Jak vybrat ten nejlepší fén na vlasy

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Vyberte si ten nejlepší fén pro snadnou a rychlou úpravu vlasů!

Je sice už poměrně známý fakt, že naše vlasy (a nejen ony) mají ze všeho nejraději přirozenost. A že jim vystavování vysokým teplotám, zejména je-li časté a pokud nejsou vlasy nějakým způsobem chráněny, nedělá dobře. Co ale dělat, když není dost času, a vy prostě potřebujete mít vlasy co nejrychleji suché? Na řadu přichází vysoušeč vlasů neboli fén. Jak vybrat ten nejlepší?

Jak vybrat ten nejlepší fén na vlasy

TOP 5 fénů (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
BaByliss 6604 WEBaByliss 6604 WE
Remington D5219Remington D5219
Philips HP8232/00Philips HP8232/00
Rowenta Powerline CV5090F0Rowenta Powerline CV5090F0
Valera 584.01Valera 584.01

Není fén jako fén

Rozvoj technologií už zasahuje téměř do všech oblastí našeho života. A ani elektronika není výjimkou. Na trhu tak můžete narazit na velmi rozdílné modely fénů, které se liší základními parametry či svými funkcemi. Co je nutné si ujasnit před tím, než se do výběru fénu pustíte? Ze všeho nejdříve se rozhodněte, zda budete fén používat především doma, nebo jej budete muset brát i s sebou na cesty. Jak nejčastěji vypadá vaše běžná úprava vlasů? Bude vám stačit vlasy pouze vyfoukat, nebo potřebujete fén i pro jejich náročnější úpravu? V neposlední řadě záleží také na typu vašich vlasů, na tom, jak jsou náchylné nebo odolné. Fény vám mohou poskytnout různé teploty a ne každý typ vlasů bez problémů zvládá ty nejvyšší. Pořídit si můžete také speciální fény, které vaše vlasy nejen usuší a upraví, ale během vysoušení jim poskytnou dostatečnou péči.

Jaký by měl mít fén příkon?

Čím vyšší má fén příkon, tím vyšší je také jeho výkon. A s výkonem, tedy silou motoru, souvisí doba vysoušení. Dá se tedy zjednodušeně říct, že čím vyšší je příkon fénu, tím rychleji s ním vlasy vysušíte. Příkon fénu nijak nesouvisí s teplotou vypouštěného vzduchu, pouze s jeho silou. Tu do jisté míry ovlivňuje také ústí fénu, které by mělo být co nejužší. Čím menší je otvor, kterým je vzduch vypouštěn, tím lépe se vzduch koncentruje na jedno místo a neotepluje se zbytečně vzduch kolem. Vlasům vystavení vysokým teplotám příliš nesvědčí, proto je dobré pořizovat fén s co nejvyšším výkonem a tedy nejkratší dobou vysoušení. Jako ideální příkon se uvádí hodnota okolo 2 000 W, lidem s kratšími vlasy postačí i fén o příkonu 1 750 W. Přístroje s nižším příkonem jsou nedostačující. Fénování s nimi trvá dlouho, což je jednak nepohodlné a navíc tím dochází ke zbytečnému poškozování vlasů.

TIP: Dopřejte svým vlasům tu nejlepší péči! Přečtěte si náš článek o 9 zázračných olejích, které mají vynikající účinky nejen na vaše vlasy, ale také na pleť a pokožku.

Materiál fénu a jeho částí

U fénu nezáleží ani tak na materiálu, z kterého je vyrobeno jeho tělo. Tím je nejčastěji plast, nebo kov. Kov je o něco odolnější než plast, má většinou ale také vyšší hmotnost. Daleko důležitější je však materiál topných prvků, protože ty mají vliv na to, jak dobře fén funguje. Fén s topnými prvky z kovu není schopen roznášet teplo rovnoměrně a má tendenci se rychle přehřívat. Mnohem lepší jsou proto modely s topnými prvky z keramiky. Tento materiál zajišťuje rovnoměrnou distribuci tepla, což je mnohem ohleduplnější i k vlasům samotným. Některé modely fénů mohou mít vnitřní stěny opatřeny minerálem zvaným turmalín. Je-li turmalín vystaven vysoké teplotě, dojde k jeho elektrostatickému nabití a vytvoření záporných iontů. Ty mají příznivý vliv na kvalitu i stav vlasů. Existují i další technologie, které se aktivují při vyšší teplotě. Narazit tak můžete třeba na fén, který při vysoušení vypouští jemnou mlhu z vitamínů a olejů.

Vysoušení vlasů s fénem je rychlé a snadné

Typy fénů

Fény lze rozlišit podle různých kritérií. Nejčastěji se však dělí na tři základní skupiny: cestovní, domácí a profesionální. Cestovní fén bývá nejlevnější a vyznačuje se kompaktností a nízkou hmotností. Je ideální na cesty, pro každodenní používání je však nevhodný. Má totiž nižší výkon a také jeho funkce jsou značně omezené. Domácí fén je o něco dražší a na trhu narazíte na spoustu modelů s velmi rozdílnými vlastnostmi i funkcemi. Při jeho výběru tedy záleží především na tom, co od svého fénu očekáváte a bez jakých parametrů se neobejdete. Pro opravdu náročnou úpravu vlasů lze pořídit tzv. profesionální fén. Jeho pořizovací náklady jsou sice vyšší, zato však získáte bohatou nabídku užitečných funkcí a příslušenství, se kterými můžete svým vlasům poskytnout péči obdobnou té v profesionálních kadeřnických salónech. Opět tedy záleží především na náročnosti péče a úpravě vašich vlasů a také na tom, zda máte čas chodit na pravidelné návštěvy ke kadeřníkovi.

Stupně teploty a intenzita foukání

Většina modelů fénů dostupných na trhu nabízí uživateli možnost zvolit si z několika stupňů teploty a také intenzity foukání. To, jakou teplotu je vhodné během vysoušení zvolit, závisí především na typu vašich vlasů. Vyšší teploty jsou vhodné spíše na úpravu vlasů a pro běžné fénování doporučujeme volit střední či nižší teplotu. Výrobci bohužel jen málokdy uvádí konkrétní stupně teploty a musíte se tak řídit vlastním pocitem. Co se týče různých intenzit foukání, ty vypovídají o síle vyfoukávaného vzduchu. Čím vyšší je intenzita foukání, tím spíše dochází k rozbití struktury vlasů. Pokud potřebujete vlasy vysušit opravdu rychle, můžete použít i nejvyšší stupeň. Pro běžné používání ale profesionálové v péči o vlasy doporučují volit spíše nižší stupně intenzity. Pokud navíc potřebujete vytvarovat účes, přílišná intenzita foukání by mohla napáchat více škody než užitku, protože by se vlasy rozfoukaly na všechny strany. Ideální jsou modely se třemi stupni teploty a dvěma stupni intenzity.

Hmotnost a hlučnost

Hmotnost fénu se pohybuje přibližně v rozmezí od 0,5 do 2 kilogramů. Může mít vliv na celkovou pohodlnost používání fénu, zejména při vyfoukávání dlouhých vlasů. Pokud si vlasy sušíte a upravujete i více než 10 minut, může pro vás být příliš těžký fén na obtíž. Zvažte nejen dobu fénování, ale také své možnosti a sílu. Nižší hmotnost mají fény cestovní, ty však příliš nevyužijete v případě, že si vlasy foukáte několikrát do týdne či dokonce každý den. Co se týče hlučnosti, řadí se fén k nejvíce hlučným přístrojům. Hlučnost fénu může dosahovat až 90 dB, což může být problematické zejména v domácnostech, ve kterých se hluk snadno šíří. V takovém případě doporučujeme pořídit si fén s vysokým příkonem, díky kterému snížíte dobu vysoušení vlasů. Poohlédnout se můžete také po tlumiči hluku, který někteří výrobci ke svým fénům nabízí jako součást balení, případně je možné jej dokoupit.

Dopřejte svým vlasům profesionální péči

Délka napájecího kabelu

Fén je vždy napájen ze sítě a to, jak dlouhý je jeho přívodní kabel, vypovídá o pohodlnosti jeho používání. Při výběru toho nejlepšího modelu se proto nezapomeňte o délce přívodní kabelu informovat. Ideální je změřit si délku od elektrické zásuvky k místu, kde si vlasy foukáte. Čím delší přívodní kabel je, tím více prostoru máte pro manipulaci s fénem. Příliš dlouhý kabel ale může být spíše na obtíž. Některé fény proto disponují navíjecím přívodním kabelem. Délka přívodních kabelů se u fénů pohybuje od 1,8 až do zhruba 3 metrů. Některé modely fénů mají kabel vybaven otočným kloubem, který zabraňuje lámání kabelu a výrazně tak prodlužuje jeho životnost. Velmi užitečným doplňkem, který ke svým modelům nabízí celá řada výrobců, je poutko na zavěšení fénu. Díky němu můžete fén pověsit a ušetříte tak úložné místo jinde. Fén máte navíc po ruce přesně tam, kde potřebujete.

Jakými funkcemi může fén disponovat?

Většina nových modelů fénu nabízí hned několik stupňů teplot a často také možnost využít studený vzduch. Ten je sice k vlasům citlivější než příliš horký vzduch, se sušením jako takovým vám ale příliš nepomůže. Je však ideální k závěrečným úpravám či fixaci účesu, pro kterou nemusíte používat horký vzduch a své vlasy tak lépe ochráníte. Narazit můžete dále na fén s ionizátorem. Toto zařízení vytváří záporně nabité molekuly, které se pak spolu s vyfoukávaným vzduchem dostávají do vlasů. Těm dodávají vlhkost, zvyšují jejich lesk a zabraňují jejich lámavosti. Fén s ionizátorem ocení zejména vlastníci suchých, poškozených a lámavějších vlasů. Ionizátor navíc zabraňuje elektrizování vlasů a vlasy se díky této funkci také snadněji rozčesávají. Počítejte však s tím, že si za fén s ionizátorem něco málo připlatíte. Velmi šikovnou vychytávkou je také dotykový senzor, který rozpozná položení fénu a automaticky jej vypne. Jakmile fén opět vezmete do ruky, zapne se.

Fén a dodatečná příslušenství

Součástí balení velké části fénů je také celá řada nástavců. Ty slouží především k úpravě vlasů, takže můžete vlasy vysoušet a zároveň už tvarovat do požadované podoby. Jedním z takových příslušenství je difuzér, který je vhodný zejména pro kudrnaté vlasy. Dodá jim objem a podtrhne přirozené zvlnění. Pro dokonale hladký účes se využívá koncentrátor, na který můžete narazit také pod pojmem tvarovací či ondulační koncovka. Koncentrátor soustřeďuje vzduch do malého a tenkého otvoru a umožňuje nasměrovat proudění vzduchu přesně tam, kam potřebujete. Hodí se zejména pro vysoušení vlasů přes plochý či kulatý kartáč. Proud vzduchu je při použití koncentrátoru velmi silný a proto se nedoporučuje přiklánět fén příliš blízko vlasům, rozhodně by se jich neměl dotýkat. Fén může disponovat i dalšími nástavci, velmi oblíbený je nástavec ve tvaru hřebenu, se kterým můžete vlasy již během foukání rozčesávat a nadzvedávat je přímo od kořínků. Tím dodáte finálnímu účesu vytoužený objem.

Fén pomáhá také s tvarováním účesu

Fén by se vám měl dobře držet a ovládat

Při výběru fénu si všímejte umístění tlačítek sloužících k jeho ovládání. Je velmi důležité, na jaké straně tlačítka jsou, protože jinak se takový fén bude ovládat pravou rukou a jinak levou. Některé modely mají tlačítka umístěna uprostřed, aby jej bez problémů mohli používat nejen leváci či praváci, ale také ti, kteří potřebují při fénování střídat ruce. Pokud nemáte možnost si fén vyzkoušet, zkuste si představit, jak ho budete držet. Nemůže se vám stát, že při vysoušení vlasů omylem změníte teplotu či stupeň foukání? To ve výsledku sice ničemu nevadí, může to ale délku sušení zbytečně znepříjemnit a prodloužit. Rukojeť by měl mít fén dostatečně širokou na to, aby dobře padla do ruky. Během vysoušení vlasů by vám fén neměl z ruky klouzat, poohlédněte se proto po takovém modelu, který disponuje ergonomicky tvarovanou rukojetí vybavenou protiskluzovými prvky. Používání takového fénu je nejen pohodlné, ale především také bezpečné.

Údržba a bezpečnost fénu

Fén nepatří k přístrojům nijak výrazně náročným na údržbu. Čím lépe se o něj ale budete starat, tím déle a lépe vám bude sloužit. Největším problémem je zanášení fénu vlasy či prachem. Může dokonce dojít i k přehřívání fénu, který může při vysoušení poškozovat vlasy. Motor fénu bývá umístěn na zadní části a ty nejlepší modely jsou zde vybavené odnímatelnou mřížkou. Tu jednoduše sundáte a odstraníte zpod ní všechny nečistoty. Tuto údržbu nemusíte provádět po každém použití, ale alespoň jednou měsíčně si na ni zkuste vyhradit čas. O bezpečné používání fénu se stará pojistka proti přehřátí, která přístroj v případě potřeby vypne. Tím zabraňuje riziku vzniknutí požáru a chrání fén před nevratným poškozením. Jakmile se přístroj ochladí, pojistka umožní jej opět zapnout. Některé dražší modely disponují také teplotním senzorem. Ten měří teplotu na povrchu vlasů a v případě, že je příliš vysoká, automaticky sníží teplotu vyfoukávaného vzduchu.

Jak si správně fénovat vlasy?

Pro správné vysoušení a úpravu vlasů je kvalitní fén základ. Není to však to jediné, na čem záleží. Pokud vám záleží na tom, aby se vaše vlasy během sušení zbytečně nelámaly a nepoškozovaly, nikdy nefoukejte právě umyté vlasy. Vždy je nechte alespoň trochu uschnout. Mokré vlasy mají totiž vyšší tendenci se lámat. Máte-li fén s funkcí studeného vzduchu, můžete začít nejdříve s ním a jakmile jsou vlasy trochu suší, pusťte teplejší vzduch. Snažte se vyhýbat těm nejvyšším teplotám, případně jimi vlasy foukejte jen opravdu krátkou chvíli. Nejlepší je použít na vlasy před vyfoukáním kosmetický prostředek, který je ochrání před vysokými teplotami. Fén držte alespoň 20 cm od vlasů, protože přímo u ústí je teplota vzduchu nejvyšší. Vzhledem k vyšší lámavosti mokrých vlasů je upravujte pomocí hřebenu a dalších pomůcek až ve chvíli, kdy jsou alespoň téměř, ne-li úplně suché. Pro dotvarování účesu a finální fixaci používejte už jen studený vzduch.


TOP 5 fénů (2020)

Už víte, jak by měl vypadat váš ideální fén? Jakými funkcemi by měl disponovat a bez jakého příslušenství se neobejdete? Podívejte se na těchto 5 úžasných produktů, které vám vlasy dokonale vyfoukají a dopřejí jim tu nejlepší péči.

BaByliss 6604 WE

BaByliss 6604 WE
Zdroj: Patro.cz

Fén BaByliss 6604 WE nabízí 3 stupně intenzity a 3 teploty foukání. Vysoký výkon 2 000 W zajišťuje profesionální AC motor, díky kterému dosahuje vyfoukávaný vzduch rychlosti až 90 km/h. To zaručuje rychlé usušení vlasů, čímž je zároveň chrání před namáháním a poškozením. Pro ještě lepší péči o vlasy je fén BaByliss 6604 WE vybaven funkcí studeného vzduchu. Ten je k vlasům nejen šetrnější, je to také ideální pomocník při závěrečných úpravách a tvarování účesu. Fén BaByliss 6604 WE je dále vybaven závěsným poutkem, s jehož pomocí jej lze pověsit na zeď a ušetřit tak potřebné místo v koupelně. Tělo fénu je tepelně izolované a nezahřívá se, fén navíc disponuje odnímatelným filtrem, který usnadňuje pravidelné čištění a údržbu. Rukojeť je ergonomicky tvarovaná a fén je celkově velmi lehký a kompaktní.

Technické parametry produktu BaByliss 6604 WE

VlastnostSpecifikace

Příkon

2000 W

Počet rychlostí

3

Počet teplot

3

Délka přívodního kabelu

1,6 m

Hmotnost

0,77 kg

Klady a zápory produktu BaByliss 6604 WE

Klady (+)Zápory (-)

+ studený vzduch

– bez difuzéru

+ koncentrátor vzduchu

– bez ionizátoru

+ poutko na zavěšení

– topné těleso není z keramiky

+ tepelně izolované tělo

+ odnímatelný filtr

Obchody, kde koupíte produkt BaByliss 6604 WE


Remington D5219

Remington D5219
Zdroj: Datart.cz

Fén Remington D5219 je vysoce výkonný (až 2 300 W) a jeho součástí je hned několik nástavců: koncentrátor, difuzér a také speciální nástavec Root Boost, který dodává vlasům objem už od kořínků. K fínu je navíc možné dokoupit i další dva dodatečné nástavce pro různé typy úprav vlasů a účesy. Fén Remington D5219 disponuje zabudovaným ionizátorem, který vlasům dodává lesk, zabraňuje jejich nadměrnému vysoušení a třepení. Vybírat je možné ze 2 stupňů intenzity foukání a ze 3 teplot. Fén má také funkci intenzivního vysoušení, která vzduch ohřeje na maximální teplotu a umožňuje vlasy usušit opravdu rychle. Chybět nesmí ani funkce studeného vzduchu, kterou zapnete jediným stiskem tlačítka Cool Shot. Můžete si tak dopřát závěrečnou úpravu účesu a zároveň tím chránit vlasy před zbytečným poškozením vlivem vysokého tepla. Fén Remington D5219 dále disponuje odnímatelnou mřížkou, která usnadňuje jeho údržbu, a užitečným poutkem pro zavěšení, které šetří volné místo v koupelně.

Technické parametry produktu Remington D5219

VlastnostSpecifikace

Příkon

2 300 W

Počet rychlostí

2

Počet teplot

3

Délka přívodního kabelu

2,5 m

Hmotnost

0,81 kg

Klady a zápory produktu Remington D5219

Klady (+)Zápory (-)

+ studený vzduch

– topné těleso není z keramiky

+ poutko na zavěšení

– vyšší hlučnost

+ difuzér a ionizátor

– vyšší hmotnost

+ nástavec Root Boost

+ odnímatelná mřížka

Obchody, kde koupíte produkt Remington D5219


Philips HP8232/00

Philips HP8232/00
Zdroj: K24.cz

Fén Philips HP8232/00 chrání vaše vlasy již během sušení, a to díky funkci ThermoProtect, která nastaví optimální teplotu vzduchu. Ve fénu je zabudován ionizátor, který dodává vlasům lesk, hebkost, brání vzniku statické elektřiny, vlasy jsou díky němu méně roztřepené a snadněji se rozčesávají. Fén Philips HP8232/00 je dále vybaven funkcí Cool Shot, která po zapnutí vypouští studený vzduch. Ten je vhodný zejména pro finální úpravu vlasů, studený vzduch jim nijak neškodí a díky němu účes lépe drží. Na výběr je ze 2 stupňů intenzity foukání a 3 teplot. Součástí fénu je také koncentrátor s obzvláště úzkým ústím (14 mm), který slouží k co nejlepšímu vytvarování vašeho účesu. A chybět nesmí ani difuzér. Fén navíc disponuje výkonem až 2 200 W, což zajišťuje opravdu silný proud foukaného vzduchu. Filtr fénu je odnímatelný. Fén Philips HP8232/00 se velmi snadno ovládá, a to zejména díky 1,8 metrů dlouhému přívodnímu kabelu a závěsnému poutku.

Technické parametry produktu Philips HP8232/00

VlastnostSpecifikace

Příkon

2 200 W

Počet rychlostí

2

Počet teplot

3

Délka přívodního kabelu

1,8 m

Hmotnost

0,6 kg

Klady a zápory produktu Philips HP8232/00

Klady (+)Zápory (-)

+ poutko na zavěšení

– větší rozměry

+ odnímatelný filtr

– topné těleso není z keramiky

+ ionizátor a difuzér

+ koncentrátor s extra úzkým ústím

+ funkce ThermoProtect a Cool Shot

Obchody, kde koupíte produkt Philips HP8232/00


Rowenta Powerline CV5090F0

Rowenta Powerline CV5090F0
Zdroj: Alza.cz

Fén Rowenta Powerline CV5090F0 umožňuje vybrat si ze 2 stupňů intenzity foukání a 3 různých teplot. Je velmi lehký a zároveň vysoce výkoný. Díky zabudovanému ionizátoru během foukání o vlasy zároveň pečuje. Ionizace je velmi šikovná funkce, díky které jsou vlasy po vyfoukání hebké a lesklé, netřepí se, neelektrizují a snadno se rozčesávají. Pro vytvoření co nejdokonalejšího účesu disponuje fén Rowenta Powerline CV5090F0 také několika nástavci. Chybět nesmí koncentrátor vzduchu či difuzér. Funkce studený vzduch zafixuje účes a lze jej použít pro finální úpravy, aniž by docházelo k nadměrnému vysoušení vlasů. Topné těleso je opatřeno keramickým povrchem a díky odnímatelné mřížce se fén velmi jednoduše udržuje. Je navíc vyroben tak, aby byl vyvážený, dobře seděl v ruce a zároveň byl kompaktní a lehký. Snadnou manipulaci zaručuje také poutko pro zavěšení, díky kterému můžete fén připevnit ke zdi, ušetřit tak místo v koupelně a mít ho vždy ihned po ruce.

Technické parametry produktu Rowenta Powerline CV5090F0

VlastnostSpecifikace

Příkon

2 300 W

Počet rychlostí

2

Počet teplot

3

Délka přívodního kabelu

1,8 m

Hmotnost

0,64 kg

Klady a zápory produktu Rowenta Powerline CV5090F0

Klady (+)Zápory (-)

+ ionizátor a difuzér

– malé rozdíly mezi teplotami

+ topné těleso z keramiky

+ odnímatelná mřížka

+ vyvážený a kompaktní

+ poutko na zavěšení

Obchody, kde koupíte produkt Rowenta Powerline CV5090F0


Valera 584.01

Valera 584.01
Zdroj: Mall.cz

Fén Valera 584.01 je poháněn DC motorem s životností až 1 200 hodin. Na výběr je ze 2 stupňů intenzity foukání a 3 teplot a při fénování je využívána technologie ColourCare, která zajišťuje vlasům nadstandardní péči. Fén disponuje funkcí studeného vzduchu, kterou lze využít pro závěrečnou úpravu vlasů či tvarování účesu. Zabudovaný ionizátor s technologií Tourmaline vytváří ještě větší množství přirozených iontů a dodává vlasům lesk a hebkost, vlasy neelektrizují a netřepí se. Fén Valera 584.01 disponuje také difuzérem pro zvětšení objemu vlasů či koncentrátorem pro vytvarování účesu. Tělo fénu je z vysoce odolné ušlechtilé oceli a součástí balení je také ochranný vak. Nechybí ani poutko pro zavěšení a fén se může chlubit extra dlouhým přívodním kabelem (3 m). Speciálně tvarované topné těleso zajišťuje bezpečnost nejen přístroje, ale také vlasů samotných. A rovněž údržba tohoto fénu je jednoduchá, a to zejména díky odnímatelnému kovovému filtru.

Technické parametry produktu Valera 584.01

VlastnostSpecifikace

Příkon

2 000 W

Počet rychlostí

2

Počet teplot

3

Délka přívodního kabelu

3 m

Hmotnost

0,56 kg

Klady a zápory produktu Valera 584.01

Klady (+)Zápory (-)

+ topné těleso z keramiky

– náročnější manipulace

+ celokovové tělo

– difuzér je menší a kratší

+ odnímatelný filtr

– bez otočného kloubu na kabelu

+ poutko pro zavěšení

+ technologie ColourCare a Tourmaline

Obchody, kde koupíte produkt Valera 584.01

Přidat hodnocení


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..