Ocet univerzální čistič domácnosti

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Ocet a jedlá soda – Univerzální čističe v domácnosti

Ocet univerzální čistič domácnosti

Naše babičky byly obdivuhodné. Snadno se obešly bez chemických čistidel, které nám sice usnadňují práci, ale ničí životní prostředí a zasahují do našich výdajů. Podívejme se tedy po vzoru našich babiček na levnější a bezpečnější alternativy, které povrchy vydezinfikují a vyčistí i bez chemie. 

Ocet vyčistí obuv od soli

Pokud si v zimě donesete agresivní sůl na botách, na kterých se pak tvoří nevzhledné bílé mapy, očistěte svou obuv dříve, než ji sůl naruší. Stačí jemné otření hadříkem navlhčeným neředěným octem.

S octem se pusťte do čistění lednice i trouby 

Ocet velmi dobře slouží pro čištění lednice, trouby, mikrovlnné trouby a dalších spotřebičů. V lednici vytřete celou vnitřní plochu ředěným octem. Vyčistíte ji, odstraníte zápach a vydezinfikujete. V troubě nechte rozehřát ředěný ocet uvnitř a pak troubu vyčistěte. Nečistoty půjdou pěkně dolů a odstraníte mastnotu i pachy.

Odstraňte octem vodní kámen s kávovaru, konvice i žehličky

Ocet odstraní vodní kámen i z rychlovarné konvice, když se nechá převařit společně s vodou. Pomocí octa vyčistíte i kávovar. Nezapomeňte pak ve spotřebičích několikrát převařit a propláchnout čistou vodu. Ocet v domácnosti využijete i na čištění vodního kamene na vaší žehličce

Vyčistěte pračku octem a odstraňte vodní kámen

Ocet změkčí vodu na praní pro lepší vyprání a desinfekci prádla, v pračce zabrání usazování vodního kamene a dokáže ho i odstranit. Stačí nalít hrnek octa do pračky a nechat projít celý prací cyklus s vyšší teplotou. Nezapomeňte octem a kartáčkem vyčistit zásuvku na prací prostředky a těsnění kolem dvířek pračky. 

Ocet vyčistí vodovodní baterie a vyleští okna i zrcadla

Díky octu půjde snadněji dolů vodní kámen z vodovodních baterií i obkladů, pracovní desky v kuchyni, dřezu, sprchového koutu, vany i umyvadla. Slouží jako prevence plísní ve spárách mezi dlaždicemi. Dají se s ním leštit okna a zrcadla, nablýskat podlahy a čistit koberce

Použijte ocet na pohmožděniny, bolest v krku i proti pocení

Obklady s octem se přikládají na naražená místa, kde zabraňuje vzniku modřin a urychluje jejich vstřebávání. Využívá se zředěný teplou vodou se lžičkou soli i při bolestech v krku jako kloktadlo. Je to také dobrý antiperspirant pro oplachování podpaží nebo jako koupel proti pocení a zápachu nohou.  

Jedlá soda při vaření

Po přidání jedlé sody při vaření zeleniny do vody zůstane potravinám jasná barva. Luštěniny, brokolici nebo pórek proto zkuste vařit s malým množstvím jedlé sody.

Jedlá soda jako pohlcovač pachů i perfektní čistič

Jedlá soda v kombinaci s vodou a octem tvoří univerzální přípravek na odstraňování zápachu, čištění a úklid. Zejména u čištění světlých pracovních desek v kuchyni nebo sanity v koupelně bude vše znovu bílé. Díky jemným částem jde o perfektní odstraňovač nečistot z bílých spotřebičů, smaltovaných ploch a nádobí.

Šetrné čištění odpadu i koberců jedlou sodou

Soda je výborná i na čištění odpadů. Nasypte hrnek do ucpaného odpadu, přelijte šálkem teplého octa a propláchněte horkou vodou. Ve vodě s jedlou sodou vyperte zapáchající houbičky na nádobí. Odstraňuje i zápach s koberce. Posypte ho, nechte do rána působit a vyluxujte. Využívá se i při pečení místo prášku do pečiva.

3.7/5 - (4 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..