Zahradní osvětlení

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Jaké venkovní osvětlení zvolit?

Zahrada, garáž, přístupová cesta, bazén, balkon – všechny venkovní prostory mají svá specifika a typy osvětlení se u každého z nich budou lišit. V tomto článku se dozvíte, jaké světlo zvolit, abyste vždy měli osvětlený přesně ten prostor, který potřebujete.

Zahradní osvětlení

Několik základních rad na začátek

To, zda zvolíte venkovní světlo závěsné, stropní, nástěnné nebo ve formě sloupku či reflektoru, záleží především na vašem vkusu a možnostech, které máte. Venkovní osvětlení nemusí zabrat příliš prostoru, může být nenápadné nebo naopak originální, může být ovládáno dálkově, pomocí vypínače a nebo pohybem. Závěsné venkovní osvětlení se hodí zejména pro osvětlení venkovních prostor určených k posezení. Nástěnné světlo spíše využijete k osvětlení prostoru kolem domu, případně balkonu či terasy. Sloupky vám zase krásně osvětlí přístupovou cestu nebo prostor v zahradě.

Venkovní osvětlení šetřící energii

Světlo s pohybovým senzorem je ideální pro ty venkovní prostory, které se obejdou bez permanentního osvětlení. Zajistí bezpečný pohyb venku i za té největší tmy a díky svému minimálnímu užívání šetří energii. Tu můžete naspořit také pomocí LED osvětlení, které má velkou svítivost a dlouho životnost a zároveň minimální spotřebu energie. Úplně bez energie pak můžete využívat solární světlo, která jsou ideálním řešením také pro venkovní prostory bez elektrických zásuvek.

TIP: Jak jinak ještě můžete ušetřit na světle vám prozradí náš článek Nesvítíte zbytečně? Úspora světla snadno a rychle!

IP krytí – co to je?

Pod zkratkou IP je u venkovního osvětlení označen jeho stupeň krytí před průnikem pevných částic a vody. IP krytí je vždy vyjádřeno dvěma číslicemi a čím vyšší tyto číslice jsou, tím více je světlo kryto. První z číslic může mít hodnotu od 0 do 6 a vypovídá o tom, jak moc je venkovní osvětlení chráněno před vniknutím prachu či hmyzu. Druhé číslo udávající ochranu proti vodě může být od 0 do 8. Tyto parametry je důležité hlídat vždy, zejména však u osvětlení stojícího poblíž bazénu či jiné vodní plochy.

Lampion

Posviťte si na celý dům

Osvětlení domu může být různé, může zahrnovat osvětlený vchod, přístupovou cestu či další dodatečné prostory. Venkovní osvětlení je pro dům důležité zejména z důvodu bezpečnosti, ať už naší při snadném vstupu do domu, nebo jako ochrana před zloději. Ideální osvětlení vchodu nám zajistí nástěnné venkovní světlo. Podobného efektu můžeme ale docílit i nasměrovanými přízemními světly. Protože u těchto světel není nutné, aby byla rozsvícena po celou dobu, doporučuje se používat senzory pohybu.

Posviťte si na přístupové cesty

Ať už se jedná o chodník vedoucí od branky k domu nebo o vjezd do garáže, i zde je nutná dobrá viditelnost ve tmě. Osvětlení těchto prostor je důležité, i když máte pocit, že je dobře znáte a projdete jimi bez problémů i se zavřenýma očima. Nikdy nevíte, co se může nečekaně objevit, a zhoršená viditelnost může být ohrožením nejen pro vás, ale také pro domácí mazlíčky či návštěvu. Přístupové cesty osvětlete pomocí několika šikovně rozmístěných venkovních sloupků s rozestupy zvolenými tak, aby byla každá část dostatečně osvětlena. Zvažte osvětlení na dálkové ovládání, které budete moci zapnout při příchodu domů.

Posviťte si na zakryté venkovní posezení

Pergola či zastřešená terasa nebo balkon nabízí široké možnosti osvětlení. Zejména v těchto venkovních prostorách užijeme různá závěsná venkovní světla. Každému posezení zde můžete tedy dopřát nejen dostatečné osvětlení, ale také příjemnou atmosféru a originální vzhled. Nejen pro párty využijete světlo v podobě luceren, které vypadá velmi zajímavě a venkovní prostor prosvítí různými barvami. Jelikož u venkovního posezení jde především o odpočinek, neměla by být intenzita venkovního osvětlení zde příliš velká.

Venkovní osvětlení

Posviťte si na nezakryté venkovní posezení

U osvětlení, které nebude kryté, musíme více dbát na IP ochranu, aby se nezničilo případným deštěm či nárazy větru. Pokud na venkovní prostor určený k posezení svítí přes den slunce, můžete v noci využít venkovní solární světlo. Posezení osvětlí dostatečně a přitom bez spotřeby elektrické energie. Podsvícení navíc dodá místu intimní atmosféru a intenzita světla neunavuje oči. Využít můžete také speciální stojací lampy určené do venkovních prostor a nebo polepte venkovní nábytek LED páskami. Vypadají opravdu originálně.

Posviťte si na zahradu

Kromě místa určeného k sezení a přístupových cestiček může být potřeba osvětlit i jiné části zahrady nebo venkovního prostoru. Máte na zahradě krásné rostliny, stromy či keře? Chcete se i v noci těšit pohledem na svou pracně vybudovanou skalku? Či chcete potěšit oko kolemjdoucích při pohledu na různé sochy a dekorace, které na zahradě máte? V takových případech můžete využít drobná osvětlení, která se zapíchnou do země a která vše krásně nasvítí zespoda. Velmi originálním a atraktivním řešením je také osvětlit zahradu pomocí světelného řetězu, který využijete nejen na Vánoce, ale i pro jiné slavnostní příležitosti.

Posviťte si na bazén

Koupání se při měsíčku může být sice velmi zajímavé, ale při nekvalitním osvětlení také velmi nebezpečné. V první řadě jde o to, abychom dostatečným osvětlením zabránili nechtěnému pádu do bazénu. Pečlivě nasviťte přístupové body a celý okraj. Ideální stupeň krytí IP je minimálně 67. Pokud nočnímu plavání neholdujete a víte, že se kolem bazénu v noci nikdo pohybovat nebude, můžete zvolit osvětlení přenosné. Stojací reflektor vám v případě potřeby dostatečně osvětlí celý bazén a až jej nebudete potřebovat, snadno se uklidí. Dovnitř bazénu použijte speciální podvodní světla.

TIP: Jaké další doplňky kromě osvětlení lze k bazénu pořídit? Poradí vám náš článek Bazénové příslušenství pro ještě lepší letní osvěžení!


Obchody, kde koupíte TOP venkovní osvětlení

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..