Dum

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Na co si dát pozor při výběru pojištění domácnosti

Přestože jen málokdo z nás chce malovat čerta na zeď a bát se toho nejhoršího scénáře, vždy bychom na nepříjemné situace měli být připraveni. Bez ohledu na to, zda jste novým majitelem domu či bytu, nebo jen nájemcem, výběr vhodného pojištění je klíčovým krokem k zajištění klidného spánku. V dnešním článku se zaměříme na klíčové faktory, na které byste měli dbát při výběru pojištění domácnosti, abyste byli připraveni na neočekávané události a minimalizovali finanční rizika spojená s poškozením nebo ztrátou majetku. 

Pojištění domácnosti vs nemovitosti

V prvé řadě je třeba připomenout, že pojištění domácnosti není zahrnuto v pojištění nemovitosti, přestože se tak stále mnoho lidí domnívá. Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti jsou dvě zcela odlišné pojistné kategorie. Zatímco pojištění domácnosti chrání osobní majetek uvnitř domu, pojištění nemovitosti se soustředí na fyzickou strukturu budovy. 

Některé pojišťovny samozřejmě nabízejí také kombinované pojištění, které pokrývá jak domácnost, tak nemovitost, čímž poskytuje komplexní ochranu majetku. Je však důležité pečlivě přečíst podmínky pojistné smlouvy a zjistit, co konkrétně každé pojištění zahrnuje a jaké jsou výluky. Rozhodně neplatí, že by v pojištění nemovitosti byla automaticky zahrnuta také domácnost!

Pozor na pojistnou částku

Podobně jako při sjednávání jiných typů pojištění si i v případě pojištění domácnosti dejte pozor zejména na pojistnou částku. Jedná se o maximální částku, kterou pojišťovna zaplatí pojištěnému v případě pojistné události. Při sjednávání pojištění je důležité ji správně stanovit, protože nejen ovlivňuje výši pojistného, ale zároveň určuje, kolik peněz může pojištěná osoba získat v případě škody.

Při pojišťování domácnosti je proto potřeba přesně odhadnout hodnotu majetku, který chcete pojišťovat. To zahrnuje hodnotu zařízení, nábytku, elektroniky a dalších cenných věcí ve vašem domově. Tento krok rozhodně nepodceňujte! 

Limity pojistného plnění

Dalším zásadním parametrem při sjednání pojištění domácnosti jsou tzv. limity pojistného plnění. Jedná se o stanovené maximální částky, které je pojišťovna ochotná vyplácet v případě konkrétních škod. Tyto limity hrají klíčovou roli při uzavírání pojistné smlouvy a je nezbytné, abyste byli s těmito omezeními dobře obeznámeni. Informace o limitech pojistného plnění naleznete v pojistných podmínkách, které jsou klíčovým dokumentem pro pochopení pojistky. Správné porozumění těmto limitům vám umožní předejít případným nedorozuměním a zajistit, že v případě pojistné události budete řádně kompenzováni.

Pojisteni Domu
Zdroj: OleksandrPidvalnyi / pixabay.com

Nepojišťujte zbytečná rizika

Při sjednávání pojistky zjistíte, že se můžete pojistit na celou řadu různých rizik. Pokud nechcete za pojištění zbytečně přeplácet, pojistěte se pouze na taková rizika, která vaší domácnosti reálně hrozí. Nemá například smysl pojištění proti povodním, pokud bydlíte v horním patře panelového domu. Mezi standardní rizika patří například vandalismus, krádež, přepětí či vodovodní škody. 

Pojistku pravidelně aktualizujte

Na závěr se ještě krátce vraťme k problematice, kterou jsme nakousli v odstavci věnovaném pojistné částce, respektive podpojištění. Právě to hrozí v případě, že nebudete pojistku pravidelně aktualizovat. Do domácnosti přibývá nové vybavení a nábytek, který by měla pojistka zohledňovat. Například můžete zakoupit nové zařízení, nábytek nebo jiné cenné předměty, které by měly být přidány do vaší pojistky. Nastat samozřejmě může i situace zcela opačná, kdy některé věci v průběhu času ztrácí na hodnotě, a mohlo by tak být výhodné pojistnou částku snížit.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..