Jak vybrat nejlepší palačinkovač

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Palačinkovač – kdy se vyplatí si ho pořídit a jak vybrat ten nejlepší?

Milujete sladké či slané palačinky, ale jejich příprava je pro vás noční můrou? Často se stává, že se palačinky během smažení připalují nebo se při otáčení trhají. V kuchyni to vypadá jako po výbuchu a místo poklidného rána máte akorát po náladě. Jedním z řešení pro vás může být šikovný pomocník: palačinkovač. Co tento přístroj dokáže a jak si vybrat takový, který vám vykouzlí nejen dokonalé palačinky, ale také úsměv na rtech?

TOP 5 palačinkovačů (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Clatronic Cm 3372 SmallClatronic CM 3372Do obchoduZobrazit nabídky
Guzzanti Gz 605 SmallGuzzanti GZ 605Do obchoduZobrazit nabídky
Rohnson R 201 SmallRohnson R 201Do obchoduZobrazit nabídky
Steba Cr 32 SmallSteba CR 32Do obchoduZobrazit nabídky
Domo Do9227p SmallDOMO DO9227PDo obchoduZobrazit nabídky

Proč je dobré si palačinkovač pořizovat?

Může se zdát, že v dnešní době je na trhu nabízen kuchyňský spotřebič na přípravu snad každého jídla. Zatímco kdysi jsme si vystačili s jednou pánví a s jedním hrncem, teď abychom si pořizovali několikanásobně více přístrojů. Samozřejmě, že pro přípravu palačinek vám vystačí i obyčejná pánev. Ta s sebou však může přinášet určité nevýhody, na které u palačinkovače nenarazíte. Palačinkovač je malý a kompaktní spotřebič, který vám v kuchyni nezabere příliš místa, jehož obsluha i údržba jsou opravdu jednoduché a který je přímo určený pro přípravu palačinek. Má všechny potřebné parametry k tomu, abyste si připravili palačinky přesně tak, jak je máte rádi, a to s minimem vynaloženého úsilí i času. Pořizovací a provozní náklady palačinkovače nejsou příliš velké a pokud si palačinky děláte i několikrát do týdne, investice do něj se vám jistě vyplatí. Připravit palačinky s ním zvládnou dokonce i menší děti.

Co vše palačinkovač zvládne?

Palačinkovač má velkou výhodu také v tom, že kromě palačinek zvládne připravit i celou řadu dalších jídel. Můžete jej využít pro přípravu lívanců nebo vaflí, zvládne ale také bramborák, tortilly či mnohem speciálnější pokrmy jako je například francouzský lehký koláč galette. Pro přípravu pokrmů na palačinkovači potřebujete také výrazně méně oleje, rozhodně se nemusíte bát, že by v něm palačinky vyloženě plavaly. Některé palačinkovače mají speciálně upravené okraje tak, aby z přístroje náplň nestékala a rovnoměrně se rozprostřela po celé jeho ploše. Palačinkovače mají nepřilnavý povrch, takže si už nemusíte dělat starost s jejich připalováním a přichycováním k pánvi. Palačinkovač je multifunkční zařízení, které vám ulehčí práci v kuchyni, ať už se rozhodnete na něm připravovat cokoliv.

TIP: K domácím palačinkám neodmyslitelně patří marmeláda. Proč si ji taky nepřipravit doma? Se zavařovacím hrncem toho zvládnete mnohem více. A v tomto článku vám poradíme, jak si vybrat ten NEJ!

Jak vybrat ten nejlepší palačinkovač?

Jelikož jsou palačinkovače opravdu jednoduché přístroje, stačí si všímat jen několika základních parametrů, případně dodatečného příslušenství a funkcí navíc. Máte-li pocit, že by se vám jeden palačinkovač doma hodil, zkuste se nejdříve zamyslet, na co všechno jej budete potřebovat. Chcete s ním připravovat také lívance? Poohlédněte se po palačinkovači s vyměnitelnými plotýnkami, ke kterému si lze dokoupit i speciální plotýnku určenou právě na lívance. Jaké funkce byste chtěli, aby váš palačinkovač měl? Kolik času a energie jste ochotní přípravě palačinek a dalších pokrmů věnovat? A kolik peněz chcete do nového spotřebiče investovat? Zamyslete se také nad tím, zda jej budete uklízet do skříně, nebo jej necháte celou dobu na kuchyňské lince. Palačinkovač nezabírá příliš místa, může pro vás však být důležité také to, jak vypadá a jak zapadá do celkového provedení vaší kuchyně. V neposlední řadě si určete, pro kolik lidí a jak zhruba velké budete palačinky či lívance připravovat.

Domácí palačinky chutnají nejlépe

Nejdůležitějším parametrem palačinkovače je jeho příkon

Příkon palačinkovače je jeho vlastnost, která by vás měla zajímat asi nejvíce. Čím vyšší má palačinkovač příkon, tím vyšší je také jeho výkon. Tím rychleji se nahřeje plotýnka a tím rychleji je tedy přístroj připraven k použití. S vyšším příkonem a výkonem souvisí také kratší doba přípravy palačinek, lívanců a dalších oblíbených pokrmů. Příkon palačinkovače začíná na zhruba 900 W, což je dostačující příkon k běžnému použití. Pokud budete připravovat větší množství palačinek, můžete narazit na přístroje s příkonem až 1 500 W. Na trhu jsou nabízeny i palačinkovače s mnohonásobně vyšším příkonem, který je ale pro domácí využití zcela zbytečný a je vhodný spíše do restauračních zařízení. Počítejte také s tím, že čím vyšší příkon palačinkovač bude mít, tím vyšší bude jeho spotřeba elektrické energie. Nejedná se však o spotřebič, který by byl v provozu několik hodin denně, a nepůjde tedy o nijak výrazné provozní náklady.


Doporučujeme

Alza Logo

Nejlepší palačinkovače najdete na Alza.cz. Vybírejte z bohatého sortimentu, využijte pravidelné akce a výprodeje a užijte si profesionální zákaznické služby!


Z jakého materiálu by měl mít palačinkovač plotýnky?

Jedním z hlavních důvodů, proč si palačinkovač pořizovat, je nepřilnavost jeho povrchu, která zajišťuje bezstarostnou přípravu. Ne každý model však disponuje opravdu kvalitním a dostatečně nepřilnavým povrchem. Vyhněte se proto raději podezřele levným přístrojům, se kterými můžete mít v konečném důsledku mnohem více práce než s obyčejnou a levnější pánví. Ideální povrch je opatřen vrstvou z teflonu. Tento materiál má skvělé nepřilnavé vlastnosti a vy proto nebudete muset používat tolik oleje. Palačinky i další pokrmy z palačinkovače jsou díky této vlastnosti o poznání chutnější a také zdravější. Dejte si však pozor, jaké nástroje při přípravě palačinek používáte. Teflonový povrch je totiž velmi náchylný na poškrábání a je nutné se zcela vyhnout používání kovových nástrojů. Používejte raději plastové či ještě lépe dřevěné.

TIP: Udělejte si ráno kompletní zdravou snídani a doplňte chutné domácí palačinky o vydatné smoothie koktejly! Ty nejlépe připravíte s pomocí smoothie mixéru, o kterém se více dočtete zde.

Plotýnku palačinkovače si pozorně prohlédněte

Plotýnka, plotna neboli pečicí deska je velmi důležitou součástí palačinkovače. Na ni nalijete těsto a pomocí ovládání si upravíte potřebnou teplotu, čas přípravy či další parametry. U plotýnky by vás měl zajímat především její průměr. Ten se pohybuje od 20 do 40 centimetrů a vypovídá jednoduše o tom, jak velké palačinky připravíte. Čím větší plotýnku palačinkovač má, tím větší jsou také jeho rozměry. Rozdíly se ale pohybují v rozmezí několika centimetrů. U plotýnek je důležitý také jejich počet. Nejběžnější modely palačinkovačů mají jednu plotýnku, narazit ale můžete i na palačinkovače se dvěma či dokonce čtyřmi plotýnkami. Ty se hodí zejména tehdy, pokud potřebujete najednou připravit velké množství jídla. Čím více plotýnek ale palačinkovač má, tím větší budou jeho rozměry a nakonec už se nemusí jednat o lehký a skladný spotřebič. A může také docházet ke zmenšování průměru plotýnek, takže například palačinek sice připravíte více, ale o dost menších.

Palačinky z palačinkovače

Jaké užitečné funkce může palačinkovač mít?

Palačinkovače jsou opravdu jednoduché spotřebiče, a tak ani výčet jejich funkcí není nijak dlouhý. Téměř každý palačinkovač umožňuje nastavit si teplotu podle toho, jak moc opečené máte palačinky či lívance rádi. Nastavení teploty se nejčastěji provádí pomocí posuvného či otočného mechanismu a je velmi jednoduché. Některé modely umožňují nastavovat teplotu plynule, jiné nabízejí několik přednastavených stupňů, z nichž můžete vybírat. Dalším důležitým prvkem jsou indikátor provozu či nahřátí. První vás informuje o tom, že je přístroj zapnutý, druhý vás upozorní na dosažení požadované teploty. Většinou se jedná o signalizaci vizuální, indikátory mají podobu světelných diod, které se po dosažení určitého stavu rozsvítí. Nezapomínejte ani na bezpečnostní funkce. Palačinkovač by měl být vybaven pojistkou proti přehřátí, která přístroj v případě nutnosti vypne a zabrání tak nejen jeho poškození, ale především vzniku požáru. Další užitečnou funkcí je automatické vypnutí, kdy se přístroj po určité době nečinnosti sám vypne.

Šikovné pomůcky a další příslušenství

Množství příslušenství je jedním ze základních parametrů, kterými se od sebe jednotlivé palačinkovače liší. Čím bohatší výbava, tím jednodušší, rychlejší a celkově příjemnější příprava, tím více ale také porostou pořizovací náklady. Vzhledem k nízké odolnosti teflonového povrchu vůči poškrábání dodávají někteří výrobci ke svým palačinkovačům také dřevěné nástroje. Nejčastěji se jedná o obracečku a stěrku neboli hladítko, kterým se nalité těsto rovnoměrně rozprostře po celé plotýnce. Některé modely palačinkovačů mají plotýnky odnímatelné a součástí balení mohou být i další, například speciální plotýnka určená na přípravu lívanců apod. Spolu s palačinkovačem můžete dostat také odměrnou nádobu nebo lžíci či šikovnou kuchařku plnou chutných receptů na sladké i slané pokrmy. Palačinkovač by měl být vybaven protiskluzovými nožkami, které zajistí jeho stabilitu a celkovou bezpečnost.

TIP: Máte chuť dát si k snídani pro změnu spíše něco slaného? Máme pro vás článek: Pořiďte si sendvičovač a připravte si v něm lahodné pokrmy!

Jak palačinkovač obsluhovat a udržovat?

Základem bezpečného používaní palačinkovače je výběr vhodných nástrojů. Jak už jsme psali výše, vyvarujte se kovovému náčiní, které by mohlo poškrábat teflonovou vrstvu a výrazně tak narušit její funkčnost. Stačí totiž i nepatrná oděrka, aby povrch ztratil svou nepřilnavou funkci. Používejte raději plastové či ještě lépe dřevěné nástroje. Opatrnost je pak na místě také při údržbě, k té nepoužívejte hrubé materiály jako například drátěnky apod. Po vypnutí a vychladnutí stačí palačinkovač otřít navlhčeným hadříkem s kapkou mycího prostředku. Odnímatelné plotýnky se omývají značně snadněji, rozhodně je ale nedávejte do myčky na nádobí, pokud to výrobce vysloveně nedovolí. Použité mycí prostředky narušují teflonovou vrstvu a výrazně tak snižují její funkčnost i životnost. Plotýnky omývejte po každém použití, pravidelná údržba přispívá k dobré kondici přístroje a výrazně prodlužuje jeho životnost. Obsluha i údržba palačinkovače jsou ale velmi jednoduché a rychlé a jsou to jedny z hlavních důvodů, proč si jej lidé pořizují.


TOP 5 palačinkovačů

Zalíbily se vám palačinkovače a rozhodli jste se si jeden také pořídit? Jejich nabídka je opravdu široká a ačkoliv jsou si jednotlivé přístroje na první pohled velmi podobné, mohou se výrazně lišit. Podívejte se na následujících TOP pět palačinkovačů, které se vyznačují šikovnými funkcemi, bohatou výbavou a mnoha dalšími skvělými vlastnostmi.

Clatronic CM 3372

Clatronic Cm 3372
Zdroj: Alza.cz

Palačinkovač Clatronic CM 3372 má nepřilnavý povrch, který se navíc vyznačuje vysokou odolností vůči poškrábání. Obsluha tohoto přístroje je velmi jednoduchá, k dispozici jsou dvě kontrolky pro signalizaci provozu i nahřátí. Používání tohoto palačinkovače je navíc zcela bezpečné, a to zejména díky tepelně izolované základně i rukojeti. Palačinkovač Clatronic CM 3372 má vyvýšený okraj, takže těsto po nalití nesteče dolů. Velmi šikovným pomocníkem je pak úložný prostor, do kterého lze schovat přívodní kabel. A chybět nesmí ani dřevěná stěrka, s jejíž pomocí těsto rovnoměrně rozetřete po celé plotýnce.

Technické parametry produktu Clatronic CM 3372

VlastnostSpecifikace

Příkon

900 W

Průměr plotýnky

29 cm

Hmotnost

1,5 kg

Barva

černá

Klady a zápory produktu Clatronic CM 3372

Klady (+)Zápory (-)

+ indikátor provozu i nahřátí

– bez obracečky

+ dřevěná stěrka

– plotýnka není odnímatelná

+ úložný prostor pro přívodní kabel

+ povrch odolný vůči poškrábání

+ tepelně izolovaná základna i rukojeť


Guzzanti GZ 605

Guzzanti Gz 605
Zdroj: Alza.cz

Palačinkovač Guzzanti GZ 605 má plotýnku s průměrem 30 cm, zvýšeným okrajem zabraňujícím vytékání těsta a opatřenou nepřilnavým povrchem. Součástí balení je stěrka, s jejíž pomocí se těsto rovnoměrně rozetře, a také obracečka pro snadnou manipulaci s pokrmem. Oba tito šikovní pomocníci jsou z bukového dřeva. Plotýnka je navíc odnímatelná, což výrazně zjednodušuje a urychluje údržbu přístroje. Palačinkovač Guzzanti GZ 605 je vybaven indikátorem nahřátí, díky kterému víte, že je plotýnka teplá a neriskujete tak popálení. Bezpečnost přístroje navíc zajišťuje také tepelně izolovaná základna a protiskluzové nožky.

Technické parametry produktu Guzzanti GZ 605

VlastnostSpecifikace

Příkon

1 000 W

Průměr plotýnky

30 cm

Rozměry (v, š, d)

11 × 30 × 32 cm

Hmotnost

1,8 kg

Barva

bílá/černá

Klady a zápory produktu Guzzanti GZ 605

Klady (+)Zápory (-)

+ indikátor nahřátí

– bez indikátoru provozu

+ odnímatelná plotýnka

– bez úložného prostoru pro přívodní kabel

+ stěrka a obracečka (z bukového dřeva)

+ tepelně izolovaná základna

+ protiskluzové nožky


Rohnson R 201

Rohnson R 201
Zdroj: Alza.cz

Palačinkovač Rohnson R 201 má plotýnku s nepřilnavým povrchem o průměru 30 cm a nabízí příkon 1 000 W. Rychlost, ale také intenzitu ohřívání lze individuálně nastavit pomocí regulátoru teploty. Teplotu lze nastavit na pět přednastavených stupňů. Přístroj je navíc vybaven termostatem, který udržuje teplotu konstantní a nedochází tak k připalování. Připravené pokrmy jsou opečené rovnoměrně a k jejich přípravě lze využít minimální množství oleje či jiného tuku. Rovnoměrnost nahřátí plotýnky zajišťuje také speciálně zesílená deska, která má 7 mm. A vytékání těsta zabraňuje zvýšený okraj. Palačinkovač Rohnson R 201 lze využít také jako gril a připravit na něm i zeleninu, maso či mořské plody. Součástí balení je i dřevěná stěrka a nechybí ani úložný prostor pro přívodní kabel.

Technické parametry produktu Rohnson R 201

VlastnostSpecifikace

Příkon

1 000 W

Průměr plotýnky

30 cm

Barva

černá

Klady a zápory produktu Rohnson R 201

Klady (+)Zápory (-)

+ lze používat také jako gril

– bez obracečky

+ 5 stupňů teploty

– plotýnka není odnímatelná

+ úložný prostor pro přívodní kabel

+ dřevěná stěrka

+ zesílená pečicí deska


Steba CR 32

Steba Cr 32
Zdroj: Alza.cz

Palačinkovač Steba CR 32 S má nepřilnavý povrch s teflonovou vrstvou, výkon 1 200 W a připravíte na něm palačinky o průměru 32 cm. Teplota je nastavitelná pomocí otočného knoflíku a její regulace probíhá plynule. Přístroj je také vybaven indikací provozu i nahřátí. Součástí balení jsou jak obracečka, tak stěrka. Obojí je dřevěné, aby se zamezilo poškrábání povrchu plotýnky. Palačinkovač Steba CR 32 S má k dispozici také úložný prostor pro přívodní kabel a je rovněž vybaven madly pro snadnou manipulaci.

Technické parametry produktu Steba CR 32

VlastnostSpecifikace

Příkon

1 200 W

Průměr plotýnky

32 cm

Hmotnost

2 kg

Barva

bílá/černá

Klady a zápory produktu Steba CR 32

Klady (+)Zápory (-)

+ stěrka a obracečka (dřevěné)

– plotýnka není odnímatelná

+ úložný prostor pro přívodní kabel

– vyšší hmotnost

+ velký průměr plotýnky

+ nepřilnavá plotýnka s teflonovou vrstvou

+ indikátor provozu i nahřátí


DOMO DO9227P

Domo Do9227p
Zdroj: Alza.cz

Palačinkovač DOMO DO9227P je vhodný pro přípravu nejen lahodných palačinek, ale také lívanců, bramboráků, volských ok a všech možných typů placek. Na palačinkovači připravíte palačinky o průměru až 34 cm, plotýnka na lívance pojme 5 lívanců o průměru až 11 cm. Plotýnky se vyměňují velmi jednoduše a obě jsou opatřené nepřilnavým povrchem pro snadnou údržbu. Palačinkovač DOMO DO9227P disponuje prodlouženým topným tělesem s vysokým výkonem, které nabízí možnost regulace teploty s pomocí posuvného termostatu. Součástí balení je navíc obracečka a speciální nástroj pro dokonalé roztírání těsta. To vše v dřevěné úpravě, aby nedošlo k poškrábání plotýnek. Palačinkovač DOMO DO9227P je také vybaven signalizací, která upozorní, že je plotýnka dostatečně nahřátá. Pro lepší stabilitu má palačinkovač protiskluzové nožičky a pohodlnost používání ještě zvyšuje dostatečně dlouhý přívodní kabel.

Technické parametry produktu DOMO DO9227P

VlastnostSpecifikace

Příkon

1500 W

Průměr plotýnky na palačinky

34 cm

Průměr plotýnky na lívance

5 × 11 cm

Délka přívodního kabelu 

0,85 m

Rozměry (v, š, h) 

10,2 × 40,6 × 42,6 cm

Hmotnost

3,2 kg

Klady a zápory produktu DOMO DO9227P

Klady (+)Zápory (-)

+ palačinkovač i lívanečník

– vyšší hmotnost

+ dřevěné nástroje

– bez úložného prostoru pro přívodní kabel

+ protiskluzové nožky

+ indikátor nahřátí

+ dlouhý přívodní kabel

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..