Kvalitní kancelářská židle vám zajistí pohodlné sezení

Vybrat správnou kancelářskou židli není jednoduché. Přitom se jedná o velmi důležitou součást kanceláře, která vám usnadní dlouhé sezení nejen za počítačem. Podívejte se spolu s námi, co by měla opravdu dobrá kancelářská židle mít a jaké podmínky by měla splňovat. Díky tomu zvládnete i delší sezení bez nepříjemných bolestí.

Ergonomické kancelářské židle

TOP 5 kancelářských židlí (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Kancelářská židle AlbertoKancelářská židle Alberto
Kancelářská židle VictorKancelářská židle Victor
Kancelářská židle FlexiKancelářská židle Flexi
Kancelářská židle SwanseaKancelářská židle Swansea
Kancelářská židle AboveKancelářská židle Above

Rizika dlouhodobého sezení

Nadměrné sezení je problém, se kterým se potýká stále více a více lidí. Především s nástupem a rychlým rozvojem technologií se totiž většina prací přesunula do kanceláří za počítač. Při dlouhodobém sezení, tedy více než čtyřhodinovém, dochází k omezení činnosti svalů, a to především na nohou. Tyto svaly jsou nesmírně důležité pro lymfatický systém, který má za úkol odstraňovat z těla škodlivé látky. Rovněž dochází ke snížení aktivity enzymu, který pomáhá tělu spalovat tuky, a lidé, kteří sedí několik hodin denně, se proto často potýkají s nadváhou. Zvyšuje se riziko zlomenin, různých srdečních onemocnění, dlouhodobé sezení má vliv také na hladinu cukru v krvi a cholesterol a mnoho dalšího. Zdravotním rizikům se nevyhnou ani lidé, kteří jinak žijí velmi zdravě. Dlouhodobé sezení je problematické, naštěstí ale existuje hned několik způsobů, jak si s ním co nejlépe poradit.

Pokud je to možné, střídejte sezení a stání

Je dobré, pokud můžete sezení prokládat stáním. Ideální je střídání těchto poloh zhruba co 4 hodiny. Způsobů, jak si vytvořit prostředí, které střídání poloh umožňuje, je hned několik. Pokud máte dostatečně velkou kancelář, pořiďte si dva stoly – malý na sezení a vysoký, u kterého budete moci stát. Toto řešení může být trochu nepraktické, pokud byste museli přenášet spoustu věcí nebo pokud pracujete se stolním počítačem. Jinou možností je pořídit si nástavec na pracovní stůl a tím zvýšit plochu, na které můžete pracovat. I tak ale nebudete mít vše potřebné hned po ruce a budete se muset sklánět, což nemusí být vždy příjemné. Další možností je pořízení vysokého stolu a polohovatelné židle. U stolu můžete stát a v případě potřeby si sednout. Jenže tyto polohovatelné židle nejsou často uzpůsobeny pro dlouhodobé sezení. Trendem posledních několika let jsou proto polohovací stoly, u kterých můžete zcela bez problémů střídavě sedět i stát.

TIP: Přijde vám práce ve stoje zajímavá? Více se o tomto nápadu můžete dočíst v našem článku, ve kterém jsme se podívali také na to, jak vybrat správný polohovací stůl.

Vyzkoušejte gymnastiku v sedě

Ne vždy je samozřejmě možné vyzkoušet si práci ve stoje. Naštěstí i v sedě toho pro své zdraví můžete dost udělat. Dělejte si pravidelné přestávky, buď desetiminutové co hodinu, nebo dvouminutové co půl hodiny. Jděte se projít nebo třeba napít. Tím nejen, že si rozpohybujete svaly, ale zajistíte si taky dostatečný a pravidelný přísun tekutin. Občas se za stolem pořádně protáhněte, propněte záda, zakružte hlavou a uvolněte krční svaly. Uvolněte si také ruce pomocí několika krouživých pohybů zápěstím, v loktech i ramenou. Strnulá pozice rukou může vést k ucpání tepen a hrozí riziko tzv. tenisového lokte. Pracujete-li s počítačem, může vás trápit také zvýšená únava očí. Ty totiž nejsou uzpůsobeny k tomu, aby několik dlouhých hodin zíraly do monitoru. Jednou za čas se proto rozhlédněte po místnosti a zkuste zaostřit na předměty na jejím druhém konci. Zbavíte se tak nepříjemného pocitu sucha a také případných bolestí hlavy.

Kancelářská židle

Kancelářská židle musí být ergonomicky tvarovaná

To, jakou kancelářskou židli potřebujete, záleží na více faktorech. Jedním z nich budou jistě i pořizovací náklady. Nejlevnější kancelářskou židli pořídíte do 1 000 Kč, nejdražší modely se pohybují i v řádech tisíců Kč. Nikdy se ale neřiďte pouze cenou, důležitější je to, aby kancelářská židle splňovala vše, co potřebujete. Při výběru kancelářské židle jsou důležité také opěrky pod ruce či hlavu a mnoho dalších faktorů. Tím nejdůležitějším je ale ergonomické tvarování. To podporuje přirozenou linii našich zad a snižuje jejich zátěž. Tato zátěž může být výrazně zvýšena právě nekvalitní kancelářskou židlí. Příliš nízká zádová opěrka neposkytuje zádům dostatečnou oporu, takže sedíme v nepřirozené pozici, hrbíme se a tím riskujeme trvalé poškození a chronické bolesti. Ergonomicky tvarovaná kancelářská židle nemá zádovou část rovnou, ale mírně prohnutou v oblasti beder. To je základním rysem každé kancelářské židle s ergonomickým tvarováním, v jiných aspektech se ale mohou výrazně lišit.

TIP: Ergonomická židle vám sama od sebe s bolavými zády nepomůže. Důležité je především to, abyste na ní dobře seděli. Přečtěte si náš článek Jak na správné sezení u počítače, kde se tomuto tématu věnujeme.

Kolik hodin denně sedíte?

Od délky použití kancelářské židle se budou odvíjet nároky, které byste na ni měli mít. Ať už v práci sedíte jakkoliv dlouho, základem by měla být ergonomicky tvarovaná židle, která je vybavena synchronní mechanikou polohování. Pokud v práci sedíte zhruba 8 hodin denně, zaměřte se také na takové kancelářské židle, u kterých je možné nastavit výšku opěráku, bederní a područní opěrky. Sedíte-li více než 8 hodin denně, je vaše tělo vystaveno vysoké zátěži a v takovém případě se nedoporučuje na židli šetřit. Kromě výše zmíněných kritérií by měla být dostatečně pevná a stabilní, měla by mít také ergonomicky tvarovaný sedák, nastavitelný podhlavník a měly byste u ní být schopní ovládat výšku, hloubku (pojezd směrem dopředu či dozadu) a v neposlední řadě také sklon. Taková kancelářská židle je k dostání od 15 000 Kč, což se může na první pohled zdát hodně. Je to ale investice do vašeho zdraví.

Kancelářské křeslo

Vybírejte s ohledem na postavu či počet uživatelů

Správné sezení má několik základních pravidel: měli bychom sedět tak, aby se chodidla celou plochou dotýkala podlahy, lýtka k nim svírala pravý úhel a v kolenou by měla být noha ohnuta tak, aby svírala pravý úhel se stehny. Záda by měla být rovná, opřená a opět by měla svírat pravý úhel ke stehnům. Z toho vyplývá, že pro výběr kancelářské židle budou rozhodující také výška postavy či délka nohou a trupu. Důležitou součástí kancelářské židle je zádová a bederní opěrka. Je dobré, aby obě tyto části byly nastavitelné a každý uživatel kancelářské židle si je mohl nastavit podle sebe. Zádová opěrka musí podporovat záda po celé jejich délce a měla by svírat pravý úhel se sedákem, nikdy ne menší. Jinak by mohly být zatěžovány trávicí a dýchací orgány a také cévy a srdce. Zadek byste měli mít co nejvíce v tomto úhlu, jakmile jej posunujete dopředu, dochází k přetěžování beder.

Důležitým parametrem je také nosnost

Nosnost kancelářské židle se pohybuje mezi 70 a 180 kg. Pokud byste zvolili židli s nižší nosností, než jaké bude ve skutečnosti vystavena, riskujete zničení některých součástí a kancelářská židle bude mít výrazně nižší životnost. S nosností souvisí také konstrukce kancelářské židle a materiály, z kterých si můžeme vybírat. Většina modelů je vybavena pístem, který spojuje spodní část, tedy kříž s kolečky, a sedák. Kříž je nejčastěji pětiramenný a právě na jeho materiálu hodně záleží. Levnější modely kancelářských židlí mají kříž z plastu, který je nejméně odolný a vydrží tedy jen nižší hmotnosti. Odolnější kříže se vyrábí z hliníku, chromu a nebo oceli. Právě ta je nejvhodnější pro případ, že jednu kancelářskou židli používá více osob a zejména, je-li používána téměř neustále, např. ve směnném provozu. Taková kancelářská židle by měla mít všechny části (sedák, opěradlo, područky) nastavitelné, měla by být vybavena synchronní mechanikou a zátěžovými kolečky (viz níže).

Různé typy mechaniky kancelářských židlí

Kancelářská židle může být vybavena různými typy mechaniky. Tou nejzákladnější, kterou disponují nejlevnější modely, je houpací mechanika. Na takovýchto židlích je možné se lehce zhoupnout a tím ulevit svalům. Příliš efekt to ale při dlouhodobém sezení nemá. Můžete se setkat také s asynchronní mechanikou, kdy je možné nastavit různé pozice zvlášť u sedáku a opěradla. Mnohem lepší je však synchronní mechanika, u které se opěradlo i sedák pohybují současně. Tím je zajištěna ideální poloha pro vaše záda. Často si můžete nastavit také přítlak a nebo výšku posedu. Zajímavým typem mechaniky je tzv. Body Balance Tec, kdy sedíte a zároveň trénujete břišní i zádové svaly. Move and Stop mechanika umožňuje sedáku pohyb do všech směrů a sezení na takovéto kancelářské židli připomíná sezení na gymnastickém míči. Pohyb lze samozřejmě také zablokovat. Pro dlouhodobé sezení se doporučuje zvolit jakýkoliv dynamický typ mechaniky, abyste neseděli příliš dlouho v jedné poloze.

Kancelářské židle

Konstrukce kancelářské židle

Kancelářská židle sestává z několika částí. Každá z nich je důležitá a nejlepší je, pokud si můžete jakoukoliv část libovolně nastavit. Tím docílíte toho, že bude židle dokonale odpovídat vaší postavě a bude vám poskytovat právě to, co potřebujete. Pojďme se teď na části kancelářské židle podívat podrobněji:

  • Sedák – tato část by měla být anatomicky tvarovaná, mělo by být možné nastavení její výšky a posouvání dopředu a dozadu, pokud to nelze a vaše nohy nedosáhnou na zem, doporučujeme koupit opěrku pod nohy.
  • Opěradlo – ergonomicky tvarovaná opěrka zad dokonale kopíruje tvar vaší páteře a tím jí poskytuje dostatečnou oporu, také výšku opěradla by mělo být možné nastavit tak, aby pokrývala celá záda.
  • Bederní opěrka– opěrka beder patří k nejdůležitějším, neboť právě bederní oblast je při dlouhodobém sezení vystavená největší zátěži, měla by být výškově nastavitelná a někdy je také možné ji posouvat dopředu a dozadu.
  • Područky– v případě, že pracujete u stolu, zejména pak s počítačem, bez podpěr rukou se neobejdete, nabízí odpočinek nejen rukám a pažím, ale také ramenům a šíji, i područky by měly mít nastavitelnou výšku, u některých typů je možné také posunutí dopředu a dozadu, otáčení vrchní částí či sklápění.
  • Opěrka hlavy– opěrka pod hlavou poskytuje úlevu zejména krční páteři a pro dlouhodobé sezení je také nezbytná, i ona by měla být posuvná.

Kolečka

Výběr vhodných koleček k vaší kancelářské židli závisí nejen na hmotnosti a počtu osob, které ji budou používat, ale také například na povrchu, po kterém se bude židle pohybovat. Nejčastěji narazíte na tvrdá kolečka z plastu, která jsou vhodná na měkké typy podlah (koberec, měkčené PVC apod.). Oproti tomu měkká kolečka vyrobená z měkké gumy můžete používat i na tvrdé krytiny (dlažba, lino atd.). Existují také univerzální kolečka, která mají měkký střed a tvrdý okraj a díky tomu je možné je používat na všech typech podlah. Speciálním typem jsou pak zátěžová kolečka, která jsou odolnější a která se hodí spíše na měkké povrchy, případně, jsou-li pogumovaná, i na tvrdé. U některých modelů kancelářských židlí je také možné kolečka zabrzdit. To může být prováděno buď ručně pomocí páčky, nebo automaticky. Bržděná kolečka se zabrzdí vždy, když není židle zatížena. Kromě koleček může židle disponovat také kluzáky, tedy gumovými špunty.

Z jakého materiálu by měl být potah?

Při určování, jakému potahovému materiálu dát přednost, záleží především na četnosti a náročnosti využívání židle, ale také na vašich finančních možnostech či vkusu. Nejčastěji se kancelářské židle potahují síťovinou, která je oblíbená zejména díky své prodyšnosti. Tato vlastnost je velmi vítaná zejména v létě, případně ve výrazně přetopené místnosti. Síťovina ale nemá příliš dobré izolační vlastnosti. Další možností je čalouněná kancelářská židle, látka dokáže oproti síťovině výrazně izolovat vlhkost i teplo a hodí se tedy i do chladnějších prostorů. Čalouněné kancelářské židle se navíc nabízí v různých barevných a vzorovaných provedeních, takže je můžete dokonale sladit s ostatním zařízením. Mají však nižší životnost a hůře se udržují. Dáváte-li přednost kůži, s pravou kůží se u kancelářských židlí téměř nesetkáte. Časté a náročné sezení by ji mohlo rychle opotřebovat. Pořídit si ale můžete židli z koženky nebo eko kůže, které jsou odolnější, snadněji se udržují a jsou také levnější.

Židle v kanceláři

Před nákupem si zjistěte tyto parametry

V práci, ve které denně nasedíte několik hodin, pro vás bude kancelářská židle jedním z nejdůležitějších vybavení kanceláře. Je tedy dobré, pokud si ji můžete ještě před nákupem vyzkoušet. Musíte se v ní cítit pohodlně a být schopni nastavit všechny části tak, aby odpovídaly vašemu tělu. Pokud tu možnost nemáte a nakupujete kancelářskou židli přes internet, zaměřte se na několik důležitých informací. Změřte si výšku vašeho pracovního stolu a počítejte s tím, že mezi horní plochou pracovní desky a sedákem kancelářské židle by mělo být alespoň 25-30 cm volného prostoru. Zjistěte si, jakým způsobem se židle ovládá. Vybírejte takové typy, u kterých je možné si důkladně prohlédnout všechny páčky či tlačítka a ujasněte si, jak se vám bude židle nejlépe ovládat. Ovládání a měnění poloh by mělo být co nejjednodušší, nejrychlejší a pro vás co nejpohodlnější.

Tipy pro správné sezení na kancelářské židli

Při dlouhodobém sezení nezáleží jen na kvalitní kancelářské židli, ale také na tom, jak na ní sedíme. Sedák židle by měl být co nejvíce vzadu, aby se celé vaše hýždě dotýkaly sedáku a aby mezi ním a podkolenní jamkou bylo přibližně 5 cm místa. Pokud nesedíte na sedacích kostech, je páteř výrazně zatěžována v bederní oblasti a hrozí bolest zad. Výška sedáku musí být nastavena tak, abyste měli dost volného prostoru mezi nohami (stehny) a deskou pracovního stolu a zároveň musíte být opřeni celými chodidly o podlahu. Bedra musí být opřena o bederní opěrku, nastavte si její výšku do správné polohy, abyste zádům poskytli dostatečnou oporu a zbytečně nezatěžovali bedra či páteř. Máte-li kancelářskou židli se synchronní mechanikou, máte do jisté míry zajištěn dynamický pohyb. I tak se ale nezapomeňte jednou za čas protáhnout, v lepším případě projít. Ani ta nejkvalitnější kancelářská židle vás problémů z dlouhodobého sezení nezbaví.

Jaký je rozdíl mezi kancelářskou židlí a křeslem?

Při výběru zařízení do kanceláře můžete narazit také na kancelářská křesla. Někteří výrobci takto označují kancelářské židle, jiní pod tímto pojmem nabízejí zcela odlišné produkty. Kancelářské křeslo se od židle výrazně liší, je určeno pro krátkodobé sezení a mnohdy slouží spíše jako okrasný prvek. Má pevně daný úhel mezi opěradlem a sedákem, který nelze nijak regulovat. Není možné nastavit ani výšku opěradla nebo opěrek či hloubku sezení. Opěradlo bývá často mírně zakloněno, aby bylo sezení v křesle co nejpohodlnější. Do ergonomického tvarování to má ale daleko. Při práci u stolu se navíc máme tendenci mírně naklánět dopředu, naše záda se tak opěradla vůbec nebudou dotýkat, takže budou zcela bez podpory. U kancelářského křesla nezáleží ani tak na zdravém sezení jako spíše na elegantním a luxusním vzhledu. V kancelářích se proto používají v částech, kde se přijímají návštěvy, případně pro krátký odpočinek. Jako alternativa kancelářských židlí jsou ale zcela nevhodné.


TOP 5 kancelářských židlí (2019)

Trh s kancelářskými židlemi je opravdu různorodý a jednotlivé modely se liší typem mechanismu, použitými materiály, funkcemi a výbavou. Vybrali jsme pro vás 5 kancelářských židlí, které vám zajistí to nejlepší a nejzdravější sezení, i kdybyste jím trávili až 8 hodin každý den.

Kancelářská židle Alberto

Kancelářská židle Alberto
Zdroj: Alza.cz

Kancelářská židle Alberto se synchronním mechanismem umožňuje polohovat opěradlo zároveň se sedákem. Opěradlo je ergonomicky tvarované, síťované a prodyšné a zvyšuje tak komfort sezení. Sedák spolu s opěradlem jsou výškově nastavitelné a polohovací a můžete je uzpůsobit zcela podle své postavy. Kancelářská židle Alberto je také vybavena plastovými opěrky pod ruce. Z plastu je rovněž kříž, na kterém jsou umístěna kolečka vhodná i na koberce.

Technické parametry produktu Alberto

VlastnostSpecifikace

Potahový materiál

syntetická kůže

Materiál konstrukce

plast

Maximální nosnost

110 kg

Rozměry (v, š, h)

120-134 x 51 x 50 cm

Rozměry sedáku (v, š, h)

45-54 x 63 x 51 cm

Barva

černá

Klady a zápory produktu Alberto

Klady (+)Zápory (-)

+ bederní opěrka

– nepolohovatelná bederní opěrka

+ hlavová opěrka

– kříž z plastu

+ područky

+ polohovatelný sedák

+ výškově nastavitelná

Obchody, kde koupíte produkt Alberto

ObchodCena
Alza.cz1 590 Kč

Kancelářská židle Victor

Kancelářská židle Victor disponuje síťovaným zádovým opěradlem, které je ergonomicky tvarované a dokonale se přizpůsobí tvaru páteře. Sedák z měkkého materiálu umožňuje pohodlné sezení a je také možné jej nastavovat. Nesmí chybět ani podhlavník a výškově nastavitelné područky, které nabízí úlevu unaveným rukám. Kancelářská židle Victor je vybavena funkcí multiblock a synchronním mechanismem, takže se sedák pohybuje spolu s opěradlem. U toho je navíc možné regulovat protitlak. Křeslo má kvalitní a odolnou hliníkovou konstrukci a základnu s pěti kolečky.

Technické parametry produktu Victor

VlastnostSpecifikace

Potahový materiál

látka

Materiál konstrukce

hliník

Maximální nosnost

102 kg

Rozměry (v, š, h)

125-135 x 69 x 50 cm

Rozměry sedáku (v, š, h)

45-55 x 69 x 50 cm

Barva

černá

Klady a zápory produktu Victor

Klady (+)Zápory (-)

+ nastavitelné područky

– nepolohovatelná bederní opěrka

+ polohovací sedák

+ podhlavník

+ funkce multiblock

Obchody, kde koupíte produkt Victor

ObchodCena
Jena-nábytek logo4 399 Kč

Kancelářská židle Flexi

Kancelářská židle Flexi od českého výrobce RIM se pyšní krásným designem, na kterém se podílel italský designér Massimo Costaglia, a také oceněním v soutěži Nábytek roku. Opěradlo je síťované a prodyšné a je možné nastavit jeho výšku, a to pomocí systému up-dnown. Sedák je ergonomicky tvarovaný a lze nastavovat jeho hloubku a posouvat jej dopředu. Kancelářská židle Flexi je vybavena synchronním mechanismem a k nastavení sedáku a opěradla tak dochází najednou. Židle je vybavena bederní opěrkou a je možné si vybrat, zda bude disponovat také opěrkami pod ruce a hlavu. Je nabízena hned v několika barevných provedeních.

Technické parametry produktu Flexi

VlastnostSpecifikace

Potahový materiál

síťovaná látka

Materiál konstrukce

hliník nebo plast

Maximální nosnost

120 kg

Rozměry (v, š)

102-120 x 46 cm

Rozměry sedáku (v, h)

41-53 x 42-48 cm

Barva

různé

Klady a zápory produktu Flexi

Klady (+)Zápory (-)

+ nastavitelná hloubka sedu

– základní vybavení bez opěrek

+ konfigurovatelné parametry

– dodatečná vybavení za příplatek

+ synchronní mechanismus

+ český výrobce

Obchody, kde koupíte produkt Flexi

ObchodCena
Ergo-interiér logo5 587 - 12 024 Kč

Kancelářská židle Swansea

Kancelářská židle Swansea má opěradlo ze vzdušné síťoviny a sedák z čalouněné látky, která je vysoce odolná. Tato židle je ergonomická a vybavená synchronním a houpacím mechanismem. Díky tomu se sedák a opěradlo pohybují koordinovaně. Opěradlo je možné nastavit až v 5 polohách a uzamknout je. Nesmí chybět ani nastavitelné područky či opěrka hlavy. Kancelářská židle Swansea má kříž z vysoce odolné oceli, která zvládne i tu největší zátěž. Díky kolečkům je tuto židli možné používat také na tvrdých podlahách.

Technické parametry produktu Swansea

VlastnostSpecifikace

Potahový materiál

síťovaná látka

Materiál konstrukce

ocel

Maximální nosnost

110 kg

Rozměry opěradla (v)

55 cm

Rozměry sedáku (v, š, h)

43-50 x 51 x 51 cm

Barva

černá

Klady a zápory produktu Swansea

Klady (+)Zápory (-)

+ synchronní mechanismus

+ houpací mechanismus

+ nastavitelná bederní opěrka

+ područky a opěrka pod hlavu

Obchody, kde koupíte produkt Swansea

ObchodCena
Ajprodukty logo5 890 Kč

Kancelářská židle Above

Kancelářská židle Above
Zdroj: Mall.cz

Kancelářská židle Above je vybavena synchronním mechanismem pro koordinovaný pohyb sedáku a opěradla a také několikanásobnou aretací s možností nastavit sílu protiváhy. Područky jsou výškově nastavitelné a díky měkké dotykové ploše poskytují rukám potřebnou úlevu a odpočinek. Také opěrka hlavy je výškově nastavitelná (PDH) a flexibilní. Kancelářská židle Above má kříž z plastu, který je však vysoce odolný a zvládne unést až 120 kg. Kolečka mají větší průměr, což snižuje odpor při odvalování. Jsou navíc použitelná na jakémkoliv typu podlahové krytiny.

Technické parametry produktu Above

VlastnostSpecifikace

Potahový materiál

síťovaná látka

Materiál konstrukce

plast

Maximální nosnost

120 kg

Rozměry (v, š)

116 x 67,5 cm

Rozměry sedáku (v)

44 cm

Barva

černá, modrá

Klady a zápory produktu Above

Klady (+)Zápory (-)

+ synchronní mechanismus

– opěradlo nelze výškově nastavit

+ lze nastavit protiváhu

+ plynový píst

+ výškově nastavitelná bederní opěrka

+ měkká dotyková plocha područek

Obchody, kde koupíte produkt Above

ObchodCena
Mall.cz5 919 KčCategories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..