Pomalý hrnec a jak ho nejlépe používat

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Pomalý hrnec: nejlepší tipy a triky

Pomalý hrnec se těší stále větší oblibě a to zejména proto, že šetří čas a jeho používání není nijak náročné – a přitom pokrmy z něj jsou opravdu dokonalé. Přinášíme vám několik tipů, jak pomalý hrnec používat nebo čistit a především, jak z něj vytěžit maximum. Na konci článku najdete také několik receptů na zvláště chutné pokrmy.

Ušetřete si čas přípravou předem

Ingredience si připravte večer před tím, než je budete vařit, což vám skvěle ušetří čas. Předem si vše nakrájejte, uložte do uzavíratelného sáčku nebo uzavíratelné nádobky a uložte do ledničky. Další den stačí vše jen umístit do pomalého hrnce, doplnit potřebné množství vody a začít vařit. Čas si můžete ušetřit také tím, že k připraveným ingrediencím předem přidáte všechny bylinky či koření, které s nimi budete chtít použít.

Ingredience musí být v pomalém hrnci správně poskládané

Ingredience do pomalého hrnce vkládejte odspodu od těch, které se vaří nejpomaleji, až po ty, které na své uvaření potřebují méně času. Dolů položte například kořenovou zeleninu a maso dejte navrch. To zajistí krásně rovnoměrné uvaření všech ingrediencí a s výsledkem budete jistě spokojení.

TIP: Čerstvé bylinky chutnají mnohem lépe než ty sušené! Že nemáte na jejich pěstování dostatek místa? Vyzkoušejte tipy z našich článků Jak na domácí pěstování bylinek? nebo Jak zamrazit bylinky, abyste je měli vždy po ruce čerstvé? a dopřejte si voňavou várku kdykoliv budete potřebovat.

Jak a kdy vkládat ingredience do pomalého hrnce?

Všechny ingredience (kromě mléčných výrobků) vložte do pomalého hrnce najednou, pokud recept neuvádí jiný postup. Mléčné výrobky si nechte až úplně nakonec či až na servírování, protože sýr, mléko či smetana se mohou srazit, necháte-li je v pomalém hrnci příliš dlouho.

Pozor na to, jaké používáte maso!

Do pomalého hrnce vždy vkládejte čerstvé nebo zcela rozmrazené maso. Maso, které je právě vyndané z mrazáku, se totiž v pomalém hrnci bude připravovat déle a je vysoké riziko, že se v něm rozmnoží některé nebezpečné bakterie jako je salmonela.

Maso můžete předem trochu opéci pro zvýraznění chuti

Z masa odstraňte tučnější kousky, protože čím tučnější maso bude, tím mastnější pak bude celý výsledný pokrm. Je také dobré maso před vložením do pomalého hrnce lehce opéct, čímž zlepšíte jeho chuť. Opéct či orestovat můžete pro zvýraznění chuti také zeleninu, stačí jen trochu, protože obojí se pak dopeče v pomalém hrnci.

Jídlo z pomalého hrnce chutná báječně

Pomalý hrnec musíte naplnit tak akorát

Přeplnění pomalého hrnce nebo naopak jeho nedostatečné naplnění je něco, čemu byste se měli za všech okolností vyhnout. Nedostatečné naplnění hrnce by mohlo způsobit převaření jídla a přeplnění by zase mohlo způsobit jeho přetečení. Pomalý hrnec proto vždy zaplňujte přibližně z ¾.

Zvolte správné nastavení teploty

Většina pomalých hrnců má 3 stupně ohřevu a každý z nich využijete na jinou přípravu. Příprava jídla na nižší stupeň sice trvá až dvakrát déle než při použití vyššího stupně, ale zejména maso je při delším vaření jemnější a chutnější. Vždy se řiďte pokyny uvedenými v receptu a dobu přípravy příliš nezkracujte, protože ačkoliv tím ušetříte čas, výsledný pokrm nemusí stát za to.

Pomalý hrnec pusťte a nechte být

Nikdy zbytečně neotevírejte víko pomalého hrnce, ať už vás pohled na dění uvnitř láká sebevíc. Při každém otevření víka se totiž vzduch uvnitř pomalého hrnce ochlazuje a doba nutná k dokončení pokrmu se tím výrazně prodlužuje. Nemluvě o tom, že tím také riskujete uvolnění bakterií z vařeného masa do vzduchu venku.

Jak pomalý hrnec čistit?

Před tím, než se do čištění pomalého hrnce pustíte, se ujistěte, že je na dotek chladný. K umytí vám většinou postačí teplá voda, houbička a mycí prostředek, nikdy nepoužívejte drátěnky, které by povrch nádob mohly poškodit. Některé pomalé hrnce lze mýt i v myčce na nádobí a vždy se doporučuje umývat pomalý hrnec po každém použití, abyste zabránili hromadění bakterií.

Jedlá soda a ocet pomohou s větším znečištěním

Odolnější skvrny můžete odstranit s pomocí jedlé sody a octa. Stačí pomalý hrnec naplnit vodou, přidat asi 120 ml octa a stejné množství jedlé sody a nechat chvíli působit. Jakmile přestane voda pěnit, pomalý hrnec přikryjte a nechte obsah vařit asi hodinu na nízký stupeň. Nechte vychladnout a na závěr opláchněte teplou vodou s kapkou mycího prostředku.

TIP: Ocet a jedlá soda jsou báječní pomocníci, které využijete při více příležitostech. Další tipy na jejich použití najdete v našem článku Jak vyčistit dřez s pomocí jedlé sody a octa?

Pomalý hrnec a jak ho nejlépe používat

Pravidelnou údržbu nezanedbávejte!

Pravidelně umývat byste měli nejen nádoby, ale také zbytek pomalého hrnce. Postačí vám k tomu jen lehce navlhčený hadřík, kterým otřete vnitřek hrnce po vyndání nádob, a také boky a spodek spotřebiče. Pravidelná údržba zajistí, že vám bude pomalý hrnec sloužit co nejlépe a také co nejdéle.

TIP: Asi nikdo nechce, aby mu jeho pomalý hrnec či jakýkoliv jiný spotřebič odešel po pár měsících používání. Věděli jste ale, že za většinu vad si můžeme my sami špatným používáním? Pokud chcete, aby vám vaše spotřebiče vydržely co nejdéle, náš článek 7 jednoduchých kroků, jak prodloužit životnost spotřebiče vám s tím pomůže.

Recepty na skvělá jídla připravená v pomalém hrnci

Dochází vám inspirace, nebo jste si svého nového společníka teprve přivedli domů, a nevíte, co v něm zkusit jako první? Tyto recepty vám ukážou, jak jednoduchá je příprava lahodných pokrmů v pomalém hrnci. A uvidíte, že to čekání se opravdu vyplatí.

Chilli s fazolemi

Toto jídlo patří k jednomu z nejoblíbenějších a také nejčastějších pokrmů připravovaných v pomalém hrnci. Jediné, co k jeho přípravě potřebujete, je hovězí mleté maso, plechovka rajčat, několik plechovek fazolí, cibule, paprika, česnek a na dochucení kmín, pepř a chilli koření. Uvaření chilli s fazolemi v pomalém hrnci trvá přibližně 8 hodin a tento pokrm je tak oblíbený zejména pro to, jak snadná je jeho příprava a jak je levný, chutný, sytý a také zdravý.

Dušené hovězí

Vydatné dušené hovězí si můžete v pomalém hrnci připravit opravdu snadno. Je lepší hovězí pečeni předem trochu osmahnout na sporáku a poté vložit do pomalého hrnce spolu s nakrájenou cibulí, mrkví, bramborami a celerem a vařit na nízký stupeň 8 hodin. Pokud chcete přípravu urychlit, nakrájejte maso na kousky, obalte v troše mouky a takto upravené vložte na dno hrnce.

Kuřecí těstoviny

Dejte do pomalého hrnce dvě kuřecí prsa, přidejte oblíbené italské koření a kuřecí vývar a vařte na nízké teplotě 6 hodin. Asi půl hodiny před dovařením přidejte do vývaru smetanu na vaření, která jej zjemní. Omáčku pak podávejte s uvařenými těstovinami, nastrouhaným oblíbeným sýrem a navrch můžete nasypat ještě petrželku, která zvýrazní výslednou chuť.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..