Čtečka e-knih

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Čtečka e-knih – proč si ji pořídit a jak vybrat tu nejlepší?

Čtečka e-knih, čtečka elektronických knih, ebook čtečka – pod tím vším se skrývá jeden malý, ale velmi šikovný pomocník. Čtečky e-knih nejsou na našem trhu rozhodně žádnou novinkou. A zejména v této době se těší rostoucí oblibě. V čem spočívají výhody čtečky e-knih a v čem naopak její nevýhody? Jaké čtečky e-knih můžete pořídit, v čem se liší a na jaké parametry se zaměřit?

Čtečka e-knih

TOP 4 čtečky e-knih (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
PocketBook 632 Touch HD 3PocketBook 632 Touch HD 3
Amazon Kindle Paperwhite 4 2018Amazon Kindle Paperwhite 4 2018
C-TECH Lexis II EBR-62C-TECH Lexis II EBR-62
Onyx Boox Poke 3Onyx Boox Poke 3

Odzvonilo papírovým knihám?

E-knihy zažily svůj velký boom kolem roku 2012. V době, kdy byly novinkou, jim někteří lidé nepředpovídali příliš dlouhou životnost. Mělo se za to, že papírové knihy nemůže nic nahradit a ty elektronické zůstanou v oblibě jen u nepatrné špetky čtenářů. Elektronické knihy mají ale několik důležitých výhod. Náklady na jejich vydání jsou oproti nákladům na vydání papírových knih zanedbatelné. Distribuce mezi čtenáři je rovněž nesrovnatelně rychlejší a snadnější. Z toho důvodu se elektronické knihy staly velmi důležitým nástrojem pro začínající autory. Vydat knihu je od té doby mnohem snadnější a čtenáři mají díky elektronickým knihám mnohem více možností, jak získat informace. Zpočátku se ale také objevovaly obavy, že nástup e-knih znamená konec těch papírových. Prvotní nadšení však ustupuje a e-knihy netvoří ani polovinu vydaných a prodaných titulů. Elektronické knihy naráží na své limity a klasické tištěné knihy mají své jedinečné kouzlo, díky kterému jsou téměř nesmrtelné.

Jaké má čtečka e-knih výhody?

Čtečka e-knih je oblíbená zejména díky své velké kapacitě. Do čtečky si tak můžete přidat až tisíce elektronických knih. Díky tomu budete mít všechny své oblíbené tituly neustále u sebe. Až pojedete na delší cestu, nebudete s sebou muset tahat stohy knih, ale postačí vám jediná lehká čtečka e-knih. Vejde se vám do ní celá vaše knihovna. Většina čteček nabízí možnost zvětšení písma na displeji, takže si elektronickou knihu můžete přizpůsobit podle sebe. A nemusíte se bát ani unavených očí z neustálého zírání do displeje. Ten je totiž v případě čteček e-knih speciální a liší se od displejů tabletů či mobilních telefonů. Čtečka e-knih používá elektronický inkoust a čtení elektronických knih je tak pro naše oči téměř totožné jako čtení těch papírových. Tento displej není navíc nijak energeticky náročný a čtečka tak na jedno nabití vydrží i několik týdnů každodenního a dlouhodobého používání.

TIP: Neničte si při čtení oči! V našem článku vám poradíme Jak vybrat nejlepší osvětlení do každé místnosti.

Tím ale výhody čteček e-knih nekončí

Čtečka e-knih je elektronické zařízení a díky rychlému rozvoji moderních technologií toho má opravdu hodně co nabídnout. U elektronické knihy si písmo můžete nejen zvětšit či zmenšit, některé modely čteček nabízí také možnost změnit font, řez písma a mnoho dalšího. Můžete si vytvářet elektronické záložky, přidávat poznámky, zvýrazňovat určité části textu. V textu elektronické knihy lze vyhledávat, vybavenější čtečky mají také slovník, který vám pomůže s překladem cizojazyčných textů. Většina čteček e-knih je schopná připojit se k WiFi, což vám umožňuje stahovat nové e-knihy, číst si texty přímo na internetu nebo si dohledávat potřebné informace. Nejnovější čtečky e-knih jsou již multifunkční zařízení a kromě čtení knih nabízí také hraní her, přehrávání hudby a mnoho dalšího. Na trhu lze navíc narazit na modely čteček, které mají funkci předčítání textu a které jsou nesmírně šikovné pro čtenáře s vadami zraku.

Má čtečka e-knih nějaké nevýhody?

Samozřejmě ani čtečka e-knih není dokonalá. Ti, kteří dávají přednost papírovým knihám, zmiňují nejčastěji absenci vůně a kouzla, které má pouze papírová kniha. Milovníci knih opravdu nedají dopustit na vůni nové knihy, na šustění papíru a jeho dotek na prstech. Nic z toho vám ani sebe vyspělejší čtečka e-knih nemůže poskytnout. Elektronické knihy se nemohou pyšnit zdobnou vazbou a ani ilustrace v nich nevypadají tak dobře jako ty na papíře. Čtečka e-knih je cenově velmi dostupné zařízení, její určitou nevýhodou je ale vysoká cena samotných e-knih. Ty jsou totiž často přibližně stejně drahé jako knihy tištěné, ačkoliv by mnoho čtenářů očekávalo, že budou výrazně levnější. Čtečka e-knih nemá nijak vysokou odolnost a snadno se poškrábe či jinak poškodí. Displeje nebyly zprvu podsvícené, u novějších modelů tomu už tak ale není, takže si na nich přečtete elektronickou knihu i za tmy.

Nejlepší čtečka e-knih

Jaké parametry by čtečka e-knih měla mít?

To, jak by měl konkrétní model vypadat, bude záležet především na vašich preferencích. Nejlevnější čtečka e-knih se od té nejdražší bude lišit zejména velikostí displeje a jeho rozlišením, velikostí paměti, kapacitou baterie a samozřejmě svými funkcemi a možnostmi, které čtenáři nabízí. Je tedy jen na vás, jaké požadavky na čtečku budete mít. Podívejte se také na to, zda je nabízená čtečka e-knih pouze v anglickém jazyce, nebo je možné ji ovládat i v češtině. Některé náročnější modely nejsou uživatelsky tolik příjemné a pro méně technicky zdatné uživatele může být složitější je obsluhovat. Důležité jsou také rozměry čtečky e-knih, abyste měli představu, jak lehká či těžká bude, případně jak se vám vejde do batohu nebo kabelky. U čtečky se nezapomeňte také podívat na to, jaké příslušenství si k ní lze dokoupit. A vždy se zajímejte především o formát e-knih, který daná čtečka podporuje viz níže.

Formáty e-knih

Elektronické knihy jsou nabízené hned v několika formátech. Ty je důležité znát především proto, abyste měli jistotu, že je vaše čtečka e-knih podporuje a budete si je tedy moci přečíst. Každý formát má svá určitá specifika a i on pro vás může být dobrým vodítkem při rozhodnutí, jakou čtečku si pořídit. Nejběžnější formáty jsou tyto:

MOBI

Jedná se o formát vyvinutý společností Amazon, která rovněž patří mezi jednoho z výrobců čteček e-knih: Kindle. Amazon Kindle e-knihy v tomto formátu přečte zcela bez problémů, zatímco na jiných čtečkách se mohou knihy zobrazovat špatně. Amazon Kindle patří k nejoblíbenějším značkám čteček e-knih a většina elektronických knih je proto vydávána i v tomto formátu. Zejména pak e-knihy, které pořídíte v internetovém obchodě Amazon, kde narazíte na tisíce titulů v různých jazycích, včetně češtiny.

ePUB

Tento formát je primárně určen pro čtečky e-knih značky PocketBook a jedná se o druhý nejběžnější formát elektronických knih. Je rovněž velmi rozšířený a podporují jej proto často i čtečky jiných značek, ovšem s výjimkou čteček od Amazonu. Elektronické knihy vydávané u nás či na Slovensku jsou velmi často dostupné i v tomto formátu.

PDF

Univerzální formát, který přečtou čtečky od Amazonu, PocketBooku i dalších výrobců. Tento formát je ale primárně určený pro počítače a jeho zobrazení na čtečce e-knih není úplně ideální. Tento formát totiž ve čtečce funguje trochu jinak, velmi často se chová spíše jako obrázek. Nelze si tedy zvětšovat písmo, pouze zvětšíte celou zobrazovanou stranu. PDF formát je vhodný pro čtečky e-knih s tzv. landscape režimem, který umožňuje pohodlnější čtení na šířku. Výhodou PDF formátu je ale jeho univerzálnost a najdete v něm celou řadu nejen e-knih, ale především zajímavých publikací a odborných článků.

TIP: Sháníte zařízení do domácí kanceláře, ale nevíte, které je lepší? Náš článek vám poradí, zda notebook, nebo stolní počítač.

Další formáty

Většina čteček e-knih je schopná zobrazit také dokumenty vytvořené ve Wordu od Microsoft Office, tedy ve formátu DOC či DOCX. Problematické nejsou ani textové soubory ve formátu TXT či HTML. Je ale důležité mít na paměti, že tyto typy formátů nejsou primárně určené pro čtečky e-knih a naopak že čtečky e-knih nejsou primárně uzpůsobené těmto formátům. Na zařízení si je tedy zobrazíte, toto zobrazení ale může mít své limity a ve většině případů nebude tak dostačující, jako kdybyste si soubor přečetli například v počítači. Naštěstí existují programy, které umožňují převést soubory z jednoho formátu do formátu ePUB nebo MOBI. I zde je ale nutné počítat s určitými omezeními. Některé čtečky jsou dále schopné přehrát rovněž MP3 soubory či zobrazit obrázkové soubory ve formátu JPG, JPEG, PNG a dalších. Právě díky široké podpoře různých formátů je čtečka e-knih opravdu multifunkčním zařízením.

Amazon Kindle vs PocketBook

Při pohledu na nabídku čteček e-knih si nelze nevšimnout, že trh ovládají dvě značky: Amazon Kindle a PocketBook. Pro kterou z nich se rozhodnout? Kindle je čtečka e-knih od Amazonu a jednou z jejích velkých výhod je možnost nákupu e-knih z tohoto internetového obchodu přímo přes čtečku. Aplikace Send to Kindle vám umožní si na svou čtečku poslat jakýkoliv článek či text z počítače nebo mobilního telefonu. Nevýhodou však je, že Kindle není téměř dostupný v češtině, české texty ale naštěstí zobrazuje bez problémů. Amazon Kindle je určen pro e-knihy ve formátu MOBI, dokáže však přečíst také texty ve formátech PDF či TXT. Čtečka e-knih PocketBook zvládne přečíst mnohem více formátů včetně ePUB a dalších. Také k této čtečce je k dispozici aplikace Send To PocketBook a velkou výhodou je navíc podpora českého rozhraní. PocketBook je ale mnohem méně odolnější a je nutné jej chránit před mechanickým poškozením.

TIP: U čteček Amazon Kindle je často na výběr ze dvou cenových variant – u levnějších zařízení je ale nutné počítat se zobrazovanou reklamou.

Jak vybrat čtečku elektronických knih

Technologie displeje čtečky e-knih

Většina čteček e-knih používá speciální typ displeje lišící se od klasických LCD displejů jiných elektronických zařízení. E-Ink displej neboli elektronický papír s elektronickým inkoustem. Tento displej má hned několik výhod. Nespotřebovává příliš energie a čtečka e-knih má díky němu dlouho výdrž. Pro naše oči je mnohem příjemnější, na rozdíl od LCD displeje se od něj navíc neodráží světlo, takže se lépe čte i na přímém slunci, a to ze všech úhlů. Technologie E-Ink se neustále rozvíjí, má stále lepší prokreslení písmenek a je ostřejší. Většina E-Ink displejů je pouze černobílých a zobrazuje černé písmo na bílém podkladu a veškeré ilustrace jsou pak v odstínech šedé. Nejmodernější čtečky e-knih jsou ale již schopné zobrazit i barvy, a to v řádech několika tisíců. Na takovém zařízení si pak můžete plnohodnotně prohlížet i ilustrované knihy či přímo komiksy a další ryze grafické publikace. Je ale nutné počítat s vyšší cenou.

Osvícení displeje

První čtečky e-knih neměly displeje vůbec podsvícené. Při četbě za denního osvětlení to samozřejmě nijak nevadilo, ale pro čtení za zhoršených světelných podmínek bylo nutné použít externí zdroj osvětlení. Právě to ovšem byla hlavní výhoda prvních čteček. Záření displeje a obrazovek unavuje oči, což při čtení elektronických knih nehrozilo. Absence osvětlení ale postupem času začala vadit stále více a více čtenářům a výrobci se proto rozhodli displeje čteček přeci jen osvětlit. Stále se ovšem jedná o zcela jiný typ osvětlení než jaký známe u displejů tabletů či mobilních telefonů. Čtečka e-knih s podsvícením má buď světelné diody umístěné po okrajích zařízení, nebo jsou diody schované před zrakem čtenáře a světlo z nich vede speciální vrstva displeje. Díky tomu nesvítí diody přímo proti očím a tolik je neunavují. Při čtení za tmy je ale vždy pro oči nejlepší, pokud světlo míří na zobrazovaný text a nikoliv od textu směrem k vám.

TIP: Čtení je skvělý způsob trávení volného času. Zajímají vás další? Máme pro vás rovnou 17 tipů, jak se doma zabavit a zůstat dobře naladěni!

Velikost displeje

Velikost displeje čtečky e-knih se pohybuje mezi přibližně 6 až 13 palci. Na větším displeji si pohodlně přečtete i dokumenty ve formátu PDF a nemusíte tak často „otáčet stránky“. Mějte ale na paměti, že čtečka e-knih je tvořena převážně displejem a jeho velikost tedy ovlivňuje její rozměry. Čím větší displej budete mít, tím větší bude i čtečka. Příliš velkou čtečku můžete mít problém nosit s sebou a její používání bude také méně pohodlné, neboť se tak dobře nevejde do ruky. Máte-li možnost, vyzkoušejte si čtečku e-knih, jak vám padne a jak dobře se vám drží. S velikostí displeje dále souvisí také jeho rozlišení. To určuje ostrost i jemnost obrazu. Rozlišení by mělo odpovídat velikosti displeje. Menší rozlišení u menšího displeje nevadí, u většího ale bude způsobovat rozmazanost zobrazovaných informací. Pro 6palcový displej je dostačující rozlišení 600 × 800, pro 8palcový už raději volte displej s rozlišením alespoň 1024 × 768 pixelů.

Jaké vlastnosti by měla mít čtečka e-knih

Velikost paměti

Tento parametr ovlivňuje to, kolik e-knih se do čtečky vejde. Velikost paměti se pohybuje mezi 2 GB a 64 GB. Některé modely čteček navíc nabízejí možnost připojení externí paměťové karty, která vám umožní si paměť ještě navýšit. Velikost e-knih se samozřejmě liší podle různých parametrů jako je počet stran, ilustrace a další. E-kniha může mít 100 kB, ale i několik MB. Stále si však lze snadno spočítat, že i do čtečky s nejmenší možnou kapacitou paměti se vám e-knih vejde opravdu mnoho. Čtečka e-knih s velkou pamětí je vhodná především tehdy, pokud ji budete používat i pro zobrazování obrázků či přehrávání hudby. Modernější typy čteček navíc nabízí možnost ukládání e-knih na tzv. cloud, tedy externí úložiště. Díky tomu šetříte místo ve své čtečce a můžete zde mít uložené pouze knihy, které chcete nosit neustále u sebe. S rostoucí pamětí roste samozřejmě i cena čtečky, proto si ji dopředu dobře promyslete.

Další vlastnosti a funkce, které může čtečka e-knih mít

Na co byste neměli při výběru čtečky e-knih zapomínat je kapacita baterie. Ta ovlivňuje výdrž zařízení a v případě čteček se pohybuje přibližně v rozmezí od 1400 do 1600 mAh. Většina čteček vydrží až několik týdnů, a to i v případě, že je budete používat několik hodin denně. Zjistěte si také, jakým způsobem se čtečka e-knih nabíjí a jaké možnosti připojení nabízí. Většina modelů je schopná propojení s jinými zařízeními přes USB kabel, ale také přes WiFi či Bluetooth. Díky tomu si můžete do čtečky přesunout dokumenty i z mobilního telefonu, tabletu či notebooku. Některé čtečky díky mimořádným funkcím využijete i pro jiné účely než je pouhé čtení e-knih. S pomocí slovníků či speciálních jazykových funkcí se můžete naučit nový jazyk, můžete si na nich přehrávat oblíbenou hudbu či audioknihy nebo prohlížet obrázky a lze se na nich také věnovat oddychu při hraní her a používání dalších šikovných aplikací.

TIP: Relaxace nejen s dobrou knihou je velmi důležitá. Jak na ni vám poradí náš článek Domácí wellness vám udělá dobře na těle i na duši.

Jak se čtečka e-knih ovládá?

Čtečka e-knih se může ovládat dvěma způsoby: pomocí tlačítek, nebo dotykově přes displej, případně kombinací obojího. Tlačítkovým ovládáním jsou vybavené levnější modely čteček. Tlačítky zde přetáčíte stránky, pohybujete se ve čtečce a měníte parametry. Jestliže chcete čtečku využívat pouze pro čtení, pak je tento způsob ovládání zcela dostačující. Jakmile ale budete chtít přidávat i poznámky, zvýrazňovat text, vyhledávat v něm a využívat další funkce čtečky, je lepší zvolit dotykové ovládání. S jeho pomocí se v zařízení snadno zorientujete, často jde o velmi intuitivní a uživatelsky příjemný způsob ovládání. Každý z těchto způsobů má své výhody a záleží tedy především na vašich požadavcích a možnostech. Je dobré si vše promyslet dopředu, abyste zbytečně neinvestovali do zařízení, jehož funkce plně nevyužijete. Nebo naopak, abyste neušetřili a nakonec vám ve čtečce některé funkce nechyběly. Je to právě ovládání, které bude mít vliv na to, jak pohodlně se vám bude vaše čtečka e-knih používat.

Je lepší e-kniha, nebo papírová kniha?

Jak se o čtečku e-knih starat?

Stejně jako každé jiné elektronické zařízení je i čtečka e-knih poměrně křehká a je nutné ji používat s velkou opatrností. E-Ink displej je mnohem náchylnější k mechanickému poškození než klasický LCD displej. Abyste čtečku ochránili, pořiďte si na ni ochranný obal. Ten je velmi šikovným i užitečným pomocníkem, některé obaly jsou totiž vybavené i kapsičkou pro poznámkový blok či poutkem pro propisku. Obaly na čtečky se vyrábějí z různých materiálů včetně kůže, eko kůže či látky, k dispozici je nepřeberné množství barev i vzorů. Díky tomu může být vaše čtečka e-knih také zajímavým estetickým doplňkem. Kvalitnější a dražší modely čteček mohou být odolné vůči vodě i vůči prachu. Záleží tedy především na tom, v jakém prostředí budete čtečku e-knih nejčastěji používat a podle toho si vyberte model s vhodnou ochranou. Displej čtečky čistěte pouze suchým hadříkem, nepoužívejte žádnou chemii kromě té, kterou doporučuje sám výrobce, a příliš při čištění netlačte.

Kde sehnat e-knihy?

Elektronické knihy jsou v současné době k dostání ve většině internetových knihkupectví a také v některých jiných e-shopech. Je už poměrně běžné, že nový titul je vydáván jak klasicky, tak elektronicky. Nemusíte se proto obávat, že by vám ušla díla vašich oblíbených autorů. Zvláště v případě, kdy se nebráníte čtení v angličtině, je trh s e-knihami opravdu obrovský. Některá internetová knihkupectví i jiné webové stránky nabízejí e-knihy ke stažení zdarma. Seznam takto volně dostupných elektronických knih najdete například zde. Čím dál více knihoven nabízí rovněž některé své tituly zdarma, případně si můžete e-knihy vypůjčit stejně jako ty papírové. A pokud ještě nemáte čtečku, optejte se ve své knihovně, zda náhodou nepůjčují i ji. Je to skvělý způsob, jak si nové zařízení před koupí vyzkoušet a zjistit, co vám vyhovuje a na co se při výběru zaměříte. Na e-knihy se rovněž vztahují autorská práva, tato oblast je ale stále trochu problematická.

TIP: Ruší vás hluk z okolí při čtení? Možná vám pomůže náš článek Jak odhlučnit byt a užívat si ticha a klidu?

Lze pro čtení e-knih využít i jiná zařízení?

Elektronické knihy jsou dostupné v různých formátech a některé z nich lze zobrazit i na mobilním telefonu či tabletu. Právě tablet se některými svými vlastnostmi i rozměry čtečce e-knih velmi podobá. Je rovněž univerzální, oproti čtečce má ale barevný displej, takže prohlížení ilustrací či jiných obrázkových souborů je na něm mnohem přesnější. Tablety mívají lepší rozlišení a jejich displej je vždy podsvícený, takže se dobře čte i za tmy. Tím se ale mnohem více unavují oči, navíc se tím rychleji spotřebovává energie a tablet má menší výdrž. Nejnovější chytré telefony mají sice poměrně velké displeje, jejich velikost je ale pro každodenní čtení e-knih nedostačující. To v kombinaci s podsvíceným displejem výrazně namáhá oči. Také mobilní telefon má již většinou displej barevný. V obou případech se ale jedná spíš o provizorní řešení, pokud si potřebujete rychle něco přečíst. Lepší zážitek z četby vám určitě poskytne čtečka e-knih.

Čtečka e-knih má řadu výhod

TOP 4 čtečky e-knih

Udělali už jste si jasnější představu, co od své nové čtečky e-knih požadujete a jaké nároky by měla splňovat? Podívejte se na následující 4 TOP produkty, které patří mezi ty nejlepší čtečky e-knih, které současný trh nabízí. Jsou vybavené řadou šikovných funkcí, mají prvotřídní vlastnosti a jsou za příznivé ceny. Vyberete si mezi nimi tu svou?

PocketBook 632 Touch HD 3

PocketBook 632 Touch HD 3
Zdroj: Alza.cz

Čtečka e-knih PocketBook 632 Touch HD 3 je velmi lehká a díky svým menším rozměrům se pohodlně vejde i do kapsy. Displej používá technologii SMARTlight a je čitelný za jakýchkoliv světelných podmínek. Zabudované podsvícení automaticky reaguje na denní dobu, osvětlení lze regulovat také ručně. Čtečka podporuje 17 běžně používaných formátů e-knih a zvládne zobrazit také soubory ve formátu JPEG, PNG, BMP či TIFF. Čtečka knihy nejen zobrazuje, ale také přehrává a knih disponuje rovněž funkcí Text-to-Speech, s jejíž pomocí si můžete převést text na mluvené slovo. Čtečka e-knih PocketBook 632 Touch HD 3 má vnitřní paměť 16 GB, obsahuje předinstalované slovníky a disponuje funkcí automatického otáčení displeje, díky které ji lze číst jak svisle, tak vodorovně. Čtečka má rovněž funkci spánku a díky použité technologii HZO Protection je vodě odolná a nepoškodí ji ani vystavení dešti či polití kapalinou. Čtečka e-knih PocketBook 632 Touch HD 3 je k dispozici v češtině.

Technické parametry produktu PocketBook 632 Touch HD 3

VlastnostSpecifikace

Velikost displeje

6 "

Typ displeje

E-Ink

Velikost paměti

16 GB

Rozlišení displeje

1448 × 1072 px

Způsob ovládání

dotykový

Rozměry (v, š, h)

16,13 × 10,8 × 0,8 cm

Hmotnost

155 g

Barva

stříbrná, měděná

Klady a zápory produktu PocketBook 632 Touch HD 3

Klady (+)Zápory (-)

+ podporuje MP3 formát

– bez slotu na paměťovou kartu

+ v českém jazyce

– hůře dostupné tlačítko pro zapnutí

+ vodě odolná

– převod textu na mluvené slovo bez češtiny

+ převod textu na mluvené slovo

+ displej s technologií SMARTlight

Obchody, kde koupíte produkt PocketBook 632 Touch HD 3


Amazon Kindle Paperwhite 4 2018

Čtečka e-knih Amazon Kindle Paperwhite 4 2018 nabízí vodě odolnost IPX8, interní paměť o velikosti 8 GB, Bluetooth, optimalizované podsvícení a detailní dotykový displej. Zobrazovaný text lze upravovat dle potřeby, k dispozici je 8 velikostí a 3 styly písma. Díky 8GB vnitřní paměti se do čtečky vejde více než 1 000 titulů. Čtečka e-knih Amazon Kindle Paperwhite 4 2018 má zabudovanou WiFi. Používá displej s technologií E-Ink, která nenamáhá oči a díky které lze displej číst i na ostrém slunci. Zabudované osvětlení umožňuje čtení i za přítmí nebo tmy. Čtečka e-knih Amazon Kindle Paperwhite 4 2018 má rychlé otáčení stránek a umožňuje otočit obrazovku svisle i vodorovně. Je ergonomicky tvarovaná a drží se velmi pohodlně i jednou rukou. Stránky můžete otáčet s pomocí tlačítek umístěných po stranách displeje. Čtečka e-knih Amazon Kindle Paperwhite 4 2018 podporuje české znaky a nabízí převod všech dokumentů do formátu MOBI. Nechybí ani zabudovaný slovník.

Technické parametry produktu Amazon Kindle Paperwhite 4 2018

VlastnostSpecifikace

Velikost displeje

6 "

Typ displeje

E-Ink

Velikost paměti

8 GB

Rozlišení displeje

1448 × 1072 px

Způsob ovládání

dotykový

Rozměry (v, š, h)

16,7 × 11,6 × 0,81 cm

Hmotnost

182 g

Barva

černá, zelená, modrá, růžová

Klady a zápory produktu Amazon Kindle Paperwhite 4 2018

Klady (+)Zápory (-)

+ podsvícení

– bez slotu na paměťovou kartu

+ vodě odolnost IPX8

– není v češtině

+ pohodlné používání jednou rukou

– nepodporuje MP3 formát

+ zabudovaný slovník

+ podpora českých znaků

Obchody, kde koupíte produkt Amazon Kindle Paperwhite 4 2018


C-TECH Lexis II EBR-62

C-TECH Lexis II EBR-62
Zdroj: MALL.cz

Čtečka e-knih C-TECH Lexis II EBR-62 disponuje rozměrným 6″ displejem, který využívá technologii E-Ink a na rozdíl od klasických LCD displejů nenamáhá oči a téměř nevybíjí baterii. Displej lze navíc osvítit a u podsvícení si můžete zvolit i teplotu barvy světla. Čtečka je ovládána dotykově, s pomocí dotyku na displeji otáčíte i jednotlivé stránky knih. Čtečka e-knih C-TECH Lexis II EBR-62 má vnitřní paměť s kapacitou 8 GB, tu je navíc možné rozšířit pomocí paměťové karty micro SD. Čtečka má pevnou konstrukci a podporuje celou řadu formátů včetně MOBI, ePUB, PDF, TXT, DOC, DOCX či RTF. Čtečka e-knih C-TECH Lexis II EBR-62 má rovněž zabudovaný hudební přehrávač, prohlížeč webu a připojení k WiFi. Čtečka funguje na operačním systému Android 4.4 a obsahuje vlastní obchod se spoustou aplikací zcela zdarma.

Technické parametry produktu C-TECH Lexis II EBR-62

VlastnostSpecifikace

Velikost displeje

6 "

Typ displeje

E-Ink

Velikost paměti

8 GB

Rozlišení displeje

1024 × 758 px

Způsob ovládání

dotykový

Rozměry (v, š, h)

17,1 × 11,7 × 0,9 cm

Hmotnost

195 g

Barva

černá

Klady a zápory produktu C-TECH Lexis II EBR-62

Klady (+)Zápory (-)

+ hudební přehrávač

– bez převodu textu na mluvené slovo

+ regulovatelné podsvícení

+ slot pro paměťovou kartu

+ aplikace pro Android

+ široká podpora formátů

Obchody, kde koupíte produkt C-TECH Lexis II EBR-62


Onyx Boox Poke 3

Onyx Boox Poke 3
Zdroj: Patro.cz

Čtečka e-knih Onyx Boox Poke 3 disponuje displejem o úhlopříčce 6 „, který využívá technologii E-Ink. Ta umožňuje i dlouhodobé a každodenní sledování obrazovky, aniž by docházelo k namáhání očí. Displej je podsvícený a s pomocí funkce MoonLight lze u osvětlení volit teplotu barvy. Čtečka e-knih Onyx Boox Poke 3 je ovládána dotykem, vnitřní paměť čtečky má kapacitu 32 GB a čtečka podporuje celou řadu formátů včetně MOBI, EPUB, PDF, TXT, DOC, DOCX či RTF. Nechybí ani zabudovaný hudební přehrávač, internetový prohlížeč či možnost bezdrátového připojení pomocí WiFi nebo Bluetooth. Čtečka e-knih Onyx Boox Poke 3 má k dispozici také mnoho užitečných funkcí jako je e-mail, organizér, výpůjčky e-knih a mnoho dalšího. Čtečka používá operační systém Android 10 a je možné do ní nainstalovat i další aplikace. Díky funkci ENCODE je čtečka schopná zobrazovat texty v mnoha jazycích. Do textu je možné přidávat záložky či poznámky nebo vybrané části zvýrazňovat. Čtečka e-knih Onyx Boox Poke 3 disponuje funkcí převodu textu na mluvené slovo (TTS).

Technické parametry produktu Onyx Boox Poke 3

VlastnostSpecifikace

Velikost displeje

6 "

Typ displeje

E-Ink

Velikost paměti

32 GB

Rozlišení displeje

1448 × 1072 px

Způsob ovládání

dotykový

Rozměry (v, š, h)

15,3 × 10,7 × 0,7 cm

Hmotnost

150 g

Barva

černá

Klady a zápory produktu Onyx Boox Poke 3

Klady (+)Zápory (-)

+ hudební přehrávač

– nutno doinstalovat češtinu pro TTS

+ e-mail a organizér

– bez slotu na paměťovou kartu

+ převod textu na mluvené slovo

+ inteligentní podsvícení MoonLight

+ intuitivní dotykové ovládání

Obchody, kde koupíte produkt Onyx Boox Poke 3


5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..