Pro správné těsnění oken je důležitá také jejich pravidelná údržba

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Špatné těsnění oken? Neztrácejte teplo zbytečně!

Cítíte, jak oknem táhne? Průvan je nejen nepříjemný a zdraví nebezpečný, ale způsobuje také tepelné ztráty, které se mohou výrazně projevit na účtech za energie. Dostatečné těsnění oken vám tak může pomoci ušetřit a cítit se doma mnohem lépe.

Jak vám těsnění oken a dveří ušetří peníze?

Je to jednoduché: špatné těsnění způsobuje únik teplého vzduchu z místnosti a zároveň do ní vniká studený vzduch z venku. Kvůli tomu musíte v místnosti topit více, než kdyby bylo těsnění oken a dveří dostatečné. Což samozřejmě poznáte na vysokých výdajích za energie. Kvalitní těsnění vám pomůže tyto výdaje výrazně snížit, a to až o 70 %.

Špatné těsnění způsobuje i další potíže

Investujete-li do kvalitního těsnění, nebude vás navíc muset trápit studený průvan, který do místnosti proudí a který je nejen nepříjemný, ale může také ohrozit vaše zdraví. Studený vzduch proudící zvenčí navíc může způsobovat rosení oken či balkonových dveří, které vede až k výskytu plísní. V neposlední řadě kvůli špatnému těsnění oken proudí dovnitř hluk z ulice, kterého vás kvalitní těsnění konečně zbaví.

Na špatné těsnění se vztahuje záruka

Záruka na okna je u většiny výrobců několik let, pohybuje se zhruba mezi 5 až 10 lety. Jestli jsou vaše okna stále v záruce a vy odhalíte špatné těsnění, servisní technik se o problém postará. Nejdříve provede kontrolu těsnění rámů a poté vše seřídí tak, aby každá část dobře doléhala, včetně kování i těsnění. Jestliže již doba záruky uplynula, velká část výrobců poskytuje také pozáruční servis, ten už si ale musíte zaplatit.

Základní seřízení oken zvládnete i svépomocí

Seřízení oken se liší podle toho, z jakého materiálu je vyroben rám oken. Nejčastěji se jedná o dřevo u starších typů oken, ty nejnovější bývají již plastové či z hliníku (případně z kombinace hliníku a dřeva). Se seřízením vám pomůže především návod k obsluze obsahující také pokyny k údržbě, kde byste měli najít kroky, jak základní seřízení provést.

Jak seřídit kování oken?

Že je chyba ve špatném těsnění v kování okna poznáte také tak, že se s ním těžko manipuluje a jeho otevírání/zavírání jde ztuha. Seřídit kování není nijak složité a většinou vám k němu postačí imbusový klíč č. 4. Sejměte krytku závěsů a v horní i dolní části podle potřeby povolte nebo dotáhněte kování. Křídlo musíte seřídit tak, aby výškově sedělo vůči rámu a také po stranách rámu nahoře i dole. Dále je nutné seřídit uzavírací body na obvodu křídla, které musíte trochu povytáhnout, aby se dala otáčet i rukou. Poté ještě zkontrolujte upevnění vrutů kování a v případě jejich uvolnění je také utáhněte.

TIP: Snažíte se ušetřit na energii kde se dá? Připravili jsme pro vás řadu cenných tipů a užitečných rad, které vám s tím pomohou. Najdete je například v článku Energetická krize: pomůžeme vám se na ni připravit!

Jak nejlépe utěsnit okna

Dřevěná okna spraví nové těsnění

Dřevěná okna jsou ve většině případů už stará a jejich seřízení je proto poměrně komplikované. Jednoduchým řešením je použití těsnění z pěny nebo pryže umístěného na vnitřní hranu křídla. U dvojitých oken se těsnění lepí na vnitřní křídlo, v případě zdvojených oken je umístěte mezi sešroubované rámy. Dnes je již možné pořídit samolepicí těsnění, které se instaluje velmi snadno. Jestliže však během kontroly těsnění zjistíte, že se průvan dělá mezi sklem a křídlem, je bohužel nutné provést přesklení.

Jak často a kdy seřízení oken provádět?

Seřízení oken se doporučuje provádět alespoň dvakrát ročně, ideálně na jaře a na podzim. Jen pravidelné seřizování vám zajistí, že budou okna dostatečně těsnit a nebude jimi unikat teplo. V případě, že odhalíte špatné těsnění, proveďte seřízení okamžitě. Jen ovšem pozor na příliš nízké venkovní teploty, které při seřizování mohou způsobovat špatné nastavení přítlaku křídel a rámu.

Špatnému těsnění předejdete pravidelnou údržbou

Pravidelná údržba oken je velmi důležitá, a to nejen pro zajištění jejich správného těsnění. Dobře udržovaná okna vám déle vydrží a v případě oken s dřevěným rámem budou také stále skvěle vypadat. Základní údržbu provádějte alespoň dvakrát ročně, kování stačí promazat jednou za rok. Údržbu oken určitě nepodceňujte, nečistoty na vnějším rámu oken se vlivem slunečního záření a tepla postupně „připékají“ a čím déle budete s jejich odstraněním otálet, tím náročnější bude.

Umývejte nejdříve rámy a poté skleněnou výplň

Začněte nejdříve s omytím rámů z vnější strany, na které se usazuje větší množství nečistot, prachu a pylu. Poté umyjte rámy také zevnitř a až nakonec omyjte skleněnou výplň okna. Pro základní údržbu plastových oken vám postačí čisticí prostředek s odmašťovacím účinkem, u dřevěných oken je ale nutné použít šetrnější prostředky. Mycí prostředek na nádobí obsahuje tenzidy a pro mytí plastových či dřevěných rámů není vhodný, použít jej ale můžete na omytí rámů z hliníku. Na dřevěný rám se na konec mytí doporučuje ještě aplikovat ošetřující balzám.

Nezapomeňte na údržbu těsnění a kování

Při mytí oken máme tendenci na těsnění a kování kolem oken zapomínat, jejich pravidelná údržba je ale velmi zásadní. Zejména u těsnění, protože právě jeho nedostatečná údržba vede k špatné izolaci a zbytečnému úniku tepla. Těsnění stačí umýt vlažnou vodou s trochou mycího prostředku a jednou za rok ho spolu s kováním promažte olejem, nejlépe silikonovým. Oleje, které obsahují kyseliny či pryskyřice či dokonce stolní oleje jsou na mazání kování zcela nevhodné.

Když nové těsnění nestačí

Bohužel, někdy je nutné přistoupit k úplné výměně oken, a to zejména u velmi starých typů, které jsou již natolik poškozené, že ani jejich seřízení nepomůže spravit nedostatečné těsnění a zabránit tepelným ztrátám. K celkové výměně oken se přistupuje zpravidla spolu se zateplením domu.

TIP: Zateplení domu je pro zamezení tepelných ztrát velmi důležité. Podrobněji jsme se tomuto tématu věnovali v článku Kvalitní zateplení domu brání únikům tepla a šetří energii.

Kvalitní těsnění oken vám ušetří energii

Materiály rámu oken

Co se rámu okna týče, na výběr máte především ze tří materiálů: plastu, dřeva a hliníku. Každý z těchto materiálů má rozdílné vlastnosti a při výběru byste se měli řídit především svými požadavky, cenovými možnostmi i požadavky na vzhled oken. Všímejte si, jaká je kvalita těsnění oken, jejich odolnost, životnost či jaké jsou nároky na jejich údržbu.

Jaký materiál oken má nejlepší těsnění?

Těsnění mají obecně všechny tři materiály stejně kvalitní. Záleží totiž na konkrétním výrobci oken a při výběru se zaměřte na hodnotu součinitele prostupu tepla. Součinitel prostupu tepla rámu se označuje Uf, součinitel prostupu tepla sklem se označuje Ug a hodnota označená Uw pak vypovídá o celkovém prostupu tepla oknem. Používanou jednotkou je W/m2.K tedy watt na metr čtvereční a Kelvin a za standardní je považována hodnota okolo 1,1 W/m2.K.

Plastová okna jsou levnější a vyžadují menší údržbu

Plastová okna mají poměrně nízké pořizovací náklady a jejich údržba je opravdu jednoduchá. Jak už jsme ale zmínili výše, nejsou zcela bezúdržbová, ačkoliv se tak o nich často mluví. Pravidelným mytím rámů a skel spolu s údržbou těsnění a kování dosáhnete těch nejlepších tepelně izolačních výsledků. Výhodou plastových oken je také to, že si zachovávají svou barvu po velmi dlouhou dobu. Jejich nevýhodou je ovšem fakt, že na nečistoty působí elektrostaticky, takže jich přitahují mnohem více než rámy ze dřeva.

Přírodní krása dřeva vás okouzlí

Je to právě vzhled, který je hlavní předností dřevěných rámů oken oproti těm plastovým. Plastová okna je sice možné pořídit v mnoha různých barvách i dekorech včetně dekoru dřeva, opravdovému dřevu se ale nic nevyrovná. Dřevo se vyznačuje také dlouhou životností a skvělými izolačními vlastnostmi, a to jak tepelnými, tak zvukovými. Okna s dřevěnými rámy jsou ovšem proti těm s plastovými dražší a jednou přibližně za 5 let je dobré obnovit ochranu nátěru, který se vlivem UV záření a povětrnostních podmínek postupně poškozuje a může blednout.

Nejodolnější jsou rámy oken z hliníku

Hliníkové rámy jsou velmi odolné vůči povětrnostním podmínkám i slunečnímu záření a nejdéle ze všech materiálů si zachovávají svůj vzhled, barvu i tvar. A je to právě vzhled rámu z hliníku, pro který je tolik oblíbený, je totiž možné ho pořídit v mnoha barevných provedeních a dekorech, takže ho snadno přizpůsobíte celkovému designu vašeho domu. Hliník také snadněji odolává vlhkosti a je proto nejvhodnějším materiálem například pro zimní zahrady či vnitřní bazény. Jeho nevýhodou jsou ale vysoké pořizovací náklady. Zajímavým řešením jsou rámy oken vyrobené ze dřeva a přikryté hliníkovým opláštěním, které dřevu poskytuje dodatečnou ochranu a výrazně prodlužuje jeho životnost.

Jaký je nejlepší počet skel?

U nových oken se budete muset také rozhodnout, zda vám postačí dvojsklo či je nutné pořídit okna s trojskly. Trojskla mají samozřejmě lepší těsnění a tedy i tepelnou izolaci, zároveň jsou odolnější vůči rosení a více brání pronikání hluku zvenčí. Dvojskla jsou ale levnější, a to zejména díky své nižší hmotnosti a možnosti použít lehčí profil. Dvojskla navíc propouští více slunečního světla a místnost tak lépe vyhřejí. Kvalitní firmy s okny by vám měly pomoci najít ideální řešení právě pro váš případ.

Přidat hodnocení


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..