Ubrusy na jídelní stůl

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Kuchyňský textil – co o něm možná nevíte

Ubrusem a utěrkami počínaje, chňapkami a zástěrami konče, bez těchto pomůcek se neobejde žádná kuchyň. Jedná se většinou o textilie, které vyžadují speciální údržbu a péči. K dostání je kuchyňský textil mnoha druhů, velikostí, barev, vzorů i tvarů. Pojďme se na něj společně podívat trochu blíže, abychom měli jistotu, že při jejich nákupu nesáhneme vedle.

Slavnostní prostření stolu

Kuchyňský textil je pomocník při úklidu

Vzhledem k účelu, jaký utěrky mají, je největší důraz kladen na to, z čeho jsou vyrobeny. Používat je totiž můžeme jak k utírání nádobí, tak při úklidu. Každý materiál má jiné vlastnosti a hodí se na jiné povrchy. Proto je při koupi nutné vědět, jak a na co přesně budeme utěrku používat. Velmi oblíbená je utěrka z přírodního materiálu, zejména bavlněné nebo lněné utěrky a také bambusové kuchyňské utěrky. V oblíbenosti zákazníků vedou také froté utěrky a jen několik let stará novinka – švédská utěrka.

Pozor na utírání skleněných povrchů

Švédská utěrka je vyrobena z dutého vlákna se zaostřeným koncem, takže nečistoty doslova „strouhá“. Je proto velmi účinná v boji se zaschlou špínou, nehodí se ale na citlivější povrchy. Na sklo je vhodnější utěrka z přírodního materiálu. Bavlněné nebo lněné utěrky jsou velmi jemné, čistí však důkladně. Bambusové kuchyňské utěrky mají vynikající savé účinky. Froté utěrky a jejich obdoba vaflové utěrky se vyznačují specifickým vzhledem. Jejich povrch je trojrozměrný, což zajišťuje dokonalou savost a také originální vzhled.

TIP: Usnadněte si úklid a přečtěte si 16 tipů, jak na rychlý a snadný úklid.

Čištění a skladování utěrek

Všechny utěrky mohou přijít do styku s čisticími prostředky. Výjimkou je však švédská utěrka, chemikálie zničí vlákna a utěrka už nevyčistí nic. Musí se tedy používat na sucho, její účinnost to ale nesnižuje. Utěrky je také možné prát v pračce, podle míry znečištění na 60 nebo 90°. V případě většího znečištění se doporučuje utěrky před samotným praním nechat alespoň hodinu odmočit. Potýkáte-li se s mastnými fleky, nebojte se utěrky vyvařit. Speciální požadavky na uskladnění nemá žádný materiál. Místo v kuchyni vám ale ušetří, pokud využijete držák na kuchyňské utěrky a pověsíte je.

Zástěra na vaření

Kuchyňský textil, který vám bude slušet

Možností při výběru zástěry máme opravdu mnoho. Existují zástěry různě dlouhé a široké, z různých materiálů a také speciální zástěra pro muže či pro děti. Pro vaření, pečení či grilování jsou ideální přírodní materiály, kterým při styku s vyššími teplotami nic nehrozí. Střih zástěry vybíráme podle toho, jak moc chceme být chráněni před popálením a znečištěním a samozřejmě také podle toho, co je nám pohodlné. Vzhled zástěry podléhá především vkusu. Najdeme krásné tvarované zástěry pro ženy či zástěry s dětskými motivy pro malé kuchtíky. A líbí se vám tato typická pánská zástěra?

Kuchyňský textil pro ochranu při vaření

I u chňapek hraje materiál důležitou roli. Při jejich používání se jimi dotýkáme různě teplých předmětů. Kromě plastových nebo silikonových pomůcek se oblibě stále těší i ty textilní. Chňapka ze 100 % bavlny je velmi příjemná na dotek a pohodlná. Větší jistotu, že se při vaření nepopálíte, vám poskytne chňapka s teflonovou úpravou. Některé chňapky jsou navíc vybaveny magnetem, který je nejen zajímavým, ale především funkčním řešením. Pomocí magnetu můžete chňapku zavěsit například na bok lednice či trouby a mít ji tak snadno po ruce.

Ubrus – chlouba stolu

Při výběru ubrusu musíme být především praktičtí. Co si budeme povídat, i při vší opatrnosti se občasnému znečištění nedá vždy vyhnout. Proto je vhodné nevolit světlé odstíny a ideální jsou materiály, které se snadno čistí. Vinylový ubrus je voděodolný a hodí se proto i k venkovnímu posezení. Dáváte-li přednost látkovým ubrusům, smiřte se s tím, že případné znečištění neodstraníte snadno a ubrus bude nutné rovnou vyprat. Další skvělou alternativou jsou teflonové ubrusy, které jsou navíc velmi odolné proti mastnotě.

Ubrusy na jídelní stůl

Výběr ubrusů se řídí několika pravidly

Ačkoliv jsou velmi oblíbené běhouny, tedy pásy vedoucí uprostřed stolu, ideálním řešením nejsou. Ubrus by měl zakrývat celou plochu stolu a také mírně přesahovat přes okraj, alespoň o 20 cm. Od tvaru stolu se potom odvíjí, zdali koupíme kulatý ubrus, ubrus oválný či ubrus ve tvaru čtverce nebo obdélníku. Pokud máte rádi originální řešení, zvolte jednobarevný ubrus zakrývající celý stůl a přes něj ještě kulatý ubrus se zajímavým vzorem. Dekorační ubrusy mohou být také z krajky či jiných netypických materiálů.

Kuchyňský textil chrání a dobře vypadá

Způsobem, jak ochránit ubrus před politím nebo jiným způsobem znečištění, může být využití prostírání. Slaďte je s dalšími doplňky nebo textiliemi v kuchyni a překvapí vás, jak útulně bude výsledek vypadat. Prostírání jsou často vyrobena ze snadno omyvatelných materiálů. Kdo má rád přírodní materiály, může si pořídit prostírání z bambusu. Jedná se o velmi příjemný materiál, který se snadno udržuje a dobře vypadá. Prostírání může být také se zajímavými až extravagantními vzory, které váš jídelní prostor oživí.

TIP: Jaký materiál je pro kuchyňský i jiný textil nejlepší? Dozvíte se v našem článku o bambusových vláknech.

Sedáky na židli – pohodlnost na prvním místě

Jídlo je nutné si pořádně vychutnat. Dlouhé posezení na tvrdých židlích ale nemusí být vždy příjemné. K tomu slouží další důležité kuchyňské textilie – sedáky na židle. Při jejich výběru hraje roli především vzhled a také to, jak moc pohodlné se nám zdají. Chcete-li mít jídelní stůl krásně sladěný, zvolte sedák ve stejné barvě jako je prostírání či ubrus. K dispozici je ale také pestrý výběr originálních motivů a vzorů. Co třeba zvolit sedák na židli kulatý v podobě špalku dřeva? Oproti pravému dřevu se na něm sedí opravdu pohodlně.


Obchody, kde koupíte TOP kuchyňský textil

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..