Uspora Energii 2

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Jednoduché tipy jak ušetřit za energie

Ceny energií neustále stoupají a nezdá se, že by v nejbližší době měly začít klesat. Nezbývá tak než hledat způsoby, jak zatočit s astronomickými výdaji za elektřinu pomocí úsporných opatření. Přinášíme vám proto několik jednoduchých tipů, které vám pomohou alespoň trochu odlehčit rodinný rozpočet.

Vyberte levnějšího dodavatele

Přestože růst cen se vzhledem k energetické krizi v letošním roce týká prakticky všech dodavatelů, není na škodu srovnat ceny poskytovatelů energií. Ačkoliv je ke změně dodavatele v současné nejisté situaci potřeba přistupovat s obezřetností, ve výsledku se i malá úspora počítá.

Pozor na okna

Pokud se už léta chystáte na výměnu oken, případně právě rekonstruujete či opravujete dům, nezapomeňte patřičnou pozornost věnovat oknům. Kvalitní okna mohou ušetřit až desítky procent nákladů na vytápění, což se za současných cen rozhodně vyplatí.  

S okny souvisí také další neduh českých domácností, který se může letos v zimě pěkně prodražit – větrání pomocí ventilace a mikroventilace. Přestože na škvíru pootevřené okno je skvělým pomocníkem při vaření či v horkých letních dnech, v zimě nadělá více škody než užitku. A jak tedy správně větrat? Ideální je rychlé vyvětrání interiéru otevřeným oknem, kdy odejde z interiéru přebytečná vlhkost, vymění se vzduch v místnosti, ale neprochladí se stěny a zařízení, čili neuniká zbytečně teplo.

Kvalitni Okna 2
Zdroj: Depositphotos.com

Vyměňte žárovky za úsporné 

Máte doma stále klasické žárovky? Pokud ano, je na místě jejich výměna – kromě světla vyzařují také teplo, čímž při svícení výrazně zvyšují spotřebu elektřiny. Náhradou za úspornou LED žárovku můžete snížit výdaje na svícení až o 90 %, což rozhodně není zanedbatelná částka. Příjemným bonusem je fakt, že úsporné žárovky se zpravidla mohou pochlubit opravdu dlouhou životností. 

Vypínejte, vypínejte, vypínejte!

Zároveň nezapomínejte, že zhasnutá žárovka nemá spotřebu žádnou – sviťte jednoduše jen tam, kde se právě nacházíte. Nebojte, LED žárovkám časté zhasínaní a rozsvícení neškodí, a není tak důvod zbytečně prosvítit tisíce korun.

Tohoto pravidla se držte také v případě spotřebičů. Nenechávejte zbytečně puštěnou televizi, DVD přehrávač, počítač či kuchyňské spotřebiče (samozřejmě s výjimkou lednice), které mohou mít i v neaktivním stavu či tzv. pohotovostním režimu znatelnou spotřebu elektřiny. 

Naučte se používat EKO režim

Pokud u spotřebičů používáte pouze výchozí režimy, vytáhněte manuál zapadaný prachem a vyčtěte z něj, zda daný spotřebič podporuje EKO režim.Úsporný režim zpravidla nabízejí novější pračky a myčky na nádobí, ale například také některé lednice. 

Nastavte správně bojler

Vzhledem k rostoucím výdajům možná nemáte na drahou výměnu bojleru za úspornější typ ani pomyšlení. Možná vás však potěšíme zprávou, že i v případě starších elektrických bojlerů lze výrazně snížit spotřebu správným nastavením teploty. Ta by neměla přesahovat 55 stupňů Celsia – vyšší ohřev je jednoduše zbytečný. 

Odmrazujte

Přiznejte se, kdy jste naposledy odmrazili mrazák? Přestože se na první pohled může zdát, že námraza na stěně mrazničce maximálně zbytečně zabírá místo, problém leží zejména ve zvýšení spotřeby energie, které má na svědomí. A to o celých 50 %!

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..