Sici Koutek

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak doma zařídit šicí koutek

Domácí šití může být nejen zábavným koníčkem, ale také způsobem, jak při současných vysokých cenách oblečení ušetřit dost peněz. Důležité je mít pro šití doma vhodné místo, ať už se jedná o samostatnou pracovnu, nebo jen o šicí koutek. Poradíme vám, jak si uspořádat pokoj, aby se vám v něm dobře šilo, abyste potřebné věci snadno našli a měli tam vše, co budete k šití potřebovat. 

Výběr místa je důležitý

Ať už máte pro šití samostatnou místnost nebo jen koutek, mělo by to být místo, kde se budete cítit dobře.  Tomu by měly odpovídat i barvy na stěnách, výběr nábytku a dalšího vybavení. Při šití budete v šicím koutku trávit dlouhé hodiny, takže záleží i na tom, na jaké židli a u jakého stolu budete sedět. Abyste si mohli správně vybrat látky, nitě i další materiál, budete potřebovat také dostatek osvětlení, a to jak přírodního, tak i umělého.  

Uspořádání šicího koutu

Vždy záleží na tom, jaké vybavení máte. V každém případě musíte mít dostatek místa pro šicí stroj, případně šicí stroje, pokud jich máte víc. Máte šlapací šicí stroj, nebo snad šicí stroj se stolem, případně ještě kufříkový šicí stroj?Nebo snad už šijete skoro jako profesionál a uvažujete, že si pořídíte průmyslový šicí stroj? Pokud šicí stroj teprve vybíráte, vyzkoušejte si ho třeba u kamarádky. Důležitý je nejen počet programů, ale také rychlost šití a způsob ovládání. Každému vyhovuje něco jiného a investice do nákupu šicího stroje není úplně malá, takže je lepší si vše předem otestovat. 

Stůl na šicí stroj

Ať máte jakýkoli, musíte pro něj mít vhodné místo, tedy stůl. Podle velikosti šicího koutu můžete mít buď klasický, nebo i rozkládací. V malých prostorech lze využít také stůl sklápěcí, jehož využitím se ušetří spoustu místa. Někdo má jen jeden větší stůl, který využívá jako střihačský stůl, a zároveň také jako stůl pod šicí stroj, případně pracovní stůl na šití. Stůl by měl mít minimálně dvě zásuvky, ale možné je také doplnit stůl bez zásuvek o zásuvkový kontejner. Nezapomínejte, že každý šicí stroj má různé příslušenství, které je třeba někam přehledně uložit.

Sici Stroj
Zdroj: unsplash.com

Vhodná židle

Židle ke stolu na šití by měla být kvalitní, ergonomická, ale zároveň také nastavitelná a ideálně i otočná. Prodávají se speciální židle vhodné do šicích dílen, ale také pevné i otočné stoličky. Každému vyhovuje něco jiného, někomu se lépe sedí na čalouněné židli, jiný preferuje židli dřevěnou, plastovou či kovovou. Každopádně by se na ní mělo sedět pohodlně. Ale máte-li samostatnou místnost, pořiďte si tam také pohodlné křeslo, třeba ušák, ve kterém budete moci sedět, při různých ručních pracích, na které šicí stroj potřebovat nebudete, nebo při čerpání inspirace v módních časopisech. 

Osvětlení

Abyste na šití dobře viděli, je vhodné mít nad stolem nastavitelnou lampu, kterou si natočíte podle toho, jak potřebujete. Okno by mělo propouštět také dostatek přírodního světla, abyste si mohli vybrat správnou barvu látky, nití, knoflíků apod. Pokud máte také křeslo, pořiďte si k němu stojací lampu, abyste na práci dobře viděli i při sezení v křesle.

Siti
Zdroj: unsplash.com

Úložné prostory

Při šití potřebujete velké množství materiálu a dalších prvků, takže také vhodné úložné prostory. I v tomto ohledu má každá švadlenka jiné preference. Někomu vyhovují policové regály, jiný má radši klasickou šicí skříň. V každém případě byste měli dbát na to, aby se na látky a další materiál neprášilo. 

Tip: Pokud vám záleží u látek na jejich zdravotní nezávadnosti a minimálnímu dopadu na životní prostředí, vybírejte si v metráži látky od výrobce s textilní certifikací. Celosvětových standardů je v této oblasti celá řada – např. OEKO-TEX, Bluesign, GOTS aj.

Policový regál tak můžete doplnit o plastové boxy, případně je doplnit stahovací roletou. Ve skříni se látky dají skvěle uchovávat zavěšené třeba na ramínkách. Třeba ramínka pro zavěšení několika kalhot vám pomohou elegantně uložit různé kusy látek. Ve skříni zase může využít výsuvný díl na kalhoty s řadou kovových tyčí vedle sebe. 

Určitě můžete využit i stěny, kam se dají umístit závěsné systémy například na jednotlivé špulky s nitěmi. Ideální jsou různé dírkované desky, na něž se dá za pomoci kolíků a háčků zavěsit hodně drobností, nebo malé poličky třeba na jehelníček, špendlíky a další malé věci. 

Někdo používá také klasický tyčový systém a háčky, které najdete třeba u kuchyňských linek. Jinou alternativou jsou kapsáře nebo organizátory. K dostání jsou plastové i látkové, nebo si můžete ušít i vlastní s různě velkými kapsami na vše možné přesně podle svých potřeb. Uložíte do něj spoustu drobností, tedy nůžky, pravítka, krejčovskou křídu a další psací potřeby, met a mnoho dalšího. 

Máte-li k dispozici zásuvky, pořiďte si organizéry z plastu i do nich, abyste v nich všechno rychle našli. Další materiál, například knoflíky, patenty, druky, zipy, stuhy, tkalouny, šňůrky, různě velké prádelní gumy atd. můžete uložit do průhledných plastových boxů, takže rychle najdete to, co budete potřebovat. 

Vybaveni Na Siti
Zdroj: unsplash.com

Méně používané věci, například zbytky látek, nebo nažehlovací záplaty si můžete uložit do velkého plastového boxu třeba pod postelí, nebo nahoře na skříni či polici. Mimochodem, zbytky látky nevyhazujte, nikdy nevíte, kdy budete potřebovat jen proužek, nebo kapsu v kontrastní barvě nebo vzoru.

Na stěně můžete mít i držák na žehlicí prkno, ať už je klasické rozkládací, nebo menší určené k umístění na stůl, případně i držák na žehličku. Z mé zkušenosti se při šití hodí i malý ruční vysavač, protože se vždy vyskytne hodně malých ústřižků, zbytků nití a dalšího malého odpadu, který je nejjednodušší prostě vysát.

Další vybavení

Vhodné je mít k dispozici také další vybavení. Hodí se například nastavitelná krejčovská panna,

řezací podložka na šití, police na knihy a časopisy, případně střihy. Máte-li více šicích strojů a další techniky, hodí se také prostor pro kabely a nástavce. 

Hodí se třeba i korková nástěnka, kam si můžete připíchnout obrázky s inspirací, střihy atd. Velmi praktické jsou také magnetické tyče, které se běžně používají na v kuchyni na nože a na které snadno upevníte nůžky, ale také jehly a další kovové věci. Možná jste v kadeřnictví viděli vícepatrový vozík na kartáče, klipsy a další drobné věci. Může se vám hodit i při šití. Pokud šijete pravidelně, uživíte také štendr či věšák, kam se dají zavěsit ramínka. Hodí se také rádio, nebo stereo, na přehrávání hudby.

Ať už se rozhodnete vybavit celou šicí místnost, nebo si pro sebe ukradnete část ložnice nebo obývacího pokoje, držíme vám palce, aby se vám ve vašem šicím koutku dobře pracovalo.

Tip na závěr: Pokud hledáte pro svoje první šití nějaké praktické využití, zkuste se třeba podívat, jak se šije hnízdečko pro miminko.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..