Připravte se na chladné dny a pořiďte si přímotop!

Chystáte se na chalupu, kde není vytápění? Nedokáže topení u vás doma dostatečně vytopit všechny místnosti? Potřebujete trochu víc přitopit jednom konkrétním místě? K tomu všemu se hodí přímotop a v některých případech může dokonce fungovat jako hlavní zdroj vytápění. Jak si vybrat ten nejlepší, aby vám sloužil dobře a dlouho, ohřál přesně ten prostor, který potřebujete, a jeho provozní náklady byly co nejmenší?

Příprava na zimu a přímotop

TOP 5 plynových přímotopů (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Asist NÖRDIX AE7HPBAsist NÖRDIX AE7HPB
CEV KOMBI LQ-HE01CEV KOMBI LQ-HE01
Meva Relax R57138Meva Relax R57138
MORA PT 6150MORA PT 6150
Blumfeldt BonaparteBlumfeldt Bonaparte

Co je přímotop a jak vybrat ten nejlepší?

Přímotopů existuje více druhů, které se liší způsobem umístění, zdrojem napájení, svou velikostí či výkonem. Právě zdroj napájení a výkon jsou u přímotopu nejdůležitější parametry, které by vás měly zajímat. Pořídit můžete plynové, nebo elektrické a jejich výkon vypovídá o tom, jak velkou místnost jsou schopny vyhřát. Nejčastěji se přímotop používá jako doplněk k hlavnímu topení v případě, kdy je místnost nedostatečně vytopená nebo když je potřeba silnější zdroj tepla v jednom určitém místě. Výkonnější přímotopy mohou sice sloužit také jako hlavní zdroj tepla, který je oproti běžnému topení méně prostorově náročný a který lze v případě potřeby snadno přemístit. Výrobci je však většinou konstruují jako doplňkové zdroje, jen málokdy se počítá s tím, že byste pro celoroční vytápění používali jen a pouze právě přímotopy. Jejich provozní náklady jsou v případě permanentního využití značné, nemají tak silný výkon a neposkytují rovnoměrné vytápění, což může vést k promrzání stěn.

Kam přímotop umístit?

Pořídit můžete závěsné i přenosné typy. Závěsný přímotop se trvale pověsí na zeď v místnosti, kterou potřebujete prohřát. Před jeho pořízením si pečlivě změřte rozměry prostoru a zkontrolujte dostupnost zdroje napájení. Plynové přímotopy musí být umístěny blízko přívodu plynu (případně propan-butanové láhve) a odvodu spalin (tím může být i okno). U elektrických přímotopů si zkontrolujte dostupnost elektrické zásuvky. Výhodou přenosných přímotopů je jejich mobilita a skladnost. Stejně jako plynové také elektrické přímotopy umisťujte ideálně poblíž okna. Přímotop bude ohřívat chladný vzduch proudící do místnosti a zlepší se tak jeho cirkulace po ní. Čím blíže k oknu přímotop bude, tím efektivněji se využije energie, kterou musí na vytápění místnosti vynaložit. Pokud pořizujete přímotop do koupelny, zjistěte si, zda je vhodný do vlhkého prostředí. Ne každý přímotop také může být v místnosti se zvýšenou prašností.

Rozměry a materiál přímotopu

Velikost a rozměry přímotopu jsou důležité nejen u závěsných modelů, ale také u těch přenosných. Je jasné, že čím větší přímotop je, tím větší má výkon a tím lépe, rychleji a více místnost vytopí. Pokud však víte, že s ním budete často pohybovat, volte rozměry a hmotnost takové, aby se vám s ním manipulovalo snadno. Rozměrnější přenosné přímotopy jsou vybaveny pojezdem, nebo kolečky pro snadnější přesun. Na hmotnosti přímotopu se podílí také materiál, z kterého je vyroben. A opět platí rovnice, že čím těžší přístroj je, tím z odolnějšího a pevnějšího materiálu je. Narazit můžete na opravdu malé a lehké přímotopy o váze 1 kg, ale i na velmi bytelné modely vážící až 20 kg. Povrch přímotopů je nejčastěji z keramiky, nebo kovu, ostatní části mohou být také z plastu. Co se týče designu, možnosti jsou velmi rozsáhlé a snadno pořídíte přímotop, který dokonale zapadne do vaší domácnosti.

Pokojový přímotop

Topný výkon a spotřeba energie

Topný výkon se v případě přímotopů označuje také jako výhřevnost a udává se ve wattech (W). Vhodný výkon volte především podle velikosti místnosti, kterou potřebujete vytopit, výše teploty, které chcete dosáhnout, a také dalším vlastnostem vytápěného objektu jako je jeho tepelná izolace apod. Je spočítáno, že na vytopení jednoho metru čtverečního je potřeba topný výkon přibližně 80 W. Výkon přímotopů se pohybuje mezi 500 a 3 000 W a doporučuje se zvolit výkon spíše vyšší než nižší. Je také dobré, pokud má přímotop možnost výkon regulovat. Spotřeba energie a především náklady na ni závisí na druhu napájení, velikosti a také výkonu. Na rozdíl od jiných spotřebičů u přímotopů neplatí, že by mezi jednotlivými typy byly výrazné rozdíly. Méně i více kvalitní přímotop spotřebují přibližně stejné množství energie. Výjimkou jsou pouze moderní karbonové přímotopy, které mají spotřebu energie minimální. Tato jejich energetická úspornost se ale samozřejmě promítá do vyšší pořizovací ceny.

Důležité příslušenství, funkce a ochrany

U přímotopů na moc vymožeností a speciálních funkcí nenarazíte, nejsou ani potřeba. Užitečná je regulace výkonu, pomocí které lze výkon (teplotu) nastavovat podle momentálních potřeb. Termostat zase slouží k udržování nastavené teploty a máte díky němu jistotu, že nebude docházet k výraznějším teplotním výkyvům. V současnosti jej má téměř každý přímotop. Funkce Anti-Freeze slouží pro minimální vytápění, které zabraňuje promrznutí objektu. Některé přímotopy mohou být také vybaveny časovačem, kterým si nastavíte ideální dobu zapnutí, či vypnutí, nebo je možné je nastavovat pomocí dálkového ovládání. Narazit můžete také na přímotop s tichým režimem či takový, který vypouští i studený vzduch. Neméně důležité jsou bezpečnostní ochrany, u přímotopů se nejčastěji setkáte s ochranou proti přehřátí či převržení (přímotop se v případě pádu automaticky vypne). U přímotopů, které budete umisťovat do koupelny, do místnosti s vyšší vlhkostí či do blízkosti zdroje vody, si také pohlídejte jejich vodě odolnost.

Typy přímotopů

Přímotopy rozdělujeme především podle zdroje napájení na plynové a elektrické. Elektrických přímotopů pak existuje několik typů, které se liší svou velikostí, výkonem, rychlostí nahřátí i dalšími parametry. Je dobré se ještě před nákupem přímotopu seznámit s jednotlivými typy, abyste si opravdu pořídili takový, jaký potřebujete. Ne každý typ se hodí pro vytápění větší místnosti a naopak, pokud potřebujete jen menší zdroj tepla např. k posteli nebo do svého čtenářského koutku, pořízení příliš výkonného přímotopu je zbytečné. Zde je tabulka se základními typy přímotopů a jejich základní popis. Dále v článku pak každý typ podrobně představíme.

Typ přímotopuPopis
Plynový přímotoppro vytápění celých místností
Konvektorpro vytápění menších místností
Radiátorpro vytápění menších a středně velkých místností
Teplovzdušný ventilátorpro lokální vytápění i vytápění menších místností
Topný panelpro lokální vytápění i vytápění celých místností
Infrazářičpro lokální vytápění
Krbpro lokální vytápění i vytápění celých místností
Moderní přímotop

Plynový přímotop

Plynové přímotopy se dají pořídit v závěsné i přenosné variantě. To, jak velkou místnost dokáží vytopit, záleží na jejich výkonu. Ty nejvýkonnější jsou schopné vytopit i velkou místnost. Závěsný plynový přímotop neboli vafka potřebuje zdroj plynu a je nutné jej umístit také poblíž odvodu spalin. Některé modely je navíc nutné připojit ještě ke zdroji elektrické energie, předem si proto zjistěte, co vámi vybraný model vyžaduje. Přenosné plynové přímotopy se napojují na propan-butanové láhve a používat je lze venku i ve vnitřních prostorách s dostatečným odvětráváním. Jejich výhodou je, že při zapojení nevíří prach, jsou lehké a poměrně tiché. Jejich pořizovací cena je však vyšší a nevýhodou může být také nutnost odvádění spalin. Ne každému pak připadá přímotop s propan-butanovou lahví dostatečně estetický.

Konvektor

Konvektor je napájen elektřinou a může posloužit jako doplněk k hlavnímu topení, nebo také jako samostatný zdroj vytápění v menších místnostech. Spodní částí přístroje je nasáván vzduch, který se ohřeje pomocí topného tělesa a ohřátý vzduch je vypuštěn zpět skrze průduchy v horní části. Konvektory bývají často vybaveny ventilátorem, který pomáhá teplý vzduch rychleji roznést po místnosti. Nevýhodou konvektorů je značné víření prachu a vysoušení vzduchu, nejsou tedy vhodné do domácností s alergiky. Doba nahřívání je oproti jiným modelům delší a topné těleso je po chvíli zahřáté na vysokou teplotu, kvůli čemuž dochází k přepalování vzduchu. Jejich výhodou je pak nízká pořizovací cena a hmotnost, mobilita, snadná manipulace a poměrně tichý chod.

Radiátor

Radiátory se svým fungováním podobají klasickému topení. Jedná se o žebrované přístroje, jejichž žebra jsou vyplněna topným olejem. Jsou vhodné pro vytápění menších i středních místností, v závislosti na výkonu. U výkonu radiátorů platí, že čím větší počet žeber, tím vyšší výkon. Jejich velkou výhodou je schopnost akumulovat teplo, které vydávají ještě dlouho po svém vypnutí. Je však nutné počítat s delší dobou nahřátí a také s vyšší spotřebou elektrické energie. Při jejich používání nedochází k víření prachu ani vysoušení vzduchu a jsou tak vhodné i pro alergiky. Vyznačují se také velmi tichým chodem a snadnou údržbou. Jsou rozměrnější a těžší a manipulace s nimi je tedy obtížnější, většinou však bývají vybaveny kolečky usnadňujícími jejich přesun.

Krb je báječný přímotop

Teplovzdušný ventilátor

Teplovzdušný ventilátor je vybaven odporovými články, které přeměňují elektřinu na teplo, nasátý vzduch je ohříván a opět vypouštěn ven. Tento typ přímotopu se hodí pouze pro lokální vytápění, ty nejvýkonnější modely jsou schopné vytopit i menší místnost. Počítejte však s vysokou vířivostí. Teplovzdušný ventilátor ohřívá vzduch ihned po zapnutí, teplo ovšem neshromažďuje a vzduch se po jeho vypnutí nadále neohřívá. Pořídíte jej za opravdu nízkou cenu, jeho nevýhodou je však vysoká spotřeba energie. Je lehký, snadno se s ním manipuluje a jednoduše jej přemístíte na potřebné místo. Lepší modely jsou vybavené také oscilačním mechanismem, pomocí kterého rozvádějí teplo do více stran.

Topný panel

Tento přímotop využívá tzv. sálavý princip podobně jako krby či otevřený oheň. Topný panel zahřívá okolní předměty a stěny, z kterých je posléze teplo distribuováno do místnosti. Panely se hodí i pro vytápění větších místností a jsou také vhodné jako hlavní zdroj vytápění. Narazit můžete i na hybridní topné panely, které kromě sálavého principu využívají zahřívání panelu samotného. Ten bývá vyroben nejčastěji z keramiky, která má vynikající schopnost teplo udržovat a ohřívat vzduch i po vypnutí. Provoz topného panelu je zcela bez hluku a nedochází ani k víření prachu či přepalování vzduchu, mohou jej tedy využívat i alergici. Je lehký a snadno se s ním manipuluje a také jeho spotřeba energie je nízká. Jedinou jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Infrazářič

Také infrazářiče pracují se sálavým principem, na rozdíl od topných panelů ale využívají krátkovlnného tepla. To je intenzivnější a prohřívá opravdu do hloubky, infrazářič navíc vysokou teplotu vydává ihned po zapnutí. Je ideální pro okamžité a krátkodobé vyhřátí menší místnosti, velmi často se používá např. v koupelně. Lze jej také využít venku, a to i v případě deštivého počasí. Vytopit s jeho pomocí větší místnost trvá velmi dlouho a pro dlouhodobé vytápění je z důvodů vysoké energetické náročnosti nevhodný. Infrazářič teplo akumuluje, takže vzduch v okolí ohřívá ještě chvíli po vypnutí, on sám je ale na dotek už chladný. Při jeho provozu nedochází k víření prachu a je také velmi tichý.

Krb

Narazit můžete na krby elektrické či využívající tuhá, nebo biopaliva. U kamen na tuhá paliva, nejčastěji dřevo, počítejte s nutností odvětrávat místnost a odsávat zplodiny, které při jeho hoření vznikají. U biopaliv tento problém odpadá, do vzduchu nejsou uvolňovány žádné škodlivé látky a provoz tohoto typu kamen je zcela ekologický. Stále se však pracuje s otevřeným ohněm a při manipulaci s krbem je nutné být opatrný. Elektrické krby jsou skvělou náhražkou a vyznačují se naprostou bezpečností. Díky moderním technologiím rozdíl umělého ohně od toho skutečného ani nepoznáte. Na první pohled i poslech je vše stejné, některé modely jsou navíc dodávány s umělými poleny. Krby mohou sloužit jako doplněk i jako hlavní zdroj vytápění, záleží na jejich výkonu. Elektrické krby mívají zabudovaný ventilátor, který lépe rozvádí teplo, dochází však také k víření vzduchu a tedy větší prašnosti. Krby se dále vyznačují vyššími pořizovacími náklady.


TOP 5 plynových přímotopů (2019)

Plynové přímotopy jsou oblíbené zejména tam, kde není možné použít jiný zdroj napájení. Dají se použít jako doplněk hlavního topení, modely s nejvyšším výkonem jsou samy schopné vytopit i větší místnost. K jejich provozu je nutné zajistit připojení na zdroj plynu a vždy je umisťujte blízko odvodu zplodin. Plynový přímotop je poměrně lehký a tichý a při zapojení nedochází k víření prachu, takže jej bez obav mohou používat také alergici.

Asist NÖRDIX AE7HPB

Asist NÖRDIX AE7HPB
Zdroj: Kasa.cz

Plynový přímotop Asist NÖRDIX AE7HPB disponuje regulovatelným výkonem ve třech stupních od 1 500 W přes 2 800 W po 4 200 W. Je možné jej napájet z klasické 10kilogramové propan-butanové lahve. Jedná se o lehký a mobilní přístroj, který se snadno obsluhuje. Plynový přímotop Asist NÖRDIX AE7HPB je vybaven bezpečnostním spínačem, který jej při naklonění vypne, a chybět nesmí ani termopojistka. K jeho připojení se doporučuje použít hadice s regulačním ventilem AE7GR-SET.

Technické parametry produktu Asist NÖRDIX AE7HPB

VlastnostSpecifikace

Typ

přenosný

Výkon

1 500 W - 4 200 W

Počet stupňů výkonu

3

Rozměry (v, š, h)

77 × 38 × 46 cm

Hmotnost

12 kg

Klady a zápory produktu Asist NÖRDIX AE7HPB

Klady (+)Zápory (-)

+ termopojistka

– bez piezo zapalování

+ bezpečnostní spínač

– regulační ventil nutné dokoupit

+ regulovatelný výkon

– bez možnosti napájení elektřinou

Obchody, kde koupíte produkt Asist NÖRDIX AE7HPB

ObchodCena
Datart logo1 989 Kč
Kasa.cz1 989 Kč
Euronics.cz1 989 Kč

CEV KOMBI LQ-HE01

CEV KOMBI LQ-HE01
Zdroj: Datart.cz

Plynový přímotop CEV KOMBI LQ-HE01 je kombinovaný, lze jej tedy napájet pomocí plynu, ale také elektřiny (230V přípojka). Kromě napojení přímotopu na zdroj plynu je možné vložit přímo do něj propan-butanovou láhev, vnitřní prostor je uzpůsobený pro nádobu o objemu až 15 kg. Výkon je regulovatelný ve třech stupních (1 400 W, 2 800 W a 4 200 W). Plynový přímotop CEV KOMBI LQ-HE01 je vybaven několika bezpečnostními pojistkami, včetně termopojistky či senzoru naklonění, který v případě nebezpečného naklonění přístroje vypne přívod plynu. Přímotop se snadno ovládá a pro jednodušší manipulaci a přesun je opatřen kolečky.

Technické parametry produktu CEV KOMBI LQ-HE01

VlastnostSpecifikace

Typ

přenosný

Výkon

1 400 W - 4 200 W

Počet stupňů výkonu

3

Rozměry (v, š, h)

72 × 42 × 30 cm

Hmotnost

9 kg

Klady a zápory produktu CEV KOMBI LQ-HE01

Klady (+)Zápory (-)

+ piezo zapalování

– bez hlídače spalin

+ lze napájet i elektřinou

+ senzor naklonění a termopojistka

+ transportní kolečka

Obchody, kde koupíte produkt CEV KOMBI LQ-HE01

ObchodCena
Datart logo2 490 Kč
Kasa.cz2 490 Kč
Euronics.cz2 490 Kč

Meva Relax R57138

Meva Relax R57138
Zdroj: Dilego.cz

Plynový přímotop Meva Relax R57138 nabízí výkon až 4 200 W, výkon je regulovatelný ve třech stupních. Chybět nesmí ani piezo zapalování, pomocí kterého uvedete přímotop do provozu jedním stisknutím. Přímotop je také vybaven hlídačem spalin a termopojistkou. Pro snadný přesun z místnosti do místnosti je také opatřen kolečky. Připojit jej lze k propan-butanové láhvi o 5 kg nebo 10 kg, příslušenství pro připojení je v ceně.

Technické parametry produktu Meva Relax R57138

VlastnostSpecifikace

Výkon

1 400 W - 4 200 W

Typ

přenosný

Počet stupňů výkonu

3

Rozměry (v, š, h)

72 × 52 × 43 cm

Hmotnost

14 kg

Klady a zápory produktu Meva Relax R57138

Klady (+)Zápory (-)

+ piezo zapalování

– bez možnosti napájení elektřinou

+ hlídač spalin a termopojistka

+ transportní kolečka

+ připojení k PB lahvi v ceně

Obchody, kde koupíte produkt Meva Relax R57138

ObchodCena
Dilego logo3 078 Kč

MORA PT 6150

Plynový přímotop MORA PT 6150 je závěsný a díky výkonu 2 500 W dokáže vyhřát místnost do 50 m3. Je vybaven automatickou regulací teploty, kterou lze nastavit od 10 do 32 °C. Nechtěnému úniku plynu brání pojistka Stop Gas. Plynový přímotop MORA PT 6150 je primárně určen k připojení na zemní plyn, lze jej ale pomocí trysek přestavět i na propan-butan (trysky nutné dokoupit).

Technické parametry produktu MORA PT 6150

VlastnostSpecifikace

Typ

závěsný

Výkon

2 500 W

Počet stupňů výkonu

1

Rozměry (v, š, h)

32,5 × 14,8 × 62,7 cm

Hmotnost

12,3 kg

Klady a zápory produktu MORA PT 6150

Klady (+)Zápory (-)

+ regulace teploty

– bez regulace výkonu

+ pojistka Stop Gas

– bez možnosti napájení elektřinou

+ lze přestavět na PB lahev

Obchody, kde koupíte produkt MORA PT 6150

ObchodCena
Datart logo4 990 Kč
Kasa.cz4 990 Kč
Euronics.cz4 990 Kč

Blumfeldt Bonaparte

Plynový přímotop Blumfeldt Bonaparte lze používat i ve venkovních či nevětraných prostorách. Má cylindrickou konstrukci, ve které se nachází přípojka na propanové, nebo butanové láhve (až do 13 kg). Výkon je možné regulovat ve 2 stupních od 1 500 do 2 500 W a přímotop je také vybaven piezo zapalováním (na AAA baterii). Plynový přímotop Blumfeldt Bonaparte lze snadno přenášet díky čtyřem kolečkům a praktickým držadlům. Přímotop je vybaven ochranným ventilem pro případ výpadku plamene a ovládání plynových lahví i kryt nádrže jsou zajištěny dětskou pojistkou.

Technické parametry produktu Blumfeldt Bonaparte

VlastnostSpecifikace

Typ

závěsný

Výkon

2 500 W

Počet stupňů výkonu

1

Rozměry (v, š, h)

32,5 × 14,8 × 62,7 cm

Hmotnost

12,3 kg

Klady a zápory produktu Blumfeldt Bonaparte

Klady (+)Zápory (-)

+ cylindrická konstrukce

– bez možnosti napájení elektřinou

+ piezo zapalování

+ transportní kolečka a držadlo

+ ochranný ventil

+ dětská pojistka

Obchody, kde koupíte produkt Blumfeldt Bonaparte

ObchodCena
Electronic-star.cz5 199 Kč


Categories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..