavíte také postupné rozsvěcení smart osvětlení. Zvolením vaší oblíbené barvy a nízké intenzity bude každé ranní probuzení příjemnou záležitostí. Díky smart osvětlení si můžete v místnosti také navodit barvy zapadajícího či právě vycházejícího slunce.

TIP: Více se o smart osvětlení dozvíte v tomto článku.

Správné osvětlení do pracovny pro dobře odvedenou práci

Ani výběr osvětlení do pracovny by se neměl podceňovat. Je velmi důležité zvolit zde světlo s chladnějšími tóny, které aktivují mozek a probouzí nás k činnosti. Díky modrému světlu se budete cítit plní energie a tvůrčí nálady. Pracovní plochu osvětlete rovnoměrně, abyste si nikde nestínili a nekazili si oči. Pozor si dejte zejména na to, pokud používáte počítač. Světlo by nemělo osvětlovat přímo plochu obrazovky, aby se na ní netvořily nepříjemné odlesky. Zároveň by vám také nemělo svítit přímo do očí, když se díváte na monitor. To platí jak o umělém, tak o přirozeném světle. Zajistěte dostatečné osvětlení každé části místnosti, kterou budete využívat, včetně skříní, zásuvkových dílů apod. Centrální stropní svítidlo vám poskytne dostatečné světlo, které se ideální rozprostře po celé místnosti. Zařizování pracovny včetně osvětlení jsme se blíže věnovali v článku Znáte pojem ergonomie pracoviště a víte, proč je tak důležitý?

V pracovně nesmí chybět stolní lampa

Obchody, kde koupíte TOP osvětlení

5/5 - (3 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..