Prani

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Vyrobte si vlastní prostředky na praní

Při praní prádla se dá šetřit různě. Jedním ze způsobů, je příprava vlastních domácích prostředků na praní. Pojďte se podívat na jednoduchou přípravu pracích gelů, prášků i pracího slizu.

Kromě toho, že ušetříte peníze za nákup komerčních pracích prostředků, budete šetřit i životní prostředí. Další výhodou domácích prostředků na praní je i to, že jsou velmi dobře snášené dětskou pokožkou i lidmi, kteří jsou alergičtí.

Prací gel

Gel na praní zvládnete vyrobit doma a budete k tomu potřebovat běžně dostupné suroviny a poměrně velký hrnec. Podle našeho receptu ho totiž uvaříte hned 10 litrů. Před vařením si připravte kromě hrnce ještě další ingredience:

  • 10 litrů vařící vody
  • 300 g krystalické sody na praní (nebo 150 g práškové sody na praní)
  • 1 mýdlo na praní (marseillské, Jelen)
  • 15 kapek esenciálního oleje (například levandule)

Mýdlo nastrouhejte najemno a rozmíchejte ho ve 2 litrech vroucí vody. Míchejte, dokud se mýdlo kompletně nerozpustí. Potom pomalu vmíchejte sodu, promíchejte, a nakonec přidejte zbylých 8 litrů vroucí vody. Směs nechte zchladnout a poté přidejte esenciální olej. Nechte 24 hodin stát a gel na praní je hotový.

Když se pustíte do praní s pracím gelem, počítejte s tím, že na běžné praní stačí 250 ml gelu na jednu pračku. Na špinavější prádlo byste měli použít větší množství gelu.

Prací prášek

Dáváte přednost prášku na praní? I ten si můžete připravit doma. Budete potřebovat sodu na praní a mýdlo na praní. Podle toho, kolik prášku budete potřebovat, tolik si pořiďte ingrediencí. Na 1 kg potřebujete:

  • 1 kg sody na praní (uhličitan sodný)
  • 100 g mýdla na praní

Mýdlo nastrouhejte na struhadle. V 3litrové nádobě smíchejte jedlou sodu s mýdlem. Dávejte dobrý pozor, abyste prášek nevdechli, jedlá soda může totiž dráždit sliznici.

Hotový prášek pak dávkujte zhruba takto: 2 lžíce (25–30 gramů) na plnou pračku prádla.

Mýdlový sliz

Mýdlový sliz sice zní poměrně nevábně, ale na praní je opravdu skvělý. Často se používá při praní dětského, hodně znečištěného, oblečení. Na přípravu mýdlového slizu potřebujete:

  • kostku jádrového mýdla (175–250 g)
  • 6 litrů horké vody
  • 100 g práškové sody na praní nebo 250 g krystalické sody na praní

Mýdlo nastrouhejte a přidejte do nádoby s 1 litrem vroucí vody. Směs míchejte do rozpuštění a poté dolijte 5 litry horké vody. Přidejte práškovou sodu a nechte rozpustit. Po vychladnutí vznikne hustý sliz. Pro praní používejte 250–500 ml dle znečištění prádla. Mýdlový sliz při praní však dávejte do bubnu pračky, nikoliv do přihrádky. Pokud máte tvrdší vodu, přidejte půl kelímku prací sody.

Pokud chcete podobným style pokračovat i s aviváží, můžete. Místo aviváže totiž můžete použít ocet, který bude mít stejné účinky. Nemusíte se obávat ani zápachu, ten po octu opravdu nezbyde.

Jak vidíte, kromě své peněženky šetříte i přírodu. Pokud chcete přírodu šetřit i při čištění oblečení v prádelně, pošlete ho do čistírny, kde perou v ekologických pracích prostředcích. Jednou z takových čistíren je i Cleany.cz.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..