Ostruziny

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Maliny a ostružiny

Ostruziny
Zdroj: Unsplash.com / Grigorii Sukhorukov

Ostružiny, známé také pod názvy mountainberries nebo blackberries, jsou druhem rostliny z čeledi růžovitých, od nichž lze odlišit druhy běžně označované jako maliny. Plody těchto keřů jsou velmi výživné a chutné, ale jejich pěstování je spojeno s několika důležitými problémy.

Kde a kdy vysadit sazenice malin a ostružin?

Ostružinové nebo malinové plantáže lze zakládat na jaře nebo na podzim. Keře maliníku nebo ostružiníku musí být vysazeny v dostatečné vzdálenosti od sebe – ideální vzdálenost by měla být 1,5-3 m. Vzdálenost mezi řádky musí být 2,5-3,5 m. Malé sazenice by měly mít alespoň dva adventivní pupeny. Po výsadbě (v hloubce několika desítek nebo několika centimetrů) není řez zpravidla nutný. Rostliny budou potřebovat oporu, například sloupky s dráty a speciální síť. Je třeba mít na paměti, že ostružiny a maliny jsou poměrně expanzivní keře a vysazené na malé zahradě se po nějaké době rozrostou tak, že pokryjí celou plochu.

Maliny1

Pozice

Ostružiny a maliny dávají nejvyšší výnosy, pokud jsou vysazeny na teplém a slunném místě. Je také důležité, aby byly keře chráněny před silnými větry. Nepochybně je také nutné vyhnout se omrzlým místům.

Substrát

Optimální půda by měla být úrodná, mírně vlhká a bohatá na živiny s mírně kyselou reakcí. Ostružiny nemají rády podmáčená místa s příliš velkým množstvím stojaté vody. Substrát by měl být před výsadbou smíchán s organickým hnojivem (např. kompostem).

Odrůdy 

Obrovskou škálu odrůd malin a ostružin lze rozdělit na ty, které jsou v našem klimatickém pásmu původní, a na druhy dovezené. Zároveň některé z nich v důsledku křížení nebo genetické manipulace ztratily trny, přičemž si zachovaly vynikající chuť plodů.

Původní odrůdy ostružin:

Gazda – má malé trny i středně velké plody s výraznou vůní a sladkou chutí,
Orkan – nemá žádné trny, daří se mu na chráněných místech, plodí poměrně velké plody ideální na zavařování.

Dovážené odrůdy ostružin:

Helen – nemá trny, plodí poměrně hodně chutných plodů,
Beztrnný – nemá trny,
Karaka Black – plody velmi bohaté na začátku srpna,
Black Butte – plodí těžké a velké plody, jedná se o ranou odrůdu.

Původní odrůdy malin:

Polka – dozrává poměrně brzy a není náchylná k odumírání výhonů,
Polana – nejoblíbenější z odrůd, dlouho plodí a je odolná, dává chutné plody a je připravena k jídlu za syrova,
Beskid – je odolný vůči hnilobě, plodí pouze na dvouletých výhonech.

Dovážené odrůdy malin:

Lloyd George – nepříliš odolný, plodí i na podzim,
Pruský – dává hodně ovoce, proto se doporučuje pěstovat ho na drátech,
Latham – odolný vůči mrazům, díky čemuž dává velkou úrodu.

Nejchutnější a nejdoporučovanější odrůdy malin a ostružin pocházejí z odrůd, které plodí pouze jednou, opakované podzimní plody snižují úrodu a ovlivňují její kvalitu.

Kdy a jak prořezávat maliny a ostružiny?

Prořezávání malin nebo ostružin je nejlepší provádět na jaře, od března. Tyto rostliny plodí na loňských výhonech, ale pokud je jich hodně, úroda je nekvalitní. Proto kromě řezu starších výhonů omezte i počet výhonů, které brzy přinesou plody nebo květy.

Velmi bohaté boční výhony by se měly zkrátit na 4-5 listů, když už dosáhly délky asi 40-50 cm. Obecně platí, že na jedné rostlině je nejlepší ponechat 4-6 výhonů. Nejsilnější ponechané výhony by měly být přivázány k drátům.

Zdravotní účinky malin a ostružin

Jedná se o velmi oblíbené ovoce, které vykazuje zdraví prospěšné vlastnosti, a proto je často součástí posilujících sirupů, ale také těch, které se používají při nachlazení. Maliny jsou především zdrojem vitaminu K, vitaminů A, C a E. Kromě toho se v těchto plodech nacházejí minerální látky, jako je železo, hořčík a draslík. Ostružiny dodávají tělu velké množství vitaminu C a v menší míře také vitaminy K, B a A. Tyto plody jsou velmi vhodné pro podporu přirozené imunity, ale také zlepšují vzhled pleti. Důležité je, že obsahují také značné množství vlákniny, která může podpořit hubnutí i správnou peristaltiku střev. K léčebným účelům se používají také listy těchto rostlin, které se používají jako pomocný prostředek při poruchách trávicího systému a při bakteriálních a plísňových infekcích.

Cena ostružin a malin – na čem bude záviset?

Cena sazenic malin a ostružin se může značně lišit. Vše závisí na odrůdě, kterou si vybereme, a také na velikosti keře, který. Sazenice lze zakoupit nejen ve stacionárních zahradnictvích, ale také prostřednictvím internetu, například na webových stránkách Moravske sadů, kde si můžeme vybrané rostliny snadno objednat, aniž bychom museli opustit domov.

Přidat hodnocení


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..