Zahradni Jezirko 1

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Co je třeba znát o filtraci zahradního jezírka

Užívat si přirozeně vyváženého jezírka na Vaší zahradě, to je určitě dosažitelný luxus každého majitele jezírka. Jak ale na čisté a krásné jezírko? Více v článku.

Trochu základních znalostí Vám  jistě pomůže udržet Vaše jezírko krásné po celou sezónu. Kromě rostlin, ryb,provzdušňování, kamenů a štěrku vyžaduje ekosystémové jezírko s nízkými nároky na údržbu také odpovídající filtraci, která udržuje vodu čistou a průzračnou. 

Na trhu máme filtry biologické a mechanické 

  • Biologický filtr přijímá vodu, která již prošla mechanickým filtrem umístěným obvykle na opačné straně jezírka. Filtrace je založena na principu činnosti bakterií, které nám nenarušují biologickou rovnováhu života v jezírku a likvidují nežádoucí látky. Přeměňují rozložené odpadní látky z jezírka na méně škodlivé sloučeniny, které lze použít jako hnojivo pro vodní rostliny. Jestliže  nám biologická filtrace sníží tvorbu řas a zákalu, můžeme se těšit z čisté vody. A z čeho se skládá takový biologický filtr? Skládá se z čerpadla, UV sterilizéru (lampy) a biologického filtru. 
  • Mechanický filtr zachycuje a odstraňuje hrubé nečistoty a usazeniny. Mechanické filtry máme štěrbinové a bubnové. Oba tyto typy jsou vysoce účinné a rozdíl je v jejich údržbě. Štěrbinový filtr se musí mechanicky čistit a bubnový filtr je bezúdržbový. K mechanickému filtru můžeme také přiřadit tzv. skimmer (hladinový čistit), který nám zachytí menší nečistoty. Hlavním úkolem mechanické filtrace je odstranit nečistoty předtím, než klesnou na dno jezírka a rozloží se. 

Dobrý biologický filtrační systém spojený s vhodným mechanickým filtrem, který odstraňuje pevné částice před vstupem vody do biologické filtrační jednotky, je nejúčinnějším způsobem filtrace vody.

Úloha vodních rostlin

Další důležitou součástí filtrace jezírka je použití rostlin. Jejich krása je určitě estetickým přínosem pro takové zahradní jezírko, avšak zásadním úkolem, který tyto rostliny vykonávají je i filtrace vody. Rostliny pomáhají čistit vodu v jezírku tím, že snižují obsah živin, filtrují sedimenty a absorbují toxické sloučeniny prostřednictvím tzv. procesu fytoremediace (název pochází z řeckého slova phyto = rostlina a latinského remedium = čistit).

Zahradni Jezirko 2
Zdroj: depositphotos.com

Rostliny jsou nejen potrava, ale i ochranu

Ponořené a okrajové rostliny také poskytují potravu, stín a ochranu rybám a dalším volně žijícím živočichům, kteří žijí v jezírku a jeho okolí.

Když to tedy shrneme, pro udržení vysoké kvality vody ve Vašem jezírku je zapotřebí jednoduchý proces opakovaného otáčení vody přes mechanický a biologický filtr. A abychom dosáhli ještě většího úspěchu, přidáme provzdušňování, již zmiňované rostliny, štěrk, kameny a ryby, které nám pomohou vytvořit vyvážený ekosystém v našem jezírku. 

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..