Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Jak oživit zahradu, aby ji děti milovaly?
Děti by neměly být celý den zavřené uvnitř a sedět u počítače nebo telefonu. Ideální rozhodně není ani vysedávání v obchodním centru s hamburgerem ruce. Děti mají dovádět venku, jak jen to jde, aby si své dětství pořádně užily a navíc se vyhnuly nadváze, nebo dokonce obezitě. Nadváhou či obezitou přitom v současnosti trpí zhruba třetina dětí. Jako rodiče je proto motivujte k pohybu venku, třeba na zahradě, kde je budete mít pod kontrolou. Připravili jsme pro vás tipy, jak podpořit zdravý životní styl dětí tím, že oživíte vaši zahradu vhodným vybavením tak, aby na ní děti toužily trávit každou volnou chvíli.
Obsah článku
Dětský domek jako venkovní základna pro děti
Za základní prvek, který by na zahradě pro malé děti neměl chybět, lze jednoznačně označit dětský domek. Domek se stane jejich druhým domovem, budou v něm moci trávit čas se sourozenci nebo kamarády hraním různých her a v létě se v něm schovají před sluncem. Zároveň může sloužit jako úschovna venkovních hraček. Aby si děti domek oblíbily, musí se jim líbit. Na výběr jsou buď plastové, nebo dřevěné dětské domečky. Ty plastové jsou obvykle levnější, ale také tomu odpovídá jejich vzhled a kvalita. Na zahradu se navíc tolik nehodí, už kvůli jejich často křiklavému barevnému provedení. Domky ze dřeva jsou lepší volbou – dřevo je přírodní materiál, jenž do zahrady vždy zapadne. Dřevěné domky z kvalitního dřeva vydrží sloužit mnoho let a kromě místa na hraní dětí a skladu hraček dále plní funkci stylové zahradní dekorace.
Pískoviště na stavění hradů a dělání báboviček
Také pískoviště je osvědčená klasika, která zabaví děti klidně na pár hodin. Pískoviště je nejlepší umístit někam ke kraji zahrady, kde nebude překážet, a to ideálně tak, aby ho během horkých slunečných dnů zakrýval stín stromů či domu. Když budete pískoviště před deštěm zakrývat plachtou nebo krytem, nemusí vás trápit případná delší doba vysychání písku kvůli stínu, naopak si díky tomu budou děti na pískovišti moci pohodlně hrát celé léto, aniž by jim hrozil úpal, úžeh nebo spálení kůže.
Nechte své děti pořádně vyskákat
Co by to bylo za dětskou zahradu bez trampolíny? Trampolína, na rozdíl od dětského domku a pískoviště, zaručeně donutí děti k pohybu, ať už chtějí, nebo nechtějí. Ale vězte, že na trampolíně skákat chtít budou tak moc, že budete mít problém je donutit, aby z ní slezly. Trampolíně se občas povede skoro nemožné – vyčerpat zdánlivě neomezenou dětskou zásobu energie. Trampolína by měla být vybavena bezpečnostní sítí a předtím, než do ní děti vpustíte, ji ukotvěte do země. Zabráníte tak zbytečnému breku, nebo dokonce úrazům.
Prolézačky a houpačky
Pokud máte na zahradě dostatek místa, zvažte pořízení prolézačky. Prolézačky, stejně jako trampolína představují zaručený způsob, jak děti zabavit a rozpohybovat. Součástí prolézaček tradičně bývá houpačka, tu pak může doplňovat žebřík se skluzavkou či malým tobogánem, hrazda nebo šplhací síť. Houpačka však samozřejmě může na zahradě stát i samostatně. A jestliže se vám po zahradě prohání více dětí, zajímavou možností je vahadlová houpačka, kdy děti sedí naproti sobě a na střídačku se odráží od země. Existují verze pro dvě nebo čtyři děti.
O osvěžení dětí se postará bazén
Koupání v bazénu je pro spoustu dětí ta nejlepší činnost, kterou si v létě dokážou představit. Za horkých dnů je skoro ani nedostanete z vody. V bazénu můžou dovádět s nafukovacím lehátkem a míčem, trénovat šnorchlování nebo prostě jen cákat vodu do všech stran. Pokud jim zatím příliš nejde plavání, v zahradním bazénu se v něm mohou bezpečně zdokonalovat.
Zahrada pro malé sportovce
Malý fotbalista na zahradě ocení bránu, do které bude posílat jeden míč za druhým, a k ní kus rovného trávníku. Basketbalistovi pořiďte koš, aby mohl trénovat házení „dvojek a trojek“. Děti zaujme také domácí minigolf – ten nemusí na zahradě stát natrvalo, stačí pořídit sadu plastových překážek a jamek s holemi a míčky. Zkrátka platí, že pokud to bude možné, tak svým dětem umožněte, aby se na zahradě mohly zdokonalovat ve sportu, kterému se věnují.
Stromy a keře poskytnou zdravou svačinu
Nakonec nezapomeňte ani na zeleň. Okrasné rostliny děti tolik neocení, spíše budou rády, když si budou moci dát sladké ovoce. Na zahrady, jež jsou věrné venkovskému stylu, se určitě nemusíte bát zasadit jabloň, hrušeň nebo třešeň. Pokud byste raději něco menšího vzrůstu, jsou tady jahody, maliny, kanadské borůvky, angrešt nebo rybíz. Na zahradu byste naopak neměli sázet rostliny s chutně vypadajícími plody, jejichž konzumace však rozhodně dobrá není.