Klasická záclona

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Vybíráme záclony – jaké jsou nejnovější trendy a na co si dát pozor

Záclony nejsou zrovna levnou záležitostí. Proto je jejich správný výběr tak důležitý. Kvalitní záclona navíc vydrží opravdu dlouho. A protože ji budeme mít neustále na očích, musíme s ní být nanejvýš spokojeni. Jenže výběr záclon s sebou přináší několik úskalí. Pokusíme se vás celým procesem provést a poradíme vám, jak si vybrat tu nejlepší záclonu.

Klasická záclona

Dekorace s účelem

Záclony většinou slouží k zakrytí oken, pro omezení výhledu zvenčí dovnitř či k umírnění proudění dopadajícího světla. Zároveň jde ale o dekorační prvek každé místnosti, a to velmi výrazný. Ať už vybíráte záclony do obývacího pokoje, ložnice, kuchyně či jiných pokojů, příliš nespěchejte. Vybírejte opravdu pečlivě, nenechte se unést bohatou nabídkou barev a vzorů. Ještě než s výběrem začnete, udělejte si základní představu a tu mějte neustále na paměti.

Dokonale sladěný interiér

Záclona, která neladí se zbytkem pokoje, je jako pěst na oko. Ideální záclony si při běžném pohledu téměř nevšimnete. Ničím vás neruší, skvěle zapadá do prostředí. To však neznamená, že musí být nevýrazná. Naopak – v extravagantnějším pokoji by jednoduchá záclona budila velkou pozornost. Myslete na to, jaký styl v pokoji převládá, a podle toho záclonu vybírejte.

TIP: Slaďte záclony i s obývací stěnou! Jak vybrat tu nejlepší vám poradí článek Nevíte, jakou obývací stěnu zvolit? Poradíme vám!

Barvy, barvy, barvičky

I při výběru barvy záclony myslete na to, jak nový doplněk zapadne do místnosti. Nemusíte dbát na jednotu odstínu barvy, dokonce se ani nemusíte držet jen jedné barvy. Zvolíte-li všechno v teplém nebo naopak chladném odstínu, pokoj bude vypadat sjednoceně, i když jsou jednotlivé kousky různě barevné. Pokud si chcete být jistí, že vaše záclona ladí se závěsem, kupte si rovnou celou sestavu.

Moderní záclony

50 odstínů bílé

Pokud je styl místnosti spíše klasický, zvolte jednoduché a jednobarevné záclony. Klasika ale nemusí znamenat nudu. Vybírat můžete z mnoha odstínů bílé, od té nejzářivější sněhové až po smetanově krémovou. Klasická záclona může být také ve světlých, třeba pastelových odstínech. A nemusíte volit jen z hladkých záclon. Žakárové záclony mohou mít povrch zdobený drobnými nitkami nebo tečkami, díky čemuž jsou velmi jemné, ale zároveň neobyčejné.

Moderní nádech díky vzorům a asymetrii

Nejste-li obdivovatelem klasiky, podívejte se po vzorovaných záclonách. Vzory mohou být velmi jemné nebo naopak velmi výrazné. Opět si vybírejte podle celkového vzezření pokoje. Jestli se vám do místnosti hodí jednoduchá záclona, ale vy byste raději něco „živějšího“, nezoufejte. I tu nejobyčejnější záclonu dokáží oživit asymetrické střihy. A velmi moderní jsou v současnosti provázkové záclony – ty mají také tu výhodu, že si provázky můžete nastřihnout přesně podle svých představ.

Na velikosti záclony záleží

Záclona by měla zakrývat úplně celé okno, zleva doprava i odshora dolů. Záclona visící od stropu až na zem prostor opticky zvětší. Pokud však potřebujete mít záclonu u oken kratší, zvolte hotovou záclonu s tímto střihem. Šířka záclony se odvíjí zejména od toho, jak moc nařasenou ji chcete mít. Designéři doporučují zakoupit záclonu minimálně dvakrát širší než je šířka okna, ideálně však třikrát. Pokud budete záclonu shrnovat, připočítejte k tomu ještě alespoň 20 centimetrů na každé straně. To proto, aby shrnutá záclona nezasahovala do okna a neubírala tak místnosti světlo. Na to myslete už při koupi garnýží.

Bílé záclony

Když potřebujete soukromí, ale i světlo

Všechny záclony, a to i ty potištěné, jsou průhledné. Míra průhlednosti záleží na materiálu, ale všeobecně platí, že při rozsvíceném světle je v noci dovnitř vidět. Přes den takovými záclonami navíc proudí méně světla a může se stát, že místnost je pak až příliš tmavá. Méně průhledné záclony proto volte do místností s velkými okny, kterými do místnosti pronikne větší množství světla. Soukromí vám mohou zajistit závěsy a nebo záclonové rolety, které můžete po západu slunce zatáhnout.

TIP: Jak využít záclony a přitom ušetřit? Přečtěte si náš článek Nesvítíte zbytečně? Úspora světla snadno a rychle!

Jaké záclony zvolit do kuchyně?

Kuchyňské záclony jsou kapitolou samy o sobě, protože se u nich musí dbát na více věcí. Na rozložení kuchyně a umístění okna závisí především to, kolik místa může záclona zabírat. Kuchyňská okna jsou navíc jedna z nejmenších v místnosti a mnoho lidí proto dává přednost krátkým záclonám zakrývajícím pouze část okna. Tyto záclonky často plní také dekorační funkci, jsou proto více zdobené a s různými motivy. Ti, kterým se toto řešení nelíbí, mohou překřížit dva kusy dlouhých záclon a ty pak uchytit na boku. Takové řešení je velmi elegantní. Spíše praktickým řešením je pak využití záclonových římských rolet, které si vytáhnete přesně tak, jak je potřeba. Tyto rolety navíc zabírají opravdu málo místa, nebudou vám tak překážet ani v případě, že máte kuchyňskou linku přímo u okna. Vybírejte raději z umělých materiálů, které příliš nesají pachy a snáze se udržují. U záclon do kuchyně myslete ale hlavně na bezpečnost. Zvažte, zda textilii nic nehrozí a zvolte raději záclonu z nehořlavého materiálu.

Ze současných trendů si vybere každý

Nabídka toho, co ve světě záclon a bytových textilií v současnosti letí, je opravdu pestrá. Převládají světlé odstíny, zejména pro to, že se hodí opravdu ke všemu a dají se krásně kombinovat s ostatním vybavením pokoje. Trendy záclony by měly být lehké a vzdušné. Na škodu ale není ani trochu lesku, metalické odstíny dodávají záclonám nádech luxusu. Velmi in jsou také záclony s nápaditými vzory a v kontrastních barvách. Z materiálů převládají přírodní či takové, které jako přírodní vypadají.


Obchody, kde koupíte TOP záclony

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..