Jak na opravdu rychlý úklid

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



16 tipů, jak na rychlý a snadný úklid

Vánoční úklid už je za námi, ale uklízet se musí celý rok – pro někoho bohužel. Pro ty z nás, které úklid zrovna dvakrát nebaví, naštěstí existují fígle, pomocí kterých si lze tuto nepříjemnou činnost usnadnit. Stačí se řídit následujícími tipy a sami uvidíte, že vaše domácnost bude zářit a krásně vonět bez větší námahy a úsilí.

Jak na opravdu rychlý úklid

1) Myslete na úklid už při vybavování domácnosti

Jen málokdo se asi při pořizování nábytku, doplňků či dekorací zamýšlí také nad tím, jak se mu bude toto vybavení uklízet. A jakmile na úklid dojde, často si rveme vlasy. Zkuste si tedy ještě před tím, než si něco pořídíte, představit, jak se vám bude uklízet. Nesnášíte utírání prachu, ale zároveň máte zálibu v krásných dekoracích nebo si rádi vystavujete práce svých dětí z keramického kroužku? Nemusíte tyto předměty hned skrývat, zauvažujte nad pořízením prosklené skříně. Prach nemá šanci a vy se můžete kochat. Zvažte, jestli je nutné mít všude koberce. Je mnohem hygieničtější vytírat podlahu než vysávat koberec. Na tkaninách všeobecně se usazuje prach, nečistoty a také roztoči. Čím méně jich doma budete mít, tím zdravější váš domov bude a tím méně se budete muset trápit s jejich uklízením. Vhodnější je také nábytek na nožičkách či závěsné varianty, pod které se snadněji dostanete.

TIP: O tom, jak nám hromadění zbytečností škodí, se dozvíte více v našem článku Domov nabitý pozitivní energií: rozvrhněte si bydlení podle feng-šuej.

2) Usnadněte si úklid vyhozením zbytečností

Patříte také k těm, kterým je líto kdeco vyhodit, protože „se to může jednou hodit“? Zamyslete se nad tím, kolik z takových věcí jste opravdu znovu použili. A ty, pro které jste během posledních let nedokázali najít využití, vyhoďte. Vyhraďte si v každé místnosti jedno místo, na které odkládejte věci, které vyhodíte. Nezabývejte se žádným tříděním, jen by vás to stálo čas navíc a ponoukalo by vás to si některé věci přeci jen nechat. Pokud ale budete mít jednu kopku s věcmi na vyhazov, bude pro vás jednodušší je doopravdy vyhodit. Máte ve skříni kousky oblečení, které nenosíte a tak nějak tušíte, že už nikdy nebudete? Darujte je. Možná vám fakt, že jste svým oblečením někomu pomohli nebo udělali radost, usnadní loučení s ním. Mějte na paměti, že tímhle generálním vyhazovem zbytečností děláte velkou službu především sobě. Sami uvidíte, o co jednodušší pro vás bude příští úklid.

3) Zvládněte úklid s úsměvem

Jsou lidé, kteří si během úklidu odpočinou. Uklízení je pro ně formou terapie a takoví lidé mají opravdu velké štěstí. Bohužel, většina lidí k úklidu takto pozitivní přístup nezaujímá. A protože jsme už dopředu otrávení, máme tendenci tuto činnost odkládat nebo odbývat. Jenže tím se nepořádek kupí a to, co by se na začátku dalo uklidit raz dva, nám nakonec zabere nekonečné hodiny. Jak si tedy úklid zpříjemnit? Zkuste jej brát ne jako něco otravného, ale naopak jako něco, díky čemu se budete ve svém domově cítit lépe. Co z něj udělá útulné místo, na které budete právem hrdí. Uklizený domov je také zdravější. Pusťte si svou oblíbenou hudbu, která vám dodá energii. Nebo z uklízení udělejte bojovou hru, tím se vám také podaří zapojit více lidí a vše bude odbyto rychleji. Naplánujte si něco hezkého, čím se po úklidu odměníte. Budete mít motivaci a navíc – odměnu si zasloužíte!

Udělejte si z úklidu zábavu

4) Nejdříve si úklid naplánujte

Než se pustíte do úklidu, sepište si seznam všech jednotlivých úkolů, které je potřeba udělat. Projděte si každou místnost a naplánujte si, co kde uklidíte. Zkuste jednotlivé úkoly seřadit podle důležitosti a také náročnosti. Pokud vám nevystačí čas nebo síly na všechno, budete hned vědět, co můžete nechat na později. Někteří radí začít s těmi nejtěžšími úkoly. Jakmile je budete mít za sebou, k jednodušším úkolům se vám bude přistupovat mnohem lehčeji. Jiní ale zase radí, abyste si ty nejnáročnější činnosti nechali na konec. Snadnější úklid vám totiž nevezme tolik sil, takže i na konci budete mít pořád dost energie, abyste vše zvládli. V tomto neexistuje jedno pravidlo zcela platné pro všechny. Záleží především na vás, jak k náročnějším úkolům přistupujete všeobecně. Vyzkoušejte nejdříve tu variantu, která vám připadá příjemnější. Možná se vám to zdá jako zbytečná ztráta času. Pořádné naplánování vám ale může výrazně pomoci vše usnadnit a urychlit.

Doporučujeme

Econea.cz logo

Nejlepší potřeby pro úklid můžete zakoupit na Econea.cz. Nakupte v tomto českém e-shopu a udělejte dobrý skutek pro své zdraví i pro životní prostředí!

5) Pořiďte si pro úklid kvalitní pomůcky

Šikovní pomocníci jsou základ! Předem si nachystejte vše, co budete na úklid potřebovat. Nebudete se pak muset zdržovat a odbíhat od rozdělané práce. A už v tomto kroku využijete svůj seznam úkolů. Snadněji z něj totiž vyčtete, co si připravit. Základem je vysavač, hadřík na utírání a čisticí přípravky. Doporučujeme používat utěrky z mikrovlákna. Jsou velmi jemné a účinné na všechny typy povrchů, ty skleněné navíc rovnou naleští. Nejsou příliš drahé a vydrží vám opravdu dlouho. Jako čisticí přípravky můžete použít své oblíbené a prověřené produkty, nebo si vytvořte vlastní čisticí roztoky. Osvědčeným trikem je nalít do nádoby s vodou ocet v poměru 10:1. Ten si poradí se všemi nečistotami, a to včetně mastnoty, vodního kamene i plísně. Pokud vám octový roztok příliš nevoní, přidejte pár kapek citronové šťávy. I ta má čisticí účinky a navíc celou domácnost provoní příjemnou a svěží vůní. Octovo-citronový roztok můžete nalít i do rozprašovače.

TIP: Nezapomeňte zvolit také správnou a zdravou drogerii! Jak vybrat tu nej vám poradí náš článek Škodlivé látky v kosmetice a drogerii? Na těchto 11 si dejte pozor!

6) Pár rad, než vás úklid vtáhne

Je-li to možné, neuklízejte sami. Víc lidí zvládne více úkonů za kratší čas a vy neskončíte po celém dni naprosto vyčerpaní. Zkuste do práce zapojit i ostatní členy domácnosti, případně poproste své kamarády o pomoc. Pokud jste na úklid sami a máte obavy, zda všechno zvládnete, zvažte profesionální úklidovou firmu. Pro mnoho lidí je toto řešení nepříjemné, ale často zbytečně. Specialisté na úklid mají zkušenosti a znalosti, díky kterým zvládnou úklid u vás mnohem rychleji a efektivněji. Za jejich služby sice něco zaplatíte, na druhou stranu vás úklid od profesionálů může ve finále vyjít mnohem levněji, když si spočítáte, kolik času byste do něj museli investovat. Nemluvě o vaší energii. Velký úklid si výrazně usnadníte také tím, že budete drobné úkony provádět pravidelně. Týká se to zejména utírání prachu, vysávání apod. Tyto činnosti vám zaberou jen pár minut, takže najít si na ně čas přes týden nemusí být tak složité.

Úklid je nutný, ale nemusí být otravný

7) Utírání prachu

Nejdříve se zaměříme na jednotlivé úkony, které je potřeba provádět v každé či téměř každé místnosti. Jednou z nich je utírání prachu.

  • Pro mnoho lidí patří právě tato činnost mezi ty nejméně příjemné. Zkuste se porozhlédnout po jednotlivých místnostech a všímejte si předmětů, na které nejvíce sedá prach. Je nutné mít je vystavené? Nebude pro vás jednodušší je někam schovat a usnadnit si tím práci? Nebo není případně možné je před prachem nějak ochránit?
  • Často je to právě pohled na všechny ty zaprášené drobnosti, který z nás vysává veškerou sílu. Zkuste věci trochu přeorganizovat.
  • Prach každopádně utřete ze všeho nejdříve. Pokud byste nejprve zametli nebo vysáli, rozvířený prach při jeho utírání by vám již uklizená místa mohl opět zaneřádit.
  • Máte v místnostech pokojové rostliny? Nezapomeňte setřít prach také z jejich listů. V případě většího počtu si práci usnadníte tím, že rostliny naskládáte do sprchového koutu či vany a osprchujete je.

8) Podlahy a koberce

  • Je-li to možné, každý večer zameťte. Alespoň v kuchyni. Případně místo zametání podlahy vysajte, je to nejen rychlejší a jednodušší, ale může to být také efektivnější.
  • Koberce vysávejte proti směru vlasu, abyste odstranili všechny nečistoty usazené pod ním.
  • Pro důkladné vyčištění koberců je dobré je nejdříve vykartáčovat. Tím se zbavíte vlasů a hůře odstranitelných nečistot.
  • Na čištění koberců je velmi šikovná jedlá soda. Stačí ji nasypat na skvrnu, nechat působit několik hodin, a poté vysát. Stejnou službu vám udělá i prášek na pečení.

TIP: Jaké podlahy se udržují nejsnadněji? Dozvíte se v našem článku Pravidelná a kvalitní údržba podlah se vyplatí!

9) Čištění povrchů

  • Také čištění povrchů provádějte mezi prvními, rozhodně ještě před tím, než začnete uklízet podlahy.
  • Začněte od těch nejvýše položených povrchů. Vše, co z nich setřete, bude padat dolů, a pokud byste měli již místo pod nimi uklizené, přidělali byste si tím zbytečně práci.
  • Čím jednodušší a jednolitější povrchy jsou, tím snadněji se vám budou čistit. Zamyslete se nad tím, zda je nutné mít předměty vystavené na stole či kuchyňské lince. Nebude pro vás jednodušší je schovat někam dovnitř?
  • Potřebujete-li odstranit zaschlé nečistoty, nastříkejte na něj vhodný přípravek a nechte chvíli působit. Nečistoty pak půjdou rychleji a snadněji odstranit.
  • Používejte vždy prostředky a pomůcky vhodné pro daný povrch. Navlhčený hadřík z mikrovlákna s kapkou octu můžete využít na úplně všechny povrchy.
Úklid nemusí být otrava

10) Mytí oken

  • Okna stačí umýt přibližně jednou za půl roku, v některých případech i jednou za rok.
  • Na mytí oken využijte den, kdy příliš nesvítí slunce. Na slunci se totiž čisticí prostředky rychleji vypaří a mohou po sobě zanechávat skvrny. Mytí oken neprovádějte ani během příliš mrazivých dnů.
  • Začněte u parapetů, pak přejděte k rámům a skla si nechte až na konec.
  • Použijte vhodný prostředek určený na čištění skel. Dobrou službu vám ale udělá také roztok vody a octa.
  • Použijte utěrku z mikrovlákna, která okna nejen vyčistí, ale rovnou také naleští.
  • Před mytím oken dejte prát záclony a závěsy.
  • Máte-li na oknech žaluzie, nezapomeňte z nich utřít prach.

11) Ložnice

Nyní se zaměříme na jednotlivé místnosti a jejich specifikace. Nejdříve se podívejme na to, co můžete uklidit v ložnici. Případně, jak si zde úklid co nejvíce usnadnit.

  • Oblečení a další textilie pravidelně uklízejte do skříní. Nenechávejte je válet po posteli či jiných odkladových plochách.
  • Máte málo místa ve skříni? Využívejte speciální boxy, krabice, závěsné textilní police či ramínka.
  • Nezapomeňte využít také prostor pod postelí. Pořiďte si pojízdné úložné prostory, ve kterých můžete skladovat např. povlečení, peřiny a polštáře.
  • Každé ráno provětrejte matrace, peřiny a polštáře. Otevřete okno a nechte chvíli vyvětrat. Teprve poté postel ustelte.
  • Máte tendenci nechávat večer všude špinavé oblečení s tím, že ho uklidíte až ráno? A ráno se vám pak nechce, takže se prádlo jen hromadí? Pořiďte si koš na špinavé prádlo a umístěte jej co nejblíže tak, aby pro vás nebylo nepohodlné jej používat.

12) Dětský pokoj

  • Podle věku dětí zkuste vymyslet, jak je do úklidu jejich pokojíčku zapojit. Vymyslete seznam úkolů, které by měly provádět každý den, jako je např. stlaní postele či úklid nošeného oblečení na vyhrazené místo.
  • Na hračky používejte velké krabice. Je-li to možné, určete v pokojíčku místo, kde si budou děti hrát. Omezíte tím roznášení hraček, ale také nečistot a prachu po celé místnosti.

13) Obývací pokoj

  • Nejdříve ukliďte pohovku, sedací soupravu či křesla. Vyklepejte polštáře, smeťte hrubší nečistoty na zem a ty jemnější vysajte. Ideálním pomocníkem je ruční vysavač. Je velmi lehký a úklid s ním zvládnete mnohem rychleji.
  • Otřete konferenční stolek. Tuto činnost zkuste provádět každý den, usnadníte si tak mnoho práce.
  • Vše, co je vystaveno nebo položeno na stolku, urovnejte. Už jen tato drobnost udělá ve výsledku opravdu hodně.
Usnadněte si úklid pořízením myčky na nádobí

14) Kuchyně

  • Zkuste na úklid myslet již během vaření. Všechny pomůcky, které už nebudete potřebovat, rovnou umyjte, kdykoliv se naskytne příležitost.
  • Po každé přípravě jídla otřete varnou desku či povrch sporáku. Nenechte nečistoty zaschnout.
  • Nádobí od jídla umyjte rovnou poté, co dojíte. Nebo jej alespoň nechte odmočit. Čím méně zaschlé zbytky na nádobí budou, tím snadněji půjdou odstranit.
  • Opláchněte také dřez a baterii. Použijte kapku octa, zamezíte tím usazování vodního kamene.
  • Po jídle přetřete také jídelní stůl.
  • Nezapomeňte pravidelně vysypávat koš. Není to příliš oblíbená činnost, zamezíte tím ale šíření nepříjemného zápachu po celé domácnosti. Pokud koš za jeden den nenaplníte, vysypejte na dno balíček jedlé sody, která skvěle pohlcuje zápachy.
  • Zkuste každý večer zamést podlahu. Případně, pokud máte ruční nebo tyčový vysavač, ji vysajte.
  • Každý den otřete kuchyňskou linku a rovnou také obklady. Nebudete se v budoucnu muset trápit drhnutím zaschlé mastnoty.

TIP: Usnadněte si úklid a pořiďte si myčku na nádobí. Jak na její výběr vám poradíme v tomto článku.

15) Koupelna a záchod

  • Při úklidu koupelny začněte od toho nejvíce znečištěného místa. Tím bývá nejčastěji toaleta.
  • Umyjte záchodovou mísu, zvenčí i zevnitř. Navlhčeným hadříkem přetřete také prkénko a celou toaletu. To, čím jste uklidili toaletu, nepoužívejte nikdy na nic jiného.
  • Do mísy nalijte přípravek pro odstranění nečistot a vodního kamene, případně domácí roztok. Nechte působit co nejdéle, ideálně přes noc.
  • Po každém použití umyjte vanu či sprchový kout. Pozornost věnujte také stěně, kterou stačí jen jednou otřít, aby na ní usazovaná voda nevytvářela skvrny.
  • Každý den umyjte umyvadlo a baterii. I zde můžete použít trochu octa, abyste zabránili usazování vodního kamene.
  • Alespoň jednou týdně použijte čistič odpadů, zejména v domácnosti obývané lidmi s dlouhými vlasy.
  • Na zrcadlo můžete použít speciální přípravek či lehce navlhčenou utěrku z mikrovlákna s kapkou octa.

16) Předsíň

  • V předsíni nebo chodbě je nejdůležitější nepořádku zabránit. Pořiďte si proto rohožku a boty před vstupem do domácnosti pečlivě očišťujte.
  • Pořiďte si botník a skladujte boty v něm.
  • Na věšáku nechte pouze ty svršky, které používáte nejčastěji. Ostatní schovejte do skříně.
  • Nenechávejte v předsíni válet příliš zbytečností. Zkuste jim vymyslet jiné místo, kde nebudou tolik na očích a nebudou vytvářet dojem nepořádku.

TIP: Úklidu garáže, sklepa a dalších specifických prostorů jsme věnovali článek Děsí vás úklid garáže nebo sklepa? S těmito triky to bude hračka!


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro rychlý a snadný úklid

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..