Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Údržba bazénu a úprava vody jsou nesmírně důležité – jak na ně?
Asi málokdo už při pořizování bazénu přemýšlí nad tím, jak jej udržovat. Možností, jak si zajistit především zdravou a čistou vodu v bazénu, je mnoho. Některé jsou náročné na peníze, čas i energii, jiné vás nebudou stát skoro nic – ale nemusí být tak účinné. Jaká je nejlepší údržba bazénu a způsob, jak udržet vodu v něm dlouhodobě dokonalou?
Obsah článku
Údržba bazénu by se neměla podceňovat
Pravidelná údržba bazénu se vám vyplatí hned z několika důvodů. Prodloužíte životnost bazénu bez ohledu na to, zda jde o bazén venkovní či vnitřní, zapuštěný nebo nadzemní, bez či se zastřešením. Údržba bazénu ale nejčastěji souvisí především s kvalitou, čistotou a zdravím vody v něm. Čím čistší je voda v bazénu, tím je zdravější a tím méně často ji musíte měnit. Údržba bazénu vás nemusí stát moře času. Pokud ji budete provádět opravdu důsledně a pravidelně, zabere vám sotva pár minut. Ušetříte tak nejen svůj čas, ale také peníze vynaložené na drahá zařízení či chemii pro úpravu vody v bazénu. Existují navíc šikovné pomůcky, s jejichž pomocí je údržba bazénu opravdu rychlá a jednoduchá. A může být i zábavná, takže s ní mohou pomoci všichni členové domácnosti, včetně těch menších. Udržujte bazén a vodu v něm v dobrém stavu a uvidíte, že si jej vychutnáte o poznání více než dřív.
Ušetřete si práci
Asi nejčastějším úkonem, který údržba bazénu zahrnuje, je odstraňování nečistot z vody. Jejich přítomnosti se dá ale poměrně snadno zabránit, a to zakrytím bazénu. Jednou z možností je klasická plachta, která je levná, chrání bazén před většinou nečistot a její použití je velmi jednoduché. Problém s plachtou může nastat v případě zapuštěných bazénů. Pád do bazénu zakrytého plachtou může být mnohem nebezpečnější než pád do odkrytého bazénu. O něco dražší, ale také účinnější je zastřešení bazénu. To se dá pořídit jak pro bazény zapuštěné, tak pro ty nadzemní. Zastřešení bazénu pomáhá vodu v bazénu chránit nejen před nečistotami, ale také před chladem. Dokonce ji pomáhá ohřát, a to mnohem účinněji než běžná plachta. Zastřešení chrání před nečistotami 100%, takže údržba bazénu a úprava vody budou výrazně jednodušší.
TIP: Více se o zastřešení a dalším příslušenství pro váš bazén dočtete v našem článku Bazénové příslušenství pro ještě lepší letní osvěžení!
Dodržujte pravidla hygieny vstupu do bazénu
Voda v bazénu je nejčastěji znečišťována tím, co do něj sami při vstupu přineseme. A nemusí se jednat pouze o „viditelné“ nečistoty jako je tráva, listí, zemina apod. Vodě nedělají dobře ani zbytky tělových krémů, olejů či mlék, případně jiných chemických přípravků, které používáme. Před vstupem do bazénu se proto vždy důkladně omyjte, a to včetně vlasů. Máte pak jistotu, že jste smyli vše, co by mohlo znečišťovat vodu, případně ucpávat filtry a znesnadňovat údržbu bazénu. Velmi šikovným pomocníkem je venkovní sprcha, kterou můžete využít i během velmi horkých dní pro krátké a příjemné osvěžení. Lidé s delšími vlasy by se měli v bazénu koupat s vlasy sepnutými, aby tak co nejvíce omezili jejich napadání do vody. A mnoho lidí má také tendenci, zejména je-li opravdu teplo, pouštět do bazénu své chlupaté domácí mazlíčky. Pro jejich osvěžení a ochlazení ale raději použijte speciální bazének, který je určen právě pro ně.
Jaká voda je pro napouštění nejlepší?
Pokud k napouštění bazénu používáte dešťovou vodu či vodu ze studny, je nutné je s pomocí chemických přípravků upravovat. Tyto vody bývají různě znečištěné a jen díky správné chemii udržíte vodu v bazénu čistou. Pitnou vodu z kohoutku není nutné tolik upravovat, neboť ta už upravená je. Pokud ale napouštíte bazén z vodovodu, je nutné jej napouštět s využitím co nejmenšího proudu vody. Vodovodní síť není nastavena na tak velký odběr a zejména v případě, že z ní bude vodu ve větším množství odebírat hned několik domácností najednou, může dojít k přetížení a výpadku. Pozor si také dejte na vyhlášky své obce. V době sucha může být napouštění bazénu z vodovodu zakázáno. Nejlepší variantou je nechat si vodu přivést v cisterně, a to vodárenskou společností vašeho kraje. Za tuto službu se sice platí, ušetříte ale na stočném, vodu můžete napouštět jak rychle chcete a nemusíte se trápit s jejím ošetřením.
Doporučujeme
Nejlepší prostředky pro údržbu bazénu a vody na vás už čekají na Marimex.cz. Tento e-shop patří k jedněm z nejlepších v oboru a vysoká kvalita produktů je zde opravdu zaručena!
Úpravě vody se nikdy nevyhnete
Ať už do bazénu využíváte jakoukoliv vodu, je důležité mít na paměti, že k její úpravě budete muset přistupovat vždy. Voda v bazénu je znečišťována hned několika způsoby. Mechanicky vlivem spadaných nečistot, s jejichž odstraněním vám pomohou síťky, bazénové vysavače a především filtrace. Na kvalitu a zdraví vody mají ale také vliv nejrůznější mikroorganismy v podobě bakterií, virů či řas, s kterými vám pomůže bazénová chemie. Zatímco mechanické nečistoty jsou většinou viditelné pouhým okem, jiné formy znečištění se odhalují o něco hůře. Mezi nejdůležitější parametry vody v bazénu, které je nutné hlídat, pravidelně kontrolovat a podle potřeby upravovat, jsou pH a tvrdost. Tyto parametry vody mají vliv na její zdraví a kvalitu, zároveň ale také ovlivňují účinnost chemických prostředků používaných pro úpravu vody v bazénu.
pH
Jako první věc, kterou byste měli provést po napuštění vody do bazénu, je kontrola jejího pH. K tomu existuje hned několik pomůcek od jednoduchých pH papírků až po o něco složitější měřidla. Ideální pH vody by mělo být mezi 6,8 až 7,4. Vyšší pH způsobuje srážení vápníků a mléčné zakalení vody, nižší pH může zase vést ke zvýšené korozi kovových částí bazénu. V obou případech se ale špatné pH projeví také na pokožce, kterou může podráždit. Vodu a její pH se doporučuje kontrolovat alespoň 2× týdně a v případě odchylky použijte prostředek na zvýšení či snížení pH.
Tvrdost vody
Příliš tvrdá voda má vliv na vyšší výskyt virů, bakterií a řas, bazénu však nesvědčí ani příliš měkká voda. Tvrdost vody v bazénu se dá měřit pomocí testovacích pásků či speciálních testerů. Optimální hodnoty tvrdosti vody se pohybují mezi 8 až 18 °N (tzv. německý stupeň, který souvisí s obsahem oxidu vápenatého). Ideální je tedy středně tvrdá voda. Na trhu existuje mnoho přípravků pro úpravu tvrdosti vody. Také tento parametr pravidelně kontrolujte a v případě potřeby vodu upravte.
Bazénová chemie – s chlorem, či bez?
Ještě donedávna patřila chlorová chemie pro úpravu vody v bazénu mezi nejpoužívanější prostředky. Chlor s sebou ale přináší i řadu nepříjemných účinků jako je podráždění pokožky či očí nebo nepříjemný zápach. Pokud si pořídíte opravdu kvalitní chlorovou chemii a používáte ji podle doporučení uvedených od výrobce, neměli byste mít s chlorem žádné tyto potíže. Jeho výhodou je navíc vysoká účinnost a nízké pořizovací náklady. Bezchlorová chemie se ale postupně těší stále větší oblibě a dnes již můžete narazit na takové přípravky, které se svými účinky vyrovnají chlorové, či ji dokonce předčí. Nejlepší způsob, jak najít tu nejlepší chemii pro váš bazén, je vyzkoušet různé typy přípravků a porovnat je mezi sebou. Na výběr máte také z různých forem. Roztok se velmi jednoduše používá a jeho použití je především rychlé. Bazénová chemie ve formě tablet má déletrvající účinky, k její aplikaci je ale nutné použít speciální dávkovač (plovák, skimmer, chlorinátor apod.).
Další možnosti, jak udržet vodu v bazénu zdravou
Kromě chlorové a bezchlorové chemie existují i další způsoby, jak si zajistit zdravou, čistou a kvalitní vodu, aby byla údržba bazénu co nejjednodušší. Vodu v bazénu lze dezinfikovat solí, respektive přeměnit sladkou vodu na slanou. K tomu slouží speciální solonizační jednotky, které se instalují do již napuštěného bazénu, a do vody se přidává bazénová sůl. Díky solonizační jednotce je sůl přeměněna na volný chlor, který nezapáchá a je zcela šetrný k pokožce. Další možností je UV lampa, přes kterou proudí voda a UV paprsky ji zbavují mikroorganismů. Sama o sobě ale UV lampa vodu nedezinfikuje, snižuje však množství chemie potřebné pro úpravu vody. Velmi oblíbeným způsobem dezinfekce vody v bazénu je ionizace. Při ní dochází k elektrolytickému rozpuštění elektrod stříbra a mědi a uvolnění iontů těchto kovů do vody. Ty pak ničí bakterie a brání vzniku řas. Na odstranění virů ale ionizace nestačí a je potřeba ji doplňovat jinou chemií.
Ušetřete si čas a námahu s dávkovačem bazénové chemie
Jestliže dáte přednost kvalitě před nízkou cenou a pořídíte si opravdu šikovnou bazénovou chemii, nebudete ji muset do vody přidávat tak často. Přesto je dávkování chemie dalším úkonem navíc, který musíte při péči o váš bazén provádět. Údržba bazénu se bez chemie neobejde, existuje ale způsob, jak si její dávkování usnadnit – pořízením dávkovače. Existují automatické i poloautomatické a oba tyto typy mají své výhody i nevýhody. Mezi poloautomatické dávkovače patří zařízení (plováky, skimmery atd.), do kterých se umisťují tablety s chemií. Ty se pak postupně rozpouští a uvolňují do vody. Automatický dávkovač je sice dražší, zato vám ušetří spoustu času i energie. Bazénovou chemii nejen dávkuje, ale sám měří potřebné parametry vody a množství použité chemie jim přizpůsobuje. Díky tomu lze dávkovač použít i pro aplikaci přípravků pro úpravu pH či tvrdosti vody. Údržba bazénu a úprava vody v něm nejsou jednoduché, díky vhodným prostředkům je ale zvládnete raz dva.
Pořízení filtrace se rozhodně vyplatí
Je to právě filtrace, díky které je voda v bazénu na první pohled čistá a průzračná. Filtrace vám pomáhá snížit míru znečištění v bazénu a v konečném důsledku přispívá také ke snížení množství bazénové chemie, které je nutné používat pro úpravu vody. Bez filtrace se neobejde ani nadzemní nafukovací bazén, neboť sluneční paprsky dopadající na hladinu zahřívají vodu v bazénu a vytváří z ní ideální prostředí pro množení bakterií, virů a dalších mikroorganismů. Filtrace vodu okysličí, srovná její pH a pomáhá také s lepším rozpouštěním bazénové chemie. Filtrační jednotku umístěte vždy co nejblíže k bazénu, aby vlivem přílišné vzdálenosti nedocházelo k tlakovým ztrátám a snížení její účinnosti. Na místo, kde bude filtrace stát, nesmí svítit přímé slunce ani pršet a zajistěte také, že bude snadno přístupné pro případné opravy. Filtrační čerpadlo musí být umístěno ve vodorovné poloze s motorem uloženým pod úroveň hladiny vody, což usnadní stékání vody do čerpadla.
Jak vybrat bazénovou filtraci?
U bazénové filtrace je velmi důležitý její výkon, aby byla zajištěna co nejdůslednější údržba bazénu. Filtrační výkon by měl odpovídat objemu bazénu a ideální hodnotu zjistíte vydělením celkového objemu bazénu čtyřmi. Tím získáte tzv. kubíkový výkon, což je nejnižší doporučovaný výkon, jaký by vámi vybraná filtrace měla mít. Vyšší výkon nevadí, počítejte ale s vyšší spotřebou a tedy i provozními náklady. Pokud však budete k filtraci chtít připojit nějaké další zařízení (solární ohřev, tepelné čerpadlo, bazénový vysavač apod.), vyšší výkon je na místě. Filtrace s vyšším výkonem je také vhodná tam, kde není možné filtrační jednotku umístit blízko k bazénu. Vyšší výkon filtrace si totiž s náročnější cestou poradí snáze. U bazénové filtrace máte dále na výběr ze dvou typů: kartušové a pískové.
Kartušová filtrace
Kartušová filtrace je levná a díky velmi nízkému výkonu má také nízkou spotřebu. Právě nedostatečný výkon je ale důvodem, proč se v současnosti jedná o méně oblíbený a používaný typ filtrace. Kvůli svému nízkému výkonu je kartušová filtrace vhodná do bazénů s maximálním objemem 8 m3. Voda se v kartušové filtraci filtruje skrz papírovou vložku v podobě válce. V něm se usazují odfiltrované nečistoty a je nutné jej pravidelně čistit. Tím se však kartušová vložka opotřebovává a postupně dochází ke snížení účinnosti filtrace. Kartušovou vložku je dobré pravidelně měnit, a to několikrát během koupací sezóny. Čím lépe ji budete udržovat, tím déle vám vydrží.
Písková filtrace
V pískové filtraci je voda filtrována přes pískovou náplň. Filtrování vody je mnohem rychlejší, její údržba je méně náročná a díky lepší účinnosti pískové filtrace dochází ke snížení spotřeby bazénové chemie. Náplň je dobré pravidelně proplachovat. To lze provádět jejím vyjmutím a propláchnutím písku pod tekoucí vodou, některé modely pískové filtrace ale disponují tzv. zpětným proplachem. Díky němu se filtrace pročistí sama a usazené nečistoty vypustí mimo bazén. Pískovou náplň je také nutné jednou za čas vyměnit. Podle četnosti používání se jedná o jeden až tři roky. Použitý písek z náplně lze navíc dále využít, například jako stavební materiál. Do pískové filtrace se doporučuje použít jemný křemičitý písek se zrnitostí přibližně od 0,6 do 1,2 mm. Větší zrna písku více zatěžují čerpadlo, menší zrnka nemusí být schopná zachytit veškeré nečistoty.
S plovoucími nečistotami vám pomůže vysavač
Ačkoliv účinná filtrace dokáže vodu v bazénu zbavit většiny nečistot, někdy je potřeba ze dna bazénu či z hladiny vody odstranit i větší plovoucí nečistoty. Asi nejjednodušším nástrojem je síťka upevněná na dlouhé tyči. Pokud vás ale tato manuální údržba bazénu neláká, pořiďte si bazénový vysavač. Ten nasává vodu, zachytí nečistoty a čistou vodu vypustí zpět do bazénu. Také vysavačů do bazénu existuje několik. Pořídit si můžete ruční vysavač, který je umístěn na teleskopické tyči, poloautomatický vysavač, jehož pohyb po dně či stěně bazénu zajišťuje membrána, či automatický vysavač, který je vybaven vlastním motorem i elektronikou. Automatické vysavače lze navíc programovat či ovládat dálkově a údržba bazénu je s nimi opravdu hračka. Poloautomatické vysavače je možné připojit na vakuový kotouč skimmeru, je však nutné, aby bylo zapnuto filtrační zařízení. Automatické vysavače mají vlastní filtrační vak i čerpadlo pro sání vody a fungují zcela nezávisle na filtraci.
Jak na zazimování bazénu?
Koupací sezóna je jinak dlouhá v každém typu bazénu. Ani zastřešené bazény ale nelze používat po celý rok. Jakmile klesnou venkovní teploty pod 10 °C, je vhodné bazén zazimovat. Zazimování bazénu se liší podle toho, o jaký typ bazénu jde.
Nadzemní nafukovací bazény
Tento typ bazénu je vyráběn z PVC, které by nebylo schopné udržet zmrzlou vodu, neboť ta má tendence se rozpínat. Nafukovací bazén proto vždy na konci koupací sezóny vypusťte, umyjte od nečistot a důkladně osušte. Očištění a usušení proveďte také s filtrací a dalšími zařízeními, které jste s bazénem používali. Je lepší vyfouknutý bazén srolovat spíše než přeložit, aby se nevytvořily záhyby. Pokud bazén překládáte, doporučuje se jej během zimy několikrát přeložit znovu a jinak. Bazén, filtraci i další zařízení skladujte na suchém místě s teplotou alespoň 5 °C.
TIP: O pořízení bazénu teprve uvažujete? Přečtěte si náš článek Horké letní dny se blíží! Pořiďte si na zahradu bazén! plný rad a tipů, jak vybrat ten nejlepší bazén.
Nadzemní bazén s pevnou konstrukcí
Nejlepší bazény s pevnou konstrukcí bývají z odolného a pevného materiálu, díky kterému není nutné bazén vypouštět. Protože ale zmrzlá voda nabývá na objemu, je dobré do vody vložit několik PET láhví. Zazimování nadzemního bazénu s pevnou konstrukcí musí zahrnovat odstranění všech nečistot z hladiny vody, ze dna i ze stěn bazénu. Upravte pH vody na ideální hodnotu a přidejte zazimovací prostředek. Hladina vody by měla být přibližně 10 cm pod skimmerem, v případě použití skimmeru bez zátky 10 cm pod vratnou tryskou. Filtraci odpojte, důkladně ji propláchněte, očistěte a usušte. Odpojte také hadice a očistěte rovněž schůdky, případně další doplňky, zařízení a příslušenství. Skladujte je na suchém místě chráněném před mrazem. Bazén zakryjte plachtou, ideálně speciální krycí plachtou určenou pro zazimování bazénu.
Zapuštěný bazén
Zazimování zapuštěného bazénu je o něco náročnější než u nadzemních typů, protože jednotlivé bazény se mohou výrazně lišit. Je proto dobré si alespoň první rok či dva pozvat na zazimování specializovanou firmu. U zapuštěných bazénů je nutné dbát na dostatečné a důkladné zazimování velkého množství částí, vyškolený pracovník s vámi ale celý postup projde, abyste v budoucnu zvládli bazén zazimovat sami. Pokud si nejste jistí, že víte, jak na to, doporučujeme investovat do odborného zazimování. Při nedostatečném zazimování riskujete nevratné poškození bazénu, jehož oprava by vás stála mnohem více.
Nejčastější problémy s vodou v bazénu a jejich řešení
Zakalení způsobuje vyšší obsah některých prvků ve vodě. Hnědý zákal způsobuje vyšší koncentrace manganu či železa, mléčně bílý vápníku a hořčíku a zelené zakalení je způsobeno mědí. Při zakalení zkontrolujte pH a tvrdost vody a případně je upravte. Použijte šokovou dávku dezinfekčního prostředku a do vody aplikujte také vločkovač. Ten napomáhá nečistotám k vytvoření většího shluku, který se následně snadněji odstraní buď s pomocí vysavače, síťky či filtrace. Zapněte filtraci a filtrujte vodu, dokud nebude průzračně čistá, zároveň průběžně odstraňujte nečistoty z hladiny. Dalším nepříjemným problémem jsou řasy usazující se na dně či stěnách bazénu, které jsou kvůli nim kluzké a mazlavé. Voda při vyšším výskytu zapáchá a kalí se. Vyčistěte dno i stěny bazénu od případných zbytků řas a zkontrolujte a upravte pH vody. Přidejte šokovou dávku dezinfekce, algicidní přípravek a opět použijte vločkovač a filtrujte vodu, dokud nebude čistá. Důležitá je ale především prevence, tedy důkladná údržba bazénu.