Klasicky Vysavac

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Jeden nezvládne všechno – proč se vyplatí mít doma tyčový, klasický i robotický vysavač

Představte si, že v sobotu ráno relaxujete u šálku kávy, zatímco váš vysavač běží sám pod pohovku a mediální konzoli, hltá prachové chomáče a chlupy, pak se přesune do kuchyně, kde sbírá drobky z včerejší večeře. O hodinu později vám pípnutím oznámí, že dokončil svá kola. Vítězoslavně si odškrtnete jednu domácí práci ze svého seznamu úkolů, aniž byste se zapotili.

Robotické vysavače dělají z této fantazie realitu. Ale k dokonalosti mají daleko; zeptejte se přátel, možná vám budou vyprávět, jak jim robotický vysavač rozmazal spadlý bagel se smetanovým sýrem  na koberec v celém jejích domě, nebo známe i horší případy, kdy tak skončila hromádka, kterou domácí mazlíček už nestihl „vyložit“ venku.

Robotický vysavač je skvělým pomocníkem při úklidu: šetří čas a energii, udržuje dům stále čistý a výrazně snižuje frekvenci generálního úklidu. Možnost dálkového ovládání, provoz podle pohodlného a předem naplánovaného harmonogramu bez vaší účasti – to jsou hlavní výhody robotických domácích spotřebičů. Inteligentní zařízení se snadno udržují a konfigurují, aniž byste ztráceli čas a energii.

Může však být jediným pomocníkem při úklidu domu, nebo by měl raději koexistovat s dalším vybavením? Vše záleží na individuálních potřebách a požadavcích. Běžný vysavač s manuálním režimem úklidu nebo mobilnější model akumulátorového tyčového vysavače jsou vhodné pro těžký generální úklid (i když ani ten nejlepší tyčový vysavač 2v1 nenahradí sílu a výkon klasického vysavače a tradičního mopu) a robotický vysavač je zase optimální pro lehký každodenní úklid bez větší námahy. V dnešním článku porovnáme jednotlivé typy vysavačů a vy se pak rozhodnete, jestli se opravdu vyplatí investovat do všech, nebo si vystačíte s jedním (nebo dvěma).

Tyčový vs. klasický vysavač

Klasické vysavače se používají snadno a podle potřeby se přenášejí z místnosti do místnosti. Mnohé z nich jsou i docela malé a mají držadla, pomocí kterých je můžete zvednout a vynést po schodech nebo do jiných místností. Jsou také obvykle výkonnější než tyčové vysavače a dokážou vyčistit různé podlahové povrchy s dobrým sáním. To je skvělé, pokud máte domácí mazlíčky nebo někoho v domácnosti, kdo má alergie nebo astma a je zvláště náchylný na prach, nečistoty a pyl.

Jsou zvláště dobré pro tvrdé podlahy, takže pokud má většina vašeho domova podlahy z tvrdého dřeva, může být ideální volbou klasický vysavač, který zajistí, že dostane veškerou špínu a nečistoty ze štěrbin dlaždic nebo dřevěných desek. Zatahovací šňůry, které jsou součástí mnoha vysavačů s nádobou, mohou také usnadnit tažení vysavače, aniž byste se museli starat o zamotané kabely, i když nemáte výhodu bezdrátového provozu.

Mějte ale na paměti, že jej stále musíte táhnout za sebou, což je ve velkých otevřených prostorách v pořádku, ale nemusí to být tak snadné, pokud vysáváte nepořádek s mnoha překážkami v cestě, jako je například dětská herna.

Pomocí klasického vysavače se můžete dostat i do těžko přístupných míst, protože se může snadno ohnout a zkroutit, aby dosáhl všech štěrbin na schodech, čalounění, za nábytkem, žaluziemi a podobně. I když není jednoduché jít po schodech, pokud s sebou musíte tahat vysavač. Obvykle pracuje s řadou volitelných nástavců a příslušenství pro čištění různých povrchů a štěrbin, nejen podlah. Pro úklid celého domova je tedy nejuniverzálnější možností.

Tycovy Vysavac
Zdroj: Shutterstock.com / RossHelen

Tyčové vysavače jsou obecně super lehké a malé, což umožňuje jejich snadné používání a uklízení s minimální námahou a rychle. Jsou ideální pro rychlý úklid, ať už se jedná o rozsypanou rýži nebo mouku na podlaze v kuchyni, písek u předních dveří nebo jen rychlé projetí, než přijdou hosté. Ale pro pohodlný design také trochu obětujete výkon; ve většině případů nedosáhnete stejné úrovně výkonu, jako byste získali s klasickým vysavačem.

Jsou také opravdu snadno použitelné, obvykle se spouštějí stisknutím a/nebo podržením tlačítka a pohybem tam a zpět. Pokud je vysavač bezdrátový, je to ještě lepší, protože můžete uklízet, dokud se baterie nevybije, aniž byste museli hledat zástrčku. I když to také znamená, že běží pouze po omezenou dobu, což ztěžuje úklid celého domova. Některé z nejnovějších modelů však prodlužují životnost baterie za obvyklých 15–30 minut, které nabízejí starší modely.

Bezdrátové modely se obvykle montují na nabíjecí dok na stěně, takže je lze úhledně držet mimo a zároveň je mít vždy po ruce, když potřebujete uklidit rozsypanou mouku nebo rychle projít hlavní patro nebo schody.

Mnoho bezdrátových tyčových vysavačů se také může rozdělit, takže můžete použít pouze horní část se specifickým nástavcem k čištění těžko dostupných míst, matrace, žaluzií, stropního příslušenství nebo jej dokonce vzít ven a vysát auto.

Jejich vyprázdnění je také obvykle velmi snadné. Stačí jej otevřít a vysypat obsah přímo do odpadu, aniž byste se museli starat o pytle nebo jiné složité způsoby likvidace.

Pokud chcete jen něco na rychlý úklid otevřených podlah a schodů, bezdrátový tyčový vysavač je ideální. Pokud máte domácí mazlíčky, velký dom a různé podlahové plochy, má smysl pořídit si klasický vysavač. My bychom doporučili mít obojí. Pro větší práce použijete klasický vysavač a tyčový vysavač namontovaný na nabíjecí stanici pro každodenní rychlé čištění.

Roboticky Vysavac
Zdroj: Shutterstock.com / Andrew Angelov

Kolik času jste připraveni věnovat úklidu? Pokud nejste jeho příznivci a raději než domácím spotřebičům věnujete čas práci nebo rodině, pak je robotický vysavač vaším ideálním pomocníkem do domácnosti. Dokáže ale robotický vysavač zcela nahradit běžný model vysavače?

Chytrý úklid s harmonogramem je klíčovou vlastností robotického vysavače. Uživatelé si mohou nastavit plán úklidu a v požadovaný čas se robot vydá na cestu, aby vysál prach, srst domácích mazlíčků a drobné odpadky. Robotické vysavače jsou ideální pro úklid těžko dostupných míst díky kompaktním rozměrům – jsou dostatečně ploché, aby se volně a snadno vešly pod pohovku nebo postel.

Robotické vysavače jsou chytrá zařízení, která si dokážou nadefinovat plán úklidu prostoru a samy si najít cestu do nabíjecí základny. Po nabití budou pokračovat v uklízení. Samozřejmě nelze zaručit, že se robotický vysavač v bytě nikdy neztratí, ale obecně výrobci vytvářejí zařízení s možností plánovat trasy a pohybovat se do přidělených oblastí a přitom se vyhýbat překážkám. Zatímco u běžného vysavače existuje riziko, že se dovnitř dostane malý předmět, robot se po naražení na takovou překážku buď otočí na druhou stranu, nebo se vypne. V takovém případě vše závisí na citlivosti snímačů.

Obsluha robotického vysavače je mnohem pohodlnější než vyndat běžný vysavač, odmotat kabel, táhnout ho po domě a hledat dostupnou zásuvku, protože skutečná plocha pro úklid je omezena délkou kabelu. Mobilnější možnost je akumulátorový vysavač, ale také vyžaduje čas a úsilí na manuální úklid.

Robotický vysavač efektivně vysává z podlahy suché nečistoty, prach a chlupy domácích zvířat. Kvalita čištění závisí na povrchu, který má být čištěn. Robotický vysavač nejlépe funguje na rovném povrchu. Nejčastěji nebude těžké vyčistit  čerstvé, „nezašlapané“ nečistoty, dokonce ani koberec s krátkým vlasem. Pokud máte koberec s vysokým vlasem, bude to pro zařízení vážný test, je lepší nespoléhat na robota, že takové povrchy vyčistí. Tento úkol je lepší svěřit běžnému vysavači nebo akumulátorovému vysavači, případně použít i parní mop, který dokáže vlákna koberce nejen vyčistit, ale i dezinfikovat a zničit tak škodlivé choroboplodné zárodky.

Další věcí, se kterou robotický vysavač nepomůže, je úklid nábytku. Při čištění sedacích souprav, koberců a závěsů budete potřebovat klasický nebo stojatý akumulátorový vysavač.

Kvalita úklidu závisí na aktuální úrovni znečištění. V případě potřeby generálního úklidu se bude hodit spíš klasický nebo vertikální akumulátorový vysavač. Takovéto rozsáhlé čištění se obvykle provádí zřídka, doslova několikrát do roka. Pokud je důležitá neustálá čistota, pak je robotický vysavač vynikajícím řešením pro každý den. S ním bude dům rozhodně čistší.

Sečteno a podtrženo

Zjistili jsme, že robotické vysavače jsou nejlepší pro „doplňkový“ úklid mezi „velkými a důkladnými“ úklidy s manuálním vysavačem. Samozřejmě závisí to na uspořádání vašeho domova a věcech, jako je to, zda máte domácí mazlíčky a tvrdé podlahy nebo koberec, resp.koberečky. Robotické vysavače odvádějí adekvátní práci, ale nedostanou se tak úplně do rohů, protože se nedokážou dostat dostatečně blízko, takže potřebujete ruční vysavač, pokud tam unikla kočičí srst a prachové chomáčky. Pro čištění nábytku, matrací, koberců s vysokým vlasem nebo závěsů rovněž potřebujete manuální vysávače.Summa summarum všechny typy vysavačů hrají svou roli v procesu úklidu a když to váš rozpočet dovolí, opravdu se vyplatí mít je všechny doma.

Zdroje informací:

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..