Manzelska Postel

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak správně vybrat tuhost matrace?

Manzelska Postel
Zdroj: Pixabay.com

Při výběru matrace nás může snadno zahltit záplava informací o použitých materiálech, množství zón, odvětrávání, vrstvách či rozměrech. A ačkoliv jsou všechna tato kritéria při výběru matrace opravdu důležitá, zanedbat bychom neměli především tuhost matrace. Při špatném výběru nás po delší době může překvapit nejen nekvalitní a přerušovaný spánek, ale především nepříjemné problémy se zády a páteří. Jak tedy vybrat tuhost matrace tak, aby vyhovovala našim potřebám? Na to se podíváme v dnešním článku.

Na základě čeho vybírat tuhost matrace?

Pokud matraci vybíráte na základě vašich předchozích matrací, ale stále vás bolí záda, problém by mohl ležet právě ve špatně zvolené tuhosti. Je totiž důležité si uvědomit, že vhodná tuhost matrace  se odvíjí zejména od naší tělesné hmotnost – pokud jste od posledního nákupu matrace před pár lety shodili, nebo naopak přibrali pár kilo, může být stávající tuhost matrace nevyhovující.

Obecně se dá říci, že tužší matrace jsou vhodnější pro osoby s vyšší hmotností, o čemž vypovídá i skutečnost, že tvrdé matrace se vyznačují o poznání vyšší nosností než měkké. Ty jsou naopak vhodné pro lehké osoby, případně ty, které trápí onemocnění kloubů. Důvod je prostý – čím tvrdší matrace, tím větší tlak je při spánku vyvíjen na velké klouby. Pokud bychom však zvolili příliš měkkou matraci na naši hmotnost, budeme se do matrace nepohodlně „bořit“, což jednak není příliš komfortní, jednak tím narušujeme přirozenou křivku páteře. 

Kompromisem mezi oběma variantami jsou středně tuhé matrace, na kterých se pohodlně vyspí většina osob nezávisle na hmotnosti, a hodí se proto například do pokojů pro hosty či ubytovacích zařízení.

Jaké existují stupně tuhosti?

Pokud bychom se podívali na konkrétní typy matrací, zjistíme, že na výběr máme z až sedmi stupňů tuhosti. Nejčastěji se však setkáme s číslováním od jedné do čtyř, respektive pěti, přičemž jedna představuje nejměkčí matrace a čtyři/pět nejtvrdší. Každý stupeň tuhosti má určitá specifika, na která se podíváme níže.

Méně častěji se můžeme setkat rovněž s RG parametrem, tedy čtyřčíslím charakterizujícím vlastnosti matrace. Tento parametr se však obvykle pouze používá pro potřeby výrobce či prodejce, a v běžných katalozích a e-shopech na něj tedy příliš často nenarazíte.

Tvrdost číslo 1 – měkká matrace

Nejměkčí matrace jsou matrace tvrdosti 1. Vyznačují se vysokou elasticitou a schopností přizpůsobit se tvaru těla. Díky tomu, že dokáží zabránit vzniku proleženin, jsou oblíbené mezi pacienty upoutanými na lůžko. Vhodné jsou rovněž pro ženy s nízkou hmotností, osoby s bolestmi kloubů a seniory. Zpravidla se jedná o latexové matrace, případně matrace z paměťové nebo studené pěny.

Tvrdost číslo 2 – střední matrace

Podobnými vlastnostmi se mohou pochlubit i matrace tvrdosti 2. Na rozdíl od měkkých matracích však lépe udržují páteř v rovině, a jsou vhodné pro osoby s o něco vyšší hmotností. Nejčastěji se jedná o pružinové, polyuretanové, sendvičové matrace a matrace ze studených pěn.

Tvrdost číslo 3 – tvrdá matrace

Tvrdá matrace je vhodná zejména pro muže, případně osoby s vyšší tělesnou hmotností. Do této kategorie spadají jak některé sendvičové, tak pružinové a profilované matrace. 

Moderni Postel
Zdroj: Pixabay.com

Tvrdost číslo 4 – extra tvrdá matrace

Nejvyšší stupeň tvrdosti se vyznačuje jak vysokou nosností, tak odolností. Jsou vhodné zejména pro muže a obecně osoby s nadprůměrnou hmotností, u kterých zabraňují propadnutí do matrace, a tedy napomáhají udržet páteř v přirozené rovině. Obvykle se jedná o matrace z polyuretanové pěny.

TIP: Pokud jste senzitivní na změny matrací, ujistěte se před odjezdem na dovolenou, jaké mají k dispozici tvrdosti matrací. Špatná postel může i krásnou dovolenou v Řecku změnit na nepříjemný zážitek.

Kompromis v podobě oboustranné matrace

Pokud si nejste jistí, která tuhost matrace vám vyhovuje nejvíce, vhodnou volbou může být oboustranná matrace. Ty zpravidla nabízejí dvě tuhosti, v některých případech však i více. Pro změnu tuhosti je potřeba matraci jednoduše otočit. Vhodné jsou například do manželských postelí, kdy každý z partnerů upřednostňuje jinou tuhost matrace.

Přidat hodnocení


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..